Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Σώστε τα Κόμικς στους χαλεπούς καιρούς

Share

Recommended Posts

Ο Todd McFarlane σε μια του συνέντευξη ζητούσε ιδέες για να βοηθηθεί η βιομηχανία των κόμικς. Συλλογικές ιδέες που όλοι οι εκδοτικοί οίκοι θα τηρήσουν.

Απευθύνομαι σε έλληνες δημιουργούς και αναγνώστες που έχουν φιλίες με ξένους καλλιτέχνες και εκδότες. Μεταφέρετε αυτές τις σκέψεις:

Hey, industry people!

Want to help the industry?

Try to sell the rights of your comic books to other countries for less money. Make them translate and publish american comics in affortable prices. Create new readers in all the planet. Make Spawn cool again in Greece, Spain, Russia and France. Make them look for your titles, but first make them like your titles when they are 10-13-18 years old.

Teach them to read Batman, Witchblade and Spider-man in their native language. Then they will grow older and be able to read english and buy expensive american comic book.
Please talk about this with everyone you know. Known artistis, editors, publishers e.c. Tood McFarlane said he is looking for ideas to help all the Comic Book Industry.

Μόλις ηρεμήσει ο πλανήτης θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο.
Edited by thodoros
  • Like 12

Το ότι τα αμερικάνικα τευχάκια είναι ακριβά. Είναι επικριτικός γενικά στον τρόπο που λειτουργεί το σύστημα, και ας είναι μέρος του. Οπότε μπορεί να δείχνει κυνικό αν δεν έχεις καμιά επαφή με τα σχόλια του σε άλλα δεν πιστεύω πως αυτό ήταν ο σκοπός του σχόλιου.

• Like 6

Επειδή ρωτήσαν κι άλλοι και προς αποφυγή παρεξηγήσεων, διευκρινίζω ότι το κείμενο στο αρχικό ποστ, ανήκει εξ ολοκλήρου στο thodoros και όχι στον Mc Farlane. Απλά έτσι όπως είναι διατυπωμένο μπερδεύει λίγο.

:drunks:

• Like 6
  • Thanks 2
  • Confused 2

Λύσεις υπάρχουν.

1) Για αρχή, πρέπει να ρίξουν τις τιμές στα κόμικς. Έχουν γίνει πανάκριβα και σε πολλές περιπτώσεις το περιεχόμενο είναι απογοητευτικό (αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση).

2) Να γίνουν τα κόμικς προσβάσιμα στο κοινό. Αυτή τη στιγμή, επικρατεί το κλίμα της ελίτ. Πρόσβαση στα κόμικς, έχουν μόνο οι κομιξάδες. Το υπάρχον εσωστρεφές σύστημα, δεν είναι βιώσιμο. Κανονικά, μια βιομηχανία θα έπρεπε να ξέρει ότι η λύση είναι στη διαρκή προσέλευση νέου κοινού. Κοινώς, τα κόμικς πρέπει να επιστρέψουν στο περίπτερο. Αδιαπραγμάτευτα.

3) Το σύστημα διανομής να γίνει φιλικό προς τα κομιξάδικα. Δε νοείται μια βιομηχανία εκατομμυρίων να απαιτεί να αναλαμβάνουν εξ' ολοκλήρου το ρίσκο τα μικρομάγαζα.

• Like 4

Μια χαρά κυνική είναι η δήλωσή του σε φάση "get them while they are young" . Δεν είναι βέβαια κακό αυτό. Και θα μπορούσε να εφαρμοστεί και σε πολύ περισσότερα είδη από τα υπερηρωικά (συγγνώμη αλλά νησάφι πια βαρέθηκα με δαύτα). 

Αν μεταφράζονταν σε καλύτερες τιμές ναι αναπάντεχα το κοινό όταν θα μεγάλωνε θα έπαιρνε καλύτερες εκδόσεις αυτών που αγαπούσε. Είναι επένδυση. Δεν μπορούν οικονομικά να στηρίζουν την βιομηχανία οι ίδιοι και οι ίδιοι. Πώς να το κάνουμε. Αν κάτι δεν μεγαλώνει ψοφάει. 

Α επίσης. Δεδομένου ότι δεν εχουν έξοδα εκτύπωσης χαρτιού κτλ στα ψηφιακά καλό θα ήταν να ξεκαβαλήσουν λιγάκι ομαδικώς και να ρίξουν τις τιμές. Ήθελα προχτές να πάρω ένα τεύχος Vampire Hunter D που δεν το έβρισκα πουθενά και έκανε σχεδόν όσο ένας physical τόμος του  manga. TO  ΨΗΦΙΑΚΟ ΤΕΥΧΑΚΙ.  Εχμ έλεος; 

• Like 8

Για τα ψηφιακά είχα την ίδια νοοτροπία και εγώ αρχικά, αλλά το hosting και η απρόσκοπτη περιήγηση στο σάιτ (που περιλαμβάνει και την ονλάιν ανάγνωση του υλικού) δεν είναι ανέξοδη, ιδίως όταν πρέπει να εξυπηρετήσεις δεκάδες χιλιάδες κόσμο ταυτόχρονα. Από την άλλη, οι προσφορές στις ψηφιακές πλατφόρμες είναι συχνές και μεγάλες, οπότε δεν έχει νόημα να το παίρνεις full price. Περιμένεις τις εκπτώσεις.

• Like 6

Τα λόγια είναι δικά μου. Η ιδέα "πείτε κάτι οτιδήποτε" είναι του Todd McFarlane. Περίεργο που δεν το καταλάβατε.
Περί κυνικών δηλώσεων, επειδή μιλάτε στο τρίτο πρόσωπο και δεν ξέρω ποιον εννοείτε, με πιάνετε Πάκη. Κρίμα που δεν ενδιαφέρουν τόσο οι σκέψεις μου αλλά ενδιαφέρει το δάχτυλό μου.

• Like 1

Εγώ πάντως θα την πω την αμαρτία μου, προτιμώ να δώσω παραπάνω λεφτά και να πάρω το κόμικ στην ορίτζιναλ γλώσσα παρά το μεταφρασμένο στα ελληνικά. Μάλιστα έχω περάσει πλέον στο επίπεδο που έχω αρχίσει να ψάχνω ιταλικά κόμικς στα ιταλικά και γαλλο-βελγικά στα γαλλικά, ενώ οι γνώσεις μου σε αυτές τις δύο γλώσσες είναι ελάχιστες. :lol:  

• Like 4

@falconara90Συμφωνώ απόλυτα.Eιδικά για το 2.

@Beefheart Αυτό το κάνω χρόνια.Να σκεφτείς ακόμα και manga στα ιαπωνικά παίρνω ακόμα και την εποχή που δεν ήξερα ούτε ένα kanji τι σημαίνει....(μετά έμαθα λίγα,τώρα 15 χρόνια μετά αν τα θυμάμαι θα σε γελάσω...Ελβετίδα παντρεύτηκα anyway!!)

• Like 3

@falconara90 και @Spyros Andrianos Η μόνη λύση για να αποκτήσουν τα κόμικς νέο και μεγαλύτερο κοινό είναι να επιστρέψουν στην μαζική διάθεση. Αυτό δεν μπορεί να γίνει με την τρέχουσα κατάσταση, με τις Marvel και DC να βγάζουν 50+ τίτλους το μήνα και με εμάς τους συλλέκτες να απαιτούμε αυτά που απαιτούμε (να μην χάσουμε κάποιο τεύχος, ότι παίρνουμε να είναι 10, να μην υπάρχει τσακισμένη γωνιτσα κλπ). Και σίγουρα δεν γίνεται στην μικρή ελληνική αγορά των 200-300 και 400 πωλήσεων.

Τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορούσαμε να ανοίξουμε ένα ωραίο θέμα με τις προτάσεις και τις ιδέες μας. Θα το κάνω μέσα στην ημέρα και θα το αναλύσουμε εκεί.

• Like 4

On 4/23/2020 at 10:24 PM, GreekComicFan said:

Για τα ψηφιακά είχα την ίδια νοοτροπία και εγώ αρχικά, αλλά το hosting και η απρόσκοπτη περιήγηση στο σάιτ (που περιλαμβάνει και την ονλάιν ανάγνωση του υλικού) δεν είναι ανέξοδη, ιδίως όταν πρέπει να εξυπηρετήσεις δεκάδες χιλιάδες κόσμο ταυτόχρονα. Από την άλλη, οι προσφορές στις ψηφιακές πλατφόρμες είναι συχνές και μεγάλες, οπότε δεν έχει νόημα να το παίρνεις full price. Περιμένεις τις εκπτώσεις.

Δεν είναι ανέξοδη αλλά από την άλλη ειδικά από την στιγμή που μιλάμε για δεκάδες χιλιάδες κόσμου δεν δικαιολογεί και το full price του physical.

• Like 4

35 minutes ago, Spyros Andrianos said:

Έχω κονέ από Ιαπωνία μεριά αλλά δοκίμασε αν επιθυμείς στην original έκδοση αγορές και το yesasia

Πωωωω... Με κατέστρεψες με το Yesasia, δε θα κάνω τίποτα άλλο όλη μέρα. :lol: Ευχαριστώ!

• Like 3

2 hours ago, Dredd said:

@falconara90 και @Spyros Andrianos Η μόνη λύση για να αποκτήσουν τα κόμικς νέο και μεγαλύτερο κοινό είναι να επιστρέψουν στην μαζική διάθεση. Αυτό δεν μπορεί να γίνει με την τρέχουσα κατάσταση, με τις Marvel και DC να βγάζουν 50+ τίτλους το μήνα και με εμάς τους συλλέκτες να απαιτούμε αυτά που απαιτούμε (να μην χάσουμε κάποιο τεύχος, ότι παίρνουμε να είναι 10, να μην υπάρχει τσακισμένη γωνιτσα κλπ). Και σίγουρα δεν γίνεται στην μικρή ελληνική αγορά των 200-300 και 400 πωλήσεων.

Τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορούσαμε να ανοίξουμε ένα ωραίο θέμα με τις προτάσεις και τις ιδέες μας. Θα το κάνω μέσα στην ημέρα και θα το αναλύσουμε εκεί.

θες να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό, γιατί σε έχασα;

• Like 3

29 minutes ago, falconara90 said:

θες να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό, γιατί σε έχασα;

Κάτσε, κάποια στιγμή μέσα στην ημέρα θα φτιάξω ένα καινούριο θέμα και θα αναλύσω το σκεπτικό μου εκεί.

• Like 3