Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Dredd

Bookdepository

Recommended Posts

Θα ξαναπέσει πιστεύω το Ακίρα, γενικά σταματάει και ξανατυπώνεται συνεχώς, όμως όχι σε πολλά αντίτυπα, λογικά λόγω της πανδημίας. Πουλάει όμως πολύ για να το αφήσουν να εξαντληθεί, άρα υπομονή.

• Like 7

Ναι το έχω παρατηρήσει κι εγώ. Το θέμα είναι να συμπέσει με κάνα κουπόνι, έτσι για την ψευδαίσθηση :P 

• Like 5

On 7/10/2020 at 7:58 ΜΜ, Phantom Duck said:

Θα ξαναπέσει πιστεύω το Ακίρα, γενικά σταματάει και ξανατυπώνεται συνεχώς, όμως όχι σε πολλά αντίτυπα, λογικά λόγω της πανδημίας. Πουλάει όμως πολύ για να το αφήσουν να εξαντληθεί, άρα υπομονή.

Μεγάλε γκουρού, υποκλίνομαι και αλλάζω αμέσως θρήσκευμα σε Ντισνεοσύνη!

Το Akira πήγε στα 165€ και με το κουπόνι πέφτει κι άλλο! :yeah:

• Like 7

9 minutes ago, geo_trou said:

Μεγάλε γκουρού, υποκλίνομαι και αλλάζω αμέσως θρήσκευμα σε Ντισνεοσύνη!

Το Akira πήγε στα 165€ και με το κουπόνι πέφτει κι άλλο! :yeah:

Καλό, πάει γύρω στο 150άρι δηλαδή. Δεν είναι και άσχημα. Πάντως έχε υπ' όψιν πως βλέπω πως είναι pre-order με ημερομηνία Ιανουάριο του 2021. Μπορείς βέβαια να το τσιμπήσεις τώρα, και αν αργότερα βρεις καμιά καλύτερη προσφορά, να το ακυρώσεις.

• Like 7

Τι εννοείς να το τσιμπήσω; Ήταν η ταχύτερη παραγγελία που έχω κάνει ποτέ :lol:

Υ.Γ.: Είναι με αρκετή διαφορά η χαμηλότερη τιμή που το έχω δει να παίζει

• Like 2
  • Haha 3

Δε θέλω να αγχώσω κανέναν, αλλά τι νομίζετε ότι θα γίνει από το Γενάρη του '21 με τις παραγγελίες από Αγγλία; Θα έχουμε δασμούς/ τελωνειακά έξοδα;

• Like 6

24 minutes ago, the comic guide said:

Δε θέλω να αγχώσω κανέναν, αλλά τι νομίζετε ότι θα γίνει από το Γενάρη του '21 με τις παραγγελίες από Αγγλία; Θα έχουμε δασμούς/ τελωνειακά έξοδα;

Είναι ακόμα θολά τα πράγματα δυστυχώς. Λόγω δουλειάς παρακολουθώ συνέχεια τις εξελίξεις. Στην παρούσα φάση αναμένουμε αν θα γίνει καμία παράταση λόγω ιού των συνθηκών που ίσχυαν έως τώρα, πράγμα απίθανο, διαφορετικά πρέπει να γίνει διακρατική συμφωνία. Απ' όσο έχω ενημερωθεί, η Κύπρος έχει κάνει τη συμφωνία, η Ελλάδα όχι. Εμάς κάποιοι πελάτες μας στην Αγγλία μας ανακοίνωσαν πως αν δεν αλλάξει κάτι θα πρέπει από τη μεριά μας οι αποστολές τους να παραλαμβάνονται εκτελωνισμένες βάσει των κανόνων που θα τεθούν, ενώ προφανώς το ίδιο θα γίνεται στην περίπτωση αγορών, δηλαδή θα οριστούν τελωνεία, δασμοί κτλ. Τώρα σε περίπτωση μικρών πακέτων χωρίς πολύ όγκο δεν ξέρω τι θα γίνει, αλλά αυτή τη στιγμή είμαστε προς τη φάση ότι μάλλον πάμε για εκτελωνισμούς και αναμένουμε ενημέρωση από το αρμόδιο αγγλικό Υπουργείο.

• Like 12

Εχω την αίσθηση ότι δεν θα αλλάξει τελικά τίποτα. Χωρίς να έχω γνώση ή πληροφόρηση, θεωρώ ότι κάπως, με κάποιο τρόπο, θα βρουν μία λύση, είτε με διακρατικές συμφωνίες είτε με συνολική συμφωνία με την ΕΕ, έτσι ώστε να μην επιβάλλονται δασμοί. Θα δημιουργηθούν τεράστια προβλήματα, γραφειοκρατικά και καθαρά οικονομικά, για μία χώρα με τόσες εξαγωγές προς χώρες της ΕΕ. Όπως το πάνε τα τελευταία χρόνια, με παράταση στη παράταση, δείχνουν ότι δεν υπάρχει διάθεση για άμεση σύγκρουση. 

Από εκεί και πέρα, only time will tell.

• Like 8

3 hours ago, Dredd said:

Εχω την αίσθηση ότι δεν θα αλλάξει τελικά τίποτα. Χωρίς να έχω γνώση ή πληροφόρηση, θεωρώ ότι κάπως, με κάποιο τρόπο, θα βρουν μία λύση, είτε με διακρατικές συμφωνίες είτε με συνολική συμφωνία με την ΕΕ, έτσι ώστε να μην επιβάλλονται δασμοί. Θα δημιουργηθούν τεράστια προβλήματα, γραφειοκρατικά και καθαρά οικονομικά, για μία χώρα με τόσες εξαγωγές προς χώρες της ΕΕ. Όπως το πάνε τα τελευταία χρόνια, με παράταση στη παράταση, δείχνουν ότι δεν υπάρχει διάθεση για άμεση σύγκρουση. 

Από εκεί και πέρα, only time will tell.

Έτσι ακριβώς. Οι Άγγλοι έκαναν κάτι δοκιμαστικά τύπου πως θα είναι η εισαγωγή και εξαγωγή προϊόντων με τελωνεία και κόλλησε το σύμπαν. Τώρα και λόγω ιού προκαλείται διπλάσιο πρόβλημα συν ότι εισάγουν πολύ φαγητό οπότε από Νοέμβρη θα γίνουν αυξημένες εισαγωγές λόγω Χριστουγέννων, αλλά δε θα μπορούν να στοκάρουν τρόφιμα και για Ιανουάριο-Φεβρουάριο, ακριβώς επειδή Δεκέμβρη θα υπάρχει υψηλή κατανάλωση, άρα οι εισαγωγές από Ιανουάριο με τελωνεία θα είναι επίσης υψηλές και εννοείται θα κολλήσουν τα πάντα λόγω του ότι θα είναι όλο το θέμα με τα τελωνεία στα γεννοφάσκια του και δε θα υπάρχει η τεχνογνωσία. Καλού κακού πάντως κρατάω χρήματα, μήπως κάνω μια τελευταία μεγάλη παραγγελία από Amazon το Δεκέμβρη σε περίπτωση που γίνει το κακό :lol:

Edited by nickv12
  • Like 8

εγώ βλέπω ότι το bookdepo έχει ελληνικό αφμ. δείτε την απόδειξη στο κάτω μέρος. άρα γιατί να πληρώσω δασμούς; δεν ξέρω βέβαια εάν σχετίζονται αυτά

• Like 3

Τίποτα καλό σε λογική τιμή για να αγοράσουμε μέχρις τις 18 που δίνουν 10 % στους Έλληνες υπάρχει; 

Ε ;

Γιατί όσο και να ψάχνω, δεν βρίσκω σχεδόν τίποτα

• Like 4

11 minutes ago, zade said:

Τίποτα καλό σε λογική τιμή για να αγοράσουμε μέχρις τις 18 που δίνουν 10 % στους Έλληνες υπάρχει; 

Ε ;

Γιατί όσο και να ψάχνω, δεν βρίσκω σχεδόν τίποτα

Τα δύο Message to Adolf του Tezuka έκαναν restock ύστερα από πολλάααα χρόνια, όμως δεν έχουν φύγει εδώ και μια εβδομάδα από το μαγαζί και αρχίζω και ανησυχώ.

Edited by Phantom Duck
  • Like 4

Μετά από πολύ ψάξιμο, βρήκα μόνο το 2o Daredevil OMNIBUS του Bendis στα 60,47 ευρώ, το οποίο με το κουπονάκι κατεβαίνει στα ~54,40.

https://www.bookdepository.com/Daredevil-By-Brian-Michael-Bendis-Alex-Maleev-Omnibus-Vol-2-Brian-Michael-Bendis/9781302921675?ref=grid-view&qid=1602886179721&sr=1-3 

• Like 5

και το tmnt idw collection vol 01 με το κουπονάκι βγαίνει το φθηνότερο παγκοσμίως :P

τσίμπησα και μια προπαραγγελία, όταν έφτασε η μέρα της βγήκε out of stock εγώ έμεινα στο περίμενε τώρα ξανά έχει νέα ημερομηνία.. για να δούμε τι θα γίνει

• Like 5