Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Amazon

Dredd
 Share

Recommended Posts

15 hours ago, Lord Makro said:

Για το Swamp Thing;; Με ποια δικαιολογία, απλά ξέμειναν από στοκ;

ποιος ξερει;;; δεν υπήρχε δικαιολογία

2 hours ago, Beefheart said:

Εγώ έκανα ένα πείραμα με το BD και αγόρασα κάτι φθηνότερο από 21 ευρώ και έγινε shipped, οπότε ίσως να μην έχουν κόψει τελείως.

αφού έχει βγαλει ανακοίνωση οτι δεν στέλνει ΕΕ :wondering:

btw μην μπερδεύεστε με τα 21ε και στέλνει δεν στέλνει.. άλλο το ένα άλλο το άλλο 

αν στέλνει ένα κατάστημα στέλνει οτι ποσό και να είναι, δεν είναι δικό του θέμα το τι θα πληρώσεις εδώ,

τα 21ε έχουν να κάνουν ότι και καλά δεν ασχολούνται στην Ελλάδα στο τελωνείο με τέτοια ποσά..

• Like 5

Έχετε υπόψιν πως πολλοί επιτήδειοι αυτές τις μέρες προφασιζόμενοι την αναταραχή λόγω Brexit και λέγοντας πως είναι από το Amazon, στέλνουν email ψαρέματος (τα γνωστά phising) και ζητάνε την επιβεβαίωση (verify/update) του λογαριασμού. Συνήθως, λένε πως οι παραγγελίες είναι on hold μέχρι την ταυτοποίηση και αν δεν την κάνετε, ξαναστέλνουν email λέγοντας πως μπλόκαραν/ακύρωσαν τις τρέχουσες παραγγελίες. Οπότε παιδιά μεγάλη προσοχή! 

• Like 4
  • Thanks 2

2 hours ago, gr8 said:

αφού έχει βγαλει ανακοίνωση οτι δεν στέλνει ΕΕ

Ίσως είχα κάνει την παραγγελία πριν βγάλει την ανακοίνωση, δεν είμαι σίγουρος. Έφυγε αφού είχε βγάλει την ανακοίνωση όμως.

• Like 3

• 1 month later...

Θέλω μία βοήθεια από όσους έχουν κάνει παραγγελία από Amazon. Είχα παραγγείλει ένα Omnibus από το .es πριν ένα μήνα, και πριν από λίγο μου έστειλαν ένα μήνυμα ότι πρέπει δήθεν να πληρώσω έξτρα μεταφορικά γιατί ο μεταφορέας επέλεξε να χρεώσει παραπάνω κάποιους πελάτες κλπ (εντωμεταξύ το δέμα το έχουν ήδη στείλει, σύμφωνα με το σάιτ) Το θέμα είναι ότι από τη κάρτα δε μου έχουν τραβήξει λεφτά. Άρα σημαίνει ότι θα πληρώσω, αφού το λάβω το δέμα; Επίσης, μου έδωσαν λένε ένα "promocional code" αξίας 10 ευρώ για να αντισταθμίσουν το χρέος των έξτρα μεταφορικών.

Αυτό το κωδικό, που τον βρίσκω; Γιατί ψάχνω όλο το σαίτ και δε μπορώ να το βρω... Γενικά, έχει τύχει κάτι τέτοιο και σε εσάς; Νας σας χρεώσει έξτρα μεταφορικά, αφού έχετε κάνει ήδη τη παραγγελία; :wondering:

• Like 3
  • Confused 2

Δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό. Αν σου είναι εύκολο, κάνε ένα copy-paste αυτό που σου έστειλαν γιατί είμαι περίεργος.

• Like 3

Παραθέτω εδώ αυτό που μου έστειλαν. Δε ξέρω καλά ισπανικά, όποτε ό, τι συμπέρασμα έβγαλα εγώ, το έκανα χάρη στη Google μετάφραση.

Hola:

Debido a problemas técnicos que ya se han resuelto, el transportista que entrega tu paquete vendido o gestionado por Amazon ha pedido a algunos de nuestros clientes que paguen una tarifa antes de realizar la entrega.

Cuando haces un pedido en Amazon.es y seleccionas una dirección de entrega de la UE, no deberían cobrarse cargos adicionales en el momento de la entrega. 

Lamentamos las molestias si has tenido que pagar una tarifa adicional a un transportista para recibir tu pedido reciente de Amazon. Como gesto de buena voluntad, hemos aplicado un crédito promocional de 10€ en tu cuenta que podrás utilizar en tu próximo pedido según sea elegible  (consulta los términos y condiciones de los códigos promocionales y créditos promocionales en nuestra página de ayuda: https://www.amazon.es/gp/help/customer/display.html?nodeId=201895970).

Si te han cobrado tarifas superiores a este importe y aún no te has puesto en contacto con nuestro servicio de atención al cliente para recibir un reembolso, envía un correo electrónico a  cs-reply@amazon.es para confirmar el número de pedido y adjunta una copia del recibo en un archivo en formato PDF, JPG o PNG para que podamos reembolsarte el dinero.

Esperamos que esta información te sirva de ayuda y volver a verte pronto.

Atentamente,
Amazon.es

• Like 4
  • Thanks 1

Καλησπέρα. Δε σου ζητούν να πληρώσεις τα 10 ευρώ. Αυτό που λένε είναι ότι αν ο μεταφορέας σου ζητήσει να πληρώσεις 10 ευρώ (έχει συμβεί σε άλλους πελάτες του) θα σου δώσουν ένα ισοποσο κουπόνι έκπτωσης. Αν είναι μεγαλύτερο από 10 ζητούν να στείλεις μια κόπια από το παραστατικό χρέωσης και θα σου βγάλουν ισοποσο κουπόνι έκπτωσης. Γιατί συμβαίνει αυτό. Κάποια από τα items που πουλάει το Amazon Es φεύγουν από Αγγλία. Αυτό είναι ένα glitch στη μετά Brexit εποχή, που μπορεί να δημιουργήσει τέτοιες καταστάσεις. 

Προσωπικά αυτό μάλλον συμβαίνει και σε εμένα με ένα Deathstroke omni που "έφυγε" από Αγγλία πριν 28 μέρες και δεν έχει φτάσει ακόμα. 

Αντίθετα ένα Absolute Carnage omni έφυγε πριν 8 μέρες και σήμερα έφτασε κανονικά και χωρίς έξτρα χρέωση 

• Like 10
  • Thanks 1

Καλησπέρα κύριε Ανδρέα. Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Άρα τώρα αυτοί δεν μου έχουν έχουν δώσει ακόμα εκπτωτικό κουπόνι, έτσι; Εάν μου δώσουν, αυτό που μπορώ να το βρω; Θα εμφανίζεται ο κωδικός στο τελευταίο στάδιο πριν ολοκληρώσω τη παραγγελία;

• Like 6

Κύριε Comic Guide, στο ίδιο μέιλ (έχει έρθει και σε μένα) έχει ένα λινκ που σε οδηγεί σε ερωτηματολόγιο. Δεν το έχω τσεκάρει ακόμα, αλλά ίσως να σου έρθει το κουπόνι, αφού το συμπληρώσεις. Ίσως δωθει σε όλους. Μόλις το δω θα ξέρω να σου πω περισσότερα! 

• Like 6

εμένα μου αρέσει αυτό το κύριε. Δημιουργεί ένα κλίμα ευγένειας που σπανίζει στις ημέρες μας.

τι να κάνει αυτή η ψυχή που έμπαινε κάποτε σε ένα άλλο φόρουμ και έλεγε "κύριε leonidio"

• Haha 5

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Μέχρι στιγμής, οι εντυπώσεις μου από το Amazon δεν είναι και οι καλύτερες. Από τη μία πλευρά, μού έχει στείλει ένα Omni από τα μέσα Γενάρη και ακόμη το περιμένω (βέβαια γνωρίζω ότι ευθύνεται και η ολιγωρία των EΛΤΑ), ενώ μου έστειλε σήμερα mail για να μου ακυρώσει άλλη μία παραγγελία, τη δεύτερη σε διάστημα 15 ημερών. Μάλλον το συγκεκριμένο σάιτ πρέπει να το χρησιμοποιώ για προϊόντα που έχει ήδη σε στοκ, γιατί από προ-παραγγελίες, απλά δεν. 

• Like 6

• 1 month later...

Με «ταχύτητες» Amazon τα ΕΛΤΑ: Αναλαμβάνουν τη διανομή της

το πλάνο μετασχηματισμού των ΕΛΤΑ έχει ήδη αρχίσει να αποδίδει καρπούς καθώς η συνεργασία τους με τον παγκόσμιο κολοσσό Amazon για την παράδοση δεμάτων στην Ελλάδα, με τη δυνατότητα πλήρους ιχνηλασιμότητας των παραγγελιών, αποτελεί εξέλιξη που δεν θα ήταν δυνατή μέχρι πριν κάποιους μήνες

Πηγές της αγοράς συμπληρώνουν πως καθοριστικό ρόλο στην επιλογή διαδραμάτισε και η πλήρης γεωγραφική κάλυψη που μόνο ο όμιλος των Ελληνικών Ταχυδρομείων μπορεί να προσφέρει στην Amazon και στους πελάτες της.

Αντε να δούμε, μάλλον για καλό θα είναι.

• Like 7
  • Thanks 2
  • Haha 2

Αναρωτιέμαι πώς θα το καλύψουν όλο αυτό, τώρα που τα ΕΛΤΑ είναι υπό διάλυση.

Από την άλλη, αναρωτιέμαι αν αυτό θα περιλαμβάνει και τις παραγγελίες μέσω book depository.

• Like 5

Αγορά που έκανα από amazon.de στις 12 Μαρτίου, ακόμη έρχεται... Πατάω το γερμανικό tracking number με στέλνει στη σελίδα των ΕΛΤΑ αλλά εκεί δε μου βγάζει το αντίστοιχο δικό τους ελληνικό για να βρω που είναι. Έχω ζητήσει κάνα δυο φορές refund και μου λένε να κάνω υπομονή... 

• Like 3

On 17/4/2021 at 4:49 ΜΜ, StereoPDS said:

Αγορά που έκανα από amazon.de στις 12 Μαρτίου, ακόμη έρχεται... Πατάω το γερμανικό tracking number με στέλνει στη σελίδα των ΕΛΤΑ αλλά εκεί δε μου βγάζει το αντίστοιχο δικό τους ελληνικό για να βρω που είναι. Έχω ζητήσει κάνα δυο φορές refund και μου λένε να κάνω υπομονή... 

Αν θέλεις γράψε εδώ ή στείλε μου με πμ το tracking να το τσεκάρω.

• Like 3
  • Thanks 1

• 3 months later...

Καλησπέρα κύριοι :)

εχετε παραγγείλει από το Amazon.co.uk τελευταία;

λέει πως η πρώτη παραγγελία έχει δωρεάν μεταφορικά, αξίζει; Η παίζει να πληρώσω και τελωνείο;

• Like 3

Τελευταία μου παραγγελία από το co.uk ήταν το 2020, μετά το Brexit το αποφεύγω και δεν ξέρω.

Για δωρεάν μεταφορικά δεν είχα ακούσει ποτέ, τσεκάρισε αν η προσφορά ισχύει και για Ελλάδα ή είναι μόνο για Αγγλία.

• Like 3

1 hour ago, Dredd said:

Τελευταία μου παραγγελία από το co.uk ήταν το 2020, μετά το Brexit το αποφεύγω και δεν ξέρω.

Για δωρεάν μεταφορικά δεν είχα ακούσει ποτέ, τσεκάρισε αν η προσφορά ισχύει και για Ελλάδα ή είναι μόνο για Αγγλία.

Δυστυχως ισχυει μονο για Αγγλια τελικά. Το amazon.de ξερετε αν έχει δωρεαν μεταφορικά;(τύπου ανω των 50 ευρώ δωρεαν μεταφορικά)

• Like 1

19 minutes ago, dimia said:

Δυστυχως ισχυει μονο για Αγγλια τελικά. Το amazon.de ξερετε αν έχει δωρεαν μεταφορικά;(τύπου ανω των 50 ευρώ δωρεαν μεταφορικά)

Κανένα amazon δεν έχει δωρεάν μεταφορικά.

• Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1

1 minute ago, Dredd said:

Κανένα amazon δεν έχει δωρεάν μεταφορικά.

λακωνικα και αυστηρα μου ραγισες την καρδια :( 

• Haha 4