Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Amazon

Dredd
 Share

Recommended Posts

3.jpg

Από τα παλιότερα διαδικτυακά μαγαζιά και ίσως το δημοφιλέστερο παγκοσμίως. Ξεκίνησε πουλώντας βιβλία και πλέον πουλάει ακόμα και αυτοκίνητα! Στα κόμικς είναι πλήρως ενημερωμένο, και, για εμένα τουλάχιστον, είναι ο μπούσουλας για να βλέπω αν κάποιο είναι εξαντλημένο ή όχι. Το κεντρικό είναι το amazon.com με έδρα τις ΗΠΑ, και έχει πολλά υποκαταστήματα σε διάφορες χώρες ανά τον κόσμο, π.χ. Αγγλία (amazon.co.uk), Γερμανία (amazon.de), Γαλλία (amazon.fr) κ.α. Προτείνω την χρησιμοποίηση των ευρωπαικών, παρόλο που είναι συνήθως πιο ακριβά από ότι το αμερικάνικο, γιατί πολύ συχνά κρατάνε δέματα στο τελωνείο και μπορεί να πληρώσετε δασμούς.

Οι τιμές του συνήθως είναι αρκετά ανταγωνιστικές σε σχέση με τα υπόλοιπα e-shops. Χρεώνει μεταφορικά, τα οποία δεν είναι συνήθως πάρα πολλά. Έχει το μεγάλο πλεονέκτημα, μοναδικό από όσο ξέρω, ότι δεν σε χρεώνει τίποτα πριν αποστείλει το πακέτο. Σαν αποτέλεσμα, μπορείς άνετα να προπαραγγείλεις κομιξάκια, ακόμα και μήνες πριν κυκλοφορήσουν, να είσαι ήσυχος ότι δεν θα τα χάσεις/ξεχάσεις, χωρίς να πληρώσεις τίποτα και έχοντας την δυνατότητα να ακυρώσεις την (προ)παραγγελία σου ακόμα και μια μέρα μόνο πριν την επίσημη κυκλοφορία.

Το επίσης μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι έχει και δευτερογενή αγορά (Amazon Marketplace). Φιλοξενεί δηλαδή και άλλα μαγαζιά/πωλητές, πράγμα που, ειδικά στα μεταχειρισμένα, σου γλυτώνει πολύ χρόνο από το να ψάχνεις από e-shop σε e-shop.

Γενικά, για αυτά που προσφέρει, το θεωρώ τίμιο. Λίγο καλύτερες συσκευασίες να είχε, θα άγγιζε το τέλειο.

4.jpg

• Like 7

• 1 month later...

Χθες κάτι άλλο κοίταγα και μου πέταξε (στο Amazon Γερμανίας) στα related, amazing spiderman omnibus 4, 30e με μεταφορικά, άγχος και κρύος ιδρώτας για να το προλάβω χαχα όπως αποδείχθηκε είχε και τα υπόλοιπα omnibus στα 30 ευρώ και αρκετά ακόμα όπως τα conan που πρόλαβα να δω.. δλδ αρκετά marvel omnibus μόνο 30 ευρώ !!! Δεν πρόλαβα τελικά και ησύχασα γιατί το απόγευμα που μπήκα για να πράξω τα δέοντα  είχαν επιστρέψει στις κανονικές τους τιμές 

• Like 8

Χάζεψα τα Absolute της DC, και βρήκα το Killing Joke με 35 ευρώ. Αποφάσισα να ενδώσω, αλλά μου την έσπασαν τα σχεδόν €10 μεταφορικά και τελικά δεν πήρα τίποτα ?

• Like 1
  • Haha 4

Εγω πάλι πηρα αρκετα. Ντοϊτσλαντ ουμπερ αλες! Για όποιον τον ενδιαφέρει η ιστορία των κόμικς αλλά και εντυπωσιακά τούβλα, έχει την έκδοση της Taschen, Golden Age of DC Comics στα 14,85. Μιλάμε για ένα κτήνος 700 σελίδων. Το πήρα γμτ!

• Like 4
  • Thanks 1

• 2 months later...

Το amazon.co.uk ανέβασε τις τιμές του. Συνέκρινα τουλάχιστον 10 διαφορετικών κόμικς που κυκλοφορούν ή θα κυκλοφορήσουν και, συνυπολογίζοντας τα μεταφορικά, όλα ήταν πιο ακριβά από το bookdepository. Ιδίως στα Omnibus και στα Deluxe δεν έχουν καμία έκπτωση ή έχουν κάποια μικρή, ελάχιστη. Πρόβλημα.....

• Like 4

• 7 months later...

γιατί το amazon.co.uk μου βάζει 2 λίρες + σε ότι και να πάρω;;;

άσχετα με τις διάφορες προμήθειες ή τις αλλαγές νομίσματος.. 

δλδ 20 λίρες αντικείμενο όταν μπαίνει στο καλάθι γίνεται αυτόματα 22

και μετά μπαίνουν οι υπόλοιπες έξτρα χρεώσεις..

(παίζει να έχει σχέση με την κάρτα (Πειραιώς) που έχω βάλει;; )

• Like 3

22 minutes ago, gr8 said:

γιατί το amazon.co.uk μου βάζει 2 λίρες + σε ότι και να πάρω;;;

άσχετα με τις διάφορες προμήθειες ή τις αλλαγές νομίσματος.. 

δλδ 20 λίρες αντικείμενο όταν μπαίνει στο καλάθι γίνεται αυτόματα 22

και μετά μπαίνουν οι υπόλοιπες έξτρα χρεώσεις..

(παίζει να έχει σχέση με την κάρτα (Πειραιώς) που έχω βάλει;; )

Είναι το δικό τους ΦΠΑ, το οποίο το προσθέτουν πάντα στο τέλος. Είναι κάποιο ποσοστό το οποίο δεν το θυμάμαι τώρα, νομίζω 5%.

• Like 4

6 minutes ago, Dredd said:

Είναι το δικό τους ΦΠΑ, το οποίο το προσθέτουν πάντα στο τέλος. Είναι κάποιο ποσοστό το οποίο δεν το θυμάμαι τώρα, νομίζω 5%.

:thanx:

• Like 3

• 4 weeks later...

Παιδια μια ερώτηση για το Amazon Prime. Αν πάρεις την συνδρομή , έστω και την δωρεάν για ένα μήνα, εχεις την δυνατότητα να αγορασεις με δωρεάν μεταφορικά; Το τελευταίο διάστημα με έχουν τρελάνει με banner για να βάλω δωρεάν το Amazon prime. Αλλα δεν ξέρω αν στέλνει Ελλάδα το αγγλικό Amazon με δωρεάν μεταφορικά, γιατι αυτό με ενδιαφερει :D

Για το γερμανικό Amazon διάβασα ότι δεν στέλνει! 

Για πες τε αν έχετε κάποια εμπειρία! 

Edited by ichronis
  • Like 1

Σε μια παρόμοια ερώτηση σε γκρούπ στο fb,  παραπονιόντουσαν όσοι είχαν βάλει prime οτι εν τέλει δεν τους έδωσε ποτέ δωρεάν μεταφορικά για τις χώρες τους, αλλά μόνο για την ίδια τη χώρα του Αmazon...

Γιατί δε τους στέλνεις ένα mail, να στο ξεκαθαρίσουν αυτοί από πρώτο χέρι;;:beer:

• Like 3

Εχω την εντύπωση ότι το Prime ισχύει μόνο για τις χώρες που το Amazon έχει δωρεάν μεταφορικά.

Η Ελλάδα δεν είναι σε αυτή τη κατηγορία, οπότε λογικά δεν πρέπει να ισχύει.

• Like 2
  • Thanks 2

Ερώτηση. Έχω προπαραγγείλει το Swamp Thing 2 του Alan και πάνω που το περίμενα ενθουσιασμένος, μου ήρθε σήμερα mail ότι η πληρωμή μου απέτυχε. Ο λόγος είναι ότι έτυχε αυτό τον μήνα να λήξει η κάρτα που είχα βάλει και η καινούρια πρέπει λογικά να περαστεί εκ νέου. Είχε ένα σύνδεσμο για να επεξεργαστώ τα στοιχεία πληρωμής και έβαλα τελικά διαφορετική κάρτα, ξέρετε αν θα γίνει αυτόματα νέα προσπάθεια πληρωμής ή πρέπει να κάνω κάτι ακόμα;

• Like 4
  • Sad 1

Εμένα δε μου έχει έρθει mail, ούτε μου έχουν πάρει και λεφτά από την κάρτα!!!

Ε ρε και να γίνει καμία μαμακία και να χαθεί τέτοια τιμή!!

Έχει γίνει dispatch σε κάποιον;;;:thinking:

Edited by gotham-city
ps
  • Like 3

Εμένα, με τη σειρά, μου έστειλαν mail ότι θα έρθει στις 10 Δεκεμβρίου, μετά μου ήρθε mail ότι θα μου έρθει στις 10 Νοεμβρίου και χθες μου κράτησαν τα λεφτά από τη κάρτα. Οπότε, σήμερα-αύριο θα το στείλουν, λογικά πάντα.

• Like 3

εμενα το mail μου λεει " μπλα μπλα συγνωμη για την καθυστερηση αν θελετε να ακυρωσετε η να το παρετε απο 3ους διαφορετικα περιμενετε" χαχα

εγω περιμενω.. παντως σε καποιους απ οτι βλεπω στα φεισμπουκς αρχισαν να το στελνουν χθες/σημερα

εμενα τελικα τι λετε; θα ερθει; :thinking:

• Like 3

27 minutes ago, gotham-city said:

Η Χρέωση σου είχε γίνει μέρες νωρίτερα, έτσι;

Όχι, δεν είδες το προηγούμενο που έγραψα; Προσπάθησαν χτες, απέτυχε λόγω ληγμένης κάρτας την οποία μετά άλλαξα και σήμερα έγινε η χρέωση και έφυγε το πακέτο. Εκτιμώμενη παράδοση την επόμενη Τρίτη!  Ίσως έρθει και νωρίτερα, ανυπομονώ :)

Εντωμεταξύ έχω παραγγείλει ήδη από το καλοκαίρι και το 1ο Absolute που βγήκε σε επανέκδοση και το περιμένω και αυτό σύντομα. Και γενικά έπεσαν πολλά μαζεμένα, μέσα στις μέρες βγαίνει και το Infinity Gauntlet omnibus ενώ έχω προπαραγγείλει από το  Amazon και το Criminal Deluxe 3. Α! Εχω και δύο κομιξάκια από το bookdepository που έχουν φύγει εδώ και μέρες... δεσμεύομαι στον εαυτό μου ότι δεν θα πάρω άλλα!!!

• Like 4

Να ανησυχώ που το Uncanny X-Men Omnibus vol. 2 που είχα κάνει preorder και βγαίνει σε δύο εβδομάδες ακόμα δεν έχει πιθανή ημερομηνία παραλαβής και έχει κολλήσει στο delivery date pending;

Υ.Γ. Μην πούμε για το Absolute Swamp Thing vol. 2 που από τον Ιούλιο πρέπει να με είχε δώσει ψιλοακριβη ημερομηνία παραλαβής (και ακόμα δεν έχει γίνει dispatched :prankster:).

• Like 3