Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

"Ακραίες" συμπεριφορές σχετικά με κομικς

kabuki
 Share

Recommended Posts

Κάποιες φορές συμπεριφερόμαστε λίγο υπερβολικά όσον αφορά τα κόμικς μας (σύμφωνα με τις κατεστημένες κοινωνικές αντιλήψεις) :prankster:

Τι έχετε κάνει εσείς; :)

Ξεκινάω :

Ακύρωσα έξοδο με δικαιολογία ότι ήμουν άρρωστη για να διαβάσω (παραπάνω από μια φορά)

έκλαψα για κόμικ που βράχηκε και το ξαναγόρασα (Preacher)

δεν πήγα σε γενέθλια (κακό, αλλά είχα μείνει σε κρίσιμο σημείο του κόμικ) (Preacher)

πήγα σερι στη δουλειά, διαβάζοντας όλο το βράδυ (Y the last man)

τσακώθηκα για τσάκισμα σελίδας (δε θυμάμαι σε ποιο αυτή τη στιγμή) - πτώση σκληρού δίσκου με την ηλεκτρονική μου βιβλιοθήκη (πρόσφατα)

ξόδεψα όλα μου τα λεφτά σε κόμικς και γύρισα σπίτι με τα πόδια (από την πολιτεία)

:beer:

• Like 27

Ως φοιτητής, έκανα αιματηρές οικονομίες κόβοντας από φαγητό (αλήθεια!!!) για να αγοράσω τα κόμικς που ήθελα.

Έχω περπατήσει πολλά χιλιόμετρα στη Θεσσαλονίκη ψάχνοντας για κόμικς σε περίπτερα ή για να αγοράσω αυτό το νέο τεύχος το οποίο η διανομή είχε καλύψει στο ένα σημείο της πόλης αλλά όχι κοντά στο σημείο που κυκλοφορούσα και δεν ήθελα να περιμένω να το φέρει το περίπτερο κάτω από το σπίτι μου.

Την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας του 9 είχα τόσο μεγάλη αγωνία για το τι ήταν αυτό που θα κυκλοφορούσε με την εφημερίδα ώστε ξύπνησα από τι 07:00 το πρωί (αν και φοιτητής) και πήγα στο περίπτερο στις 08:15 για να διαπιστώσω πως η Ελευθεροτυπία ήταν απογευματινή εφημερίδα και κυκλοφορούσε μετά τις 11:00 (τόσο άσχετος!).  

Ως οικογενειάρχης, εξακολουθώ να ξοδεύω δυσανάλογα υψηλά χρηματικά ποσά σε κόμικς σε σχέση με την οικονομική μου κατάσταση και τις οικογενειακές μου υποχρεώσεις.

• Like 20

Σε κατάστημα με μεταχειρισμένα στο Μοναστηράκι το αφεντικό μου έδινε ένα κόμικ 20αρικο. Έφυγα, γύρισα και έκανα deal με τον υπάλληλο στο 10αρικο λέγοντας του ότι αφεντικό μου το δίνει ακριβά.

• Like 15
  • Haha 1

31 minutes ago, kabuki said:

Κάποιες φορές συμπεριφερόμαστε λίγο υπερβολικά όσον αφορά τα κόμικς μας (σύμφωνα με τις κατεστημένες κοινωνικές αντιλήψεις) :prankster:

Τι έχετε κάνει εσείς; :)

Ξεκινάω :

Ακύρωσα έξοδο με δικαιολογία ότι ήμουν άρρωστη για να διαβάσω (παραπάνω από μια φορά)

έκλαψα για κόμικ που βράχηκε και το ξαναγόρασα (Preacher)

δεν πήγα σε γενέθλια (κακό, αλλά είχα μείνει σε κρίσιμο σημείο του κόμικ) (Preacher)

πήγα σερι στη δουλειά, διαβάζοντας όλο το βράδυ (Y the last man)

τσακώθηκα για τσάκισμα σελίδας (δε θυμάμαι σε ποιο αυτή τη στιγμή) - πτώση σκληρού δίσκου με την ηλεκτρονική μου βιβλιοθήκη (πρόσφατα)

ξόδεψα όλα μου τα λεφτά σε κόμικς και γύρισα σπίτι με τα πόδια (από την πολιτεία)

Καλά, για τα έξοδα δεν το συζητάω κάν... Δεν ξέρω αν έχω γυρίσει σπίτι με τα πόδια, αλλά έχω κάνει άλλα :P 

Σίγουρα έχω κλάψει για κόμικς που βράχηκαν και τα ξαναβρήκα μετά από καιρό και με πολλά έξοδα (ήταν και πολλά)....

• Like 20

Έφτασα την πιστωτική μου κάρτα δυο φορές στο όριο και μάτωσα να την ξεχρεώσω.... Άραγμα στο σπίτι + ίντερνετ + πιστωτική κάρτα = καταστροφή ! ! !

Edited by Athan
  • Like 20

Έχω δώσει πολλααααααα λεφτά για κόμικς, αλλά αυτά δεν τα λυπάμαι, τα έχω απέναντι μου τώρα και μου χαμογελάνε :thumbsup2:

Τα λεφτά που μου έχουν φάει μαλάκες, λόγω της τρέλας μου για τα κόμικ, κλαίω, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία :lmao:

• Like 20
  • Haha 1

Καλά, σε αυτό το thread θα ειπωθούν πράματα και θάματα. Τι να πρωτοθυμηθώ.

• Πολλέεεεεες φορές, έχει τύχει να γυρνάω από βόλτα χαράματα Κυριακής, και αντί να πάω σπίτι, να πάω καρφί στα 24ωρα κεντρικά περίπτερα ώστε να πάρω τα Κυριακάτικα Disney ένθετα της Καθημερινής. Και φυσικά, όταν γυρνούσα σπίτι, πρώτα τα καταχωρούσα στο Inducks και μετά πήγαινα για ύπνο. Μια διαδικασία που έπαιρνε μερικές φορές και κάνα δίωρο.

• Μια φορά γυρνούσα σπίτι κατά τις 05:00 και είχα τη φαεινή ιδέα να περιμένω τις πρωινές κυκλοφορίες ώστε να πάω να τις περάσω στο Inducks, επειδή ήξερα πως αν γυρνούσα σπίτι, θα έπεφτα ξερός για 2 μέρες και δεν ήθελα να καθυστερήσουν. Περίμενα μέχρι να ανοίξουν τα περίπτερα της πλατείας, τα οποία όμως προφανώς δεν είχαν φέρει ακόμα τις νέες παραλαβές (αλλά εγώ πού μυαλό). Τελικά την έβγαλα σε ένα παγκάκι διαβάζοντας το τελευταίο Φάντομ που είχα αγοράσει, και έστησα καρτέρι μέχρι να κάνει διανομή το πρακτορείο. Πρέπει να είναι το πιο εξτρήμ που έχω κάνει, πρέπει να τελείωσα την καταχώριση και να έπεσα για ύπνο κατά τις 08:30.

• Είχα πάει πριν καμιά 10ετία στην Πολιτεία με 10€ στην τσέπη μπας και βρω το πρόσφατο Death Note της Anubis, και πετυχαίνω τους πρώτους δύο τόμους της Βιβλιοθήκης Καρλ Μπαρκς που μόλις είχαν φτάσει (19€ έκαστος). Γνωρίζαμε πως θα κυκλοφορήσουν εκείνη την περίοδο, όμως δεν είχαν ανακοινώσει ημέρα. Δεν είχα φράγκα στην τσέπη, επομένως έκανα ένα σπριντ προς το σπίτι για να πάρω χρήματα, επέστρεψα στο βιβλιοπωλείο για να τους αγοράσω, και ξαναπήγα σπίτι ώστε να προλάβω να κάνω την παρουσίαση στο GC πριν με προλάβει κάνας άλλος, αλλά και να φτιάξω νέο πεδίο για το Inducks και να τους καταχωρίσω κι εκεί. Στο μεταξύ είχα στήσει και άτομο που είχαμε κανονίσει. Ούτε καν θυμάμαι αν τον ενημέρωσα για να του ρίξω πιστόλι ή απλά τον έστησα χωρίς να του πω τίποτα από τη φούρια μου :prankster:

• Αντίστοιχα, είχε βγει διαφήμιση για μετέπειτα τόμους του Μπαρκς, και μέχρι να βγουν, πήγαινα κάθε μέρα στην Πολιτεία συγκεκριμένα και τους ρώταγα εάν ήρθαν. Ύστερα από 5-6 ημέρες είχαν κουραστεί να με βλέπουν, επομένως είπα να αλλάξω στέκι για να μην τρώω κράξιμο. Πήγα στο Solaris και τους βρήκα να ανοίγουν τον πάκο από τους τόμους που μόλις είχαν έρθει. Τους τσίμπησα από εκεί, και είμαι σίγουρος πως οι υπάλληλοι της Πολιτείας ακόμα θα με κράζουν, που τους είχα πρήξει κοντά μια εβδομάδα και όταν τελικά παρέλαβαν τους τόμους, δεν πήγα ποτέ :lol:

• Είχα χάσει ένα σπάνιο Μεγάλο Σήριαλ που έκανε διανομή μόνο στην επαρχία. Σε ένα ταξίδι προς την Εύβοια με τους γονείς, τους έβαζα να σταματάνε σε κάθε απομονωμένο χωριό μπας και το πετύχουμε. Τελικά το βρήκα σε 2 αντίτυπα κιόλας. Σε αντίστοιχα ταξίδια που οδηγάω εγώ, αν πετυχαίνω κάνα ψιλικατζίδικο στη μέση του πουθενά, έχει τύχει να σταματήσω νταβατζιλίκι και οι υπόλοιποι περιμένουν στο αμάξι μέχρι να ρίξω μια ματιά μπας και βρω τίποτα.

• Έχω πολλά ακόμα, καταδρομικές στον στρατό μπας και πετύχω το τελευταίο Μίκυ Μάους, ταξίδια εξπρές για εκδηλώσεις, τι να λέμε τώρα. Και τώρα που είπα για στρατό, ένα τελευταίο για σήμερα. Στη θητεία μου, πέτυχα αφίσες για το 6ο Animfest που από όλα τα μέρη της Ελλάδας, έτυχε να γίνει στο νησί που βρισκόμουν. Με το που το έμαθα, όχι απλώς ζήτησα έξοδο ειδικά για τη συγκεκριμένη ημέρα, αλλά και τους ενημέρωσα εκ των προτέρων πως θα πάω στη συγκεκριμένη εκδήλωση και θα αργήσω να γυρίσω. Παίζει να νόμιζαν πως τους έκανα πλάκα, δεν θυμάμαι κιόλας αν με πήραν τηλέφωνο ή όχι όταν είδαν πως περνούσε η ώρα και ήμουν ακόμα έξω. Τελικά επέστρεψα τα μεσάνυχτα (αντί για τις 22:00 που ήταν το προβλεπόμενο), όμως έληξαν όλα καλά, δεν βρήκα τον μπελά μου.

Τελικά είμαστε πολύ βλαμμένοι τώρα που το συνειδητοποιώ.

• Like 26

2 hours ago, CitizenX said:

Ως οικογενειάρχης, εξακολουθώ να ξοδεύω δυσανάλογα υψηλά χρηματικά ποσά σε κόμικς σε σχέση με την οικονομική μου κατάσταση και τις οικογενειακές μου υποχρεώσεις.

Πόσο μοιάζουμε τελικά....Τι τραβάνε οι γυναίκες μας(και πώς μας ανέχονται ακόμα...)

Αν συνεχίσουμε να λέμε τι τρέλες έχουμε κάνει για τα κόμικς θα μας πάνε για ψυχιατρείο σίγουρα....(πάντως προτιμώ να μην έχω να φάω παρά να μην πάρω τα κόμικς μου)

Έχω χωρίσει με σχέση μου και ΔΕΝ στεναχωρήθηκα αφού θα είχα περισσότερα λεφτά(όχι δωράκια και εξόδους) για κόμικς...Μη με τσιγκλάτε θα πω άρρωστα πράγματα και δε θέλω...

• Like 22
  • Haha 1

Κατά την άποψή μου, καμία συμπεριφορά για κόμικς δεν είναι ακραία. Έχω κάνει όλα τα παραπάνω και για κανένα δεν μετάνοιωσα. Αντίθετα μετάνοιωσα και ακόμα μετανοιώνω, που πριν πολλά χρόνια δεν πήρα ένα κόμικ γιατί έπρεπε να πληρώσω κάτι άλλο και ακόμα το ψάχνω.

Ακραίο θα ήταν να πλήρωνα την ΔΕΗ πχ στην ώρα της και να μην έπαιρνα την βδομαδιάτικη μπάζα μου. Όσο το να μην βγω για να αγοράσω κόμικς, αυτό είναι το σύνηθες. Ευτυχώς έχω γυναίκα με κατανόηση για την τρέλα μου, αλλιώς θα ήμουνα μπακούρης.

:drunks:

• Like 22

Δεν θα τα έλεγα ακραία τα δικά μου αλλά κατιτις ιδιόρρυθμα. Έχω κάτσει μερικές φορές (έχω πολλές) να βάλω ξυπνητήρι στις 4 ή 5 το πρωί για να συμμετέχω σε δημοπρασία ενώ στις 7:30 δούλευα.

Δεν θυμάμαι να έχω ακυρώσει έξοδο για αναγνωση αλλά ένα πιο πολύ αστείο παρά ακραίο σκηνικό ήταν μια φορά που είχα πάρει ένα σκληροδετο από το bookdepo και μου ήρθε με στραβή ράχη και εξώφυλλο. Μετά από ανταλλαγή 5-6 μέιλ και φωτογραφιών αποφάσισαν ότι ούτε αντίτυπο μου στέλνουν, ούτε refund γιατί δεν φαίνονταν καμία ζημιά. Ε τους έστειλα λοιπόν φωτογραφία με το κόμικ πάνω σε πάγκο και τρία αλφαδια, ένα στο έδαφος που εδειχνε 0 μοίρες, ένα στον πάγκο που έδειχνε το ίδιο και ένα στο βιβλίο που η φούσκα ήταν μετατοπισμένη και αποδείκνυε ότι είχε πάρει μποσικα. Και έστειλα και βιντεάκι με μπίλια που την αφηνα ακίνητη σε ένα σημείο του κόμικ και άρχιζε να τσουλάει. Μου έστειλαν ολοκαίνουργιο αντίτυπο (εδώ να πω πως η μανουρα έγινε γιατί το κόμικ ήταν πολύ ακριβό, δεν ήταν στα 10-20) και ένα μειλ που ο υπεύθυνος ενός τμήματος πωλήσεων γελούσε και με παραδεχόταν για την ιδέα. :) 

• Like 19
  • Haha 10

Το μόνο ακραίο που θυμάμαι, αν μπορεί να θεωρηθεί ως τέτοιο, είναι ότι έχω "κλείσει" comics που το κόστος τους,

ήταν παραπάνω από όσο μπορεί να αντέξει το πορτοφόλι μου. :oops:  

Παρόλα αυτά, κατάφερα και τα πήρα :D  αν και ζορίστηκα η αλήθεια είναι. :misty:

Ακραίο όμως, μπορεί να θεωρηθεί το παρακάτω, το οποίο έχει και δεν έχει σχέση...:)

Ήταν γύρω στο 2006, όταν με την τότε κοπελιά, είχαμε πάει στο Village Park, να δούμε ταινία. Έχουμε βγάλει εισιτήρια, έχουμε εφοδιαστεί τα απαραίτητα (popcorn, αναψυκτικά) και περιμένουμε να έρθει  ώρα για να αρχίσει η ταινία.

Όσο περιμέναμε, πήγαμε να χαζέψουμε το κατάστημα με τα collectibles  (το ορκίζομαι, δεν έκανα καμία παρότρυνση :hell: ), καθώς χαζεύαμε, έπεσε το μάτι μου σε μια φιγούρα του Darth Vader, εκ των ύστερων κατάλαβα ότι ήταν μπουκάλι από αφρόλουτρο :oops:, γυρνάω λοιπόν όλο γλυκά :love:  και την ρωτάω: "Να σου πάρω μια;" για να έρθει η πλέον άσχετη απάντηση...."Πας καλά παιδί μου, τι να το κάνω το κουκλάκι με τον ξιφομάχο;".

Spoiler

:what:

"Ποιον ξιφομάχο γαμώ το φελέκι μου μέσα :damn: ο Darth Vader είναι ο άρχων της σκοτεινής δύναμης, ο υπέρτατος κακός του Star Wars και ο πατέρας του Luke. "

Όπως καταλάβατε, η γκόμενα μετά από λίγο καιρό πήρε πόδι  με συνοπτικές!  out.gif.fd0f445a3e3655c65b34e0b72daefca4.gif

Ο Darth Vader από την άλλη, έμεινε  και κοσμεί την συλλογή μου! :D

DSC01138.thumb.JPG.b08130772ee2802ec5c7e90a4f8b8c5b.JPG

• Like 19

16 hours ago, makis said:

Σε κατάστημα με μεταχειρισμένα στο Μοναστηράκι το αφεντικό μου έδινε ένα κόμικ 20αρικο. Έφυγα, γύρισα και έκανα deal με τον υπάλληλο στο 10αρικο λέγοντας του ότι αφεντικό μου το δίνει ακριβά.

Να μαντέψω ότι πήγες στον "Αμερικάνο";

• Like 1
  • Haha 5

2 hours ago, DECOMADER said:

Να μαντέψω ότι πήγες στον "Αμερικάνο";

στον Αμερικάνο δεν κάνεις τέτοιες τσιριτζάντζουλες. οι υπάλληλοι εκεί (χάρης κτλ) είναι ταγμένοι (για να μην πω υποταγμένοι) στον αμερικανο. εάν κάτι δεν έχει τιμή εκεί δεν τολμάνε καν να σου δώσουν μια τιμή.

• Like 5

Θα διαφωνήσω Μάκη. Έχω βέβαια πολύ καιρό να ψωνίσω από εκεί, αλλά παλιότερα επανηλειμμένα πήρα κάτι από υπάλληλο σε χαμηλότερη τιμή απά αυτή που μου είχε πει λίγο πριν ο ίδιος. Χώρια που από από Κυριακή σε Κυριακή έχω πάρει και από τον ίδιο κάτι σε χαμηλότερη τιμή απ΄ότι μου είχε πει την προηγούμενη. Και πολλές φορές βέβαια μου έχει πει και ακριβότερη τιμή από βδομάδα σε βδομάδα. Νομίζεις ότι θυμάται τι λέει και σε ποιόν το λέει;

:drunks:

• Like 8

εμένα όσες φορές έχω πάει, πάντως ρωτάνε τον αμερικάνο για τιμές (εάν είναι εκεί)

η διαφορά είναι πως στην περίπτωση μου ο υπάλληλος ήταν μπροστά αρχικά και ήξερε πόσο μου τα έδινε το αφεντικό.

και του το είπα όταν ξαναπήγα ότι το αφεντικό το δίνει ακριβά.

θα το έκανε κάνεις αυτό στον Αμερικάνο;

το ότι ειδικά ο αμερικάνος δίνει ότι τιμή του έρθει είναι γνωστό

• Like 5

Και εγω στα χρόνια που ασχολούμαι με το '' άθλημα '' αλλα και παλιοτερα που απο τα φοιτητικα μου χρονια συνελεγα μουσικη (με το μικρο μου με ηξεραν στα Μetropolis lol :) εκανα τρελες που ομως δεν τις μετανιωνω, γιατι η ικανοποιηση που μου εδωσε η τρελα αυτη δεν συγκρινεται με καμια αλλη.

Τα τελευταία χρόνια ας πουμε διεθεσα για την αγορα αρκετου υλικου (κυριολεκτικά σηκωσα το μαγαζι) ενα διολου ευκαταφρονητο ποσο.. Φυσικα ηταν μια παρορμηση της στιγμης αλλα εφοσον μπορούσα να καλυψω-που καλυψα- το ποσο αυτο, ειναι σαν να μην συνεβει ποτε.. Το κερδος ειναι φυσικα το κόμικς που εμειναν στην κατοχή μου. 

• Like 12

1 hour ago, Retroplaymo said:

Δηλαδή εγώ ρε παιδιά που έχω πάρει κομιξάκια δώρο από τον Αμερικάνο (στο κατάστημα της Ασκληπιού),

μάλλον θα πρέπει να θεωρούμαι από τους προνομιούχους ε; :thinking:

Kαι εγώ έχω πάρει δώρα κατα καιρούς.Αλλά του έχω αφήσει και περιουσίες.Μάλιστα το μαγαζί στο Μοναστηράκι σχεδόν εγώ του το άνοιξα....υπήρχε εποχή που του έδινα 100-150 ευρώ(σε δραχμές τότε)την εβδομάδα...Θυμάμαι παραγγελία πάνω από 1000 ευρώ(ακόμα έχω το τριπλό χαρτί κρατήσει)..Χώρια ότι άλλο έπαιρνα από Solaris κ.τ.λ. Παρ'όλα αυτά όταν ήμουν σε νοσοκομείο μετά από ατύχημα μου έκανε δώρο το Χ-ΜΕΝ #9.

15401404_10211604806462853_1364537617_n.thumb.jpg.3608ee902b34006fc598fd5cc9c0b06f.jpg

Edited by Spyros Andrianos
  • Like 9

On 1/18/2020 at 10:27 PM, kabuki said:

Αυτό ήταν σκληρό... :shock:

20 hours ago, Spyros Andrianos said:

Παρ'όλα αυτά όταν ήμουν σε νοσοκομείο μετά από ατύχημα μου έκανε δώρο το Χ-ΜΕΝ #9.

15401404_10211604806462853_1364537617_n.thumb.jpg.3608ee902b34006fc598fd5cc9c0b06f.jpg

Το X-MEN 9;;; ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ!

Edited by Lord Makro
  • Like 5