Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Ας γνωριστούμε!

Dredd
 Share

Recommended Posts

Βασικά.... καλησπέρα σας! :hi:

Καταρχάς, καλή χρόνια σε όλους και όλες, με υγεία, ευτυχία, αγάπη και όλα τα σχετικά, εύχομαι!  :D

Κατά δεύτερον, καλή αρχή και μακροημέρευση στο νέο αυτό διαδικτυακό στέκι, που δημιουργήθηκε!   :thumbsup2:

Τρίτον...

Δεν έχει τρίτον :P  με ξέρετε, σας ξέρω, θα τα λέμε συχνά - πυκνά! ;)

Σταύρος

:beer:

p.s.

Απλά προς ενημέρωση σας, για να τα πάμε καλά,

επειδή θα το χρησιμοποιώ συχνά, ο Θανασάκης, δικός μου! :D

:thanos:

• Like 18
  • Thanks 1
  • Haha 1

Ε, ας γράφουμε και 2-3 πράγματα για τον εαυτό μας για να γνωριστούμε όσοι δεν γνωριζόμαστε :P

Είμαι ο Γιάννης, άρτι αφιχθείς στο 40ο έτος της ηλικίας μου (γκουχ-γκουχ) και διαβάζω κόμικς από παιδί. Μετά από ένα διάλλειμα, εκεί γύρω στα φοιτητικά μου χρόνια που το μόνο που δεν με ενδιέφερε ήταν να διαβάζω οτιδήποτε, επανήλθα στο σπορ, το οποίο έχει αποδειχθεί πολυέξοδο αλλά απίστευτα μαγικό. Αγαπημένα μου αναγνώσματα είναι το 2000AD και οτιδήποτε Star Wars, αλλά θεωρώ εαυτόν πολυσυλλεκτικό ον, οπότε πολύ Image, πολύ Vertigo, αρκετά BD και λίγο από όλα επίσης. Γενικά φαν του sci-fi και του steampunk. Πέρασα και ένα φεγγάρι ως επιμελητής στην παιδική σειρά comics "Η Συμμορία των Comics" από τις εκδόσεις Μιχάλη Σιδέρη. Φετίχ, οι τουμπανοειδείς εκδόσεις τύπου Omnibus και η βιβλιοδεσία τευχών σε τουμπανοειδείς μορφές!

Ελπίζω να τα λέμε συχνά! :toad:

• Like 22

Γεια χαρά στην όμορφη παρέα και καλή επιτυχία!!!

Έιμαι ο Σπύρος.Διαβάζω κόμικς από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου.Για εμένα τα κόμικς δεν είναι μόνο χόμπυ αλλά τρόπος ζωής.Ενίοτε κάνω και το σκιτσογράφο και άρθρα μου μπορείτε να βρείτε στο προσωπικό μου blog  https://comicmaniacsgr.blogspot.com/ καθώς επίσης και στα περιοδικά Comic Cultura(ψηφιακό)και Epifany.

Δε μου αρέσει να βάζω "ταμπέλες" στα κόμικ,διαβάζω όλα τα είδη και πιστεύω ότι κάθε δημιουργός έχει κάτι να δώσει.Η 9η τέχνη είναι ατελείωτη και ανεξάντλητη πάντα.

Εδώ θα είμαστε να τα λέμε!!

• Like 21
  • Thanks 1

Πολύ καλησπέρα σε όλους, γνωστούς και άγνωστους.

Με λένε Γιώργο και είμαι καλά.

...

...

Τι εννοείτε ότι δεν πάει εδώ αυτό;

Είμαι σε λάθος χώρο;! Όντως τώρα;

Τι; Καινούργιο φόρουμ για κόμικς; Αυτά τα μικιμάου; Ω, ρε... Κι εγώ που νόμιζα ότι είναι χώρος ανταλλαγής απόψεων για εθισμένους. ;)

Ας είναι...

Για όσους δε με ξέρουν, με λένε Γιώργο και όσα είναι τα τριάκοντα αργύρια, τόσα είναι και τα έτη μου σε αυτόν τον πλανήτη. Στις συζητήσεις λέω ότι διαβάζω όλα τα είδη κόμικ, αρκεί να είναι καλά, κατά βάθος, όμως, έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στους ιπτάμενους τύπους με τα κολάν. Αν δεν ήταν αυτοί, δε θα ήμουν εδώ τώρα.

Όταν δε διαβάζω κόμικς, μεταφράζω και επιμελούμαι υπότιτλους για σειρές και ταινίες, γράφω σενάρια και ταυτοχρόνως προσπαθώ να εκμεταλλευτώ αυτά που έμαθα την εποχή που έκανα ραδιόφωνο για να ξεκινήσω κάτι σχετικό με την pop κουλτούρα.

ΥΓ: ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΑ ΓΥΡΑΔΙΚΑ!

• Like 22
  • Thanks 2

8 minutes ago, Dredd said:

Ε, ας γράφουμε και 2-3 πράγματα για τον εαυτό μας για να γνωριστούμε όσοι δεν γνωριζόμαστε :P

Άντε, να σου κάνω το χατίρι και να μην σε αφήσω με το παράπονο. :P

Είμαι ο Σταύρος, ετών 40 φεύγα.... :wondering:

Με τα κόμικς ασχολούμουν από πιτσιρικάς, μάζευα κυρίως εκδόσεις περίπτερου, όπως: Αγόρι, Μπλεκ, Βαβούρα, Μίκυ Μάους, Μεγάλο Μίκυ, Μίκυ Μυστήριο, Κλασικά, ΚΟΜΙΞ, Αλμανάκο, Αστερίξ, Λούκυ Λουκ κλπ. . Κάπου στην πορεία, τα παράτησα (μια το φανταριλίκι, μια η δουλειά) για αρκετό μεγάλο διάστημα, με αποτέλεσμα να χάσω ένα μεγάλο μέρος από αυτά που κυκλοφορούσαν, κυρίως από Disney. :(

Κάπου εκεί στο 2006 ήταν, αν θυμάμαι καλά :thinking:  που άρχισα να ασχολούμαι με τα κόμικς πάλι. Αυτή τη φορά, όχι τόσο με εκδόσεις περιπτέρου, αλλά με αμερικάνικα και κυρίως υπερηρωϊκά της MARVEL. Το υπόβαθρο και μια γνώση γύρω από το σύμπαν της MARVEL υπήρχε όμως, με την πιο έντονη ενασχόληση όλο αυτό ήρθε και μεγάλωσε, με αποτέλεσμα να μην περιοριστεί μόνο στα κόμικς αλλά και σε φιγούρες, αγαλματίδια και δεν συμμαζεύεται! :help: 

Το 2012, έχασα την εργασία μου και αναγκαστικά, σταμάτησα και πάλι να συλλέγω. 

Γύρω στο 2015/16, άρχισα για τρίτη φορά δειλά - δειλά, να συλλέγω κόμικς, αυτή την φορά κυρίως σε αυτά που μάζευα πιτσιρικάς, αλλά τι τα θες...είναι να μην σου μπει το μικρόβιο του να μαζεύεις, άρχισε ξανά να εξαπλώνεται το πράγμα!!! :oops:

Αποτέλεσμα...έχω φτάσει κάπου στα 2.500 με 3.000 τεύχη και μου έχουν φύγει τα μαλλιοκέφαλα μου!!! :bigtears:

Anyway...εν ολίγοις αυτά. Η υπόθεση είναι τραβάτε και ας κλαίω!  :D

:thanos:

• Like 20
  • Thanks 2

Είμ' ο zade

Ξέρετε τι σημαίνει αυτό.

Ότι έφτασε ο καιρός να επιστρέψω, ότι ήγγικεν η ώρα, ότι ήρθα να ανακτήσω τους υπηκοους μου και να δοξαστώ ξανά.

Μέσα απο μια νέα πλατφόρμα, -πιο σωστή ελπίζω αυτή τη φορά- αλλά κυρίως  μέσα από τα γεμάτα χιούμορ, εξαιρετικές ιδέες , καταπληκτικές τοποθετήσεις και απόλυτα σωστές απόψεις ποστ μου.

• Like 14
  • Thanks 3
  • Haha 7

Χαιρετώ. Ασχολούμαι λιγουλάκι με anime & manga, και διαβάζω και τόσο δα κόμικς, Disney κυρίως. Ξέρετε,  βασικά πράγματα, μικυμάου. Διαβάζουν κι άλλοι μικυμάου εδώ μέσα;

• Like 19
  • Haha 5

Είμαι ο GreekComicFan. Αν δεν με ξέρεις, δεν ασχολείσαι με τα κοινά στον χώρο των κόμικς. Αλλά μην ανησυχείς, θα με μάθεις! :hell:

Το origin story μου χάνεται στα τρίσβαθα της ιντερνετικής ιστορίας. ;)

• Like 18
  • Thanks 1
  • Haha 2

Είμαι η Λένα, οι περισσότεροι κομιξαδες με ξέρουν ως kabuki :prankster:

Η πώρωση μου με τα κόμικς κρατάει χρόνια και συνεχίζει αμείωτη :D

Συχνάζω εδώ μέσα, στο Comic Cultura και στα κομικσοδρώμενα  :homerhide:

• Like 22

Εμένα με λένε Γιώργο, μου αρέσει πάρα πολύ ο κινηματογράφος και το διάβασμα γενικώς, καθώς και τα κόμικς ειδικώς, τα οποία διαβάζω και συλλέγω από μικρό παιδάκι. :) 

Μου αρέσουν επίσης και οι ξένες γλώσσες και για αυτό αποφάσισα πριν από 2,5 χρόνια, στα 45 μου και όντας πτυχιούχος Αγγλικής Φιλολογίας, να δώσω ξανά Πανελλήνιες, για να περάσω στη Γερμανική Φιλολογία, κάτι που πέτυχα και πλέον είμαι ξανά φοιτητής :D

Εκτός από εδώ, μπορείτε να με βρείτε και στο ιστολόγιό μου https://astoixeiotos.wordpress.com/ , όπου αναρτώ απόψεις σχετικά με ταινίες, βιβλία, αλλά και κόμικς (κάποιες από τις οποίες μπορείτε να διαβάσετε και σε αυτό το φόρουμ).

Το username μου προέρχεται από το Λεωνίδιο Αρκαδίας, την πόλη στην οποία εργαζόμουν (και με την οποία δεν έχω καμία άλλη σχέση), όταν έγινα μέλος σε διάφορα σάιτ και έως το 2011 και από τότε μου έμεινε. :) 

• Like 19

Καλησπέρα στην παρέα! Διαδικτυακά ή κομιξικά με γνωρίζουν είτε ως ΚΟΜΙΞ είτε ως Κώστα :) Πφφ θα πείτε και άλλος που ασχολείται με τα παπιά ή χειρότερα το ΚΟΜΙΞ :refusal::lol: Εμ αγάπη είναι αυτή :D Για αυτό έφτιαξα και την ΚΟΜΙΞ Wiki τον Γενάρη 2011,  μετά ακολούθησε το φανζίν μας (ΚΟΜΙΞ Wiki! Magazine 2014/2018 ψηφιακά αλλά και ως ανεξάρτητο έντυπο από το 2016) και το 2016 το DisneyComcsPress για νέα και reviews γύρω από τα κόμικς της Disney. Πέρα από τα Disney λατρεύω τα μάνγκα, τα άνιμε και διάφορων ειδών άλλα κόμικς όπως Υπερηρωικά (X-Men :love:), BD κλπ

Edited by ΚΟΜΙΞ
  • Like 16

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Εμένα δεν με φώναξε κανείς, αλλά είπα να ψάξω να βρω καναδυό-τρεις-δέκα-δώδεκα φίλους μου που έχω χάσει από τότε που έπαψα να επισκέπτομαι την Λέσχη... Λοιπόν, είναι πουθενά εδώ;:wondering:

Edited by retromanis
  • Like 17
  • Thanks 1

Καλησπέρα και από μένα στην όμορφη παρέα.Ειμαι ο Κώστας και είμαι...καλά! Έτσι θέλω να πιστεύω :lol: Ειμαι φαν γενικώς των 80΄ς ασπρόμαυρων και μη, κόμιξ, αλλά και των μεταγενέστερων.

Ευχομαι καλή δύναμη και μακροημέρευση στο νέο φόρουμ που είμαι σίγουρος ότι θα πάει πολύ καλά.Χαιρετίζω τους περισσότερους που γνωρίζω και προσωπικά και ευχομαι Καλή χρονιά επισης :beer:

• Like 20

10 minutes ago, retromanis said:

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Εμένα δεν με φώναξε κανείς, αλλά είπα να ψάξω να βρω καναδυό-τρεις-δέκα-δώδεκα φίλους μου που έχω χάσει από τότε που έπαψα να επισκέπτομαι την Λέσχη... Λοιπόν, είναι πουθενά εδώ;:wondering:

Που είσαι εσύ...πόσο καιρό έχουμε να τα πούμε;;; :lol:

• Like 8
  • Thanks 1
  • Haha 4

Χαίρετε, είμαι ο Ανδρέας και τα γούστα μου στα κομικς είναι Grant Morrison. Αναγκαστικά, ομως, διάβαζω και αλλα κόμικς. Τον τελευταίο καιρό προτιμώ περισσότερο τα βιβλία αλλα γι'αυτό είμαστε εδώ, για την παρέα και για να ανακαλύψουμε κανένα κόμικ που θα μας αρέσει. :buz:

• Like 15
  • Thanks 1

Με λενε kwtso και χαιρετίσματα πολλά!

Ξανάπιασα τα κομικς όταν ήμουν φοιτητής και συνεχίζω όσο μου επιτρέπει ο χρόνος. Κυρίως μου αρέσουν τα αμερικάνικα indie (Vertigo, Image) αλλά και αρκετοί alternative δημιουργοί (π.χ. Tomine, Clowes). Μερικά από τα αγαπημένα μου αναγνώσματα: Hellblazer, Criminal, Preacher.

• Like 15
  • Thanks 1

Καλησπέρα σε όλους! 

Με λένε Ιακωβο-Θεοκλητο αλλά το δεύτερο όνομα το χρησιμοποιώ σπάνια. Όποτε για τους φίλους Τζεικ :) Ξεκίνησα να διαβάζω κόμικς για να ρίξω μια κοπέλα κάπου στα πρώτα έτη της σχολής (Τμήμα ωκεανογραφιας και θαλάσσιων βιοεπιστημών στην Μυτιλήνη) αλλά τελικά με άφησε για έναν τύπο που είχε μηχανάκι με εξάτμιση ελευθερας. Επίσης είμαι επαγγελματίας μουσικός και παίζω ιρλανδική φλογέρα σε διαφορά σχήματα παραδοσιακής κελτικης μουσικής εντός και εκτός συνόρων, πλέον έχω σταματήσει τις μαζικές αγορές κόμικς και δίνω το μεγαλύτερο μέρος του μισθού μου σε καπνιστά ουίσκι από το islay της Σκωτίας.  

Θα τα λέμε συχνά ελπίζω! :toad:

• Like 8
  • Haha 12

Καλησπερα και καλως σας βρηκα! Ονομαζομαι Ειρηνη και ασχολουμαι  συστηματικα με τα κομικς εδω και περιπου 10 χρονια.  Επικεντρωνομσι περισσοτερο σε manga και Ευρωπαικο. Απο αμερικανικα αν και δεν αποκλειω τα υπερηρωικα προτιμω τα seasonal. 

Καλη αρχη!

• Like 20
  • Thanks 1

1 hour ago, Θρηνωδός said:

Με λένε Ιακωβο-Θεοκλητο αλλά το δεύτερο όνομα το χρησιμοποιώ σπάνια. Όποτε για τους φίλους Τζεικ :) Ξεκίνησα να διαβάζω κόμικς για να ρίξω μια κοπέλα κάπου στα πρώτα έτη της σχολής (Τμήμα ωκεανογραφιας και θαλάσσιων βιοεπιστημών στην Μυτιλήνη) αλλά τελικά με άφησε για έναν τύπο που είχε μηχανάκι με εξάτμιση ελευθερας. Επίσης είμαι επαγγελματίας μουσικός και παίζω ιρλανδική φλογέρα σε διαφορά σχήματα παραδοσιακής κελτικης μουσικής εντός και εκτός συνόρων, πλέον έχω σταματήσει τις μαζικές αγορές κόμικς και δίνω το μεγαλύτερο μέρος του μισθού μου σε καπνιστά ουίσκι από το islay της Σκωτίας.  

Να σε ρωτησω ρε φιλαράκι, μήπως τυχαίνει να γνωρίζεις κάποιον Πανατζιωτόμπιλο;  :thinking:

Κατοικοεδρεύει στην χώρα που παράγει σοκολάτες, τυρί και χρήμα, σπουδάζει αστροπυρηνικοφυσικές επιστήμες, οδηγεί ποδήλατο, πίνει μπύρες κάνει παρέα με έναν....να δεις πως τον λένε....:thinking:.... Κουπάκι, Τουλουμπάκι, Τρυπάκι...κάπως έτσι νομίζω, με αφανοειδές μαλλί, γυαλιά και μουστάκι.  :)

• Like 4
  • Haha 8

Καλησπέρα αγαπητέ φίλε, δεν το ξέρω το παιδί που αναφέρεις αλλά φαίνεται πολύ ξηγημένο και συμπαθητικό! :)

Αυτο το το τρουπακι που αναφέρεις πάντως, στα πέριξ ακούγεται πως την αφάνα του την έφαγαν τα χακί :lmao:

• Like 3
  • Haha 7

Καλησπέρα σε όλους! Καλή αρχή στο νέο φόρουμ! Είμαι ο Θανάσης από Καρδίτσα! Διαβάζω κόμικς (σχεδόν) από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, ξεκινώντας με Βαβούρα, Μπλεκ, Περιπέτεια, Αγόρι, υπερηρωικά από Καμπανάς κτλ, συνεχίζοντας και σήμερα ως αναγνώστης και συλλέκτης, έχοντας μπει στο 40ο έτος πλέον της ηλικίας μου!
Batman και Daredevil οι δύο αγαπημένοι μου χαρακτήρες, αλλά και πολλά άλλα κόμικς της ανεξάρτητης σκηνής και όχι μόνο!  Μεγάλη μου αγάπη επίσης η επιστημονική φαντασία και γενικότερα η λογοτεχνία του φανταστικού! Καλή συνέχεια να έχουμε στην νέα προσπάθεια... :)

Edited by Athan
  • Like 12
  • Thanks 1