Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Νέα και κυκλοφορίες από την Image

Dredd
 Share

Recommended Posts

Προσωπικά, το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και ένα από τα καλύτερα #1 της χρονιάς.

Ο μόνος ξεκάθαρα γνωστός είναι ο Superman. Αλλά δε βασίζεται σε αυτό η ιστορία. Είναι πρόφαση αυτή η ιδέα, για να αναπτύξει πολύ πιο δυνατά πράματα. Δεν είναι απλά ένα ακόμα 1985...

• Like 4

Για να δούμε τι πωλήσεις θα κάνει ο Τζεφ Τζονς με τον Γκάρι Φρανκ στην νέα τους σειρά από την Image, το Geiger.

https://bleedingcool.com/comics/geoff-johns-gary-frank-new-comic-geiger-image-april/

Περιμένω να σπάσει όλα τα πρόσφατα ρεκόρ που είδαμε από τους ανεξάρτητους, εκτός ίσως από το ρεκόρ του εορταστικού Spawn.

Edited by GreekComicFan
  • Like 9

44 minutes ago, GreekComicFan said:

Για να δούμε τι πωλήσεις θα κάνει ο Τζεφ Τζονς με τον Γκάρι Φρανκ στην νέα τους σειρά από την Image, το Geiger.

https://bleedingcool.com/comics/geoff-johns-gary-frank-new-comic-geiger-image-april/

Περιμένω να σπάσει όλα τα πρόσφατα ρεκόρ που είδαμε από τους ανεξάρτητους, εκτός ίσως από το ρεκόρ του εορταστικού Spawn.

Ωραίο φαίνεται στα προσχέδια. Εντωμεταξύ λόγω του Doomsday Clock αναβλήθηκε το Batman Earth One Vol. 3, να δούμε τώρα πότε θα βγει. Σίγουρα πάντως μου αρέσουν σαν δίδυμο σε μια δουλειά εκτός DC, η Image φαίνεται καλό μέρος για να φιλοξενήσει τις ιδέες τους.

• Like 6

Φαίνεται υποσχόμενο! Προσωπικά ο Johns σπανίως με απογοητεύει. (πόσο μάλλον ο Frank) Βέβαια είμαι και λίγο προκατειλημμένος γιατί ο Johns είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς. Πρόσφατα μάλιστα διάβασα όλο το run του στο Flash και μου άρεσε πάρα πολύ. (όχι τόσο καλό όσο το Green Lantern, αλλά και πάλι ήταν πολύ, πολύ καλό :best:)

• Like 6

Είμαι σίγουρος ότι θα κάνει τρελές πωλήσεις. Μόνο το κοινό του να φέρει ο Johns από τη DC, φτάνει. Θα έρθει και η ώρα για εμένα, που δεν διαβάζω DC, να διαβάσω και κάτι από Johns, γιατί το μόνο που έχω πιάσει στα χέρια μου είναι το Olympus της Humanoids το οποίο ήταν πολύ μέτριο.

• Like 6

• 3 weeks later...

1.jpg

Μου κάνει εντύπωση που ο πρώτος τίτλος σε παραγγελίες από τα κομιξάδικα (οχι για τευχη), για τον Οκτώβριο, είναι το Dracula Motherf..ker! των σχετικά άγνωστων Alex de Kampi και Erica Henderson .Το διάβασα πριν λίγες ημέρες και δεν μου προξένησε κάτι ιδιαίτερο, εκτός από το αρκετό out there σχεδιο.

Screenshot (14).png

• Like 4

Πιο πολύ το πήρα γιατι μου αρέσει ο τρόπος γραψίματος της De Campi, την οποία ξέρω από το 2000AD. To συγκεκριμένο είναι αρκετά μπερδεμένο, πιο πολύ σε art project (αναφέρουν και κάτι αντίστοιχο οι δημιουργοί στις συνεντεύξεις που έχει στο τέλος του βιβλίου) μου έφερε παρά οτιδήποτε άλλο. Και στο σενάριο, κάτι θέλει να πει η ποιήτρια, προσπαθεί να ξεφύγει από τη κλασική ιστορία του Δράκουλα, αλλά δεν με έπεισε. 

Θα το πρότεινα βέβαια στην @kabuki που συνήθως της αρέσουν τα artsy-fancy stuff :P

• Like 3
  • Thanks 1

40 minutes ago, Dredd said:

Πιο πολύ το πήρα γιατι μου αρέσει ο τρόπος γραψίματος της De Campi, την οποία ξέρω από το 2000AD. To συγκεκριμένο είναι αρκετά μπερδεμένο, πιο πολύ σε art project (αναφέρουν και κάτι αντίστοιχο οι δημιουργοί στις συνεντεύξεις που έχει στο τέλος του βιβλίου) μου έφερε παρά οτιδήποτε άλλο. Και στο σενάριο, κάτι θέλει να πει η ποιήτρια, προσπαθεί να ξεφύγει από τη κλασική ιστορία του Δράκουλα, αλλά δεν με έπεισε. 

Θα το πρότεινα βέβαια στην @kabuki που συνήθως της αρέσουν τα artsy-fancy stuff :P

οντως, το σχέδιο μου φάνηκε ενδιαφέρον, θα το τσεκαρω, θενκς!  :beer:

• Like 4

• 2 weeks later...

1.jpg

O Kirkman πάλι θέλει να μας τρελάνει. Κυκλοφόρησε ένα κόμικ, το Solid Blood, ξεκινώντας με το τεύχος #17! Σε ένα βιντεάκι που ανέβασε στο Youtube, μας λέει ότι ούτε αυτός έχει γράψει το κόμικ, ούτε ο Ryan Oatley, o οποίος αναφέρεται ως σχεδιαστής, σχεδίασε το κόμικ. Πέρα του ότι στον κόσμο του κόμικ, σύμφωνα με το Bleeding Cool, o Donny Cates δουλεύει στις δημόσιες σχέσεις της Image, και ο Rob Liefield δεν έχει φύγει ποτέ από την εταιρεία. Εμφανίζει και ένα χαρακτήρα από το Walking Dead, μόνο και μόνο για να τον σκοτώσει λίγο πιο μετά. Μας έχει συνηθίσει βέβαια σε τέτοια promotional κόλπα o Kirkman, αλλά είμαι περίεργος που θα το πάει, ξεκινώντας μια σειρά από το #17.

ΠΗΓΗ

• Like 7
  • Haha 1
  • Confused 3

25 minutes ago, Dredd said:

1.jpg

O Kirkman πάλι θέλει να μας τρελάνει. Κυκλοφόρησε ένα κόμικ, το Solid Blood, ξεκινώντας με το τεύχος #17! Σε ένα βιντεάκι που ανέβασε στο Youtube, μας λέει ότι ούτε αυτός έχει γράψει το κόμικ, ούτε ο Ryan Oatley, o οποίος αναφέρεται ως σχεδιαστής, σχεδίασε το κόμικ. Πέρα του ότι στον κόσμο του κόμικ, σύμφωνα με το Bleeding Cool, o Donny Cates δουλεύει στις δημόσιες σχέσεις της Image, και ο Rob Liefield δεν έχει φύγει ποτέ από την εταιρεία. Εμφανίζει και ένα χαρακτήρα από το Walking Dead, μόνο και μόνο για να τον σκοτώσει λίγο πιο μετά. Μας έχει συνηθίσει βέβαια σε τέτοια promotional κόλπα o Kirkman, αλλά είμαι περίεργος που θα το πάει, ξεκινώντας μια σειρά από το #17.

ΠΗΓΗ

Έτσι όπως το διαβάζω, νόμιζα ότι αντί για τον Kirkman, το έγραψε ο Christopher Nolan :lol:

Edited by nickv12
  • Haha 7

6 hours ago, The Fists Of Stan Lee said:

Πάω στοίχημα ότι το επόμενο θα'ναι το #16 και θα τα βγάλει απλά με countdown :P 

Καλά, και εγώ για κάτι τέτοιο το σκέφτομαι να πάει, αλλά όσο και να 'ναι, είναι πρωτότυπο.

• Like 5
  • Thanks 1

Σου φαίνεται περίεργο αλλά έτσι πως το διαβάζω, μου φαντάζει σαν μια ελαφριά παραλλαγή το Images of Tomorrow, στο οποίο αρκετές σειρές της Image, το 1994, είχαν πηδήξει από τα πρώτα τεύχη που βρίσκονταν, στο τεύχος 25 τους, δείχνοντας που θα βρίσκεται ο τίτλος σεναριακά σε μερικά χρόνια, δημιουργώντας προσμονή για τα αναμενόμενα storylines, άσχετα που αρκετοί τίτλοι δεν επιβίωσαν για να φτάσουν μέχρι εκεί.

Edit: Και βλέπω πως το cbr θυμήθηκε το γεγονός πέρσι. Δεν ξέρω κατά πόσο συνέβαλε αυτό στην επαναφορά του κόλπου.

• Like 8
  • Confused 1

• 5 weeks later...

Καινούρια superhero σειρά στην Image με το Radiant Black από τον Kyle Higgins των Power Rangers. Και φουντώνει τις φήμες για κάποιο επερχόμενο Image Superhero Universe. Στο σχέδιο o Marcelo Costa του Firefly, το οποίο δεν με ψήνει ιδιαίτερα, όπως και το βίντεο/trailer που κυκλοφόρησαν.

5.jpg     6.jpg     7.jpg

ΠΗΓΗ

• Like 5

Το Old Guard του Greg Rucka, μετά και την επιτυχία της ταινίας με την (θεάρα) Charlize Theron, επιστρέφει... ανθολογικώς. Πάρα πολλοί και γνωστοί δημιουργοί, όπως οι Brian Michael Bendis, Matt Fraction, Kelly Sue DeConnick και άλλοι, θα εκκινήσουν τον Απρίλιο μια 6τευχη μίνι σειρά με τίτλο The Old Guard: Tales Through Time. Τι σου κάνει μια Νετφλιξοταινία! Ενώ το υπέρ-έπος Lazarus ακόμα τίποτα. Και το σχεδιάζει και ο Lark. Κρίμας....

10.jpg     11.jpg     12.jpg

ΠΗΓΗ

• Like 8

Έρχεται τον Απρίλιο το Silver Coin, μια νέα horror ανθολογία από την Image. Το σχέδιο έχει αναλάβει ο Michael Walsh (Black Hammer/Justice League), ενώ από το σενάριο θα περάσουν αρκετά μεγάλα ονόματα, όπως ο Lemire, ο Zdarsky, ο Brisson και η Thompson. Κάθε τεύχος θα είναι μια διαφορετική ιστορία και όλες θα έχουν ως κοινό στοιχείο το ασημένιο νόμισμα.

Preview από το #1:

silvercoin1-p1-web-1611253456733.thumb.jpg.2ea9a9b15603c8b9e8abad79605cb431.jpg silvercoin1-p2-web-1611253456735.thumb.jpg.b8a5611b2accc984f8d66a5256754625.jpg silvercoin1-p3-web-1611253456737.thumb.jpg.0027e7500487703f417437a938a0d8e5.jpg

Πηγή

Edited by Matt
  • Like 9
  • Thanks 1

9 minutes ago, Matt said:

Αλληλούια! Βέβαια, δεν αναφέρει ακριβώς πότε, ελπίζω όμως να είναι μέσα στο '21 γιατί όπως και να το κάνουμε 3 χρόνια χωρίς Saga είναι πολλά. :prankster: Ειδικά μετά από **εκείνο** το τέλος!!

• Like 6

Εξώφυλλα και μερικές σελίδες από το Nocterra του Scott Snyder που κυκλοφορεί τον Μάρτιο. Αν μη τι άλλο το σχέδιο του Tony Daniel είναι όμορφο :delicious:

20.jpg

21.jpg   23.jpg   24.jpg   25.jpg

26.jpg

ΠΗΓΗ

• Like 9

• 4 weeks later...

1.jpg

Ο Todd McFarlane κάνει επιτέλους πραγματικότητα αυτό που λέει για χρόνια, να φτιάξει δηλαδή ένα shared-universe για τον Spawn. Θα λέγεται (πρωτότυπο) Spawn's Universe και θα αποτελείται από 4 διαφορετικούς τίτλους, τα Kign Spawn, The Gunslinger, The Scorched και προφανώς και το ίδιο το Spawn. To σημαντικό είναι ότι θα συμμετέχουν πολλά γνωστά ονόματα της σκηνής, όπως οι Donny Cates, Frank Quitely, Greg Capullo, Marc Silvestri, Jim Cheung, Sean Gordon Murphy, Aleš Kot, Jason Shawn Alexander, Sean Lewis και αρκετοί άλλοι. Το σχέδιο είναι να κυκλοφορεί τουλάχιστον ένας τίτλος Spawn κάθε βδομάδα.

2.jpg   6.jpg   4.jpg   3.jpg

Δύσκολα το βλέπω να έχει επιτυχία το project, αν και με τα επετειακά τεύχη, ο Spawn έχει ανέβει πολύ τελευταία. Επίσης, δεν ξέρω κατα πόσο, όλα αυτά τα μεγάλα ονόματα θα αφιερώσουν πραγματικό χρόνο στο χαρακτήρα ή αν θα κάνουν μόνο ένα τεύχος ή ένα arc. Στη πηγή άλλωστε, αναφέρει και ο ίδιος ο McFarlane, ότι ψάχνει να αναδείξει νέα ταλέντα οπότε μάλλον για marketing trick κόβω την ανακοίνωση των ονομάτων των καταξιωμένων δημιουργών. Anyway, υπομονή μέχρι το Μάϊο.

5.jpg

ΠΗΓΗ

• Like 6