Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Νέα και κυκλοφορίες από τη Marvel

Recommended Posts

Spoiler

Άρα η Phoenix έκανε τη Γη μαζί με τον πατέρα του Galactus.

Να, αυτά δεν μπορεί ο Θάνος και θέλει να μας καταστρέψει. Ζηλεύει την ευδαιμονία μας. :P 

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Haha 5
  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Ο Neal Adams θα κάνει το όνειρο του πραγματικότητα και θα σχεδιάσει επιτέλους κόμικ των Fantastic Four. Θα έχει τον τίτλο Antithesis, τα κείμενα θα γράψει ο Mark Waid και θα κυκλοφορήσει τον Αύγουστο.

Spoiler σελίδα από το τρέχον τεύχος του Avengers του Aaron, το οποίο δεν έχω διαβάσει αλλά σόρι, wtf is this bulls**t?    

Posted Images

17 hours ago, GreekComicFan said:
  Reveal hidden contents

Αν γίνει ξενιστής του Φοίνικα η Τζέιν Φόστερ όπως λένε οι φήμες (που φαίνεται να βγήκαν αληθινές για το πρώτο σκέλος, όπως βλέπουμε από την εικόνα που πόσταρα παραπάνω), τι θα σημαίνει αυτό άραγε; Πως θα έχει αιμομικτικές σχέσεις με την μάνα του; :P 

Spoiler

*Οιδίποδας intensifies*

• Haha 4

https://www.lifo.gr/now/media/313041/h-marvel-ksanatyponei-teyxos-toy-immortal-hulk-antidraseis-gia-antisimitikes-anafores

αντισημιτικά μηνύματα είπαν ότι βρήκαν σε τεύχος του χαλκ επειδή στην βιτρίνα ενός καταστήματος σε ένα καρέ αντί για  jewelry έγραφε jewery και είχε και κάτι που έμοιαζε με αστέρι του Δαβίδ. Κάποιοι σκίσανε τα ημάτια τους, κατηγόρησαν την μάρβελ για περίθαλψη συμπεριφορών που προσβάλουν μειονοτικές ομάδες και λοιπά, ο δημιουργός  έσπευσε για να  καλύψει τον πισινό του να πει ότι ήταν ορθογραφικό λάθος (κάποιος ζήτησε να τον απολύσουν μάλιστα). 

Αναρωτιέμαι αν υπάρχουν νοήμονες άνθρωποι που θεωρούν τέτοιες συμπεριφορές δικαιολογημένες. 

• Like 4

Καθυστερημένα το θυμήθηκαν τα Ελληνικά μίντια...

Υπόψη, ο Joe Bennett είναι Βραζιλιάνος και τα Αγγλικά δεν είναι το φόρτε του, σύμφωνα με άλλους δημιουργούς που τον έχουν γνωρίσει.

• Like 5

Το διάβασα κι εγώ. Έκανε ο βραζιλιάνος που με το ζόρι μιλάει αγγλικά ένα λάθος και έσπευσαν όλοι να τον καταδικάσουν... Ά ρε woke/cancel culture σε φοβάμαι όλο και περισσότερο...

• Like 5
  • Thanks 1
  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Marvel leaves Diamond, goes to Penguin Random House

Πριν κάνα μήνα η Diamond είχε κλείσει την μια από τις τρεις αποθήκες της. Επιπρόσθετα, το παράρτημα της για την διανομή βιβλίων εκτός της Direct Market είχε δεχτεί αρκετά πλήγματα, από τις αποχωρήσεις εκδοτών που υπέγραψαν με την Penguin random house για αυτό το κομμάτι της αγοράς, κάτι που είχε κινήσει συζητήσεις για το αν η όλη παρασκηνιακή κίνηση από τους μικρότερους εκδότες αποτελεί ένδειξη για το τι σκοπεύει να κάνει η Μάρβελ. Σήμερα μάθαμε.

Edited by GreekComicFan
  • Like 7
  • Thanks 1

Από αρχές Οκτωβρίου, σύμφωνα με το Newsarama. Σε ότι αφορά εμάς, και συγκεκριμένα όσους ψωνίζουν από ελληνικά κομιξάδικα, θα συνεχίσουν να διανέμονται κανονικά από τη Diamond.

Αλλά, από τη στιγμή που χάνει την αποκλειστικότητα, λογικά θα έχουμε άνοδο τιμών.

Ας ελπίσουμε βέβαια να μην γίνει αυτό που φοβάμαι, και αυτό είναι μία διάλυση της Diamond. Αλλά εγώ είμαι γνωστός απαισιόδοξος, οπότε who knows :thinking:

• Like 3

H penguin δεν χρεώνει μεταφορικά στα καταστήματα (τουλάχιστον της Αμερικής).

Δεν υπάρχουν περιστροφές γύρω από το θέμα. Η Diamond την πούλεψε! Μόνο αν γίνει συνεργάτης της Penguin σε κάποιο επίπεδο που πιθανόν δεν θα μπορεί να καλύψει η ίδια η penguin, έχει κάποια δυνατότητα επιβίωσης, και αυτό σε πολύ μικρότερη κλίματα από την τωρινή. Γιατί σε αντίθεση με αυτά που έλεγε ο Τζέπι, ρευστότητα δεν δείχνει να υπάρχει.

• Like 3

Ουσιαστικά δηλαδή, η Diamond μένει μόνο για την Ευρώπη. Και δεν ξέρω αν επαρκεί η Ευρώπη για να χρηματοδοτείται μια εταιρεία όπως η Diamond.

Αν και νόμιζα διαφορετικά, σε μια πρόσφατη συζήτηση ο @adams μου έλεγε ότι η Ευρώπη αντιστοιχεί στο 10% των συνολικών πωλήσεων της Diamond (αν θυμάμαι καλά).

Αν ισχύει αυτό, τότε bye-bye Diamond και τον πούλο όσοι αγοράζουμε τευχάκια. Τουλάχιστον μέχρι να βρεθεί διάδοχος κατάσταση.

• Like 4

Να ρωτήσω εγώ γιατί; Περισσότεροι διανομείς= περισσότερος ανταγωνισμός= μεγαλύτερη προσφορά=η καμπύλη προσφορας-ζήτησης οδηγεί σε χαμηλότερες τιμές; Που υστερεί ο συλλογισμός μου ;

• Like 4
10 minutes ago, zade said:

Να ρωτήσω εγώ γιατί; Περισσότεροι διανομείς= περισσότερος ανταγωνισμός= μεγαλύτερη προσφορά=η καμπύλη προσφορας-ζήτησης οδηγεί σε χαμηλότερες τιμές; Που υστερεί ο συλλογισμός μου ;

Για την Αμερική, δεν υστερεί πουθενά. Για την Ευρώπη όμως είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα. Πολλές διαφορετικές χώρες, κουλτούρες, shipping costs. Οτι και να λέγαμε για την Diamond, αν άνοιγα ένα κομιξάδικο στη Μακρυκώμη, με ένα λογαριασμό σε αυτούς θα μπορούσα να πάρω τα πάντα. Δεν ξέρω κατά πόσο θα συνεχίσει να ισχύει αυτό με το καινούριο καθεστώς.

Επίσης, η Diamond διακινούσε πολλούς μικρούς εκδοτικούς, οι οποίοι δεν ξέρω κατά πόσο θα βρουν χώρο στο όποιο καινούριο καθεστώς. Γιατί, η Diamond, έχοντας τα κερδη από τις 2 μεγάλες, μπορούσε να χωρέσει και τους μικρούς μέσα. Θα ασχοληθεί η Χ Penguin να έρθει σε συνεργασία με την Χ Aftershock, για να πουλήσει 100 τεύχη και 30 trade της σε 25 διαφορετικές χωρες; Ακόμα και για την Αμερική αυτό είναι επίφοβο.

• Like 3
  • Thanks 1

Είναι πολύ ευκολότερο να φτιάξεις λογαριασμούς σε αυτούς ως εκδότης, λένε οι Αμερικάνοι, ανεξάρτητα του μεγέθους σου. Δεν υπάρχει πολύπλοκη διαδικασία που να σε μπλοκάρει ή gatekeeping. Αλλά φυσικά, πρέπει να έχεις σαφώς πιο επαγγελματική συμπεριφορά απ' ότι έχουν κάποιοι από τους μικρότερους (αλλά και τους μεγάλους), που δεν τηρούν τον προγραμματισμό τους ή δεν πληρώνουν στην ώρα τους ή δεν καλύπτουν το τιράζ που τους ζητήθηκε κ.λ.π., αλλιώς θα πάρουν πόδι. Οι παθογένειες που συντηρεί του μικροκλίμα της Diamond, απλά δεν θα είναι ανεκτές. Σε αντιδιαστολή, θα έχουν πολύ μεγαλύτερη έκθεση και μέρη διανομής, οπότε θα είναι στο χέρι τους να βγάλουν προϊόντα που θα τραβάνε τα βλέμματα και όχι ότι να' ναι.

• Like 4

000000.jpg

Ότι λέει η εικόνα. 

Από τον Ιούλιο.

Προσωπικά μου αρέσει ο κύριος.

(Let the flame war begin)

:onfire:

• Like 5
  • Haha 1
  • Sad 1
14 hours ago, Dredd said:

000000.jpg

Ότι λέει η εικόνα. 

Από τον Ιούλιο.

Προσωπικά μου αρέσει ο κύριος.

(Let the flame war begin)

:onfire:

Κάποτε μ' άρεσε κι εμένα. Πλέον το σχέδιό του έχει χαλάσει για τα καλά. Σαν να βαριέται ένα πράγμα και ζωγραφίζει τους πάντες σαν κύβους με πόδια.

• Like 4
  • Thanks 1

Η σειρά και το Omnibus του Predator μετατίθεται για τον Οκτώβρη.

Γενικά η Μάρβελ ξεκινά τις καθυστερήσεις όσων τίτλων θεωρεί σημαντικούς για να μπει με το δεξί η συνεργασία τους με την penguin random house.

• Like 3
On 1/4/2021 at 12:55 ΜΜ, falconara90 said:

Κάποτε μ' άρεσε κι εμένα. Πλέον το σχέδιό του έχει χαλάσει για τα καλά. Σαν να βαριέται ένα πράγμα και ζωγραφίζει τους πάντες σαν κύβους με πόδια.

Θα συμφωνήσω. Κοίτα πως έχει τον Cyclops...

• Like 3
  • Thanks 1

kxkl79va3tr61.thumb.jpg.6faf7010e717d4753fe202eed657be9c.jpg

Moon Knight #1 στις 7 Ιουλίου από τους Jed MacKay (Man Without Fear, Black Cat, Taskmaster) και Alessandro Cappuccio (Mighty Morphin Power Rangers). Εξώφυλλα από τον Steve McNiven.

• Like 7