Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Phant0mDuck (youtube)

kabuki
 Share

Recommended Posts

Ο γνωστός ντισνεϊκός Γιώργος Ζωιτάς ή αλλιώς PhantomDuck αποφάσισε να ασχοληθεί με το youtube και  ανεβάζει πολύ ενδιαφέροντα βίντεο σχετικά με disney, τι άλλο; :prankster:

Ίσως ο πιο παθιασμένος disney φαν που έχω γνωρίσει, με πάρα πολλές γνώσεις πάνω στο ζήτημα :)

• Like 22

• 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Φχαριστώ φχαριστώ, εγώ είμαι αυτός :prankster:. Να πω δυο λογάκια τώρα.

Το πρώτο βίδεον ξεκίνησε επειδή ήθελα να καταγράψω κάπου την έρευνα που έκανα για το Μίκυ Μάους. Το κατεβατό όμως που θα έβγαινε, θα ήταν τεράστιο και θα το διάβαζαν λίγοι, κυρίως όσοι ασχολούνταν να βρουν βιβλιογραφικές πληροφορίες, κάτι που ήθελα να αποφύγω. Αποφάσισα να πειραματιστώ και να το φτιάξω σε μορφή βίντεο, κυρίως για να είναι πιο ευχάριστο για τον κόσμο και να το δουν περισσότερα άτομα. Το σκεφτόμουν καιρό, όμως με βοήθησε ένας φίλος με την κάμερα / φώτα / ήχο / στήσιμο κλπ, επομένως το έκανα έστω και τώρα.

Αυτό έχει το καλό της αμεσότητας, όμως από την άλλη, πρέπει να είμαι προσεκτικός στο τι λέω για να γλιτώνω χρόνο. Το αποτέλεσμα ήταν ένα μισάωρο σχεδόν βίντεο, που πάλι δεν κάλυψε ό,τι ήθελα, όμως δεν μπορούσα να το συνεχίσω επειδή δεν θέλω να βγαίνει πολύ μεγάλο. Αποφάσισα να συνεχίσω και με άλλα βίντεο (γιατί όχι άλλωστε; ) και ακόμα πειραματίζομαι. Τώρα αναλύω την ιστορία του Μίκυ Μυστήριο, την οποία χώρισα σε 3 μέρη για να μιλάω πιο άνετα. Ο σκοπός είναι το κάθε βίντεο να βγαίνει 15-20 λεπτά, ακόμα το δουλεύω, θα το βρω σιγά σιγά. Επειδή όμως κουράστηκα με τον πολύ Μίκυ, θα κάνω ένα διάλειμμα και θα κάνουμε μία ανάλυση ιστορίας στο μεταξύ. Και μετά θα συνεχίσω κανονικά πάλι με το Μυστήριο.

Δεν ξεκίνησε ως κάτι οργανωμένο, γι' αυτό βλέπετε πως το κανάλι είναι χύμα, έχει βιντεάκια από Tekken, Crash Team Racing, παλιές εγγραφές βιντεοκασετών, δεν έχω σταθερά thumbnails, δεν έχω οργανωμένη δομή intro / outro (ούτε θέλω να αποκτήσω :prankster:) και γενικά είμαι ψιλοχύμα στο κύμα, όμως ρίχνω σεβαστό ποσό εργατοωρών που ξεκλέβω από το χρόνο μου και πιστεύω πως σιγά σιγά θα βγει κάτι πολύ ωραίο. Η στάνταρ συνταγή που θα ακολουθήσουμε θα είναι Α) ανάλυση περιοδικών και Β) ανάλυση ιστοριών. Αν έχετε καμιά άλλη ιδέα (ή κάποιο πρόβλημα που παρατηρήσατε), ρίχτε.

Edited by Phantom Duck
  • Like 22

• 1 month later...

Το νέο βίδεον για τα τετράγωνα αυγά. Απολαύστε ελεύθερα (το βίντεο, όχι τα αυγά). Πολλές ευχαριστίες στον Χρίστο Δημητρίου που έφτιαξε όλα τα καρτούν σχέδια που βλέπετε στις μικρογραφίες και στο μπανεράκι. Είναι ο γνωστός Duck από το GC για όποιον θυμάται.

• Like 14
  • Thanks 1

2 hours ago, gr8 said:

πρέπει να φτιάξεις κάποια δεύτερα intro (με μουσική γραφικά κτλ).. τα βίντεο σου θα απογειωθούν μετά..

Γενικώς απεχθάνομαι τα intro επειδή θα μπορούσα να βλέπω το βίντεο αντί για αυτά και με εκνευρίζουν, όμως για δώσε κάνα παράδειγμα που σου αρέσει.

• Like 6

On 24/2/2020 at 3:22 ΜΜ, Phantom Duck said:

Γενικώς απεχθάνομαι τα intro επειδή θα μπορούσα να βλέπω το βίντεο αντί για αυτά και με εκνευρίζουν, όμως για δώσε κάνα παράδειγμα που σου αρέσει.

:lol:

• Haha 4

• 4 months later...

Μία από τις πιο σημαντικές έρευνες που έχω κάνει στην «καριέρα» μου. Ήθελα να βρω πληροφορίες για το Μίκυ Μυστήριο, όμως δεν υπήρχαν πουθενά, επομένως πήρα την κατάσταση στα χέρια μου, βρήκα τη συντάκτρια της σειράς από τη Δανία και κατέγραψα τα σημαντικότερα στοιχεία της σειράς. Εντζόι.

Edited by Phantom Duck
  • Like 14
  • Thanks 6

Εξαιρετικό βίντεο με σπάνιες πληροφορίες! Μου άρεσε πολύ και το  στήσιμο του βίντεο, πιο προσεγμένο (το καλύτερο ως τώρα), όπως και τα βήματα της έρευνας.

Πολλά μπράβο!:clap::clap::clap:

• Like 10

On 7/18/2020 at 2:22 PM, Phantom Duck said:

Μία από τις πιο σημαντικές έρευνες που έχω κάνει στην «καριέρα» μου. Ήθελα να βρω πληροφορίες για το Μίκυ Μυστήριο, όμως δεν υπήρχαν πουθενά, επομένως πήρα την κατάσταση στα χέρια μου, βρήκα τη συντάκτρια της σειράς από τη Δανία και κατέγραψα τα σημαντικότερα στοιχεία της σειράς. Εντζόι.

Ειχα βαλει καμπανακι στο καναλι για αυτο το βιντεο. Αξιζε ολη η αναμονη.

• Like 10

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια, μου πήρε μήνες δουλειάς αυτή η ιστορία. Η πλάκα είναι πως ξεκίνησα με το Μίκυ Μυστήριο αντί π.χ. για το Αλμανάκο ή Κόμιξ, επειδή ήθελα να βγάλω ένα σύντομο στα γρήγορα. 26 τευχάκια ήταν, πόσο δύσκολο θα ήταν; Αμ δε. Δεν υπήρχε καμιά πληροφορία πουθενά, και είμαι κι εγώ βλαμμένος που όποτε δω κενό κάθομαι και το ψάχνω περισσότερο αντί να φύγω, και τελικά κόλλησα. Πολλές εβδομάδες επικοινωνίας, πολύ ψάξιμο, ήταν ζόρι. Έκανα γυρίσματα 3 φορές και τα πέταξα στα σκουπίδια όλα, αυτό που βλέπετε είναι το 4ο. Γενικά, έκανα πολλούς πειραματισμούς, μου έφυγε το κλαπέτο εν ολίγοις, όμως νομίζω πως ύστερα από αυτό έκανα LV up και τα επόμενα θα βγουν καλύτερα και πιο γρήγορα. Πάντως δεν θέλω να ξαναμπλέξω με πρωτογενή έρευνα σύντομα.

Υ.Γ.

Μόλις τελείωσα με τους αγγλικούς υπότιτλους, τους οποίους και ανέβασα. Γενικά δεν ασχολούμαι μιας και το κοινό εκτός της Ελλάδας είναι μηδαμινό, όμως το συγκεκριμένο το ήθελα στα αγγλικά, αφ' ενός επειδή είχε νέες πληροφορίες, αφ' ετέρου επειδή θέλω να το στείλω στους ξένους που με βοήθησαν.

Edited by Phantom Duck
  • Like 14
  • Thanks 4

Γενικά, έκανες εκπληκτική δουλειά. Πραγματικά, δε θέλω να ξέρω πόσο σου κόστισε σε χρήματα και εργατοώρες. Το αποτέλεσμα, όμως, δικαιώνει, κυρίως σε υλικό πληροφοριών το οποίο δεν υπάρχει πουθενά. Μπράβο!

ΥΓ: Σκέψου να επενδύσεις σε φωτισμό. Θα ανεβάσει πολύ το τελικό αποτέλεσμα των βίντεο.

• Like 9

Δεν έχω ιδέα πόσες εργατοώρες έφαγα, ούτε κάθομαι να το αναλύσω επειδή θα σαλτάρω. Για το ιστορικό, ξεκίνησα να το δουλεύω σε μεγάλο βαθμό αρκετά πριν την καραντίνα. Για τον φωτισμό θα το τσεκάρω, γενικά είναι διάφορες βελτιώσεις που μπορούν να γίνουν. Φαντάσου πως αυτή τη στιγμή βλέπεις φως από 3 λάμπες, όμως μόνο μία είναι «ειδική». Οι άλλες δύο είναι το φως του ταβανιού και το πορτατίφ στα οποία άλλαξα λάμπες και έβαλα τις πιο δυνατές που γινόταν. Η κάμερα και το μικρόφωνο επίσης είναι δανεικά από φίλο. Αυτό που πρέπει να γίνει τώρα, είναι να φάω μερικά απογεύματα ώστε να βρω τις βέλτιστες ρυθμίσεις για τον συγκεκριμένο χώρο, κάτι που βαριέμαι αφόρητα όμως πρέπει να γίνει.

Απλώς αν περίμενα μέχρι να είμαι 100% έτοιμος, δεν θα τα έβγαζα ποτέ, επομένως αποφάσισα να ξεκινήσω κι ό,τι κάτσει. Ευχαριστώ για την πρόταση, αν εσύ ή κάποιος άλλος έχετε κι άλλες τέτοιες, πείτε τώρα, επειδή εγώ λόγω του editing έχω έχω δει τόσες φορές το βίντεο που έχω σαλέψει και πλέον δεν καταλαβαίνω τι βλέπω. Μπορεί να είναι τίποτα εξόφθαλμο που να μου διαφεύγει.

Edited by Phantom Duck
  • Like 12
  • Thanks 1

Συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνεις γενικά. Είσαι κάτι σαν Disney «γκουρού» της Ελλάδας. :donald:Ειδικά για το Μίκυ Μυστήριο ρε φίλε, αναρωτιόμουν από πάντα ποιοι να ήταν οι συντελεστές και αν ήταν Ιταλοί ή κάτι άλλο κλπ. Μου έλυσες όλες τις απορίες προφανώς. :thumbsup2: Προωθώ το κανάλι σου σε φίλους/ες που μεγάλωσαν με Disney comics και έχουν πάθει πλάκα, γιατί δεν ασχολούνται πλέον με το άθλημα, αλλά γουστάρουν να μαθαίνουν πράγματα σχετικά με τα κόμικς που διάβαζαν μικροί/ές.

• Like 11

Μπράβο ρε συ, καταπληκτική δουλειά! :clap:

Καταλαβαίνω απόλυτα πόσος κόπος και ώρες χρειάζονται, είναι πολλοί μήνες τώρα που έχω κάποια θέματα για κομιξικά βίντεο που θέλω κι εγώ να ανεβάσω αλλά δεν βρίσκω χρόνο να ασχοληθώ σοβαρά - και περάσαμε και καραντίνα :P Τώρα παλεύω με κάποια νέα βίντεο σχετικά με ζωγραφική...

• Like 9

• 4 weeks later...

Για όσους δεν ενημερώθηκαν ήδη ο μεγάλος γνώστης των Disney @Phantom Duck έβγαλε ένα νέο μικρό βίντεο όπου μιλάει για την παρωδία της "Μπαλάντας της αλμυρής θάλασσας" (το αριστουργηματικό έργο του Pratt) που δημοσιεύτηκε το πρώτο μέρος της την Παρασκευή στο Μίκυ Μάους και περιμένουμε το επόμενο. Ένα ακόμη εξαιρετικό βίντεο και πολύ αξιόλογη κριτική. Τα :handshake: μου.

:beer:
  • Like 9
  • Thanks 1

Τα βίντεο του Γιώργου είναι πραγματική απόλαυση. Ακόμα και αν κάποιο βίντεο κράταγε πάνω από δύο ώρες, θα νόμιζες πως παίζει για πέντε λεπτά. 

• Like 8

• 3 weeks later...

Φχαριστώ, φχαριστώ. Φήμες λένε πως το σοκολατένιο χρώμα μου οφείλεται στις λάμπες που με χτυπούσαν ατελείωτες ώρες στα γυρίσματα. Οποιαδήποτε φήμη πως προέρχεται από ατελείωτα μπάνια στις παραλίες, θα χαρακτηριστεί ως αναληθής.

• Like 4
  • Haha 10
  • Sad 1