Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Νέα και Κυκλοφορίες από Μικρότερες Εκδοτικές

Dredd
 Share

Recommended Posts

Ο Scott Snyder σύναψε συμφωνία με το Comixology για τουλάχιστον 8 τίτλους, με την Amazon που το έχει εξαγοράσει να έχει κάποιου είδους πρώτη ματιά στο ενδεχόμενο προσαρμογής τους σε ταινίες ή σειρές.

Ο perch προσπαθεί να βγάλει κάποια άκρη από την ανακοίνωση στο παρακάτω βίντεο. Και οι 8 τίτλοι έχουν ανακοινωθεί ποιοι θα είναι και ποιοι τους σχεδιάζουν.

• Like 6

Από z2 comics. Ή πολύ καλό θα είναι, ή μεγάλη φόλα. Η dlx έκδοση έχει και βινυλιακι το holy diver με νεο εξώφυλλο μαζί με κάτι limited πριντς στα 85 ευρώ. Καλή τιμή αν υπολογίσεις ότι τα reissues του holy diver πάνε τουλάχιστον 20-25 ευρώ συν μεταφορικά. 

https://z2comics.com/products/dio-holy-diver-graphic-novel?variant=34161944789132

8B0AECB8-1D2F-4BDE-8CF0-41CCE83382A5.png A6D262E9-32B8-4FA6-A36D-32F209B650A7.png 8F848C7F-BBD2-498A-8264-7F7D2BF2F73C.png

• Like 6
  • Confused 1
  • Sad 1

• 2 weeks later...

Και ο Hickman στο Substack, για το οποίο θα δημιουργήσει ένα νέο "σύμπαν" τίτλων, στο οποίο θα προσκαλέσει δημιουργούς να συνεισφέρουν ιδέες, σε ένα παρόμοιο ρόλο με αυτόν που έχει (είχε; ) στους X-Men μέχρι προσφάτως. Έχει ήδη ανακοινωθεί η συνεισφορά συγγραφέων σαν του Al Ewing, Ram V και Tini Howard.

• Like 4

Και ο Skottie Young στο Substack, ο οποίος θα επαναφέρει το I Hate Fairyland.

Σιγά-σιγά αρχίζει να ξεκαθαρίζει και το επαγγελματικό μοντέλο που σκοπεύουν να χρησιμοποιήσουν - επί του παρόντος - όσοι πάνε στην υπηρεσία, μιας και φαίνεται πως αναλαμβάνουν απευθείας οι ίδιοι την ψηφιακή διανομή των νέων τους κόμικς, αφήνοντας την έντυπη έκδοση σε μεταγενέστερο χρόνο για τους ανεξάρτητους.

• Like 6

Ορισμένες επερχόμενες κυκλοφορίες από διάφορες μικρότερες εκδοτικές, τις οποίες είδα στο Previews Αυγούστου και μου κίνησαν το ενδιαφέρον:

Καταρχάς, η εταιρεία AARDVARK VANAHEIM ξαναβγάζει νέα τεύχη της ιστορικής σειράς Cerebus, η οποία είχε ολοκληρωθεί με το 300ο τεύχος το 2004. Επίσης, επανεκδίδει και όλα τα παλιά άλμπουμ, συνολικά 16 τον αριθμό. Η τιμή κυμαίνεται από 20-30 δολάρια, αλλά μιλάμε για τόμους των 500 σελίδων ο καθένας. Εδώ βλέπετε το εξώφυλλο του δεύτερου τόμου, στο τελευταίο Previews διαφημίζεται ο όγδοος. δεν έχω διαβάσει κάτι από αυτό το κόμικ, αλλά θεωρείται εξαιρετικό, αν έχει κανείς άποψη, ας μας πει. Μπορείτε να διαβάσετε κι ένα σχετικό άρθρο εδώ:) 

STK474774.jpg

Από την Aftershock έχουμε μια καινούρια σειρά από το σεναριογράφο Marko Stojanovic σε σχέδιο του Sinisa Banovic, με τίτλο "Cross to Bear", που αφηγείται το πώς ο Τζακ ο Αντεροβγάλτης βρήκε καταφύγιο στην Άγρια Δύση και τον καταδίωκε μια μυστική οργάνωση.

STL201037.jpg

Ενδιαφέρουσα μου φάνηκε η σειρά της AWA με τίτλο "Not All Robots" σε σενάριο του Mark Russell (βλέπε Second Coming) και σχέδιο του Mike Deodato. ΕΦ, που διαδραματίζεται σε ένα μέλλον, όπου τα πάντα γίνονται από ρομπότ. Οι πρωταγωνιστές είναι μαι ευτυχισμένη οικογένεια, η οποία δεν γνωρίζει, ότι το ρομπότ - οικιακός βοηθός τους σχεδιάζει να τους δολοφονήσει. Πριν από λίγες ημέρες, κυκλοφόρησε το 1ο τεύχος.

STL193745.jpg

Δύο πολύ σημαντικές επανακυκλοφορίες από την Drawn And Quarterly (υπάρχουν και άλλες εδνιαφέρουσες κυκλοφορίες από την ίδια εκδοτική):

Killing and Dying του Adrian Tomine (βλέπε Sleepwalk And Other Stories) και Daybreak του Brian Ralph. Το δεύτερο το έχω διαβάσει και το συνιστώ, ως μια εναλλακτική και ενδιαφέρουσα ματιά στα ζόμπι. 

STL071949.jpg STK522710.jpg

Ίνκαλ και Μεταβαρώνοι μαζί σε μια πολυτελέστατη και ακριβή Box Set έκδοση: Deconstructing the Jodoverse, αλλά και Jodorowsky Library Edition με Megalex, Anibal 5 Selected Stories. Και τα δύο από τη Humanoids.

STL200502.jpg STL200499.jpg 

The Silent Invasion για τη συνέχεια. Δεν ξέρω γιατί αυτή η σειρά μου έκανε κλικ, ίσως λόγω της θεματολογίας της, που έχει σχέση με παρανοϊκές θεωρίες, ΑΤΙΑ, κομμουνιστές πράκτορες κτλ (διαδραματίζεται, από ό,τι κατάλαβα στη δεκαετία του '50). Το κόμικ δεν είναι καινούριο, πρωτοεκδόθηκε το 1986, αλλά επανεκδίδεται τώρα και θα έχει και νέες ιστορίες. Δεν είμαι σίγουρος, ότι με τραβάει το σχέδιο, αλλά με ιντριγκάρει η υπόθεση.

STL090857.jpg

Megatropolis ή αλλιώς reimagining του κόσμου του Δικαστή Ντρεντ (ακούς@Dredd ;; ). Ιεροσυλία ή κάτι εντελώς φρέσκο; Η σύνοψη φαίνεται να έχει ενδιαφέρον, πάντως. 

STL200424.jpg

Την εταιρεία Scout δεν την ξέρω, αλλά φαίνεται να έχει κάποια ενδιαφέροντα, εκ πρώτης όψεως, κόμικς. Επιλέγω το "Swamp Dogs", επειδή βλέπω ότι ο σχεδιαστής, Theo Prasidis, είναι Έλληνας και με βάση τη Δράμα. Έχει στα σκαριά και μια συνεργασία με την ΤΚΟ, πάνω σε ένα κόμικ, που δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη. Στη σελίδα 373 του τεύχους Αυγούστου, υπάρχει και μια σύντομη συνέντευξή του. Και βλέπω, ότι έχει κυκλοφορήσει και κάτι στην Image.

STL200231.jpg

Δυστυχώς, οι επιλογές μου είναι καθαρά υποκειμενικές, περιμένω, λοιπόν και τις δικές σας απόψεις. :) 

Το πιο πρόσφατο τεύχος του Previews μπορείτε να το διαβάσετε (και) εδώ:

https://www.dropbox.com/s/86ejluvcu829yjl/MMCOMICS-Aug21-Previews.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/5lylh9torbomguy/MMCOMICS-Aug21-DC-Connect.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/e0tbmypjue7qe5p/MMCOMICS-Aug21-Marvel-Previews.pdf?dl=0

• Like 11
  • Thanks 3

On 8/14/2021 at 11:34 PM, leonidio said:

Καταρχάς, η εταιρεία AARDVARK VANAHEIM ξαναβγάζει νέα τεύχη της ιστορικής σειράς Cerebus, η οποία είχε ολοκληρωθεί με το 300ο τεύχος το 2004. Επίσης, επανεκδίδει και όλα τα παλιά άλμπουμ, συνολικά 16 τον αριθμό. Η τιμή κυμαίνεται από 20-30 δολάρια, αλλά μιλάμε για τόμους των 500 σελίδων ο καθένας. Εδώ βλέπετε το εξώφυλλο του δεύτερου τόμου, στο τελευταίο Previews διαφημίζεται ο όγδοος.

Ξέρει κανείς που μπορούμε αυτές τις ανατυπώσεις; Δεν έχω βρει τίποτα στο διαδίκτυο.

• Like 3

7 hours ago, StereoPDS said:

Ξέρει κανείς που μπορούμε αυτές τις ανατυπώσεις; Δεν έχω βρει τίποτα στο διαδίκτυο.

Πραγματικά δεν ξέρω. Πιθανόν μέσω προπαραγγελίας από ένα κατάστημα.

• Like 3

5 hours ago, leonidio said:

Το πολύ ενδιαφέρον ποστ του @erosennin35μεταφέρθηκε στην ενότητα The manga and anime zone, για να είναι μαζί με τα υπόλοιπα νέα της κατηγορίας. :beer:

Ευχαριστώ. Δεν ήμουν και γω σίγουρος που να το ποστάρω να πω την αλήθεια.

• Like 4

On 6/22/2021 at 1:39 PM, Θρηνωδός said:

Νέο κορτο ονόματι «μαυρος ωκεανός» έρχεται Σεπτέμβρη. Με νέους συντελεστές (ευτυχώς). 

Το σκίτσο στην εικόνα που ανέβασε το κανάλι του Κορτο είναι μαγευτικό και δίνει μια θηλυκότητα στον ήρωα που του πάει πολυ. 

Ποσταρίστηκε τις προάλλες στο facebook το παρακάτω άρθρο από τη σελίδα του Corto Maltese.

https://cortomaltese.com/oceano-nero-le-prime-anticipazione-della-nuova-storia-di-corto-maltese/

Απ' ότι καταλαβαίνω από την αυτόματη μετάφραση λαμβάνει χώρα το 2001 "με φόντο τις επιθέσεις της 11ης Σεπτεμβρίου". Κυκλοφόρησαν σήμερα οι πρώτες 14 σελίδες στο εβδομαδιαίο περιοδικό Internazionale.

Πάντως εικαστικά πρέπει να είναι το πιο απομακρυσμένο Κόρτο από τον Pratt που έχει κυκλοφορήσει.

002441115-981a98a9-47ec-41ca-9fca-ecf91a9aac5e.thumb.png.b9ea5f610d36fef42af82f95166dafee.png002330496-8747e633-8bd5-4be0-98f1-ff72c803e38c.thumb.png.19dc147e034bfb870a95bf42e5bfc637.png

Edited by DaDiRa
  • Like 9

4 hours ago, DaDiRa said:

Πάντως εικαστικά πρέπει να είναι το πιο απομακρυσμένο Κόρτο από τον Pratt που έχει κυκλοφορήσει.

Πράγματι! Αλλά μου κάνει εντύπωση και η χρονιά, όπου διαδραματίζεται. 2001;;; :thinking: Για να δούμε, τι είδους προσπάθεια εκσυγχρονισμού θα είναι αυτή. 1η Σεπτέμβρη, γράφει, κυκλοφορεί ταυτόχρονα σε Ιταλία και Γαλλία, ελπίζω να το δούμε σύντομα και στα μέρη μας.

Πολύ ενδιαφέρουσα είδηση! 

• Like 5

• 3 weeks later...

Επερχόμενες κυκλοφορίες από το Previews Σεπτεμβρίου, που μου κίνησαν το ενδιαφέρον (εξαιρούνται οι εκδοτικές με δικό τους θέμα):

Δεν είναι καινούρια σειρά, ήδη φτάνει στο #8, αλλά μια σειρά με την υπογραφή του Terry Moore δεν περνά ποτέ απαρατήρητη. Serial, λοιπόν και πάντα με γυναίκες πρωταγωνίστριες. Το κόμικ αφορά σε μια κοπέλα, τη Zoe, που γνωρίσαμε στο Rachel Rising, η οποία εξαιτίας ενός δαίμονα είχε μείνει στην ηλικία των 10 ετών για 50 χρόνια και είχε γίνει κατά συρροήν δολοφόνος. Απελευθερωμένη από αυτόν, προσπαθεί να ανακαλύψει το δολοφόνο, που σκότωσε τον παιδικό της φίλο. Πολύ ενδιαφέρον ακούγεται! 

STL204501.jpg

Ο Cullen Bunn έχει νέα σειρά τρόμου στην Aftershock με με τίτλο Heathens και σχεδιαστή τον ανερχόμενο Sami Kivelä, όπου μαζεύει μια ομάδα (υπαρκτών) εγκληματιών και απατεώνων για να καταδιώξει έναν ακόμη πιο επικίνδυνο εγκληματία, που δραπέτευσε από την Κόλαση (ή κάτι παρόμοιο :P). Γνωρίζω ότι ο συγγραφέας χαίρει μεγάλης εκτίμησης. Για να δούμε...

STL205224.jpg

2ο trade για το Undone By Blood των Lonnie Nadler, Zac Thompson (σενάριο) και Sami Kivelä (ξανά! - σχέδιο). Πολύ πρόσφατα αγόρασα το 1ο trade, αλλά οι συγγραφείς είναι σχεδόν εγγύηση μετά το The Dregs και το Come into Me. Εξάλλου και για αυτή τη σειρά έχω διαβάσει καλά λόγια από το φίλο @Lazaros:) 

STL194387.jpg

Αλλά και το Second Coming της Ahoy Comics θα έχει 2ο trade. Δυστυχώς, παρά τα καλά λόγια, που έχω διαβάσει, δεν έχω καταφέρει ακόμη να αποκτήσω το 1ο.... :( Ευτυχώς για όλους μας, το έχει διαβάσει και αυτό ο @Lazaros, ενώ μπορείτε να διαβάσετε και ένα άρθρο εδώ

STL138658.jpg

Ίσως να έχει αναφερθεί και πιο πριν, εάν ναι, ζητώ συγγνώμη: άλλη μια σειρά του J. Michael Straczynski για την AWA και μάλιστα σε σχέδιο Steve Epting :thumbsup: με τίτλο Telepaths. Μια ηλεκτρομαγνητική καταιγίδα ενεργοποιεί τηλεπαθητικές δυνάμεις σε ένα τμήμα του πληθυσμού της Γης και φυσικά εκείνοι καταδιώκονται από της δυνάμεις καταστολής. Μοιάζει με το Awakening, δεν ξέρω εάν διαδραματίζεται στο ίδιο σύμπαν, αλλά ο σεναριογράφος είναι για εμένα εγγύηση....

STL203977.jpg

Μια νέα σειρά από τον Jeff Smith με τίτλο Tuki, που διαδραματίζεται στις μέρες των προϊστορικών ανθρώπων στην Αφρική, 2 εκατομμύρια χρόνια πριν. Φαίνεται με μια πρώτη ματιά σαν μια ιστορία αναζήτησης, σε στιλ "Ο Πόλεμος της Φωτιάς" αλλά ακούγεται πολύ ενδιαφέρον. 

STL203769.jpg

Υπήρχε κάποτε ένα underground κόμικ με τίτλο Octobriana, όπου η κεντρική ηρωίδα υπερασπιζόταν τις αξίες και τα ιδανικά της Οκτωβριανής Επανάστασης. Το κόμικ έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, την οποία μπορείτε να διαβάσετε εδώ (αξίζει να του ρίξετε μια ματιά, πραγματικά :) ). Εγώ δεν ξέρω κάτι παραπάνω, επειδή δεν το έχω διαβάσει. Τέλος πάντων, για να γιορτάσουν τα 50 χρόνια από τη δημιουργία της, η Dead Good Media κυκλοφορεί ένα κόμικ με νέες ιστορίες από διάφορους συγγραφείς και σχεδιαστές. 

STL202362.jpg

Συγκεντρωτική έκδοση για το Berlin του Jason Lutes από την πάντα ποιοτική Drawn and Quarterly, που θεωρείται ένα από τα καλύτερα κόμικς των τελευταίων ετών. Η σειρά ολοκληρώθηκε το 2018 με την κυκλοφορία του τρίτου τόμου, αφηγείται την άνοδο του Φασισμού στη Γερμανία με μια πλούσια πινακοθήκη χαρακτήρων και αξίζει να την ανακαλύψετε :)  

STL159370.jpg

Zagor: The Great Conspiracy από την Epicenter για εμάς του αθεράπευτα ρετρολάγνους (ακούτε @mycomics.grκαι @φλοκ;; ) και με πολύ υποσχόμενο εξώφυλλο. :best:

STL203985.jpg

The History of Science Fiction από τη Humanoids από τους Xavier Dollo (σενάριο) και Djibril Morrisette (σχέδιο). Μάλλον, μόνο για τους οπαδούς του είδους. 200 σελίδες, σκληρόδετο και σίγουρα με ωραίο εξώφυλλο :) 

TzGyQ8II.png

H Magnetic Press έχει πολύ ενδιαφέροντα κατάλογο, αλλά αυτό το μήνα ξεχώρισα το Sergio Toppi's Scenes from the Bible, χωρίς άλλα σχόλια. 

STL194476.jpg

Για να μείνω στην ίδια εταιρεία πάντως, και το Carbon Silicon του Mathieu Bablet, και το Shangri-La του ιδίου και το The Wall των Antoine Charreyron και Mario Alberti μου κίνησαν το ενδιαφέρον, αλλά δεν ξέρω κάτι παραπάνω για αυτά. Αν ξέρει κανείς / καμία, ας μας πει :) 

STL196643.jpg STL194477.jpg  

Περιμένω και τις δικές σας προτάσεις, αφού μελετήσετε τα τεύχη, τα οποία μπορείτε να τα βρείτε (και) εδώ:

https://www.dropbox.com/s/bw80lu5d8qu9ela/MMCOMICS-Sep21-Previews.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/q3pyxzu2jzcxlss/MMCOMICS-Sep21-DC-Connect.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/vrtzvdaiatxlvpk/MMCOMICS-Sep21-Marvel-Previews.pdf?dl=0

:beer3:

• Like 8
  • Thanks 3

17 hours ago, Lord Makro said:

Αχα! Θα βγει το TUKI σε έντυπη μορφή;

Ο Jeff Smith είχε κάνει και kickstarter που πήγε υπερβολικά καλά, οπότε αναμενόμενη και η συνέχεια :)

Θα το πάρω στανταρ κάποια στιγμή - εχω διαβάσει ελάχιστα ιντερνετικά και μου είχε φανεί πολύ συμπαθητικό, χωρίς όμως να πω το "ουάου". Από την άλλη είναι πολύ λίγα από τα κόμικς που καταναλώνω που με κάνουν να πω το "ουάου" :prankster:

Το Serial του Terry Moore εννοείται ότι θα αγοραστεί άμεσα με το που ολοκληρωθεί η έκδοση. Η Zoe είναι θεά!

Δυνατό post @leonidio :best:

• Like 10

On 13/9/2021 at 11:54 ΜΜ, leonidio said:

Επερχόμενες κυκλοφορίες από το Previews Σεπτεμβρίου, που μου κίνησαν το ενδιαφέρον (εξαιρούνται οι εκδοτικές με δικό τους θέμα):

Zagor: The Great Conspiracy από την Epicenter για εμάς του αθεράπευτα ρετρολάγνους (ακούτε @mycomics.grκαι @φλοκ;; ) και με πολύ υποσχόμενο εξώφυλλο. :best:

STL203985.jpg

Αγαπητέ Γιώργο θα φροντίσεις  παρακαλώ  για 2 τεμάχια. Ευχαριστώ πολύ (και πάλι !).

Edited by mycomics.gr
  • Like 5

On 9/14/2021 at 11:14 AM, kabuki said:

Ο Jeff Smith είχε κάνει και kickstarter που πήγε υπερβολικά καλά, οπότε αναμενόμενη και η συνέχεια :)

Θα το πάρω στανταρ κάποια στιγμή - εχω διαβάσει ελάχιστα ιντερνετικά και μου είχε φανεί πολύ συμπαθητικό, χωρίς όμως να πω το "ουάου". Από την άλλη είναι πολύ λίγα από τα κόμικς που καταναλώνω που με κάνουν να πω το "ουάου" :prankster:

Το έχω χτυπήσει και το περιμένω. :blackglasses: Ο πρώτος τόμος έχει ήδη αποσταλεί σε όσους βιάζονταν,  εμείς οι τσιγκούνηδες θα περιμένουμε τον Οκτώβριο για να έρθουν και οι 2 μαζί γλιτώνοντας μεταφορικά. :DDD:

:beer:

• Like 7
  • Thanks 1

Η IDW υπέγραψε αποκλειστικό συμβόλαιο με την penguin random house, αφήνοντας την Diamond!

Εδώ και κάμποσο καιρό, το συμβόλαιο αποκλειστικότητας που είχαν με την Diamond είχε λήξει.

Η μετάβαση στην PRH θα γίνει από την 1η Ιουνίου του 2022.

• Like 5
  • Confused 1

9.jpeg

Μια εταιρεία, της οποίας δεν είχα δώσει ιδιαίτερη προσοχή, αλλά κακώς από ότι φαίνεται, είναι η Ablaze. Περισσότερο γνωστή έγινε για την μεταφορά στην Αμερική της σειράς Conan που βγαίνει στην Γαλλία, νομίζω από τη Glenat. Επειδή όμως τα δικαιώματα του Conan, τα οποία είναι ελεύθερα στην Ευρώπη, δεν είναι στην Αμερική και τα κατέχει η Marvel, αναγκάστηκε και τα κυκλοφόρησε με τον τίτλο Cimmerian. Σε πανέμορφους σκληρόδετους τόμους, με λίγο περίεργο σκίτσο βέβαια, που δεν μου θυμίζουν πολύ Conan.

10.jpg   11.jpeg   12.jpg

But, I digress. Αυτό που μου χτύπησε το μάτι είναι το Animal Castle, το πρώτο τεύχος του οποίου θα κυκλοφορήσει τον Δεκέμβριο.

13.jpg

Γραμμένο από τον Xavier Dorison, o οποίος έχει γράψει το Spooks, έχει κάνει πέρασμα και από Thorgal και από XII, η ιστορία του μου κάνει κάτι σε φάρμα των ζώων with a twist. Το σχέδιο από τον Felix Delep, αγνώστου λοιπού βιογραφικού, μου αρέσει πολύ. Είχε πρωτοκυκλοφορήσει στη Γαλλία σε μορφή μικρής εφημερίδας, και μετά συλλέχθηκε σε 2 albums, οπότε λογικά θα λειτουργήσει και η περιοδική κυκλοφορία σε τεύχη στην Αμερική.

14.jpg

15.jpg   16.jpg   17.jpg

ΠΗΓΗ

• Like 11

• 4 weeks later...

Ήρθε η ώρα για τις επερχόμενες κυκλοφορίες από το Previews Οκτωβρίου, που μου κίνησαν το ενδιαφέρον (εξαιρούνται οι εκδοτικές με δικό τους θέμα):

Ξεκινάω από την IDW και με το τρίτο κατά σειρά trade του Usagi Yojimo Saga με τίτλο "Tengu War!", που συγκεντρώνει τα τεύχη 15-21 της νέας, έγχρωμης πλέον σειράς, η οποία κέρδισε το φετινό Eisner στις κατηγορίες Best Continuing Series και Best Letterer.

STL208679.jpg

Επανακυκλοφορεί το Strangers In Paradise Omnibus Hardcover Edition του Terry Moore, αν και δεν είμαι σίγουρος, ότι θέλετε να ξέρετε την τιμή. :P Από την άλλη, θα μου πείτε, ότι είναι και πάνω από 2000 σελίδες κόμικ, άρα...

STL129594.jpg

Και επιπλέον, υπάρχει και νέα ιστορία, για να εορταστούν τα 25 χρόνια από την κυκλοφορία του κόμικ, η οποία θα κυκλοφορήσει τόσο σε Softcover, όσο και σε HC...

STL113838.jpg

Έρχεται και το vol.2 του συμπαθέστατου Hotell της AWA, από την ίδια δημιουργική ομάδα. Διαβάστε την παρουσίαση του κόμικ και πιστεύω, ότι θα ψηθείτε :) 

STL208038.jpg

Ο John Lees όμως, έχει κι άλλο κόμικ για την ίδια εταιρεία, και συγκεκριμένα το "Crimson Cage", το οποίο, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω, μεταφέρει την υπόθεση του Μακμπέθ στο χώρο του wrestling. Αφενός με ιντριγκάρει άγρια, αφετέρου πρέπει να το διαβάσω, για να το πιστέψω. 

STL208036.jpg

Black Mask για τη συνέχεια και Everfrost, ΕΦ από τους Ryan Lindsay και  Sami Kivela. Ενδιαφέρον ακούγεται, αλλά η εταιρεία μας έχει συνηθίσει σε μάλλον διαφορετικά κόμικς. 

STL208274.jpg

Από την Black Mask στην Black Panel, η οποία φέρνει στα αγγλικά δύο εκ πρώτης όψεως, πολύ ενδιαφέροντα κόμικς, από καλλιτέχνες, που εγώ αγνοώ: το "Hanging on a Thread" της Λιβανέζας Noemie "No One Knows" των Ιταλών Salvatore Vivenzio και Gianluca Nori. Και ο πολύς Paul Gravet τα περιμένει κι αυτός, όπως γράφει στο σάιτ του

STL208315.jpg STL208314.jpg

Τρίτο και τελευταίο μέρος για το HSE: Human Stock Exchange των Xavier Dorison και Thomas Allart, που ως ιδέα τουλάχιστον, ακούγεται πάρα πολύ ενδιαφέρον. Από τη Cinebook.

STL208419.jpg

Δεν έχω διαβάσει κανένα κόμικ της εκδοτικής Graphic Mundi - Psu Press, αλλά το "Iranian Love Stories" των Jane Deuxard και Deloupy, που βασίζεται σε πραγματικές ιστορίες απο μια χώρα, όπου η ιδέα του ρομαντικού έρωτα δεν είναι καλοδεχούμενη, μου κέντρισε το ενδιαφέρον. Ρίξτε και μια ματιά στο σάιτ της εκδοτικής, έχει και κάποια άλλα πράγματα, που σίγουρα είναι αντισυμβατικά. 

STL201539.jpg

Ένα κόμικ του Wilfrid Lupanο είναι πάντα μια καλή πρόταση. :) Το βραβευμένο Azimut, λοιπόν, σε σχέδιο Jean-Baptiste Andreae κυκλοφορεί και στα αγγλικά από την Titan.

STL190431.jpg

Αυτά τα ολίγα για αυτόν το μήνα, χωρίς να σημαίνει, ότι δεν υπάρχουν κι άλλα ενδιαφέροντα κόμικς στον κατάλογο. :) 

Περιμένω και τις δικές σας προτάσεις, αφού μελετήσετε τα τεύχη, τα οποία μπορείτε να τα βρείτε (και) εδώ:

https://www.dropbox.com/s/83rdzfo3xkbudgq/MMCOMICS-Oct21-Previews.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/xjjuxvipjeejhnl/MMCOMICS-Oct21-Marvel-Previews.pdf?dl=0

https://www.dropbox.com/s/d8t8ct3pano0ff6/MMCOMICS-Oct21-DC-Connect.pdf?dl=0

• Like 8
  • Thanks 3

9 minutes ago, leonidio said:

STL208038.jpg

Ο John Lees όμως, έχει κι άλλο κόμικ για την ίδια εταιρεία, και συγκεκριμένα το "Crimson Cage", το οποίο, σύμφωνα με αυτά που διαβάζω, μεταφέρει την υπόθεση του Μακμπέθ στο χώρο του wrestling. Αφενός με ιντριγκάρει άγρια, αφετέρου πρέπει να το διαβάσω, για να το πιστέψω. 

To είχα δει και εγώ, αλλά το setting του wrestling με απωθεί ΤΟΟΟΟΟΟΣΟ ΠΟΛΥΥΥ, ώστε θα είναι ο πρώτος τίλος της AWA που θα προσπεράσω.

• Like 6

Το Strangers in Paradise XXV του Terry Moore ουσιαστικά το επικαιροποεί, καθώς στο επόμενο κόμικ του, το Five Years, ενώνει ολόκληρο το  terrymooreverse, ενώ το τελευταίο του είναι το Serial με πρωταγωνίστρια τη Zoe. Δε μ'εχει απογοητεύσει μέχρι σήμερα στα κόμικς του. Η τιμή της επανέκδοσης του SIP πάντως είναι υπερβολική!

Για τον John Lees, το λεγα και στον καφέ σήμερα, ότι γούσταρα το Hotell, αλλά ενθουσιάστηκα με το Sink του, που ήταν alternative crime/horror έκδοση. 

Από προχτές που τελείωσα το 2ο trade αποφάσισα ότι θα παίρνω ό,τι βγάζει, τέλος. Κι ας είναι Μακμπεθ με wrestling  ή οικοδόμους συλλέκτες πεταλούδων :prankster:

:diva:

πολύ ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σου @leonidio :thanx:

• Like 4
  • Thanks 1
  • Haha 1