Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Πόσους τόμους αγοράσατε από την Επίσημη Συλλογή Graphic Novels της Marvel;

Dredd
 Share

Πόσα τεύχη αγοράσατε από την Επίσημη Συλλογή Graphic Novels της Marvel;  

33 members have voted

1. 1. Για πείτε, πόσα τεύχη αγοράσατε από τα 60;

• Από 1-10
    • Από 11-20
    • Από 21-30
    • Από 31-40
    • Από 41-50
      0
    • Από 51-60
    • Κανένα!

Recommended Posts

20.jpg     22.jpg     21.jpg

Για πείτε, τώρα που αισίως φτάνουμε στα 60 τεύχη και ανακοινώθηκαν και άλλα 60, πόσα αγοράσατε. Και γράψτε και το σκεπτικό βάσει του οποίου επιλέγατε.

:cap:

• Like 12
  • Thanks 1

Καθώς έχω την αγγλόφωνη σειρά μέχρι το 80, πήρα μόνο 5-6 τόμους που μου έλειπαν και θα συνεχίσω να παίρνω κάποιους τόμους που μου λείπουν και μου κινούν το ενδιαφέρον.

Αν δεν είχα ήδη τη σειρά, στανταρ θα τα έπαιρνα όλα, τέτοια είμαι :P

• Like 11
  • Haha 3

• kabuki changed the title to Πόσους τόμους αγοράσατε από την Επίσημη Συλλογή Graphic Novels της Marvel;

Είμαι ακριβώς στα 21, αφού παίρνω επιλεκτικά πράγματα που δεν έχω ήδη, αλλά και κάποιες ιστορίες που είναι αγαπημένες και δεν μπορώ να αντισταθώ να τις ξαναγοράσω :P Στην επόμενη 60άδα θα μειωθεί πιστεύω αυτό το ποσοστό αφού ήδη έχουν μπει ιστορίες όπως τα 2 μέρη του Secret Wars και τα 2 του Avengers Forever και δεν βλέπω μελλοντικά πολλές που να με τραβάνε ιδιαίτερα. Ίσως στο τέλος να μην περάσω συνολικά τους 30 τόμους...

• Like 12

15 minutes ago, Lord Makro said:

Μα γιατί να μπει στο θέμα αυτό κάποιος που δεν έχει πάρει κανένα τόμο; :lol: :lol: :lol:

Για να βάλει ψήφο ώστε τα αποτελέσματα να είναι πιο ακριβή!

(source: το έκανα)

• Like 4
  • Thanks 1
  • Haha 5

Από το 1-21 ήμουν θύμα της ράχης, όμως από εκεί και μετά πήρα επιλεκτικά καμιά 15αριά ακόμα, ανάλογα με το αν μου άρεσαν ή όχι. Έπαιρνα γνώμες, διάβαζα λίγες σελίδες online να δω τι παίζει κλπ. Δεν το μετανιώνω καθόλου.

Edited by Phantom Duck
  • Like 11

Δεν έχει επιλογή για μας που έχουμε 100+ :sadcry:

Από το Αγγλόφωνο έπαιρνα και σταμάτησα στους 120 (μέσα και οι Classics). Γιατί αρχίσαν να βάζουν τομάκια της τελευταιας 3ετίας-5ετίας που τα είχα ήδη διαβάσει. Από το Ελληνικό θα πάρω μόνο αν βγει κάποιο exclusive ενδιαφέρον ή κάποιο που δεν έχω.

• Like 8

Εγώ, όπως και ο Stan Lee και οι γροθιές του, έπαιρνα την αγγλική έκδοση μέχρι και το 120. Συνειδητοποίησα όμως ότι δεν τα διάβαζα, και έπιαναν πάρα πολύ χώρο στη βιβλιοθήκη. Οπότε τα έσπρωξα σε έναν Κύπριο σε καλούτσικη τιμή (€10 τον τόμο, σε σχέση με τα €13 που τον αγόραζα). Επειδή είμαι στη φάση που ότι μου αρέσει σε Marvel, το αγοράζω σε Omnibus ή περιμένω να βγει σε Omnibus, δεν είμαι το κοινό της ελληνικής συλλογής. Εχω πάρει μόνο το Captain Britain του Alan Moore, λόγω Alan Moore.

Αν και, ακόμα και αυτό, δεν έχω καταφέρει να το διαβάσω, πέρα από τις πρώτες 3-4 σελίδες :lol:

• Like 9
  • Thanks 2

Πρέπει να έχω περίπου 32 (τα μέτραγα πρόσφατα). Ευτυχώς από την αρχή τα έπαιρνα επιλεκτικά και ήθελα κυρίως ό,τι έβγαινε από Spider-Man, X-Men, Doctor Strange, Ghost Rider, Daredevil. Στην επέκταση θα περιοριστώ μονάχα στον Spider-Man γιατί χώροι γιοκ.

• Like 10

13 hours ago, Lord Makro said:

Μα γιατί να μπει στο θέμα αυτό κάποιος που δεν έχει πάρει κανένα τόμο; :lol: :lol: :lol:

Υπαρχουμε και μεις, οι φαν της λαθραναγνωσης :lol:

• Thanks 1
  • Haha 13

19 hours ago, Lord Makro said:

Βασικά γιατί θέλω να δείξω πως είμαι ανώτερος απ' όλους εσάς που διαβάζετε για κρεμανταλάδες με μπέρτες και άθραυστα εσώρουχα :D 

• Like 1
  • Thanks 2
  • Haha 7

2 hours ago, geo_trou said:

Βασικά γιατί θέλω να δείξω πως είμαι ανώτερος απ' όλους εσάς που διαβάζετε για κρεμανταλάδες με μπέρτες και άθραυστα εσώρουχα :D 

Εφόσον πραγματευόμαστε Μαρβελικές ιστορίες σε τούτο το τόπικ, οφείλω να σου πω ότι δημοφιλείς χαρακτήρες με μπέρτες και εσώρουχα πάνω από το παντελόνι είναι οι της DC, όχι της Marvel! :P

• Haha 11
  • Sad 1

41 minutes ago, the comic guide said:

Εφόσον πραγματευόμαστε Μαρβελικές ιστορίες σε τούτο το τόπικ, οφείλω να σου πω ότι δημοφιλείς χαρακτήρες με μπέρτες και εσώρουχα πάνω από το παντελόνι είναι οι της DC, όχι της Marvel! :P

Δεν μίλησα για εσώρουχα πάνω από το παντελόνι, αλλά εσώρουχα που αντέχουν σε υψηλές θερμοκρασίες και ακτινοβολίες εξωγήινης ακτινοβολίας. Γιατί μη μου πεις ότι δεν είναι τέτοιο το μποξεράκι του Iron Man, δεν θα σε πιστέψω!

• Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 6

Έχω πάρει προς το παρόν 15, με προοπτική να παραγγείλω κάποια στιγμή 3-4 παλιότερους τόμους που θα ήθελα να έχω. Αρκετά από αυτά που δεν πήρα είτε τα έχω στα αγγλικά, είτε σε παλιά έκδοση της Anubis είτε απλά δεν με ενδιέφεραν αρκετά ώστε να τα αγοράσω. 

• Like 9

Έχω αγοράσει και τους 57, παρόλο που 3-4 τους είχα σε άλλες εκδόσεις, ελληνικές ή ξένες. Γενικότερα είμαι φουλ DCάκιας και λίγο πριν αρχίσει η συλλογή σκόπευα να αρχίσω να μαζεύω τα "must" της Marvel, οπότε μου ήρθε κουτί η έκδοσή της στην χώρα μας.

Στην 2η 60άδα θα προσπαθήσω να κινηθώ στα ίδια, δηλαδή να πάρω όλους τους τόμους. Για καλή μου τύχη οι μόνοι 2 τόμοι από τους 61-120 που έχω ήδη στα ελληνικά, είναι οι 119-120 (Spiderverse και Civil War). Οπότε αν δεν ανακοινωθούν άλλοι 60, μπορεί να σταματήσω στους 118. Αν συνεχίσει, μάλλον θα πάω πιο επιλεκτικά, νομίζω θα με κουράσει να αγοράζω ανελλιπώς και 3η 60άδα. 

• Like 9