Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Patience (Daniel Clowes)

geo_trou
 Share

Recommended Posts

patience-cover.jpg

Με τον Daniel Clowes έχω μια πολύ παράξενη σχέση. Έχω διαβάσει μερικά απ' τα κυριότερα κόμικς του (Ghost World, Like a Velvet Glove Cast in Iron, The Death-Ray) κι ενώ μερικά τα βρήκα τελείως βαρετά, συνεχίζω και ψάχνω δουλειές του. Το Patience (Fantagraphics, 2016) έλαβε εξαιρετικές κριτικές, οπότε σκέφτηκα ότι αν δεν μου αρέσει ούτε αυτό, τότε σίγουρα δεν είναι για μένα ο κύριος. :prankster: Ήρθε λοιπόν το πλήρωμα του χρόνου και διαβάστηκε σε ηλεκτρονική μορφή.

2012. Η Patience κοιτάζει το τεστ εγκυμοσύνης και είναι θετικό. Ο Jack, παρά τις οικονομικές δυσκολίες, είναι αποφασισμένος να κάνει το παν για να μεγαλώσουν καλά το παιδί και η σύντροφός του. Κι ενώ η ώρα του τοκετού πλησιάζει, επιστρέφει μια μέρα απ' την δουλειά και βρίσκει την Patience νεκρή. Φυλακίζεται προσωρινά ως ο μοναδικός ύποπτος, αλλά αφήνεται τελικά ελεύθερος. Ο ίδιος είναι πεπεισμένος ότι ο ένοχος είναι κάποιος από το απαίσιο παρελθόν της Patience, για το οποίο ποτέ δεν του μιλούσε.

patience-1.jpg patience-2.jpg

2029. Ο Jack ζει μέσα στην δυστυχία, ώσπου μια αχτίδα ελπίδας αχνοφαίνεται: ένας παράξενος τύπος ονόματι Bernie έχει εφεύρει μια μηχανή του χρόνου. Επόμενες στάσεις: 2006, 1985 και ξανά 2012, αλλά γι' αυτές καλύτερα να μην πω παραπάνω και να διαβάσετε το κόμικ.

Ο Clowes χρησιμοποιεί την επιστημονική φαντασία για να εξιστορήσει μια ιστορία παντοτινής αγάπης, επιμονής και εκδίκησης. Η ροή είναι υποδειγματική. Αν κάποιος έχει λίγο παραπάνω χρόνο από εμένα, μπορεί να το διαβάσει σε μία καθισιά. Η ιστορία καθαυτή εξαιρετική. Κι αυτό επειδή ο Clowes δεν ενδιαφέρεται για το «τεχνικό» κομμάτι, αλλά για τους χαρακτήρες του. Είναι και οι δύο εξίσου τραγικές προσωπικότητες και έχουν ανάγκη να νιώσουν αγάπη. Παρότι πρακτικά όλα τα κόμικς του Clowes είναι ανθρωποκεντρικά, πρώτη φορά νιώθω να συμπονώ τους χαρακτήρες του. Το τέλος μου φάνηκε μάλλον ξεκάθαρα (και υπέροχο), αλλά διαβάζω ότι κάποιοι το ερμήνευσαν διαφορετικά. Το σχέδιο ηθελημένα δεν είναι τόσο προσεγμένο όσο σε άλλα κόμικς του Clowes, αλλά σε συνδυασμό με τα έντονα, ψυχεδελικά χρώματα ταιριάζει απόλυτα στην υπόθεση.

patience-4.jpg

Να το διαβάσετε. Είτε στην αγγλόφωνη έκδοση, είτε στην μετάφραση των εκδόσεων Οξύ, που απ' ό,τι έχω ακούσει είναι πολύ καλή.

Υ.Γ.:

On 14/9/2021 at 11:43 ΜΜ, kwtsos said:

Δεν πιστεύω ότι τα κόμικς που συμφωνούμε είναι πάνω από 10 :lol:

Κάντα 11 τα κόμικς που συμφωνούμε :P

• Like 13
  • Thanks 2

Ίσως το αγαπημένο μου του Clowes. Μπορεί επειδή δεν είναι τόσο μηδενιστικό, όσο άλλα κόμικς του. Σχεδόν αισιόδοξο θα έλεγα.

Πέρα απ' αυτό, θεωρώ ότι έχει υποδειγματική ροή και εξαιρετική σύνθεση των πάνελς, που αναδεικνύουν το χαρακτηριστικό σχεδιαστικό στυλ του, που είναι ένα κλίκ λιγότερο στυλιζαρισμένο εδώ.

:thanx: για την ωραία παρουσίαση @geo_trou. Χαίρομαι που σου άρεσε :)

• Like 12
  • Thanks 1

Και σε μένα άρεσε πολύ το Patience, θα το χαρακτήριζα ως το κόμικ του Clowes με τους πιο προσιτούς και ανθρώπινους χαρακτήρες. Τολμηρή κίνηση από την εκδοτική πάντως γιατί δεν φαντάζομαι ότι θα πούλησε και τρελά. Αν σε κάποιον αρέσει πάντως το alternative, αξίζει σίγουρα να το διαβάσει :beer2:

• Like 6
  • Thanks 1