Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Αγάπη μέσα στις Σκιές (Gilbert Hernandez)

geo_trou
 Share

Recommended Posts

φλόμπα.jpg

Μια από τις αρχές μου (sic) είναι να μην κάνω παρουσίαση κακών κόμικς ή, τέλος πάντων, κόμικς που δεν μου άρεσαν. Θεωρώ ότι αρκετή μίρλα και αρνητικότητα υπάρχει γύρω μας, γιατί να προσθέτω κι άλλη; Καλύτερα να πω δυο λόγια για ένα ανάγνωσμα που μου κίνησε το ενδιαφέρον και έχει πιθανότατα κάτι να πει σε 2-3-5-10 άτομα. Με αυτό εδώ το κόμικ, ωστόσο, αποφάσισα να παραβώ αυτή μου την νοοτροπία. Εν μέρει και για να τσιγκλίσω φίλους που τους άρεσε αρκετά. :D 

Αγάπη μέσα στις Σκιές, λοιπόν, του Gilbert Hernandez, εκδόσεις Inkpress. Το απέφευγα χρόνια (κυκλοφόρησε το 2015), όχι γιατί με απωθούν τα alternative αμερικανικά κόμικς, αλλά γιατί ήξερα ότι ο κόσμος του Hernandez έχει μια εσωτερική συνοχή κι ας έχει βγάλει αυτοτελή κόμικς, όπως αυτό. Τελικά στο τελευταίο ComicdomCon, υπό την επήρεια της παρέας του @kwtsos το αγόρασα...

1.jpg2.jpg3.jpg

Σελίδες από την πρωτότυπη έκδοση της Fantagraphics

Η φάση ξεκινάει κάπως έτσι: η Ντολόρες (την οποία απ' ό, τι διαβάζω στο τέλος του τομιδίου την «υποδύεται» μια ηθοποιός από το Love & Rockets) είναι μια ψευδή μαυρομάλλα σαραντάρα με τεράστια στήθη, που έχει προβλήματα με τον πατέρα της και δουλεύει ως σερβιτόρα, καταφεύγει στο υπόγειο του σπιτιού της κυνηγημένη από κάτι τυπάδες που θυμίζουν ρέιβερς των ελληνικών 90's, οδηγείται σε μια σπηλιά και, βγαίνοντας απ' την σπηλιά, είναι ξανθιά και δεν ψευδίζει, αν και προφανώς διατηρεί το DDD μέγεθος του σουτιέν της. Και μετά γίνονται διάφορα αλλοπρόσαλλα που θυμίζουν Daniel Clowes και κατ΄ επέκταση David Lynch.

Έχω διαβάσει Clowes και, μολονότι δεν με τρελαίνει, του αναγνωρίζω πολλά προτερήματα. Έχω διαβάσει το πολύ παράξενο Pachyderme του Frederik Peeters, το οποίο σε ξενίζει μεν, σου δίνει όμως στοιχεία για να ξεκλειδώσεις τους συμβολισμούς του. Απροπό, αμφότεροι δημιουργοί έχουν πολύ καλύτερο σχέδιο. Αλλά αυτό; Κάποιοι θα γράψουν ότι πρόκειται για ένα B-movie αλά Lynch με φροϊδικές επεκτάσεις, αλλά κι ένα δριμύ «κατηγορώ» στα καταναλωτικά και υλιστικά πρότυπα της κοινωνίας μας. Δεν θα διαφωνήσω, αλλά 1) το περιτύλιγμα πάντα έχει σημασία και 2) καλό είναι να δίνεις στον αναγνώστη την άκρη του μίτου, ώστε να μπορέσει να ξετυλίξει αυτό το «τι θέλει να πει ο ποιητής»...

Περιμένω εναγωνίως τα ποστ όσων διαφωνούν μαζί μου και τα επιχειρήματά τους. Hit me! :DDD:

• Like 11
  • Thanks 3

χωρις να εχω διαβασει καθολου love and rockets(κατι που πρεπει να συμβει, το ξερω) μου άρεσε αρκετά και μου θύμισε έντονα τον σουρεαλισμό των προαναφερθέντων αλλά με μία διαφορετική αισθητική. ίσως να φταίει το σχέδιο που είναι αλλόκοτο, υπό την έννοια ότι είναι ιδιαίτερα ευκρινές και καθαρό. Νομίζω ότι υπάρχουν αρκετά μεγάλες παρεκκλίσεις από lynch και clowes όσον αφορά το χτίσιμο του κόσμου, με τον hernandez να δημιουργεί μία δική του περίεργη πραγματικότητα.

• Like 8
  • Thanks 1

17 hours ago, geo_trou said:

αυτό; Κάποιοι θα γράψουν ότι πρόκειται για ένα B-movie αλά Lynch με φροϊδικές επεκτάσεις, αλλά κι ένα δριμύ «κατηγορώ» στα καταναλωτικά και υλιστικά πρότυπα της κοινωνίας μας

ε, αυτό :P

ok, σίγουρα δεν είναι το καλύτερο κόμικ από Gilbert Hernandez, αλλά έχει το είδος της παράξενης ατμόσφαιρας που μου κάνει και μια υπόγεια ειρωνεία. Δεν είναι για όλα τα γούστα, αλλά γουστάρω πολύ που έχει κυκλοφορήσει έστω αυτό στα ελληνικά, που διαβάζεται αυτόνομα. Αν και πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερη κίνηση της εκδοτικής να βγάλει το Chance in Hell ή το Sloth. :)

για φανς του σύμπαντoς των Hernandez, για όσους γουστάρουν underground/alternative κόμικς, για όποιος θέλουν να διαβάσουν ένα κόμικ που φέρνει στο μυαλό μια πιο παράξενη εκδοχή του Mulholland Drive.

υγ. Βρε geotrou, μα ένα αστέρι στο goodreads; :prankster:

• Like 9
  • Haha 1

Καλώς ή κακώς το σχέδιο παίζει σημαντικότατο ρόλο για εμένα στο αν θα διαβάσω ή όχι ένα εικονογραφημένο.

Όσο και να σπέρνει η ιστορία αν δεν υποστηρίζεται απο ένα τεχνικά τουλάχιστον ωραίο σχέδιο δεν κάνουμε δουλειά. Το τελευταίο καρέ της πρώτης σελίδας απο μόνο του σου φωνάζει "τρέχα μακριά όσο πιο γρήγορα μπορείς και μη κοιτάξεις ποτέ πίσω".

Αν τον αδικώ το δέχομαι, αλλά απο εμένα μεγάλο όχι.

• Like 6

2 hours ago, kabuki said:

ε, αυτό :P

ok, σίγουρα δεν είναι το καλύτερο κόμικ από Gilbert Hernandez, αλλά έχει το είδος της παράξενης ατμόσφαιρας που μου κάνει και μια υπόγεια ειρωνεία. Δεν είναι για όλα τα γούστα, αλλά γουστάρω πολύ που έχει κυκλοφορήσει έστω αυτό στα ελληνικά, που διαβάζεται αυτόνομα. Αν και πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερη κίνηση της εκδοτικής να βγάλει το Chance in Hell ή το Sloth. :)

για φανς του σύμπαντoς των Hernandez, για όσους γουστάρουν underground/alternative κόμικς, για όποιος θέλουν να διαβάσουν ένα κόμικ που φέρνει στο μυαλό μια πιο παράξενη εκδοχή του Mulholland Drive.

Τα κομικ που αναφερεις προυποθετουν την αναγνωση του love and rockets η αντεχουν και μονα τους;

• Like 7

3 minutes ago, dimia said:

Τα κομικ που αναφερεις προυποθετουν την αναγνωση του love and rockets η αντεχουν και μονα τους;

Άνετα και μόνα τους :)

• Like 5
  • Thanks 2

Εμενα η αναγνωση του με ειχε αφησει με αναμεικτα συναισθηματα, δεν θυμαμαι και πολλα και αυτο σιγουρα δεν ειναι καλο σημαδι... Ειχα αποφασισει παντως να του δωσω μια ακομα ευκαιρια καποια στιγμη!

:beer3:

• Like 6
  • Confused 1

4 hours ago, kabuki said:

Νομίζω ότι το μόνο που θα μου μείνει απ' αυτό το κόμικ είναι

Spoiler

η αλλαγή φύλου και οι πλαστικές που έκανε ο Σόνι για να μοιάσει στην Ντολόρες και να τσεπώσει την κληρονομιά :lol:

• Like 1
  • Haha 6

Δεν πιστεύω ότι τα κόμικς που συμφωνούμε είναι πάνω από 10 :lol:

Δεν το θυμάμαι καλά το κόμικ, πάει καιρός από το 2015, αλλά με έβαλες στο τριπάκι να το ξαναδιαβάσω για να εκφέρω άποψη τεκμηριωμένα! :readcomics2:

• Like 6
  • Haha 3

On 14/9/2021 at 3:46 ΜΜ, kabuki said:

Άνετα και μόνα τους :)

τα διαβασα και τα δυο. Το chance in hell δε με τρελανε, αλλα το Sloth ηταν ότι έπρεπε. Έχει ενα δικό του σουρεαλισμό ο Hernandez δε μου θυμίζει τίποτα παρόμοιο. Φυλετικοί εφιάλτες, περίεργοι άνθρωποι, απρόοπτη πλοκή σχεδόν ανορθόδοξη, αλλά ταιριαστή p;anta σε αυτό που θέλει να κάνει. πραγματικά μοναδικό. Υπάρχουν και άλλα αντίστοιχα δικά του, που διαβάζονται μόνα τους;(έχω μπερδευτεί με το σύμπαν του love and rockets)

• Like 5
  • Thanks 1

Λοιπόν...

ούτε εγώ τα χω διαβάσει όλα τους, κάποιους τόμους από Love & Rockets + κανα δυο τόμους από το Palomar-Luba arc , που ακόμα και να μην τα διαβάσεις με τη σειρά, δε νομίζω να δυσκολευτείς.

Από κει και περα, οι πιο αυτόνομες ιστορίες που έχω διαβάσει εγώ είναι αυτά που σου ανέφερα, συν τα

Marble Season, Julio's Day :)

Αν δεν κάνω λάθος, τουλάχιστον @Lord Makro & @cassidy έχουν διαβάσει περισσότερα απο μένα. Παίδες δώστε μας τα φώτα σας! :byyes:

• Like 6
  • Thanks 1

• 2 weeks later...

Το διαβάσα  και γω μετά το peer pressure που ασκήσατε εδώ μέσα :lol:

Δεν έχω διαβάσει καμία άλλη δουλεία του Hernandez οπότε δε ξέρω πως σχετίζεται με αυτές το συγκεκριμένο.

Αρχικά, μου άρεσε πολύ το σχέδιο. To ειρωνικό ύφος που αναφέρατε και άλλοι επίσης έδινε στη πλοκή. Η πλοκή είχε ένα ενδιαφέρον και ήθελα να δω τι θα γίνει στο τέλος.  Ομως χάθηκα κάπου και δε πολυκαταλάβα τι γινόταν σε όλο το κομικ. Τι θέλει να πει ο ποιητής βασικά;:confused:

Τελικά, θα το ξαναδιάβαζα αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα το πρότεινα. Δεν είναι σίγουρα για όλους.

• Like 6
  • Thanks 2