Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Rad - Marvel Κλασικοί Υπερήρωες

Recommended Posts

Έτσι όπως τα λέει ο @theforce αυτές οι πολύ αρχικές ιστορίες φυσικά και δεν μπορούν να σταθούν "σοβαρά" για έναν σύγχρονο αναγνώστη. Το επίπεδο όμως ανεβαίνει σταθερά και μετά τα μέσα της δεκαετίας του '60 η διαφορά γίνεται όλο και πιο εμφανής.

• Like 6
  • Thanks 2

Πω πω... επανέρχομαι για να πω ότι διάβασα την δευτερη ιστορία του Thor και είναι ότι πιο τραγικό έχω δει ποτέ από τη Μάρβελ. :lol:

Η 3η στη συνέχεια που είναι με τον Λόκι κάτι πάει να βελτιώσει...

• Like 1
  • Haha 9

Just now, Lord Makro said:

Πω πω... επανέρχομαι για να πω ότι διάβασα την δευτερη ιστορία του Thor και είναι ότι πιο τραγικό έχω δει ποτέ από τη Μάρβελ. :lol:

Η 3η στη συνέχεια που είναι με τον Λόκι κάτι πάει να βελτιώσει...

Stan Lee είναι;

• Like 4

164 σελίδες είναι ο τόμος του Χαλκ. Θα έχουμε και τόμους με 132 σελίδες βέβαια στην πορεία, οπότε ότι κερδίζουμε στον ένα τόμο θα το χάσουμε σε άλλους.

• Like 7

χαλκ.jpg

Διαβάστηκε κι αυτό. Είχα ακούσει τα χειρότερα για τα πρώτα τεύχη του Hulk, οπότε περίμενα κάτι χειρότερο και από τον προηγούμενο τόμο του Thor, αλλά μπορώ να πω ότι κινείται στο ίδιο επίπεδο. Παιδικό σενάριο, προπαγάνδα, κωμικοτραγική χρήση της επιστήμης κλπ. Ο Χαλκ αλλάζει συνεχώς χρώματα (μέχρι να καταλήξει στο κλασικό πρασινάκι) και συμπεριφορά, μιλάει πιο φυσιολογικά απ' ότι τον έχουμε συνηθίσει, ηττείται και παγιδεύεται πολύ πιο εύκολα, απ' ότι τον βλέπουμε πλέον. Δε μου κανει εντύπωση που ακυρώθηκε σε πρώτη φάση η σειρά του μετά από αυτά τα 6 τεύχη. Για κάποιο λόγο όμως η αναληθοφάνεια των ιστοριών του, μου φάνηκε λιγότερο βαρετή από τους δύο προηγούμενους τόμους :prankster:

Τώρα είμαι σε διλημμα, να πάρω τον επόμενο τόμο με τους FF; Ή να συνεχίσω μόνο τον Spider-man, που είναι σαφέστατα ανώτερος από τα υπόλοιπα; :thinking:

• Like 12
  • Thanks 2

Κατά τη ταπεινή μου γνώμη, εγώ εάν ήμουν στη θέση σου, θα συνέχιζα σίγουρα το Spider-Man, που είναι πιο "δυνατή" σειρά, και θα συνέχιζα το FF πιο μετά. (όπως λέει ο Lord, το κόμικ απογειώνεται από το τεύχος 30 και μετά...)

Γενικά, αυτή η περίοδος είναι πολύ δοκιμαστική, δηλαδή ρίχνουν πράγματα στο τοίχο και ψάχνουν να βρουν τι κολλάει.

Για αυτό, παρόλο που ο Hulk είναι χαρακτήρας που δημιουργήθηκε από τους Lee/ Kirby, ο Peter David ήταν νομίζω αυτός που τον απογείωσε.

Το ίδιο ισχύει και για τους X-Men με τον Chris Claremont κλπ...

Edited by the comic guide
  • Like 8
  • Thanks 2

Αν είναι να ξαναπιάσεις έτσι κι αλλιώς αργότερα τους FF, εγώ θα έλεγα να τους συνεχίσεις αφού έκανες την αρχή. Είναι η "καρδιά" της ιστορίας της Marvel. ;)

• Like 9
  • Thanks 1

3 hours ago, Beefheart said:

Εγώ τη σταμάτησα όλη τη σειρά και θέλω να πουλήσω τους πρώτους τρεις τόμους. Ή όλα ή τίποτα. :lol:

Μα γιατί, εσύ δεν είχες πει ότι θέλεις να έχεις κόμικς για την ιστορική τους σημασία; :hell:

• Haha 8

Δεν υπάρχει συνοχή και ράχη, οπότε είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να κάνει κανείς. Είναι ο ορισμός της σειράς που μπορείς να επιλέξεις χαρακτήρα που θα ακολουθήσεις, εκτός αν θες να είσαι completionist, που αμφιβάλλω πως θα υπάρξουν πολλοί. Είναι σα να παίρνεις Essentials από όλους τους χαρακτήρες της πρώιμης περιόδου.

Ακόμα ένας που μετά το Spider-Man μου άρεσε ο ΧΟΥΛΚ. Αλλά θα δω αν θα πιάσω το επόμενο volume, αφού ο Peter David δεν πρόκειται να είναι σε αυτή τη συλλογή. Προσωπικά θα πιάσω Spidey & Avengers, essential stuff. Fantastic 4 είχα διαβάσει κάποια από Μαμούθ εκείνης της περιόδου και δεν ενθουσιάστηκα, οπότε I'm good με τα classics του MGNC.

:spidermango:

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 8
  • Thanks 1

εγώ προσωπικά αυτά τα κομικ τα διαβάζω με διαφορετική ψυχολογία,

δεν είναι πχ ε ας πιάσω κανα κομικακι να περάσει η ωρα κτλ

είναι σαν να μελετάω ιστορία, σαν να μορφώνομαι :lmao:

καταλαβαίνω απόλυτα όλους τους λόγους που μπορεί να μην αρέσουν

αλλά σας είπα, τα βλέπω με άλλο μάτι

• Like 12
  • Thanks 3

11 hours ago, geo_trou said:

Μα γιατί, εσύ δεν είχες πει ότι θέλεις να έχεις κόμικς για την ιστορική τους σημασία; :hell:

Ναι, αλλά έχω και το Marvel Origins: The 60s. :D 

@The Fists Of Stan Lee μα υπάρχει αρίθμηση στη ράχη.

10 hours ago, The Fists Of Stan Lee said:

Δεν υπάρχει συνοχή και ράχη, οπότε είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να κάνει κανείς.

Επίσης, μου τη σπάει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ που συνεχίζουν να βάζουν ό,τι να 'ναι στους αριθμούς τευχών.

• Like 9

Το παγκοσμιο προβλημα ελλειψης χαρτιου εφτασε και στην Ελλαδα παντως, μου το ελεγε σημερα ενας εκδοτης. Αν και δεν πιστευω οτι με τετοιο τιραζ θα τυπωνουν Ελλαδα, λογικα στη Βουλγαρια θα τυπωνουν. Και εκει υπαρχει προβλημα, εχουν ακριβυνει πολυ τα logistics και ολοι ψαχνουν φθηνοτερες λυσεις.

• Like 6
  • Thanks 4
  • Sad 1

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

"Η Γοήσσα και ο Εκτελεστής".....

Δεν το έκαναν "Η Νεράιδα και το Παλικάρι" καλύτερα :lmao:

Καλά, για το 17, δεν χωράει στο μυαλό μου ότι θα κυκλοφορήσει οτιδήποτε με τέτοιο λάθος στο εξώφυλλο εν έτει 2021. Θα το πιάσουν στην εκτύπωση, θα καεί η μηχανή, θα λιώσουν οι τοίχοι,  κάτι :lmao:

• Like 2
  • Haha 9
  • Sad 1

Γιατί κάνετε έτσι για την ορθογραφία η την μετάφραση... Αφού αυτά δεν διαβάζονται :no:

Πάντως οποίος ενδιαφέρεται θα μπορούσε να τους δώσει στη μαμά εταιρία

• Like 2
  • Haha 1

On 8/11/2021 at 10:23 ΜΜ, the comic guide said:

"Επιστρωφή από το θάνατο", "Ο Χαλκ εναντίων του πράγματος"

Τα έχουν διορθωμένα πλέον στον κατάλογο και πρόσθεσαν το εξώφυλλο για το πρώτο Daredevil το οποίο το έχουν αφήσει με το Ιταλικό όνομα του χαρακτήρα (Devil) αντί να βάλουν το λογότυπο του κανονικού του ονόματος (Daredevil).

16-MARVEL-COVER.jpg17-MARVEL-COVER.jpg18-MARVEL-COVER.jpg

Τα λάθη στους τίτλους μπορούν να μετριαστούν ή ακόμα και να εξαλειφθούν αν πάνε στην λίστα της 60αδας που έχουν ποστάρει και κάνουν διορθώσεις. Ήδη βλέπω προβλήματα που περιμένουν να συμβούν σε μελλοντικούς τόμους.

Κατά τα άλλα, εδώ και δύο βδομάδες, μαζί με το νέο τεύχος, κάνουν αναδιανομή και τους δύο προηγούμενους, τακτική που είναι λογική και ελπίζω να την συνεχίσουν.

• Like 8

superheroes.thumb.jpg.28cfdb1dabd2b4c25014a4d53bc51768.jpg

Μια μικρή έκπληξη σήμερα. Ή μάλλον 3 εκπλήξεις!

Οι προηγούμενοι τόμοι (απο #2 έως και #7) μου είχαν έρθει ένας ένας χωριστά και λίγο πιο αργά από την κυκλοφορία στα περίπτερα.
Σήμερα, και λίγο πριν την κυκλοφορία του #8 στα περίπτερα, η ACS έφερε στο ίδιο δέμα τόμους #8,#9, #10.

Pas mal:D

• Like 14
  • Thanks 2