Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Rad - Marvel Κλασικοί Υπερήρωες

Recommended Posts

Η γνωστή RAD ναι αυτή που έβγαζε κάποτε το Ramkid και μετά την πτώση της DeAgostini έγινε η κυρίαρχη εκδοτική των περιπτέρων στα συνδρομητικά/συλλεκτικά μας φέρνει από Ισπανία και συγκεκριμένα από Luppa Editorial τα τεύχη της  Marvel κατά την Silver Age. Μαλακόδετοι τόμοι ~150 σελίδων, 6,99 ευρά έκαστος και ο πρώτος 1,99!

https://radshop.gr/69-marvel

Οι πρώτοι δέκα τόμοι είναι:

1. Amazing Fantasy #15, Amazing Spider-Man #1-5 (λογικά)

2.Τα πρώτα Fantastic Four

3.Journey Into Mystery #83 (λογικά) και τα πρώτα Thor

4.Τα πρώτα Incredible Hulk

5.Τα επόμενα F4

6.Τα πρώτα Invincible Iron-Man

7.Τα μεθεπόμενα F4

8.Τα επόμενα Thor

9.Τα παραμεθεπόμενα F4

10.Τα πρώτα The Avengers

Πιθανολογώ πως θα κυκλοφορήσουν με αφορμή το επετειακό 15ο Comicdom Con! Ως το φάντασμα του Σταν, τους δίνω τις ευλογίες μου, που με τιμούνε. :')

a7431b158887a299796d269c9724d816.gif

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 17
  • Thanks 9

Παρόλο που δεν είναι τόσο  του γούστου μου αυτές οι ιστορίες, φοβάμαι ότι θα μπω στον πειρασμο και θα τσιμπήσω την πρώτη δεκάδα τουλάχιστον. Είμαι επιρρεπής η άτιμη :lefta:

• Like 14
  • Haha 6

Πολύ ενδιαφέρον, ο 1ος τόμος θα τιμηθεί οπωσδήποτε, τζάμπα πράμα :D

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω, καθότι έχουμε και κάποια omnibus που τα μαζεύουν...

• Like 18

Ενθουσιάστηκα!!

Έχω τρελή αδυναμία σε αυτές τις ιστορίες, οπότε θα τιμήσω όσες πιο πολλές μπορώ, και ας έχω μερικές ήδη στα αγγλικά!

Μαλακό εξώφυλλο, με ματ χαρτί, για 2 ευρώ (ή και 7) είναι αρκετά συμφέρουσα τιμή. 

Μάρβελ και ξερό ψωμί :beer2:

• Like 19

Τι λες ρε παιδι μου :shock:

Δεν περιμενα τετοια κινηση. Για αρχη, πολλα respect στον @The Fists Of Stan Lee  για το λαυρακι και την ενημερωση.

Επι της ουσιας τωρα, χαρας ευαγγελια για τους ρετρολαγνους και χαιρομαι και εγω που θα κυκλοφορησουν, παρολο που ειναι τελειως εκτος προσωπικων προτιμησεων. Στη λογικη που λεει οτι οσα περισσοτερα κομικ κυκλοφορουν, τοσο το καλυτερο για το αθλημα. Περιμενα πρωτα να ερθει σειρα της DC, και μετα κατι τετοιο. Αλλα ισως αυτο σημαινει οτι η σειρα της DC ειναι ηδη καπαρωμενη για να ερθει. Ή απλα η Rad αποφασισε να κυνηγησει μια χαμηλοτερου κοστους, πιο budget σειρα. Ποιος ξερει;

Και μερικες σκορπιες σκεψεις σε υστερογραφα :

Υ.Γ.1 : Επρεπε να ειχαν πεταξει και τους X-Men εκει καπου και οχι 4 FF.

Υ.Γ.2 : Του γουστου μου η μεταφραση. Προς στιγμην, και στα πλαισια της vintagιλας, ειχα κατι εφιαλτες με Σιδερανθρωπους και Αραχναθρωπους και Δοκτορες Χταποδια. Ευτυχως διαψευστηκα. Βεβαια μετα καπου ακουσα και κατι για τον Γυπα. Θα δειξει, δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα :blackglasses:

Υ.Γ.3 : Τελικα μονο σε εμενα δεν αρεσουν οι FF σε κανενα ετος και καμια εκδοχη τους; Μα 4 στα 10;;;;:surprise:

Υ.Γ.4 : Θα με πειτε περιεργο, το ξερω αλλα... καρτουνιστές;;;; Μα σοβαρα τωρα, καρτουνιστές;;;;; :lol:

Καλη αρχη και καλη επιτυχια να εχει!

• Like 14
  • Thanks 1
  • Haha 4

Καταρχάς, αυτό ήταν κεραυνός εν αιθρία - με την καλή όμως έννοια. :) Πολύ καλή ιδέα να κυκλοφορήσουν όλοι αυτοί οι ιστορικοί τίτλοι με τη σειρά, και μάλιστα με τα τεύχη, που είχαν κυκλοφορήσει τότε. Η τιμή είναι προσιτή, η έκδοση φαίνεται ωραία, αλλά...

7 hours ago, GreekComicFan said:

Τώρα θα δούμε αν μπορεί να αντέξει η Ελληνική αγορά δύο σειρές Μάρβελ

Ακριβώς αυτό, συμφωνώ απόλυτα. 

Και οπωσδήποτε,

5 hours ago, kwtsos said:

Είναι ξεπερασμένες;

ισχύει και αυτό - χωρίς το ερωτηματικό. Δεν ξέρω σε πόσους απευθύνονται τόσο παλιές ιστορίες και αν θα συγκινήσει το νεότερο κοινό ή αν οι ρετρολάγνοι είναι τόσοι πολλοί, ώστε να στηρίξουν (και) αυτήν την έκδοση. Από την άλλη, ίσως και να κάνει κλικ σε μικρότερες ηλικίες, λόγω του απλούστερου σχεδίου και των πιο "επίπεδων" σεναρίων, θα δούμε. Ελπίζω να πάει καλά και να δούμε πολλά τεύχη. :)

6 hours ago, Dredd said:

Περιμενα πρωτα να ερθει σειρα της DC

Κι εγώ αυτό περίμενα / ήλπιζα, αλλά μάλλον δεν έχει έρθει ακόμη η ώρα. Θα δούμε και αν θα έρθει.

Όσο για εμένα; Φυσικά και θα την πάρω τη σειρά! :lol:

Και κάτι τελευταίο: παρατηρώ, ότι έχουν αρχίσει να ξαναβγαίνουν πολλές τέτοιες σειρές (δεν αναφέρομαι μόνο στα κόμικς) με διάφορων ειδών συλλογές στα περίπτερα, οι οποίες είχαν εξαφανιστεί σε κάποια σημείο στα πολύ ζόρικα χρόνια της κρίσης. Ίσως, να είναι και ένα σημάδι, ότι η κατάσταση έχει σταθεροποιηθεί - με την έννοια, ότι ο κόσμος έχει προσαρμοστεί στη νέα κατάσταση.

Ευχαριστούμε @The Fists Of Stan Lee! Μας έφτιαξες τη μέρα! :beer3:

• Like 15
  • Thanks 1

• Dredd changed the title to Rad - Marvel Vintage Comics - Κλασικοί Υπερήρωες

Μ'αρέσουν τα Silver Age της Marvel; Όχι.
Θα πάρω τουλάχιστον τα πρώτα από κάθε χαρακτήρα για ιστορικούς και κοινωνιολογικούς λόγους; Ναι. 
Είμαι τελείως ηλίθιος; Πολύ πιθανό. 

• Like 2
  • Haha 12

Εψαχνα χθες το βράδυ να βρω ποιους και πόσους τόμους έχει βγάλει η ισπανική εκδοτική, αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Δεν ξέρω αν είναι παλιά έκδοση ή απλά τα ισπανικά μου δεν επαρκούν. @AndreasD μπορείς να βγάλεις εσύ καμιά άκρη;

Από τα 10 που έχουν ανακοινωθεί, κάποια στιγμή, πριν 2234 χρόνια, τα είχα διαβάσει όλα, εκτός από τους FF.

OK, προφανώς και με τα σημερινά δεδομένα, απλά δεν διαβάζονται, αλλά θυμάμαι ότι τα Thor και Avengers μου είχαν κάτσει πολύ καλύτερα από τα Spider-Man και Iron Man, μου είχαν φανεί σαφώς πιο "ενήλικα", ειδικά σε σχέση με το σαφώς "παιδικό" Spider-Man.

Επίσης, μόνο εμένα μου φαίνεται ότι το μέγεθος είναι μεγαλύτερο από το κλασικό 17Χ24;

• Like 11

Και Γιάννη το μόνο που βρήκα είναι ότι η Luppe είναι κατά βάση εταιρεία διαχείρισης δικαιωμάτων και μάρκετινγκ. Έχει βγάλει μια σειρά με Μαρβελ ρολόγια, αλλά για αυτά δε βρήκα κάτι. 

Τώρα η σειρά δείχνει αξιόλογη και σε καλή τιμή, αλλά είναι TYN για μένα. 

• Like 9

Ευχαριστω Αντρεα που δεν ειμαι η μοναδικη αρνητικη φωνή :lol:

Παντως απο τα διαφορα πρωτα τευχη που εχω διαβασει κατα καιρους, αυτα του Spider-man μου ειχαν φανει τα πιο συμπαθητικα. Οπότε καλή φαση που ειναι στην τιμη των 2 ευρω. Ειδικά κάτι Iron Man, Hulk κλπ δεν διαβαζονται. Γνωμη μου παντα :D

• Like 8
  • Thanks 1
  • Haha 2
  • Confused 1

Η Luppa εκτός από τα ρολόγια, είχε βγάλει την Enciclopedia Marvel, που μάλλον ήταν κάτι σαν την ενισχυμένη σειρά των τευχιδίων των μολυβένιων, που έβγαιναν μετά solo.

Το καλό είναι εδώ πως δεν υπάρχει ράχη :prankster: οπότε μπορεί ο καθένας να πάρει δειγματολειπτικά, εγκυκλοπαιδικά ή επιλεκτικά όποιους χαρακτήρες θέλει. Ρετρό εννοείται πως είναι, αφού θα είναι Silver Age των '60s, αλλά δε θα υπάρχει αλληλεπικάλυψη με της Hachette, αφού εκεί μόνο το πρώτο τεύχος είχε βγει, στο Origins. Σίγουρα θα πάρω Spider-Man & Avengers, αλλά όλα θεωρούνται κλασικά runs και ανήκω στην ομάδα των αναγνωστών που δεν πρόκειται να πάρει ποτέ ασπρόμαυρα Essentials ή τεράστια Omnibi. Κρατάω τον χώρο για τα υπόλοιπα Dredd. :P Η ποιότητα επίσης θα είναι καλή, γιατί η Rad δεν είναι Καμπανάς ή εκείνοι που είχαν φέρει τα μολυβένια, ενώ απευθύνεται σε Συλλέκτες, δεν ανήκει στις Παιδικές σειρές (που και εκείνες τα σπάνε).

@gr8 εγώ κλαίω ήδη, γιατί θέλω να κάνω μαραθώνιο pre-Anubis ASM, ειδικά τώρα που τελειώνω με το σαβουροrun του Spencer! Ναι, ακόμα περιμένω να βγει σειρά με όλα τα Spider-Man αλλά αυτό δεν κόβω να συμβαίνει αν δε φτάσει τα χίλια τεύχη...

• Like 11
  • Thanks 1

3 hours ago, Beefheart said:

Μ'αρέσουν τα Silver Age της Marvel; Όχι.
Θα πάρω τουλάχιστον τα πρώτα από κάθε χαρακτήρα για ιστορικούς και κοινωνιολογικούς λόγους; Ναι. 
Είμαι τελείως ηλίθιος; Πολύ πιθανό. 

Εγώ προσωπικά μετά το χουνέρι που έπαθα με τo Marvel Graphic Novel Collection πλεόν θα παίρνω ότι μου κάνει έστω λίγο κλικ σε κόμιξ, γιατί τα γούστα αλλάζουν. Καλύτερα να ψάχνω να τα πουλήσω όταν δε με ενδιαφέρουν παρά να τα ψάχνω για τιμές παράλογες ενδεχομένως.

Βέβαια με τη λογική αυτή έχω φτάσει να μην έχω χώρο σε 2 σπίτια και ψάχνω κούτες στα Jysk:sadcry:

Πάντως φαίνεται αξιόλογη η σειρά και για μένα δείχνει(μαζί με τη δουλειά άλλων εκδόσεων) ότι τα κόμιξ πάνε αρκετά καλά πλέον, και αυτό είναι μόνο καλό!

Edited by erosennin35
  • Like 12

3 hours ago, Dredd said:

Εψαχνα χθες το βράδυ να βρω ποιους και πόσους τόμους έχει βγάλει η ισπανική εκδοτική, αλλά δεν βρήκα τίποτα.

Δεν ξέρω αν είναι παλιά έκδοση ή απλά τα ισπανικά μου δεν επαρκούν. @AndreasD μπορείς να βγάλεις εσύ καμιά άκρη;

Επίσης, μόνο εμένα μου φαίνεται ότι το μέγεθος είναι μεγαλύτερο από το κλασικό 17Χ24;

Στο σάιτ των Ισπανών απ' όσο καταλαβαίνω έχουν τις εν ενεργεία συλλογές τους και όχι όσες έχουν τελειώσει, οπότε δεν το έχει εκεί και δεν μπόρεσα ούτε και εγώ να βρω καμιά αναφορά κάπου αλλού. Μάλλον δεν πρέπει να ξεπερνά τους 60 τόμους. :pray:

Πρέπει να είναι σε 17x26 που είναι το Αμερικάνικο μέγεθος. Το "σώμα" των τόμων της Hachette είναι σε αυτό το μέγεθος.

8 hours ago, leonidio said:

ισχύει και αυτό - χωρίς το ερωτηματικό. Δεν ξέρω σε πόσους απευθύνονται τόσο παλιές ιστορίες και αν θα συγκινήσει το νεότερο κοινό ή αν οι ρετρολάγνοι είναι τόσοι πολλοί, ώστε να στηρίξουν (και) αυτήν την έκδοση. Από την άλλη, ίσως και να κάνει κλικ σε μικρότερες ηλικίες, λόγω του απλούστερου σχεδίου και των πιο "επίπεδων" σεναρίων, θα δούμε. Ελπίζω να πάει καλά και να δούμε πολλά τεύχη. :)

Κι εγώ αυτό περίμενα / ήλπιζα, αλλά μάλλον δεν έχει έρθει ακόμη η ώρα. Θα δούμε και αν θα έρθει.

Σαφώς και είναι πιο βατά για μικρότερες ηλικίες από την πλειοψηφία των τόμων της Hachette, που ίσως ένας γονιός δεν θέλει να δώσει στο βλαστάρι του, αλλά και για νεόφυτους στον κόσμο της Μάρβελ, μια χαρά είναι. Έχει κάποιες πολύ καλές ιστορίες ανά διαστήματα που ξεπερνάνε τις συγγραφικές τάσεις τις εποχής και δίνουν αξιόλογα πράγματα. Αλλά ακόμα και αν δεν βρουν τίποτα του γούστου τους, ας το δουν ως ιστορική έρευνα σε αγαπημένους χαρακτήρες, ώστε όταν πάνε να τους πλασάρουν τις ίδιες ιστορίες ξανά και ξανά, να το αντιλαμβάνονται και αυτοί και να ζητάνε πρωτοτυπία.

Βλέπω ήδη επίσης, πως θα δημοσιευτούν κάποιες ιστορίες που δεν έχουν μεταφραστεί ξανά στην χώρα μας ή έχουν να μεταφραστούν από την δεκαετία του '70, οπότε μια επιπλέον αξία την έχει η συλλογή.

• Like 10
  • Thanks 1

Αδιάφορη σειρά. Χωρίς να ξέρω τα όποια demographics πάνω στα οποία βασίστηκε αυτή η εκδοτική κίνηση, αισθάνομαι ότι φράγκα θα έπρεπε να πέφτουν για να έρχονται όλο και περισσότερες εκδόσεις φρέσκων τίτλων και όχι σε ξεπερασμένο και γερασμένο υλικό. Από την άλλη βλέπω ότι εδώ και χρόνια βγαίνουν ξανά και ξανά παλιά πράγματα τα οποία (λογικά θα) πουλάνε τόσο ώστε να δικαιολογούνται περαιτέρω κυκλοφορίες κόμικ παρόμοιας χρονολογίας.  

hard pass και από μένα 

• Like 7

Ανέβηκε το σάιτ κόσμε! Δείχνει τους πρώτους 60 τόμους.

http://www.vintagecomics.gr/Volumes.htm

1. SPIDER-MAN 1: ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ 
  2. FANTASTIC FOUR 1: ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΙ TOY DOCTOR DESTINY! 
  3. THOR 1: ΑΝ ΦΑΝΕΙ ΑΝΤΑΞΙΟΣ… 
  4. ΗULK 1: Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΡΑΣ! 
  5. FANTASTIC FOUR 2: Ο ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ ΤΗΣ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑΣ 
  6. IRON MAN 1: Ο ΧΡΥΣΟΣ ΕΚΔΙΚΗΤΗΣ! 
  7. FANTASTIC FOUR 3: ΑΠΕΙΛΗ ΣΤΗ ΣΕΛΗΝΗ! 
  8. THOR 2: ΧΡΟΝΙΚΑ ΤΗΣ ΑΣΓΚΑΡΝΤ! 
  9. FANTASTIC FOUR 4: EΝΑ ΣΚΡΑΛ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ  
  10. AVENGERS 1: … ΚΑΙ ΗΡΘΕ Η ΜΕΡΑ! 
  11. SPIDER-MAN 2: ΟΛΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ! 
  12. FANTASTIC FOUR 5: ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΙ ΤΟΥ ΦΑΡΑΩ 
  13. IRON MAN 2: O CRIMSON DYNAMO ΞΑΝΧΤΥΠΑ! 
  14. THOR 3: Η ΓΟΗΣΣΑ ΚΑΙ Ο ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ! 
  15. SPIDER-MAN 3: Η ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΠΕΙΛΗ ΤΟΥ ΓΚΟΜΠΛΙΝ! 
  16. FANTASTIC FOUR 6: Ο ΧΟΥΛΚ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ 
  17. HULK 2: ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ 
  18. DEVIL 1: ΧΩΡΙΣ ΦΟΒΟ! 
  19. IRON MAN 3: ΘΑΝΑΣΙΜΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ! 
  20. THOR 4: ΟΛΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ!
  21. AVENGERS 2: ΚΑΝΓΚ, Ο ΚΑΤΑΚΤΗΤΗΣ!
  22. SPIDER-MAN 4: ΟΙ ΜΟΧΘΗΡΟΙ ΕΞΙ!
  23. FANTASTIC FOUR 7: ΟΛΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΓΙΑΝΣΙ
  24. SPIDER-MAN 5: ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ Ο ΣΚΑΡΑΒΑΙΟΣ! 
  25. CAPTAIN AMERICA 1: ΕΝΑΣ ΘΡΥΛΟΣ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ!
  26. THOR 5: Η ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΗΣ ΒΡΟΝΤΗΣ!
  27. FANTASTIC FOUR 8: ΤΟ ΦΟΒΕΡΟ ΚΟΥΑΡΤΕΤΟ!
  28. IRON MAN 4: Η ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΤΩΝ ΤΙΤΑΝΩΝ!
  29. AVENGERS 3: ΟΙ ΝΕΟΙ ΕΚΔΙΚΗΤΕΣ!
  30. DEVIL 2: Η ΑΦΙΞΗ ΤΟΥ STILT-MAN!
  31. SPIDER-MAN 6: Ο ΓΚΟΜΠΛΙΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΚΑΝΓΚΣΤΕΡ!
  32. FANTASTIC FOUR 9: ΜΑΧΗ ΣΤΟ ΚΤΙΡΟ ΜΠΑΞΤΕΡ
  33. THOR 6: Η ΚΡΙΣΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ!
  34. AVENGERS 4: H ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΕΊΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ!
  35. HULK 3: Ο ΜΠΡΟΥΣ ΜΠΑΝΕΡ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΟΥΛΚ!
  36. SPIDER-MAN 7: AΛΛΟΙ ΚΟΣΜΟΙ!
  37. CAPTAIN AMERICA 2: ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΚΟΚΚΙΝΟΥ ΚΡΑΝΙΟΥ!
  38. FANTASTIC FOUR: ΠΑΝΙΚΟΣ ΣΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΜΠΑΞΤΕΡ
  39. "IRON MAN 5: ΠΟΙΟ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΙΚΗ;"
  40. THOR 7: Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΩΝ ΑΘΑΝΑΤΩΝ
  41. DEVIL 3: ΣΤΗΝ ΑΓΡΙΑ ΓΗ!
  42. AVENGERS 5: ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΤΑΧΤΕΣ ΤΗΣ ΗΤΤΑΣ!
  43. SPIDER-MAN 8: ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ!
  44. FANTASTIC FOUR 11: ΤΟ ΕΠΟΣ ΤΟΥ SIVLER SURFER!
  45. THOR 8: ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΟΙ ΘΕΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΟΥΝ!
  46. HULK 4: ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΕΡΑΣ, ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΝΘΡΩΠΟΣ!
  47. DEVIL 4: ΕΡΧΕΤΑΙ Ο SPIDER-MAN!
  48. CAPTAIN AMERICA 3: ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΑΧΕΤΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΙΚΟ ΚΥΒΟ!
  49. IRON MAN 6: Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ TITANIUM MAN!
  50. AVENGERS 6: ΤΟ ΣΗΜΑΔΙ ΤΟΥ ΦΙΔΙΟΥ!
  51. X-MEN 1: Η ΑΔΕΛΦΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΜΟΧΘΗΡΩΝ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΩΝ!
  52. SPIDER-MAN 9: ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΓΚΟΜΠΛΙΝ!
  53. FANTASTIC FOUR 12: ΑΥΤΟΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ… ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΡΑΣ!
  54. THOR 9: ΟΤΑΝ ΤΡΕΜΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΟΙ!
  55. X-MEN 2: ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ AVENGERS!
  56. DEVIL 5: Ο ΜΥΣΤΗΡΙΩΔΗΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΝΥΚΤΙΟΥ!
  57. X-MEN 3: ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΕΡΠΑΤΑ ΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ!
  58. SPIDER-MAN 10: ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΡΠΕΙ Ο LIZARD!
  59. FANTASTIC FOUR 13: Η ΟΡΓΗ ΤΟΥ DOCTOR DESTINY!
  60. X-MEN 4: Η ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΘΥΣΙΑ!

Οι τίτλοι που βλέπουμε λογικά μεταφράστηκαν πρόχειρα από αυτούς που έφτιαξαν την ιστοσελίδα, γι' αυτό βλέπουμε περίεργες μεταφράσεις όπως ΧΟΥΛΚ, Devil αντί για Daredevil κλπ. Όμως οι τόμοι λογικά θα έχουν σωστές μεταφράσεις. Π.χ. στους πρώτους δύο τόμους της λίστας, βλέπουμε ότι γράφει «ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ» ή «ΝΤΟΚΤΟΡ ΝΤΕΣΤΙΝΥ», ενώ στα εξώφυλλα των βιβλίων που θα κυκλοφορήσουν, γράφει «ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ» και «ΝΤΟΚΤΟΡ ΝΤΟΥΜ». Άρα μάλλον δεν θα έχουμε θέμα από εκεί.

Όπως είχαν πει στο πρώτο βίντεο, οι πρώτοι θα είναι ανά δύο εβδομάδες, και από τον 3ο και μετά θα γίνει εβδομαδιαίο. Προσωπικά πάντα μου άρεσε η ιστορική πλευρά των κόμικς και αυτή η συλλογή μου δίνει μία εξαιρετική αφορμή να μάθω δυο πράγματα. Απ' ό,τι καταλαβαίνω, θα πάρουν τα τεύχη λίγο πολύ με τη σειρά, γι αυτό βλέπουμε πολύ F4 στην αρχή και ΧΜΕΝ αργότερα. Ο 1ος τόμος βέβαια πρέπει να είναι κράχτης, λογικό που επέλεξαν Σπάιντερμαν. Λογικά η 60άδα θα καλύψει τις αρχές της δεκαετίας του 1960, και ύστερα βλέπουμε.

Λογικά θα πάρω όλους τους 1ους τόμους, και μετά θα πάω ανά ήρωα. Μην σας πω πως θα τους κατατάξω και ανά ήρωα. Από τη συλλογή της Hachette διάβασα πρόσφατα τον τόμο με τα όριτζιν ηρώων της δεκαετίας του 1960 και πήρα μία βασική ιδέα. Ο Χαλκ δεν μου άρεσε, δεν νομίζω να ασχοληθώ, όμως ο DareDevil με ενθουσίασε. Πάντως μου αρέσει υπερβολικά ό,τι βλέπω. Τώρα μένει μόνο να το πιάσουμε στα χέρια μας για να δούμε μετάφραση, πληροφορίες, επιμέλεια κλπ. Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι η μέρα κυκλοφορίας. Κάθε Παρασκευή έχω να παίρνω το Μίκυ Μάους, μερικές φορές τη συλλογή της Hachette και τώρα αυτά εδώ. Βάλτε και μια Δευτέρα ρε παιδιά, δεν θα χαλάσει και ο κόσμος.

Edited by Phantom Duck
  • Like 16
  • Thanks 3

Ωραία κίνηση και είναι όμορφο που επιστρέφουν οι συλλογές αλλά η συγκεκριμένη και για εμένα είναι pass. Οι ιστορίες αυτές είναι ξερπερασμένες και υπερβολικά απλές κάποιες φορές... Είναι υπερβολικά ρετρό και τα υπερηρωικά έχουν αλλάξει πολύ από τότε. Επίσης, υπάρχουν πολλές ιστορίες που έχουν πει το origin που πλέον οι παραπάνω ιστορίες είναι μόνο για ιστορικούς λόγους. Μπορώ να πω πάντως ότι φαίνεται ωραία από το βίντεο πάντως...

Αχχ θα φέρουν και για μας τους Ντισνεικούς καμιά σειρά (της προκοπής); Η hachette έχει και σκληρόδετο Καβατσάνο και σειρά με νέες φιγούρες :D

• Like 8
  • Haha 1

8 hours ago, Phantom Duck said:

Προσωπικά πάντα μου άρεσε η ιστορική πλευρά των κόμικς και αυτή η συλλογή μου δίνει μία εξαιρετική αφορμή να μάθω δυο πράγματα.

αυτος είναι κι ο λόγoς που θα τα πάρω κι εγω :)

• Like 13
  • Thanks 1

Θα τα αγοράσω και εγώ :D 
Αρκετές ιστορίες τις έχω ήδη διαβάσει και δεν είναι τόσο άσχημα τα Spider-Man του Ditko :P 

Ένα πράγμα θαυμάζω: την αισιοδοξία του εκδότη ότι θα φτάσει τους 60 "πρώτους" τόμους!

Αυτό που με απασχολεί είναι τι ισχύει με τη συνδρομή 20 τεύχη - 118 ευρώ (αντί 139,80) σε περίπτωση ακύρωσης?
Για διαφορά 21,80 δε νομίζω να αξίζει το ρίσκο να ψάχνουμε αν θα πάρουμε πίσω τα δικά μας χρήματα άμα κάτσει πάλι στραβή.

• Like 12

13 minutes ago, Icarus said:

Αυτό που με απασχολεί είναι τι ισχύει με τη συνδρομή 20 τεύχη - 118 ευρώ (αντί 139,80) σε περίπτωση ακύρωσης?
Για διαφορά 21,80 δε νομίζω να αξίζει το ρίσκο να ψάχνουμε αν θα πάρουμε πίσω τα δικά μας χρήματα άμα κάτσει πάλι στραβή.

Αν ήμουν στη θέση, θα έκανα τη συνδρομή. Δεν πιστεύω να το κόψουν πριν από τα 20 τεύχη, δεν πιστεύω να έχουν ολοκληρωμένη εικόνα για το πόσα θα πουλάνε μέχρι τότε.

9 minutes ago, kwtsos said:

Θα βάλω τα κλάματα :sadcry:

Μήπως τα ράφια πάνω από τον καναπέ σου φαίνονται τώρα σαν καλή ιδέα;;;; :lol:

• Like 5
  • Haha 7

• kabuki changed the title to Rad - Marvel Κλασικοί Υπερήρωες
  • kwtsos featured this topic