Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Προτάσεις για manga

Share

Recommended Posts

??  ?Καλησπέρα σε όλους ! ??  ?

Ξεκίνησα σχετικά πρόσφατα να μελετάω /διαβάζω manga(ιαπωνικά κόμικς),με πρώτη μου ανάγνωση το έργο ''Tomie'' του Junji Ito.

Μου κέντρισε ιδιαίτερα το ενδιαφέρον το art style του συγκεκριμένου καλλιτέχνη ,η περιγραφικότητα στα σχέδια του καθώς και η πλοκή του έργου.

Η δουλειά του με εντυπωσίασε αρκετά  και σίγουρα θα ήθελα να διαβάσω περισσότερα  έργα του.:bunnylove:

Γνωρίζοντας πλέον μέσω φίλου μου αυτήν την υπεροχή σελίδα ,θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις  και από άλλους αναγνώστες του Junji Ito, ποιο έργο του θεωρείτε  το αγαπημένο σας καθώς και κριτικές/προτάσεις για manga αντίστοιχου στυλ ή είδους, ακόμα και από διαφορετικούς καλλιτέχνες. ♥

eed787fa3749eec991ecc04ad2dea122.png

c2f9a7867b138a461a37c17128540ff7.jpg

tomie2.jpg

• Like 9
  • Thanks 3

Καλησπέρα @ityaaa:toad:

Σαν φαν του Junji Ito (αν και τον ανακάλυψα σχετικά πρόσφατα :)) λάτρεψα το "Uzumaki" και τη συλλογή ιστοριών του στον τόμο "Shiver". Κάποια πιο μέτρια για μένα, είναι οι συλλογές "Smashed", "Venus in the Blind Spot" και "The Dissolving Classroom". Ξέρω ότι αξίζουν και οι διασκευές που έχει κάνει στα έργα "Frankenstein" και "No Longer Human". Από άλλους καλλιτέχνες πάντως θα σου πρότεινα και το "The Kurosagi Corpse Delivery Service" των Otsuka και Yamazaki. Είναι θεωρώ λίγο πιο "προσγειωμένο" σε θέμα πλοκής, αλλά και αρκετά σοκαριστικό και βαρύ. Τσέκαρε αυτά και ελπίζω να σου αρέσουν! :diva:

• Like 7
  • Thanks 2

@KappastitsioΠραγματικα σε ευχαριστώ πολύ <3 Το γεγονός ότι τον ανακάλυψες πρόσφατα και έχεις μελετήσει τόσα έργα του wow χαχαχαχα! Οσο για το The Kurosagi Corpse

Delivery Service που ανέφερες, σιγουρά θα ρίξω μια ματιά και θα σου πω γνώμη

:bylove:

• Like 8

Το Uzumaki είναι must read. Σίγουρα η καλύτερη δουλειά του Ito. Επίσης προτεινόμενα είναι το Κόκκινο Φίδι του Hideshi Hino και το Μολυσματικό Σύνδρομο της Στοματικής Κοιλότητας του Shintaro Kago, που έχουν κυκλοφορήσει και στα ελληνικά...

• Like 9

Όταν είχα μάθει τον Junji Ito είχα ενθουσιαστεί κι εγώ ως ένα βαθμό, γιατί μου φάνηκε ελαφρώς διαφορετικός από τον κύριο όγκο των mangaka. Σιγά-σιγά ξεφούσκωσε κάπως στο μυαλό μου, καθώς θεωρώ ότι ορισμένες φορές τραβάει την πλοκή από τα μαλλιά (άσε που τα πρόσωπα των χαρακτήρων του μοιάζουν όλα μεταξύ τους :prankster:) αλλά ακόμη είναι ένας από τους mangaka που παρακολουθώ και τοποθετώ στους 2-3 αγαπημένους μου.

Προσωπικά ξεκίνησα από το Gyo, που προτείνω σίγουρα, ιδιαίτερα για την ιστορία "The Enigma of Amigara Fault" κατ' εμέ ένα από τα πιο ανατριχιαστικά πράγματα που έχει συλλάβει ανθρώπινος νους κι έχει σχεδιάσει ανθρώπινο χέρι. Επίσης, το Fragments of Horror είναι μια σχετικά καλή συλλογή ιστοριών και το Hellstar Remina έχει ενδιαφέρον.

Από horror manga ο άλλος μάστερ είναι ο Hideshi Hino, αλλά νομίζω δεν είναι τόσο δυνατός.

Πάντως, το πρώτο που πρέπει να κάνεις, είναι να διαβάσεις αυτό εδώ το αφιέρωμα του @Θρηνωδός. :) 

• Like 9
  • Thanks 1

@geo_trouΜε τέτοια περιγραφή για την συγκεκριμένη ιστορία από το Gyo σιγουρά θα είναι το επόμενο που θα αγοράσω , κρατώντας υπόψιν εννοείται  και τις άλλες ! Ευχαριστώ πολύ και για το άρθρο, φτιάχνω τσάι και το διαβάζω συντόμως ^^ ?

• Like 6
  • Thanks 1

@ramirezΤο Uzumaki από οσο γνωρίζω θεωρείται από τις καλύτερες δουλειές του Junji Ito,  ωστόσο ψάχνοντας  μόλις για τον Hideshi Hino και τον  Shintaro Kago, ομολογώ οτι ο Shintaro μου κέρδισε πολύ το ενδιαφέρον από τα ,θα μπορούσα να πω, ψυχεδελικά του σχέδια του και μόνο ,οπότε φαντάζομαι ποσό περισσότερο θα με εκπλήξει η

συνολική του δουλειά! Σε ευχαριστώ πολύ! <3 :ghost: 

• Like 9

Ο Ίτο είναι από τους πιο provocative μανγκάκα γενικά, με τρελά δημιουργικά σκαμπανεβάσματα. Κατά καιρούς έχουν ακουστεί διάφοροι επικριτές του από Ιαπωνία μεριά, κάτι που σε κάνει να τον προσέξεις από μόνο του - οι τύποι βλέπουν μεσημεριανές εκπομπές καθημερινά με οργανισμούς που μπαίνουν σε άλλους οργανισμούς που μπαίνουν σε άλλους οργανισμούς. 

Πέρα από τα κλασικά uzumaki, gyo, fragments of horror που τα έχουν διαβάσει πλέον όλοι, αξίζει αρκετά οι δύο μεγάλες σειρές του αν καταφέρεις να τις βρεις σε καλό σκανλέισον, horror collection και museum of terror. Σχεδιάρες. Δεν ξέρω αν έχουν βγει αγγλικά, τα είχα διαβάσει ψηφιακά και λαθραία :lol: Το black paradox επίσης ιντριγκαδόρικο κομικ χωρίς να διεκδικεί δάφνες. 

Εγώ περισσότερο σκάλωσα με την μορφοποίηση στον τίτλο, που ανάθεμα και αν ξέρω πως γίνεται. :toad:

• Like 8

Εγώ έχω διαβάσει τα Tomie, Gyo και Uzumaki. Εξαιρετικός σχεδιαστής με καταπληκτικές ιδέες, αν και θα συμφωνήσω με τον @geo_trou, ότι μερικές φορές τα σενάρια τραβιούνται λίγο, προκειμένου να κάνουν κάποια εντύπωση.Από τα τρία αυτά, θεωρώ σαφώς καλύτερο και πιο ολοκληρωμένο σαν δουλειά το Uzumaki. :beer3:

• Like 5
  • Thanks 1

@Θρηνωδός Χαχαχαχα ο παραδειγματισμός με τις μεσημεριανές εκπομπές με πέθανε, θα εμπιστευτώ την κρίση σου και θα τσεκάρω τις προτάσεις σου κι ας τις  είδες λαθραία! Ευχαριστω πολυυ! :hop:

Σχετικα με την μορφοποιηση: (っ◔◡◔)っ  ??? ?? ?????? ?????? >‿‿<。<3

• Like 6
  • Haha 1

@leonidio Χμμ,αυτο με τα σενάρια ίσως το κατανοήσω λίγο παραπάνω όταν μελετήσω και τα άλλα έργα του, ξεκινώντας εννοείται με αυτά που ανέφερες!<33
Ευχαριστώ πολυυυ!! <3  (◕▿◕✿) 

• Like 6

Εγώ αγόρασα πρόσφατα Tomie, Uzumaki και Gyo, αλλά ακόμα δεν έχω διαβάσει κανένα. Όσο για το τραβηγμένο σενάριο που λένε τα παιδιά, body horror δεν κάνει ο άνθρωπας (αν έχω καταλάβει καλά, ίσως σε συνδυασμό με cosmic); Ε, δε θα πρέπει να είναι λίγο τραβηγμένο απ'τα μαλλιά/βυζγιά/χέρια/πόδια/μυαλά/δόντια κλπ.; :lol: 

• Like 4
  • Haha 5

Από Junji Ito,θεωρώ ότι το καλύτερο που έχω διαβάσει είναι το Gyo πρώτα (λόγω πολύ δυνατής ατμόσφαιρας) και μετά το Uzumaki.

Ο Shintaro Cago είναι εξαιρετικός και στήνει απίστευτες σελίδες, αλλά σε κάποιες φάσεις νιώθω ότι το παρατραβάει για τα γούστα μου (ειδικά όταν έχει σκατολογικό περιεχόμενο). Το προσωπικό μου αγαπημένο δικό του είναι το Dementia 21, αν και δεν είναι ακριβώς horror, είναι περισσότερο parody.

To The Kurosagi Corpse Delivery Service μου άρεσε επίσης αρκετά, αλλά δεν το έχω τελειώσει (δε θυμαμαι το λόγο :prankster: )

Από τα πιο αγαπημένα μου mystery/horror είναι και το homunculus, του Hideo Yamamoto  (παρουσίαση εδώ)

Ενδιαφέρον είναι και το Pet Shop of Horrors της Matsuri Akino, που αν και άνισο, έχει μερικές πολύ καλές ιστορίες.

Και αυτό που έχω κολλήσει και διαβάζω τώρα είναι το The Promised Neverland των Kaiu Shirai & Posuka Demizu, που είναι ένας συνδυασμός mystery, horror, dystopian, fantasy. Ειδικά το πρώτο arc είναι εξαιρετικό. Το πολύ cute σχέδιο της Posuka Demizu λειτουργεί άψογα με τις έντονες αντιθέσεις στις σκληρές στιγμές, αξίζει να τσεκαριστεί. 

Αν σκεφτώ και τίποτα άλλο θα επανέλθω! :upandaway:

• Like 13

Απο Ito εχω κάτσει να δω πιο πολλα βιντεο που αντιδραει σε πραγματα παρα να διαβασω. Εχω το Tomie βεβαια , αν και δε το χω διαβασει ακομα ολοκληρο, τα δυο πρώτα κεφάλαια ήταν αρκετά καλα.

Απο Horror καλος ειναι και ο Umezz,( το πιο γνωστο ειναι το Drifting Classroom).

Τελευταια διαβασα, το Kuchisake Onna Densetsu της Inuki Kanaka, αλλο υφος απο του Ito βεβαια.

Γενικα, αν σου αρεσει το folklore κλπ και ο Shigeru Mizuki εχει ασχοληθει πολυ, με εργα οπως ο Kitaro.

Υπάρχουν και σειρες οπως αυτες του Tonogai Yoshiki( πχ Judge)  που ειναι horror/ mystery ,αλλα προσωπικα δε θεωρω τοσο ποιοτικες οσο οι παραπανω. 

Τελος, αμα θες περιεργες ιστοριες προτεινω να ψαχτεις με Hibari Shobo, πολλοι Horror mangaka( Και οχι μονο) ξεκινησαν απο κει.

Edited by erosennin35
  • Like 10

• 2 weeks later...

Πολύ δυνατό psychological horror είναι και το A trail of blood/blood on tracks, του  Shūzō Oshimi, είναι η ιστορία της σχέσης μιας υπερπροστατευτικής, διαταραγμένης μητέρας με το γιο της. Μου έφερε σε διάφορες φάσεις στο μυαλό το Bates Motel, αλλά μαζί με τις δυνατές ανατριχίλες που μπορούν να προκαλέσουν μόνο τα έργα της Άπω Ανατολής, οι μετρ του τρόμου. :shock:

Πιθανότατα δεν είναι για όλους πάντως, καθώς η ψυχολογική παιδική κακοποίηση είναι πολύ αληθοφανής και μπορεί κάποιοι να μην το σηκώνουν. Έχουν βγει 91 κεφάλαια ως τώρα και έπεται συνέχεια. (Μάλλον πρέπει να το κάνω παρουσίαση - έχω σκουριάσει :P )

Σίγουρα θα διαβάσω κι άλλες δουλειες του δημιουργού, που έχει κάνει  μεταξυ άλλων,  τα πολύ γνωστα happiness & flowers of evil.

ebookjapan_b00162433531.jpg

• Like 9
  • Thanks 2

Το Chi no Wadashi δεν είναι? Το διαβάζει ένας φίλος και δηλώνει μεγάλος φαν, αλλά ταυτόχρονα είχε πει πως είναι πολύ βαρύ. Το είχα στη λίστα μου για τα προσεχώς, λες να το ανεβάσω καμιά πενταριά θέσεις? :prankster:

Να μας κάνεις την παρουσίαση εννοείται!

• Like 9

• 4 months later...

Μια και συζητάγατε για τον Junji Ito, πάρτε και αυτό 

1.png

Horror master Junji Ito explores a new frontier with a grand cosmic horror tale in which a mysterious woman has her way with the world!

A woman walks alone at the foot of Mount Sengoku. A man appears, saying he’s been waiting for her, and invites her to a nearby village. Surprisingly, the village is covered in hairlike volcanic glass fibers, and all of it shines a bright gold. At night, when the villagers perform their custom of gazing up at the starry sky, countless unidentified flying objects come raining down on them—the opening act for the terror about to occur!

Πείτε εσείς τώρα, εγώ, ως άσχετος, αποχωρώ :lol:

ΠΗΓΗ

• Like 5

Διάβασα το Remina (διασκεδαστικό!) μαζί με την μπόνους ιστορία Army of One (που μου άρεσε ιδιαίτερα, ίσως περισσότερο από το ίδιο το Remina :D)

Ύστερα, καταβρόχθισα το Uzumaki. Αυτό κι αν ήταν ένα περίεργο διαμαντάκι. Στα πρώτα κεφάλαια είχε πολύ ενδιαφέρον το κόνσεπτ πως η σπείρα ως σχήμα έφερνε κατάρα στην πόλη, αν και οι ιδέες που παρουσιάστηκαν στο κάθε κεφάλαιο μου φάνηκαν τραβηγμένες απ'τα μαλλιά. Ισχύει πάντως πως στο δεύτερο μισό η κριπίλα ανέβηκε αρκετά ικανοποιητικά με ένα πολύ καλό φινάλε.

Μετά, διάβασα μια ανθολογία τεσσάρων ιστοριών. Η μοναδική καλή από αυτές ήταν το Layers of Fear, το οποίο είχε και μεγαλύτερη έκταση από τις άλλες τρεις. Οι υπόλοιπες ήταν απλά... αδιάφορες? Ενώ γενικά θα έλεγα ότι ο τρόμος συνήθως λειτουργεί καλύτερα όταν είναι σύντομο το στόρυ και υπάρχει το μυστήριο του αγνώστου (πιστεύω ότι ο τρόμος βγαίνει εύκολα από την αδυναμία κάποιος να εξηγήσει), παραδόξως ο Junji Ito χρειάζεται οπωσδήποτε χώρο για να αναπτύξει τις ιδεες του και μόνο τότε είναι πετυχημένος στον τρόμο.

Τώρα δα, χτες το βράδυ και σήμερα διάβασα το Gyo. Ήταν πάρα πολύ διασκεδαστικό και απορροφητικό. Γενικά εγώ δεν τα πολυπάω καλά με θάλασσα και ό,τι ζει εκεί κάτω, οπότε παίρνει και μπόνους πόντους γι'αυτόν τον λόγο. Η ιδέα ψαριών που περπατάνε εκτός νερού είναι τόσο διαβολικά σιχαμένη και τρομακτική που με έκανε να νιώθω άβολα από την αρχή. Το έργο κάπου στα μισά άλλαξε χαρακτήρα και πήγε από κοσμικό τρόμο του αγνώστου όντος και έδωσε επιστημονική εξήγηση για τα γεγονότα, κάτι που αφαίρεσε κάπως από τον τρόμο των ψαριών, αλλά έκανε μια καλή μετάβαση στην ανατριχίλα μιας ανθρωπότητας που έχει μετατραπεί... σε ό,τι έχει μετατραπεί (δεν θα ρίξω σποιλερς από τόσο μέσα στο έργο), οπότε δεν έχω παράπονο κανένα. Η μπόνους ιστορία με τα θεμέλια ήταν τόσο ασυνάρτητα... χαζή? Ανούσια? Δεν ξέρω πώς να την χαρακτηρίσω. Ήταν πολύ μικρή βέβαια, αλλά δεν είχε τίποτα απολύτως να πει. Ναι οκ, κάπως έπεσε κάτω από τον βασικό στυλώνα και δεν τον μάζεψαν ποτέ. Δεν βρίσκω τίποτα το ενδιαφέρον, διασκεδαστικό ή ανατριχιαστικό. Τι να πω. Πάντως, το The Enigma of Amigara Fault ήταν πάρα, πάρα πολύ καλό! Απλό, αλλά τέρμα ανατριχιαστικό! Δεν θα επεκταθώ όμως σε στοιχεία της πλοκής :)

Για τη συνέχεια, λέω να διαβάσω κάνα Museum of Terrors ή κάτι αντίστοιχο. Θα δούμε. Πάντως ο Ito έχει πολύ ζουμί.

• Like 5
  • Thanks 1

• leonidio changed the title to The manga and anime zone
  • kabuki changed the title to Προτάσεις για manga
  • 1 month later...

Παρακολουθούσα το θέμα όταν γράφετε και το είχα στο μυαλό μου να διαβάσω Junji Ito κάποια στιγμή. Με δεδομένο ότι έχω χρόνια να πιάσω manga, ποιο θα μου προτείνατε για πρώτη επαφή μαζί του;

• Like 5

18 minutes ago, DaDiRa said:

Παρακολουθούσα το θέμα όταν γράφετε και το είχα στο μυαλό μου να διαβάσω Junji Ito κάποια στιγμή. Με δεδομένο ότι έχω χρόνια να πιάσω manga, ποιο θα μου προτείνατε για πρώτη επαφή μαζί του;

Απ ' όσα έχω διαβάσει θα σου πρότεινα Uzumki & Gyo :upandaway:Μη μασας, είναι σαν το ποδήλατο :P

• Like 4
  • Thanks 1
  • Haha 1

Uzumaki ή Gyo θα συνιστούσα εγώ, είναι από τα μεγάλα του έργα (τα οποία είναι πάντα αυτά που διαβάζονται καλύτερα), αλλά έχω μια αδυναμία στο Gyo γιατί είναι, όπως είχα πει, διαβολικά σιχαμένο και τρομακτικό :D Και μετά πιάσε ό,τι σου βαράει καλά στο μάτι, οι ανθολογίες του είναι σε γενικές γραμμές καλές, βρήκα τις ιστορίες με τον Souichi απίστευτα αστείες, τις διασκέδασα απίστευτα!

• Like 4
  • Thanks 2

Το Uzumaki που μπορείς να το πάρεις από το BD μέχρι τις 27 του μηνός με έξτρα 10% έκπτωση. :lol:

Σε όλες τις δουλειές του Ito εννοείται είναι αναγκαίο κάποιο suspension of disbelief, αλλά το Gyo προσωπικά δεν με έψησε, και επειδή είναι και χοντρός τόμος προτείνω Uzumaki...

• Like 5
  • Thanks 1

• 3 weeks later...

Λοιπόν, για να μην ανοίγω άλλο θέμα, ας ρωτήσω εδώ.

Αναζητούνται 2 σειρές manga, η μια για κορίτσι 16 ετών και η άλλη για κορίτσι 14 ετών, οι οποίες έχουν την ατυχία να είναι ανιψιές μου. Δεν έχουν ξαναδιαβάσει manga, διαβάζουν οι φίλες τους και ψηθήκανε. Παρακαλώ όχι horror και σεξουαλικά, θα προτιμηθούν teen οτιδήποτε, μουσικά (αν υπάρχουν), περιπέτειες κλπ. Αν είναι λίγοι τόμοι θα είναι ιδανικό, σκέφτομαι να τους πάρω από 3 τόμους για αρχή και βλέπουμε.

Για πείτε.

• Like 3
  • Haha 6