Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Age of Bronze (Eric Shanower)

leonidio
 Share

Recommended Posts

images (2).jpg

Ένα εξαιρετικό κόμικ, που μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση, όταν το είχα διαβάσει. Όπως, ίσως, ξέρετε οι περισσότεροι, είναι, πολύ απλά, ένα κόμικ γύρω από τον Τρωικό Πόλεμο. Ο Eric Shanower πιάνει την ιστορία από την αρχή, ξεκινώντας πολύ πριν από τα γεγονότα, που αφηγείται ο Όμηρος (ως γνωστόν, η Ιλιάδα ξεκινά με τη διαμάχη Αγαμέμνονα και Αχιλλέα και τελειώνει με το θάνατο του Έκτορα). Η αρχή του έπους του Shanower είναι η αρπαγή της Ωραίας Ελένης από τον Πάρι, αν και στο κόμικ μάλλον μιλάμε για αμοιβαία έλξη.

RCO001_1582340584.jpg

Ο Shanower αντλεί στοιχεία από διάφορες πηγές, έχοντας κάνει σημαντική έρευνα πάνω στο θέμα και ενσωματώνει στο έργο του πολλές από τις ιστορίες, που σχετίζονται με τον Τρωικό Πόλεμο και οι οποίες δεν είναι ιδιαίτερα γνωστές. Στην κατά Shanower εξιστόρηση του έπους, χωράνε σχεδόν όλες οι δευτερεύουσες ιστορίες ή σχεδόν όλες. Γιατί, απολύτως συνειδητά, ο σεναριογράφος / σχεδιαστής έχει επιλέξει να αφήσει έξω από την ιστορία του τους θεούς και τις θεές, που διαδραματίζουν έναν εξαιρετικά σημαντικό ρόλο στην ιστορία. Σε αυτή την εκδοχή, οι πρωταγωνιστές είναι υπεύθυνοι για τις επιλογές τους, είναι άνθρωποι με σάρκα και οστά χωρίς να άγονται και να φέρονται από τα καπρίτσια των θεών. 

unnamed.gif PlancheA_194644.jpg

Αυτή η σεναριακή επιλογή αποτυπώνεται και στο σχέδιο, με τους πολυάριθμους χαρακτήρες να είναι γεμάτοι συναισθήματα και πάθη. Επίσης, η δουλειά, που έχει κάνει ο Shanower είναι εμφανής και στο σχέδιο, στις ενδυμασίες των πρωταγωνιστών, στα κτήρια, στα πλοία. Η σκηνοθεσία του είναι υποδειγματική και παρά τον πειρασμό να φτιάξει εντυπωσιακές σκηνές μάχης, ποτέ δεν χάνει την εστίαση στον άνθρωπο. 

aob31p3.jpg RCO009_1583981619.jpg eurybates-2-lr.jpg

Κατά τη γνώμη μου, πρόκειται για ένα εξαιρετικό κόμικ, το οποίο γίνεται ακόμη πιο ενδιαφέρον, λόγω της θεματολογίας του, που έχει ιδιαίτερη σημασία για εμάς στην Ελλάδα. Πέρα από αυτό, όμως, πραγματικά πιστεύω, ότι είναι ίσως, ό,τι καλύτερο μπορεί κανείς να διαβάσει σχετικά με τον Τρωικό Πόλεμο - εξαιρουμένων προφανώς των ίδιων των Ομηρικών Επών. Η μεγάλη μου απορία, φυσικά, και πολλών άλλων, υποθέτω, είναι, πώς και δεν έχει βρεθεί κάποιος να το εκδώσει στα ελληνικά....

RCO020_1583649631.jpg RCO011_1583361533.jpg

Υπάρχει μια πιθανή απάντηση, για να είμαι δίκαιος: ο Shanower έχει προγραμματίσει να βγάλει 7 τόμους και αυτή τη στιγμή δεν έχει φτάσει ούτε στους μισούς (αν θεωρήσουμε, ότι το "Betrayal" είναι ένας τόμος) μέσα σε 22 χρόνια. Το τεύχος 33 κυκλοφόρησε τον Ιούλιο του 2013 και το #34 το Μάιο του 2019. Το καλό πράγμα αργεί να γίνει, αλλά εδώ μιλάμε για μια πολύ μεγάλη καθυστέρηση. :( 

Οι τόμοι που έχουν κυκλοφορήσει έως τώρα είναι οι εξής:

A Thousand Ships  (τεύχη 1-9)

Sacrifice (τεύχη 10-19)

Betrayal, Part One (τεύχη 20-26)

Betrayal, Part Two (τεύχη 27-33)

Η αρχική σειρά είναι ασπρόμαυρη, αλλά πλέον η Image επανεκδίδει τους τόμους έγχρωμους. Εγώ έχω την αρχική έκδοση, την ασπρόμαυρη και δεν ξέρω πώς μπορεί να φαίνεται το κόμικ με χρώμα. Οι ασπρόμαυρες εκδόσεις έχουν κάποια σχέδια, γλωσσάρι με οδηγίες για την προφορά των ονομάτων και αυτά. Δεν γνωρίζω εάν οι έγχρωμες έχουν κάτι παραπάνω. Παραθέτω και δύο έγχρωμες σελίδες, όπως τις βρήκα στο Ίντερνετ και θα ήθελα πολύ να διαβάσω εντυπώσεις από όσους και όσες έχουν την έγχρωμη έκδοση. 

download (2).jpg aob01_color_PRsample_05_web.jpg

Νομίζω, ότι πραγματικά αξίζει να διαβάσετε αυτό το κόμικ και να το έχετε στη συλλογή σας. Είναι ένα από τα κόμικς, που σίγουρα πρέπει να έχει διαβάσει ένας κομιξόφιλος. :) Ο Shanower κέρδισε το Eisner στην κατηγορία Best writer/artist

για τη δουλειά του στο κόμικ, τόσο το 2001, όσο και το 2003.

Όλες οι εικόνες είναι από το Ίντερνετ. 

Πηγές για περαιτέρω μελέτη:

Η επίσημη ιστοσελίδα

Μια ιστοσελίδα, που θίγει επιλεκτικά κάποια σημεία της σειράς (και έχει ενδιαφέρον)

Συνέντευξη του Shanower στην "Ελευθεροτυπία" από μια επίσκεψή του στην χώρα μας, που συνοδεύτηκε και από ομιλία του.

• Like 10
  • Thanks 4

• 3 weeks later...

Συνεχίζεται ακόμα το Age of Bronze; Θυμάμαι που διάβαζα καλά λόγια για αυτό καμιά 20ριά χρόνια πριν οπότε θεωρούσα ότι έχει πια ολοκληρωθεί. Παρά το κύρος της σειράς πάντως, προσωπικά με χαλάει κάπως η "ρεαλιστική" απεικόνιση των γεγονότων - Ιλιάδα χωρίς θεούς και "σούπερ" Αχιλλέα δεν είναι Ιλιάδα :D

Edited by Lord Makro
  • Like 5

Όχι ρε, είναι κορυφαίο κόμικ. Σου δείχνει την (πιθανή) πραγματικότητα που γέννησε τους μύθους. Το πρόβλημα ήταν οι πολύ αργοί ρυθμοί του Shanower καθώς και ότι για κάποια χρόνια αφιερώθηκε στα κόμικς από τον κόσμο του ΟΖ, που μαντεύω πως πλήρωναν αρκετά παραπάνω (καθ' ότι Marvel)...

• Like 7

On 8/22/2021 at 6:47 PM, geo_trou said:

@Lord Makro Η Ηλιάδα είναι κάποιο έπος για τον μέσο Αχαιό οπλίτη που λεγόταν Ηλίας; :P 

Ναι χαχαχαχαχ πώς μου ξέφυγε έτσι, χτύπα με αλύπητα!!! :D :confused:

• Like 1
  • Haha 4