Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Recommended Posts

IMG_20210712_0001.jpgimg130.jpg

Και εγένετο Non-Stop Comics από τις εκδόσεις Μικρός Ήρως.  :yeah:

Το νέο, διμηνιαίο περιοδικό κόμικς που το είδαμε στο comics n' beer το τριήμερο 9-11 Ιουλίου και το οποίο θα εμφανιστεί επίσημα στα περίπτερα αρχές Αυγούστου. Πρόκειται για το νέο παιδί της εκδοτικής σε μια πολύ σωστή, κατ'εμέ, προσπάθεια να διαχωριστούν τα πιο σύγχρονα κόμικς, που υπήρχαν στο "Μπλεκ" από τα παλαιότερα, που θα παραμείνουν εκεί. Τα δύο περιοδικά θα κυκλοφορούν κάθε δίμηνο, εναλλάξ, το Μπλεκ τους μονούς μήνες, το Non-Stop Comics τους ζυγούς ή τουλάχιστον έτσι φαντάζομαι ότι θα είναι ο προγραμματισμός. 

Σε αυτό το περιοδικό θα βρείτε πλέον τον Στορμ, τον Λάρκο Γουίντς και το Δικαστή Ντρεντ, αλλά θα βρείτε και κάτι συγκλονιστικό για τα ελληνικά δεδομένα, και πιο συγκεκιρμένα την πρώτη εμφάνιση του εκπληκτικού δίδυμου Ed Brubaker και Sean Phillips στα ελληνικά!!! :yeah:Το κόμικ που επιλέχθηκε είναι το Kill or be Killed, για το οποίο θα διαβάσετε αναλυτική παρουσίαση και συζήτηση σε αυτό το θέμα

Τι να πούμε παραπάνω; Brubaker και Phillips στα ελληνικά, αυτόι από μόνο του τα λέει όλα για το περιεχόμενο του περιοδικού, χωρίς φυσικά να έχω σκοπό να μειώσω τα άλλα κόμικς! Πολλά μπράβο στην εκδοτική, που έκανε μια τεράστια κίνηση για τα κόμικς στην Ελλάδα,. :clap:

Το περιοδικό είναι σε πολύ υψηλή ποιότητα εκτύπωσης και εμφάνισης, σε μεγάλο σχήμα, ωραίο χαρτί, σωστή μετάφραση, εξαιρετικά χρώματα, αρκετές σελίδες και προσιτή τιμή, πράγματα που αναδεικνύουν τα κόμικς που φιλοξενεί. Υπάρχουν και πολλές ενδιαφέροντες στήλες, κάποιες από τις οποίες από συμφορουμίτες μας και μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη των Brubaker και Phillips. 

Τι άλλο να ζητήσει κανείς; Έχουμε την ευκαιρία να διαβάσουμε στα ελληνικά ένα κόμικ διάσημων δημιουργών και μάλιστα όχι πολύ καιρό μετά την κυκλοφορία του στα αγγλικά. 

Πολλά μπράβο σε όλους και όλες, που έχουν συμβάλλει στην έκδοση του περιοδικού, και στον εκδότη Λεωκράτη Ανεμοδουρά και στην art dierctor Τίνα Χελιώτη και στο Γαβριήλ Τομπαλίδη, που έχει μεταφράσει κάποια από τα κόμικς και έχει πάρει τη συνέντευξη από τους Brubaker και Phillips και στο Σ. Δανδανά, που επίσης έχει μεταφράσει κάποια από τα κόμικς και στους Μάνο Νομικό, Γιώργο Ζωιτά, Ίωνα Αγγελή και Γιάννη Παπαδόπουλο, που μας χαρίζουν κάποια πολύ ενδιαφέροντα κείμενα. Αν ξέχασα κάποιον/α συντελεστή, δεν έγινε σκόπιμα. 

Καλοτάξιδο και εύχομαι η πορεία να είναι μακριά και δημιουργική :beer:

• Like 20
  • Thanks 5

Με πρόλαβες για λίγα λεπτά, ότι καθόμουν να γράψω αυτή τη παρουσίαση. :lol:

21.jpg     22.jpg     23.jpg

Τα περισσότερα τα είπε λοιπόν ο @leonidio και συμφωνώ με ότι έγραψε. Μιλάμε για περιοδικό επιπέδου και μάλιστα στη πολύ χαμηλή τιμή των €5,90. Μου έκανε τρομερά καλή εντύπωση η εκτύπωση, τα χρώματα είναι τρομερά προσεγμένα και ζωντανά. Τα άρθρα είναι ωραία και ενδιαφέροντα, τιμητική αναφορά να κάνω στους @Phantom Duck και @Jonas για την συμμετοχή τους και πολύ καλό το Αστρα & Κόμικς με αναφορές για τις πρώτες εμφανίσεις (μήνα Σεπτέμβριο που θα κυκλοφορεί το περιοδικό) των Αλιξ και Μαφάλντα.

24.jpg     25.jpg     26.jpg

Καλή και περιεκτική η συνέντευξη των Brubaker/Phillips, αν και προσωπικά θα προτιμούσα μεγαλύτερες, πιο in depth συνεντεύξεις και ας ήταν μόνο από έναν. Ακόμα και έτσι όμως, οι ερωτήσεις ήταν προσεγμένες και υπήρχε ζουμί στο τέλος. Συνολικά, δεν μπορώ να πω πολλά. Είναι ένα περιοδικό που πρέπει να το πάρουμε όλοι και να το κρατήσουμε στην κυκλοφορία με νύχια και με δόντια. Μόνη προσωπική πρόταση που μπορώ να κάνω είναι μην μείνει στάσιμο. Στη λογική ότι θα κυκλοφορεί κάθε δίμηνο, δεν υπάρχει λόγος να διαβάζουμε Largo και Storm μέχρι να σβήσει ο ήλιος. Ας μπουν και άλλα BD στη θέση τους, ή και άλλα αμερικάνικα (mini-series κατά προτίμηση), ας γίνονται σκάντζες, ας ανακατεύεται η ζύμη, φτάνει τα υλικά να είναι καλά. 

Και πάλι, πάρτε το όλοι :thumbsup:

27.jpg     29.jpg     28.jpg

Φωτό έβαλα από τις αμερικάνικες/αγγλικές/γαλλικές εκδόσεις αντίστοιχα. Storm, λόγω μη γνώσης ολλανδικών, τζίφος.

• Like 15
  • Thanks 4

4 minutes ago, gr8 said:

πόσες σελίδες περίπου αφιερώνουν στο κάθε κόμικς;;

:thanx:

34 σελίδες το Kill or be Killed (ολόκληρο τεύχος), 20 ο Largo Winch (μισό άλμπουμ), 14 ο Storm και 6 ο Dredd. 84 σελίδες σύνολο μαζί με τα άρθρα και τις συνεντεύξεις.

• Like 13
  • Thanks 2

To πέτυχα στο φεστιβάλ και οκ δεν θα πω ψέμματα με έψησε να του δώσω μια ευκαιρία. 

Μου άρεσε πολύ η προσέγγιση του λίγα πράγματα και ποιοτικά. Λίγοι τίτλοι, λίγες στήλες ουσιαστικά αλλά πολλές σελίδες σε ιστορίες , περιεκτικές αλλά εντυπωσιακές συνεντεύξεις και γενικά όλα σχετικά με κόμικς. Ήταν χορταστικό με πολύ καλή κατανομή και αξιοποιούσε πλήρως τα δυνατά του σημεία. Πολύ καλή οι δουλειά από τους αρθρογράφους που είχαν επιμέρους πολύ ενδιαφέρουσες και επιμορφωτικές ιδέες. 

Οι ιστορίες γενικά δεν είναι ίσως κάτι που θα διάβαζα από μόνη μου πέρα ίσως από το kill or be killed. Αλλά δεν μπορώ να πω ότι μετάνιωσα που τις διάβασα. Ότι καινούριο διαβάζουμε καλό είναι για μένα. Ελπίζω μάλιστα να δω και κάτι που θα μου αλλάξει γνώμη και για το Dredd για το οποίο είμαι συστηματικά σε φάση "Απλά όχι".  Ίσως να ήθελα ένα ομαλότερο ξεκίνημα σε κάποιες (πχ στο Στόρμ) που να μην δείχνει ότι απλά μεταφέρθηκαν από άλλο περιοδικό γιατί δεν διαβάζαμε όλοι Μπλεκ και υποτίθεται ότι είναι άνοιγμα και σε νέο κοινό.  Αλλά για να απαντήσω σε κάτι που ειπώθηκε παραπάνω αν είναι να υπάρχει εναλλαγή ιστοριών θα προτιμούσα να γίνεται αφού ολοκληρωθεί η κάθε περιπέτεια. Μου αρέσει πολύ η ροή που έχει. 

Ίσως το μεγαλύτερό μου παράπονο είναι ότι οκ είναι και οι ιστορίες από αυτές που διαβάζεις και βγάζει τρίχες ο σελιδοδείκτης θα ήταν ωραίο να υπήρχαν και άλλες γυναίκες συντελεστές στο εγχείρημα πέραν της art director.  Ευελπιστώ στο μέλλον να μπούνε και άλλες στήλες και να δημιουργηθούν ευκαιρίες. 

• Like 9
  • Thanks 2

Δυστυχώς έχουμε φτάσει σε σημείο που κάτι τέτοιο είναι πολύ πρωτοποριακό για τα ελληνικά δεδομένα. Οπότε, στήριξη για να δούμε κι άλλα τέτοια! 

• Like 10

• 3 weeks later...

Ειναι αναμφίβολα ένα απο τα καλύτερα ελληνικά περιοδικά κόμικ των τελευταίων χρόνων. Μεγάλο μέγεθος, ωραία ποιότητα χαρτιού και πλούσια αφιερώματα. Τις ιστορίες δεν τις εχω διαβάσει ακόμα αλλα θα το κάνω σύντομα. Συμφωνώ πως είναι ανεκτίμητη η αίσθηση αγοράς ελληνικών περιοδικών κομικ απο το περίπτερο και θεωρώ πως όσοι μπορούμε καλο ειναι να στηρίξουμε την προσπάθεια. Για 6€ ανα δύο μήνες, αξίζει και με το παραπάνω. Πολλα συγχαρητήρια 

• Like 6

έχω να πω οτι σε 2 κεντρικά σημεία στη Ζάκυνθο που φέρνουν τα πάντα δεν το βρήκα

στο 1 απο αυτά είναι που μου κρατάνε τη μαρβελ συλλογή και τον αιρον μαν και ξέρουν την περίπτωση μου :D μου είπαν οτι δεν έχει έρθει 

μικρή επιφύλαξη να ήρθαν ελάχιστα αντίτυπα την 1η μέρα και να εξαφανίστηκαν λόγω αυξημένης κίνησης στο νησί  (που το αποκλείω :prankster:

• Like 6

15 hours ago, gr8 said:

έχω να πω οτι σε 2 κεντρικά σημεία στη Ζάκυνθο που φέρνουν τα πάντα δεν το βρήκα

στο 1 απο αυτά είναι που μου κρατάνε τη μαρβελ συλλογή και τον αιρον μαν και ξέρουν την περίπτωση μου :D μου είπαν οτι δεν έχει έρθει 

μικρή επιφύλαξη να ήρθαν ελάχιστα αντίτυπα την 1η μέρα και να εξαφανίστηκαν λόγω αυξημένης κίνησης στο νησί  (που το αποκλείω :prankster:

Τέτοιου τύπου περιοδικά αργούν να πάνε στα νησιά πολλές φορές. Όταν ήμουν στη Σάμο και έπαιρνα το περιοδικό Σινεμά (τότε που υπήρχε ακόμα) το έφερναν σχεδόν δίμηνο αργότερα από τη μέρα που κυκλοφορούσε.

• Like 7

• 1 month later...
On 4/8/2021 at 12:43 ΜΜ, Beefheart said:

Το πήρα σήμερα! Είναι ωραία η αίσθηση να παίρνεις κόμικς/περιοδικά απ'το περίπτερο, νοσταλγική θα έλεγα. :) 

Ούτε σε περίπτερο, ούτε σε μαγαζιά περιοδικού τύπου, ούτε και σε κομιξάδικο, μα ουτε και σε βιβλιοπωλείο. Απο ποιό περίπτερο ψωνίζεις;

Edited by smuggler
  • Like 4

2 minutes ago, smuggler said:

Ούτε σε περίπτερο, ούτε σε μαγαζιά περιοδικού τύπου, ούτε και σε κομιξάδικο, μα ουτε και σε βιβλιοπωλείο. Απο ποιό περίπτερο ψωνίζεις;

Στην Αθήνα τουλάχιστον, βρίσκεται σε μπόλικα περίπτερα. Αν δεν το βρίσκεις  στη γειτονιά σου, μπορείς να το παραγγείλεις κι από το e-shop της εκδοτικής (Μικρός Ήρως). :)

• Like 4
  • Thanks 1

εμένα μου κάνει εντύπωση ότι ενώ στα περίπτερα και στα 2 πρακτορεία τύπου υπάρχουν τα πάντα από την μικρός ήρως την 1η μέρα κυκλοφορία τους, αυτό δεν το είδα ποτέ (δλδ δεν είναι θέμα διανομής)

επίσης να ήρθε και να εξαντλήθηκε χλωμό γιατί στο ένα που ψωνίζω τα κόμικς μου και μου τα κρατάνε, ο ένας ξέρει από κόμικς και μπορεί να μου πει πχ ήρθε το epifany η βγήκε το τάδε αν σε ενδιαφέρει

ενώ το non stop δεν έφτασε ποτέ εκεί

anyway

• Like 5
  • Thanks 1

Just now, Dredd said:

Μήπως δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα εκτός Αθήνας;

κοιτα στα διαφημιστικα λενε σε ολη την ελλαδα, επισης η μικρος ηρως τα κυκλοφορει ολα παντου.. αλλα τα παντα ειναι πιθανα

• Like 5

11 hours ago, smuggler said:

Αθήνα στο περίπτερο της γειτονιάς το πήρα, αλλά εκτός Αθηνών μπορεί όντως να μην έχει πάει ακόμα. Είχα ξαναπεί ότι όταν ήμουν στη Σάμο και έπαιρνα το περιοδικό Σινεμά ερχόταν κάνα δίμηνο μετά την κανονική κυκλοφορία του.

• Like 5

3 hours ago, Beefheart said:

Είχα ξαναπεί ότι όταν ήμουν στη Σάμο και έπαιρνα το περιοδικό Σινεμά ερχόταν κάνα δίμηνο μετά την κανονική κυκλοφορία του.

Άλλο αυτο, υπάρχουν περιοδικά που δεν έχουν ταυτόχρονη κυκλοφορία Αθήνα / επαρχία ( πχ το epifany) το non stop comics και γενικότερα οι κυκλοφορίες της μικρός ήρως δεν είναι από αυτά 

• Like 6

18 hours ago, Dredd said:

7.jpg

8.jpg

Ωραίο εξώφυλλο!

σούπερ! :happyhorse:

Το πρώτο τεύχος με χαροποίησε πάρα παρα πολύ με τo Kill or be Killed και τη πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη Brubaker & Phillips. Χορταστικότατο τεύχος με πολυσέλιδες ιστορίες και πολύ ενδιαφέρουσες στήλες με τη συμμετοχή @Jonas, @Phantom Duck & @JohnpRandom.

Η έκδοση είναι πολύ προσεγμένη, με  καλό μέγεθος & χαρτί. Έχει γίνει  πολύ καλή δουλειά σε επιμέλεια, το στήσιμο και στη μετάφραση.

Oι ιστορίες εκτός Fade out Kill or Be killed δεν είναι τόσο του γούστου μου, αλλά δεν χαλάστηκα κιόλας.

Σε 10+ μέρες θα χουμε το 2ο τεύχος :cactusgo:

• Like 12

2 hours ago, kabuki said:

σούπερ! :happyhorse:

Το πρώτο τεύχος με χαροποίησε πάρα παρα πολύ με το Fade Out και τη πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη Brubaker & Phillips. Χορταστικότατο τεύχος με πολυσέλιδες ιστορίες και πολύ ενδιαφέρουσες στήλες με τη συμμετοχή @Jonas, @Phantom Duck & @JohnpRandom.

Η έκδοση είναι πολύ προσεγμένη, με  καλό μέγεθος & χαρτί. Έχει γίνει  πολύ καλή δουλειά σε επιμέλεια, το στήσιμο και στη μετάφραση.

Oι ιστορίες εκτός Fade out δεν είναι τόσο του γούστου μου, αλλά δεν χαλάστηκα κιόλας.

Σε 10+ μέρες θα χουμε το 2ο τεύχος :cactusgo:

Μπέρδεψες τις σειρές Brubaker & Phillips αλλά δεν πειράζει :P

Αναμένουμε το 2ο!

• Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 5

Σωστός @Lord Makro, το διόρθωσα, μην μπερδέψω και κανέναν :prankster:

Σκεφτόμουν εκείνη την ώρα αν έχουμε παρουσίαση το Fade Out (που τα σπάει κι αυτό btw)

:D

• Like 5
  • Haha 1

img130.jpg

Διαβάστηκε και το 2ο :)

Πλούσιο κι αυτό το τεύχος, που διατηρεί την υψηλή ποιότητα του πρώτου. Όσον αφορά τα κόμικς, το kill or be killed συνεχίζει δυνατά, το 2ο τεύχος, ολόκληρο και χορταστικό. Ο Λάργκο Γουίντς (Οχυρό Μακίλινγκ) δεν ολοκληρώνεται σε αυτό τοι τεύχος, αλλά θα συνεχιστεί και στο επόμενο, το ίδιο ισχύει και για τις ιστορίες του Στορμ και του Judge Dredd. Εκτός από το  Kill or be Killed, δεν ενθουσιάζομαι με τα υπόλοιπα κόμικς, δε με χαλάνε όμως κιόλας. Καταλαβαίνω ότι η εκδοτική θέλει να βάλει ενήλικα κόμικς, από διάφορες σχολές, οπότε οκ. Νομίζω όμως, ότι χρειάζεται μια σύνοψη του τι συνέβη στα προηγούμενα, καθώς ξεχνάει κανείς τι συνέβη στα  τεύχη, προ διμήνου. 

Οι στήλες είναι πολύ ενδιαφέρουσες και η συνέντευξη του Celoni πολύ καλή! Οι ερωτήσεις του Τομπαλίδη, όπως και στο προηγούμενο τεύχος, είναι καίριες και δείχνουν άνθρωπο που ξέρει σε ποιον μιλάει και ποιο είναι το έργο του. 

Εύχομαι να έχει πάει καλά σε πωλήσεις το πρώτο και το ίδιο να κάνει και το δεύτερο τεύχος. Μου άνοιξε ήδη η όρεξη για το επόμενο :delicious:

• Like 16
  • Thanks 1