Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Τι είδα τελευταία (σειρές/ταινίες)

Share

Recommended Posts

On 10/4/2021 at 10:22 PM, Θρηνωδός said:

Το squid game που γίνεται τόση κουβέντα τελευταία, το έχει δει κανένας;

Θα συμφωνήσω με @kwtsos και θα προσθέσω ότι νοηματικά και ατμοσφαιρικά είναι λίγο όπου φυσάει ο άνεμος (όχι απαραίτητα κακό, αλλά τρομερά άνισο). Αμέτρητα πράγματα συμβαίνουν μόνο για το δραματικό της υπόθεσης χωρίς να βγάζουν ιδιαίτερο νόημα. 7ράκι σειρά που μάλλον έκανε ντόρο λόγω συγκυριών.

Στο μεταξύ συνεχίζω το quest μου στην αναζήτηση καλύτερης κωμωδίας από το Community. Τελείωσα The Office και τώρα τελειώνω και το βραχύβιο original βρετανικό. Στο Netflix μπήκε πρόσφατα το Seinfield, που έχω διαβάσει ότι θεωρείται θρυλικό. Το έχει δει κανένας;

• Like 7
  • Thanks 1

7 minutes ago, DaDiRa said:

Στο Netflix μπήκε πρόσφατα το Seinfield, που έχω διαβάσει ότι θεωρείται θρυλικό. Το έχει δει κανένας;

Ξεπερασμένο πλέον. Προχώ για την εποχή του, αλλά από την εποχή του έχουν περάσει 30 χρόνια. Οχι πως δεν θα σκάσεις χαμόγελο, αλλά τα περισσότερα θα τα έχεις ξαναδεί πολλές φορές. Έφτιαξε/Διαμόρφωσε πάντως, μαζί με το Cheers, αυτό που λέμε σημερα sitcom.

• Like 3
  • Thanks 1

24 minutes ago, DaDiRa said:

Στο μεταξύ συνεχίζω το quest μου στην αναζήτηση καλύτερης κωμωδίας από το Community. 

it crowd, what we do in the shadows, brooklyn nine-nine

• Like 3
  • Thanks 3

2 hours ago, DaDiRa said:

Στο μεταξύ συνεχίζω το quest μου στην αναζήτηση καλύτερης κωμωδίας από το Community. Τελείωσα The Office και τώρα τελειώνω και το βραχύβιο original βρετανικό. Στο Netflix μπήκε πρόσφατα το Seinfield, που έχω διαβάσει ότι θεωρείται θρυλικό. Το έχει δει κανένας;

Είναι λίγο ξεπερασμένο, για σήμερα, αλλά έχει πολλές καλές στιγμές. Τα φιλαράκια έχουν εμπνευστεί μπόλικα πράγματα από εκεί.

Άλλες κωμικές σειρές μετά το Community, εκτός από αυτές που πρότεινε ο @gr8, θ σου έλεγα να τσεκάρεις (αν δεν τα έχεις δει ήδη) και

Spaced

Black Books

It's always Sunny In Philadelphia

Curb your Enthusiasm

Good Place

Arrested Development

:fishing:

• Like 5
  • Thanks 2
  • Haha 1

Όσοι δεν έχετε δει το Peep Show κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και δείτε το (βρετανίλα είναι). :)
Και οι πρώτες σειρές του Gervais, The Office (UK) και Extras, είναι πολύ καλές. Επίσης, εγώ είμαι και φαν του Still Game (Σκωτσέζικο), γιατί είμαι γέρος στην ψυχή. :lol: 
ΚΑΙ DERRY GIRLS ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!
Το Fleabag το είπα; Όχι, ε; Ε, το λέω τώρα. Ναι, δεν είμαι καθόλου φαν των βρετανικών κωμικών σειρών. :lol:

• Like 4
  • Thanks 2
  • Haha 1

6 hours ago, gr8 said:

it crowd, what we do in the shadows, brooklyn nine-nine

IT Crowd έχω δει, αλλά πω την αλήθεια δεν το ξεχώρισα (όχι βέβαια ότι δεν πέρασα καλά). Brooklyn Nine-Nine και το Curb your enthusiasm που λέει η @kabuki ήταν τα δύο επόμενα στη λίστα. Μάλλον θα συνεχίσω με ένα από αυτά.

4 hours ago, Beefheart said:

Και οι πρώτες σειρές του Gervais, The Office (UK) και Extras, είναι πολύ καλές.

Το βρετανικό The Office είναι καλό, αν και κάπως ιδιότροπο. Έχω γελάσει αρκετά, αλλά από την άλλη η επιτηδευμένη αμηχανία δεν είναι τόσο πετυχημένη όσο στο αμερικάνικο. Αν και σίγουρα αυτό είναι υποκειμενικό σε μεγάλο βαθμό. Θα ήθελα να δω και τίποτα άλλο του Gervais από εκείνη την εποχή.

Τα άλλα δεν θα τα ξέρω πολύ, αλλά thanks, μπήκαν όλες στη λίστα @gr8 @kabuki@Beefheart:thanksbow:

• Like 4
  • Thanks 2

Πέρυσι είχα τελειώσει το μαραθώνιο ανάγνωσης των Μαρβελικών G.I.Joe και ήταν από τα καλύτερα πράματα που έχω κάνει. Οι 2 πρώτες σειρές είναι αγαπημένες campy σειρές, η ταινία βαρβάτη, όμως οι live-action ταινίες είχαν θέματα. Πρώτη ταινία καλούτσικη, δεύτερη ταινία, διαλύονται. Τύφλα να΄χει το Snyder trilogy. Μετά ακυρώθηκε η επόμενη ταινία και είπαν να κάνουν ό,τι και στο X-Men: να βγάλουν origin ταινίες μέχρι το επόμενο reboot!

Enter the mess called Snake Eyes. Παίρνεις τον σκηνοθέτη του RED και του κολλάς τον ελληνοαμερικάνο σεναριογράφο live-action ταινιών της Disney. Ταινία με πρωταγωνιστές τους 2 νίντζα, που όποια ιστορία και να σηκώσεις στο G.I.Joe ήταν τοπ και κόντεψε να με πάρει ο ύπνος περισσότερες φορές και από το No Time To Die. Παλέττα χρωμάτων εμετός από σκουριά, κάμερα shaky, σενάριο υποψήφιο για χρυσό βατόμουρο για χειρότερη μεταφορά και όλη η φάση βρωμάει ψιλο-reboot.

Μόνο δύο χαρακτήρες αξίζαν:

Spoiler

Ο Hard Master και η Bayonett...Toky....Baroness. Και τα 5 ολόκληρα λεπτά που την έδειχνε.

Spoiler

Ο SNAKE EYES ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΘΑΡΜΑ ΤΗΣ ΓΙΑΚΟΥΖΑ ΚΑΙ Ο STORM SHADOW ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΟΣ ΡΕ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ!

ΚΑΙ ΦΟΡΑΝΕ ΤΙΣ ΣΤΟΛΕΣ ΣΤΟΝ ΕΠΙΛΟΓΟ, ΓΙΑΤΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΠΟΤΕ! ΠΑΡΟΜΟΙΟ VIBE ΜΕ ΤΟ FANT4STIC!!!

Προσπεράστε άφοβα, εκτός αν θέτε να περάσετε 2 βαρετές ώρες με μόνο 2 αξιοπρεπείς σκηνές δράσεις. :coke:

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 7

Στις ταινίες που είδα τελευταία θα σταθώ σε μια που πρέπει να την δουν όλοι όσοι αγαπούν τον κινηματογράφο 

Pig

Ο Νικολας Κέιτζ ψάχνει το γουρούνι του. Αυτό μόνο!

Επισης το Halloween Kills μου άρεσε χωρίς κανέναν ιδιαίτερο λόγο  

• Like 5
  • Thanks 1
  • Haha 1

• 2 weeks later...

Εν μέσω αρκετών μετριοτήτων, ήρθε κάτι που φοβόμουνα αλλά ήταν ΤΟ έπος.

FREE GUY

free-guy-ryan-reynolds.gif

ΓΡΟΘΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΜΑ ΤΗ ΓΡΟΘΙΑ ΤΟΥ ΣΤΑΝΛΙ. Ανελέητη σάτιρα mmo (Payday και όχι μόνο), μέσα από την αλληγορία του Σπηλαίου και TONS OF FUN. REMEMBER HAVING FUN PEOPLE?

Κοντράρει στα ίσα το Ready Player One και πατάει κάτω τον αχταρμά του Space Jam! Α ναι, το Space Jam 2 ήταν απλά μια συνεχόμενη άνευρη και κακογραμμένη διαφήμιση/sampler, με καλούτσικες σκηνές μετρημένες στα δάχτυλα του ενός ποδιού...

:bananadance:

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 5
  • Thanks 2

To γύρισα για λίγο στις ταινίες και είδα τις παρακάτω, και πέρασα (πάνω-κάτω) καλά.

RED NOTICE: Ryan Reynolds, The Rock, Gal Gadot. To περίμενα ότι θα βασιζόταν κυρίως στις περσόνες των πρωταγωνιστών, αλλά είχε και λίγο από (καλούτσικη) ιστορία. Κλέφτες συνεργάζονται, χωρίς τη θέληση τους, προδίδουν ο ένας τον άλλο, όλα στο κυνήγι των αυγών της Κλεοπάτρας!! Χαβαλέ είχε, δεν πολυ-υποτιμούσε τη νοημοσύνη σου, o Reynolds είχε κέφια, ο Rock μυς και η Gadot ευλυγισία. Pas mal!

SHANG-CHI and the LEGEND of the TEN RINGS Στα τελείως τυφλά, μην έχοντας διαβάσει ούτε ένα τεύχος από το κόμικ. Οπότε δεν ξέρω αν ήταν ή δεν ήταν πιστό σαν μεταφορά. Σαν ταινία ήταν προσεγμένη, με όλα τα κλασικά tropes της Marvel, εντυπωσιακά CGI με δράκους, τόσο δυτικής όσο και ανατολικής τεχνοτροπίας. Γενικά, με κράτησε αρκετά και χάρηκα που είδα ότι θα συνεχιστεί. Προφανώς και είχε στόχο την κινέζικη αγορά, μου έκανε μάλιστα εντύπωση το πόσο πολύ (χρονικά) μιλούσαν στα κινέζικα κατά τη διάρκεια της ταινίας. Pas mal plus!

JAMES BOND - NO TIME TO DIE : Είμαι από αυτούς που δεν τους αρέσει ο Craig, και δεν μου αρέσει η τάση των τελευταίων ταινιών να κάνουν τον Bond, Jason Bourne. Αλλά αυτή ίσως ήταν η καλύτερη ταινία με τον Craig ή ίσως δεύτερη μετά το Skyfall. Ωραίες σκηνές δράσης, θεά/girl next door η Seydoux, μέτριος κακός, με την έννοια ότι δεν πολυεμφανίζεται. 1 μεγαλύτερη και 1 μικρότερη κοιλιά, αλλά τίποτα ιδιαίτερο, εκρήξεις και πυροβολισμοί all the way. Καλά ήταν για burger/coca-cola night.

FREE GUY : Παρακινημένος από τον @The Fists Of Stan Lee. Δεν συμφωνώ, το βρήκα μετριο με λίγες καλές σκηνές, ότι είχε σχέση με κλείσιμο ματιού σε συγκεκριμένα franchise. Δεν είναι ότι βαρέθηκα (πολύ), αλλά πέρα από τις ατάκες του Reynolds, ιστορία δεν υπήρχε. Δεν θα σκάσω κιόλας, αλλά δεν θα πρότεινα.

• Like 8
  • Sad 1

SHANG-CHI AND THE LEGEND...... Δυστυχώς για μένα που θεωρώ το  Master Kung Fu των Moench κ Gulacy ένα από τα καλυτέρα που εχει εκδώσει η Marvel η ταινία είναι μια τεράστια  απογοήτευση. Άνευρη, προβλέψιμη, εντελώς για μικρές ηλικίες, χωρις κανένα στοιχείο έκπληξης μέσα της….μια από τα ιδια δηλαδή κ μ΄εναν πρωταγωνιστή για γέλια με κατάφερε κ την είδα μέσα σε ένα μισάωρο….κ πολύ την αντεξα. Προσωπικά για μένα είναι  χάσιμο χρόνου η θέαση της.

Edited by starman84
  • Like 4

NO TIME TO DIE-JAMES BOND.  Ο θεός να το κανει Bond αυτό που είδαν τα ματάκια μου. Η πολύ κορεκτιλα που έμπαζε απο παντού εκμηδένισε ενα ακόμα αγαπημένο franshise.

• Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1

On 11/21/2021 at 10:18 PM, starman84 said:

NO TIME TO DIE-JAMES BOND.  Ο θεός να το κανει Bond αυτό που είδαν τα ματάκια μου. Η πολύ κορεκτιλα που έμπαζε απο παντού εκμηδένισε ενα ακόμα αγαπημένο franshise.

ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ. ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΥΠΩΣΩ. ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΟΡΝΙΖΑ .

• Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 2

Εγώ πάλι πήγα για πρώτη φορά σε κλειστό σινεμά στην κορονο-εποχή :P και είδα "Τα παιδικά χρόνια του Ιβάν" του Ταρκόφσκι, γιατί έχουμε και ένα επίπεδο κύριοι! :lol:

Πολύ καλή, η πρώτη του ταινία από το 1962, έχει όλα τα Ταρκοφσκικά μοτίβα αν και σε πιο πρώιμο στάδιο.

• Like 6
  • Thanks 1

1 hour ago, Lord Makro said:

Εγώ πάλι πήγα για πρώτη φορά σε κλειστό σινεμά στην κορονο-εποχή :P και είδα "Τα παιδικά χρόνια του Ιβάν" του Ταρκόφσκι, γιατί έχουμε και ένα επίπεδο κύριοι! :lol:

Πολύ καλή, η πρώτη του ταινία από το 1962, έχει όλα τα Ταρκοφσκικά μοτίβα αν και σε πιο πρώιμο στάδιο.

Σε ποιο σινεμά;

• Like 4

shang chi: παρότι είχε καλές κριτικές και άρεσε σε πολύ κόσμο, εμένα δεν με ενθουσίασε, μέχρι την μέση ήταν καλό από την μεση και μετα το ψιλο βαρέθηκα, ίσως να μην είναι και του γούστου μου ολο αυτό το στυλ που υιοθέτησε προς το τέλος

no time to die: παρότι είχε καλές,κακές ανάμικτες κριτικές εμένα μου άρεσε, τι και αν δεν θυμίζει παλιό james bond; (σύμφωνα με όσους κράζουν, που εμένα μια χαρά ταινία james bond μου φάνηκε για το 2021!!!! ) πέρασα καλά;; πέρασα! αυτό εχει σημασία! και να φανταστείτε ο craig δεν μου αρέσει σαν james bond και ούτε οι προηγούμενες ταινίες του μου αρέσαν, μόνο μια θυμάμαι να μου άρεσε, δεν θυμάμαι ποια χαχαχα :D

hawkeye: παίζει να ήταν η σειρά που απο trailer κτλ δεν είχα και πολυ ενθουσιασμό, εντάξει θα την έβλεπα όπως ολες τις μαρβελ, βαζω πρώτο επεισόδιο και ρε φίλε ήταν πολύ καλό!!!! έφυγε νεράκι! θα το χαρακτήριζα και εντυπωσιακό, σαν να έβλεπα ταινία και όχι σειρά!

• Like 3
  • Thanks 1

5 minutes ago, gr8 said:

shang chi: παρότι είχε καλές κριτικές και άρεσε σε πολύ κόσμο, εμένα δεν με ενθουσίασε, μέχρι την μέση ήταν καλό από την μεση και μετα το ψιλο βαρέθηκα, ίσως να μην είναι και του γούστου μου ολο αυτό το στυλ που υιοθέτησε προς το τέλος

Ακριβώς αυτό

• Like 3

The Suicide Squad (2021)

Όσο είχα σιχτιρίσει τη πρώτη άλλο τόσο δεν περίμενα να μου αρέσει η δεύτερη. Δεν θα σταθώ  στη σπλατεριά, στα εφέ, στο χαβαλέ που βγάζει, στο ότι δεν σε αφήνει να βαρεθείς καθόλου στις 2 ωρες και 12 λεπτα που εχει διάρκεια και πάνω απο όλα στο  ότι μπορεί να σταθεί μόνη της, χωρίς να γνωρίζει κάποιος πράγματα για τους χαρακτήρες ή να εχει δει προηγούμενες ταινίες, Στέκομαι στο ότι  εκμεταλλεύεται όλο το τζέρτζελο της μιλώντας για αλισβερίσια κράτους κ εγκληματιών κ μάλιστα μέσα από τις μπι-μουβι καταβολές της. Τη προτείνω ανεπιφύλακτα.

Edited by starman84
  • Like 7

Κατά μήκος της διακεκομμένης γραμμής του zerocalcare, που είχε παίξει και στον Μπλέ κομήτη με το Kobane calling. Ευχάριστα χιουμοριστικό και τα Ιταλικά του πάνε χάρμα.

Edited by smuggler
  • Like 1
  • Thanks 1