Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Τι είδα τελευταία (σειρές/ταινίες)

Share

Recommended Posts

Thread για κουβεντούλα σχετικά με το τι είδαμε και μας έκανε (ή όχι) εντύπωση από ταινίες και σειρές. ? ? 

Μετά από αποχή εβδομάδων από σειρές και ταινίες, χθες και σήμερα έκατσα και είδα τέσσερις μαζεμένες. 

Gwen (2018): Ανεξάρτητη βρετανική παραγωγή με υπόθεση που διαδραματίζεται σε ένα Ουαλικό χωριό του 1854. Σε μια οικογένεια αγροτών όπου η μαμά συντηρεί την φάρμα μαζί με τις δύο κόρες ενώ ο πατέρας πολεμά στον πόλεμο της Κριμαίας (1854-56) τα πράγματα δυσκολεύουν όταν ο ιδιοκτήτης ενός γειτονικού λατομείου θέλει να αγοράσει την γη τους. Ατμοσφαιρικό δράμα/τρόμου που αξίζει μια θέαση.

Toy Story 4(2019): Αυστηρώς κατάλληλο μόνο για παιδιά. Βαρέθηκα απίστευτα από τα πρώτα 10 λεπτά, η ιστορία ήταν το απόλυτο μηδέν, ανέμπνευστη και ανακύκλωση των προηγούμενων τριών του franchise. 

Laundromat(2019): Ταινία του Νετφλιξ πάνω στα πασίγνωστα Panama Papers και ένα από τα μεγαλύτερα οικονομικά σκάνδαλα της ιστορίας που ξέσπασε το 2016. Θετική έκπληξη το ότι ήταν ποιοτική για τα μέτρια στάνταρ του Νετφλιξ και με δυνατά ονόματα (Meryl Streep, Antonio Banderas, Gary Oldman).

Maigret tend un piege(1958): Γαλλική παραγωγή του 1958, η πρώτη προσαρμογή στην μεγάλη οθόνη της νουβέλας Maigret Sets a Trap του Σιμενόν. Πολύ καλή, εστιάζει στην ψυχολογία του εγκληματία και στο πως ο Μαιγκρέ τον "σπάει" κομμάτι κομμάτι για να ομολογήσει. Αξίζει και κατέβασα και τις άλλες δύο όπου πρωταγωνιστεί ο Jean Gabin. Το 2016 η ίδια ιστορία με κάποιες αλλαγές γυρίστηκε στην σειρά Maigret με πρωταγωνιστή τον Άτκινσον. 

• Like 9
  • Thanks 1

Parasite (Bong Joon Ho,2019) εκπληκτική νοτιοκορεάτικη ταινία, που ισορροπεί εκπληκτικά ανάμεσα στη μαύρη κωμωδία και το δράμα. Δε σχολιάζω τίποτα άλλο, σας αφήνω να ανακαλύψετε μόνοι σας ποια είναι τα παράσιτα τελικά ?

Mindhunter Season 2 (Joe Penhall, 2019) H σειρά πραγματεύεται τη γέννηση της εγκληματολογίας/συμπεριφορισμού serial killers, στους κόλπους του FBI. Πολύ καλή crime σειρά, που ξεχωρίζει από τις άλλες αστυνομικές σειρές που κυκλοφορούν. Το σενάριο είναι καλοστημένο και πολυεπίπεδο, οι χαρακτήρες αληθοφανείς και εξελίσσονται ακόμα περισσότερο στην 2η σεζόν (για να είμαι ειλικρινής δεν με πολυενδιέφερε η τύχη τους στην 1η).  Οι συνεντεύξεις των serial killers βασίζονται σε αληθινά γεγονότα κι είναι αρκετά αποκαλυπτικές. Ο ρυθμός της σειράς είναι αρκετά αργός, κάτι που δε με χάλασε καθόλου προσωπικά. Εξαιρετική κι η συνεισφορά του David Fincher που έχει σκηνοθετήσει 7 επεισόδια ?

El Camino (Vince Gilligan,2019) ταινία sequel του Breaking Bad. Δείχνει τι απέγινε ο Jesse και δίνει ουσιαστικά ένα τέλος στη σειρά. Δεν ήταν κακή, αντιθέτως ικανοποίησε τα φανγκερλικά μου αισθήματα. Ήταν όμως πολύ κατώτερη της σειράς. Δε με χάλασε, αλλά ήταν το φτωχό ξαδερφάκι της, Δεν πειράζει, το αγαπάμε κι αυτό ?

• Like 13

• 2 weeks later...

Είδα τα επεισόδια 3&4 του Alienist. Δεν ξέρω αν το έχει τιμήσει κανείς, αλλά αυτή η σειρά για μένα έχει γίνει η σειρά του αεροπλάνου. Βλέπω κάθε 2 μήνες και από δύο επεισόδια, πάντα μέσα σε πτήσεις.  

Καλούλι είναι, αλλά όχι τόσο αλλιώς θα με τράβαγε να το τελειώσω στο ενδιάμεσο και να μην το παρατάω για τόσο καιρό  

• Like 10

• 1 month later...

Είδα (καθυστερημένα) την πρώτη σεζόν του The Alienist. Πάρα πολύ καλή σειρά, πολύ καλό character development, ωραία ιστορία, αρκούντως πειστική η ατμόσφαιρα. Ο Daniel Bruhl στο ρόλο του ψυχιάτρου, στα τέλη του 19ου αιώνα, εκπληκτικός και απόλυτα μέσα στο ρόλο του. Ο Ουαλλός Luke Evans, αρκετά καλός και πολύ ταιριαστός, σαν ηθοποιός του Hollywood του 1940. Ανυπομονώ για τη συνέχεια, η οποία θα έρθει κάποια στιγμή μέσα στο 2020, και θα έχει τον τίτλο Angel of Darkness και αναφέρεται από το κανάλι, ως sequel και όχι ως δεύτερη σαιζόν. Δυστυχώς, μέχρι τώρα, τα sites αναφέρονται σε μόλις 8 επεισόδια.

Ξεκίνησα τη 4η σαιζόν του The Expanse. Παίζει να είναι η καλύτερη σειρά επιστημονικής φαντασίας που έχω δει, μετά τις πρώτες σαιζόν του Battlestar Galactica. Βαθύ, ουσιαστικό, με έχει κάνει να αναζητήσω τα βιβλία από τα οποία προήλθε το σενάριο. Παρόλο που οι περισσότεροι ηθοποιοί είναι άγνωστοι (οι περισσότεροι Καναδοί, που συνήθως σημαίνει "φτηνοί"=χαμηλού κόστους παραγωγή), και πολλές φορές όχι τόσο καλοί, η ιστορία είναι τόσο γαμάτη, τόσο ψαγμένη, υπάρχει τόσο καλά δουλεμένο, κοινωνικό και τεχνολογικό, υπόβαθρο, που πραγματικά τα καταπίνω τα επεισόδια. Κρίμα που δεν υπάρχουν και άλλες τέτοιες σειρές, στην κατηγορία, που εγώ ονομάζω, σκεπτόμενο sci-fi.

• Like 8

Μόις γύρισα από το τελευταίο Star wars... απογοήτευση! Λίγο καλύτερο από το ΙΙ, που το χα θεωρήσει τραγικό. 

Κατα τα άλλα βλέπω Better call Saul, 3η σεζον. Εξαιρετικό, ισάξιο με το Breaking Bad όπως επίσης και το Good Place, από τις καλύτερες κωμικές- μεταθανάτιες σειρές των τελευταίων χρόνων.

:beer:

• Like 12
  • Thanks 1

• 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Είδα το Witcher, λεπτομέρειες στο θέμα του:D

Επίσης The Good Place, το οποίο είναι πανέξυπνο, αν και νομίζω ότι η 3η σεζόν δεν φτάνει τις 2 πρώτες. Τώρα βλέπω τη δεύτερη σεζόν του Sex Education. Προς το παρόν είναι το ίδιο διασκεδαστική με την πρώτη, ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

:beer:

• Like 9

Ας βάλω ένα top 6 και ένα bottom 3:

Top 6

Jumanji II Πολύ γέλιο, καλογραμμένη δράση και αγωνία, ενώ συνεχίζει το χτίσιμο των χαρακτήρων. Solid action movie!

Hilda Απλά απίστευτο. Στην κυριολεξία παραμυθένιο.

Mandalorian This is the way to fix a broken franchise. Επίσης δείτε τα καλογραμμένα Clone Wars τώρα που θα κυκλοφορήσει ο τελευταίος κύκλος. Δίνουν νόημα σε μία κενή τριλογία η οποία όμως πλέον έχει περισσότερο λόγο ύπαρξης μετά τη νεώτερη τριλογία που είναι τελείως κενού περιεχομένου...

The Little Matchgirl Και όμως είναι Disney...

Wolf Children Ανέλπιστα καλό, γενικά τσεκάρετε Mamoru Hosoda. Προσωπικό αγαπημένο, το The Girl Who Leapt Through Time.

Toss a coin to The Witcher

Bottom 3

Thundercats Roar Κάκιστη παρωδία-εμετός που δεν απευθύνεται σε κανέναν

Harley Quinn Ακόμα μια φορά η DC προσπαθεί να ντεντπουλοποιήσει την Harley. Καλή παραγωγή, αλλά επικίνδυνα ρηχό, προϊδεάζοντας δυστυχώς για κάτι αντίστοιχο στο "Birds Of Prey" movie...

Titans S2 Με μόνη εξαίρεση το πρώτο επεισόδιο του δεύτερου κύκλου, που αν είχαν οργανωθεί σωστά θα ήταν το τελικό επεισόδιο της πρώτης σεζόν, όλα τα υπόλοιπα επεισόδια είναι ένα πολύ ενδεικτικό σεμινάριο για το "πώς μπορείτε να σκοτώσετε μια αξιοπρεπή σειρά όταν δεν ξέρετε να γράψετε τόσους δημοφιλείς χαρακτήρες που σας ανατέθηκαν".

spacer.png

• Like 11

Είδα το καταπληκτικό Dublin Murders. Συμπαραγωγή BBC/Starz, και διασκευασμένο από βιβλία της Tana French. Δυο Ιρλανδοί αστυνομικοί ερευνούν τον θάνατο ενός μικρού κοριτσιού σε ένα δάσος, κοντά σε μια μικρή πόλη της Ιρλανδίας, ο οποίος συνδέεται με μια αντίστοιχη περίπτωση που είχε συμβεί πριν από 20 χρόνια στο ίδιο μέρος και στην οποία εμπλέκεται ο ένας εκ των δύο.

Σαν θεματολογία δεν είναι κάτι εξαιρετικά πρωτότυπο, αλλά για άλλη μια φορά, η ατμόσφαιρα που δημιουργούν οι βρετανοί στις σειρές τους είναι εκπληκτικοί. Το γεγονός ότι χρειάζονται τουλάχιστον 6-7 (από τα 8) επεισόδια για να καταλάβεις τον ένοχο, σημαίνει πανέξυπνο γράψιμο και όχι ξεπέτα και απλά εντυπωσιασμός, όπως είναι οι περισσότερες αμερικάνικες. Δείτε το όπως και δήποτε! :thumbsup:

• Like 6
  • Thanks 1

On 1/25/2020 at 12:59 AM, The Fists Of Stan Lee said:

VINLAND SAGA

Άνετα στο τοπ της ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ από anime. Απλά δείτε το...

Το Vinland Saga είναι στα want to read και 'γω δεν ξέρω πόσα χρόνια. Δεν ήξερα ότι ετοιμαζόταν και anime. Θα το έχω κατά νου μήπως το ξεκινήσω.

Πριν από λίγο τελείωσα το BoJack Horseman, βγήκαν χθες τα τελευταία 8 επεισόδια της τελευταίας σεζόν. Ένα ταιριαστό τέλος σε μια από τις καλύτερες σειρές που έχω δει. Η πιο ξεκαρδιστική κωμωδία και το πιο σκληρό δράμα. Σεζόν με τη σεζόν έβλεπα μόνο βελτιώσεις, και δεν έχω κανένα παράπονο. Ακόμα και ένα επεισόδιο πριν το τέλος συνέχισαν να πειραματίζονται με σουρεάλ animation και αφηγηματικές τεχνικές. Το τέλος, επίσης, ήταν αυτό που ήθελα από άποψη ύφους. Ούτε φανφάρες, ούτε υπερβολές, ένα συνηθισμένο επεισόδιο BoJack Horseman.  Ίσως είναι υπερβολικό, αλλά νομίζω πως η συγκεκριμένη σειρά πήγε πολλά βήματα μπροστά το ανήλικο αμερικάνικο animation και ναι μεν αφήνει μεγάλα παπούτσια για γέμισμα, αλλά αφήνει και ένα εξίσου μεγάλο στίγμα που πιστεύω (και ελπίζω) ότι θα επηρεάσει το genre προς το καλύτερο.

Επίσης, πριν 2-3 εβδομάδες είδα το Messiah. Γενικά δεν είναι του γούστου μου τέτοιες θεματολογίες, αλλά πέρασα αρκετά καλά. Ενδιαφέρον μυστήριο, πολλοί χαρακτήρες και σχετικά καλός ρυθμός. Αλλά όσο προχωρούσε προς το τέλος συνειδητοποιούσα ότι προσπαθεί να κρατήσει υλικό για την επόμενη σεζόν, αντί να κλείσει τα ανοιχτά παράθυρα με τους χαρακτήρες που έχτιζε τόσα επεισόδια. Οπότε απλά περιμένω τη συνέχεια.

• Like 8

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Είδα την 7η σαιζόν του Endeavour, αγγλικό αστυνομικό δράμα. 3 επεισόδια 1,5 ώρας το καθένα και απλά ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε αστυνομικό αυτή τη περίοδο.

Επίσης, το ντοκιμαντέρ του Netflix, The Vietnam War. 10 ωριαία επεισόδια για την ανάμειξη των ΗΠΑ στη περιοχή, πριν και κατά τη διάρκεια του πολέμου. Κατατοπιστικότατο, ενημερώθηκα για μια περίοδο και περιοχή που δεν ήξερα πολλά. Καλογυρισμένο, αν και ίσως λίγο παραπάνω sentimental σε κάποιες φάσεις, αλλά μην ξεχνάμε ότι για τους αμερικάνους είναι μια πολύ τραυματική κατάσταση, σε κοινωνικό κυριώς επίπεδο, οπότε ίσως δικαιολογείται. Δεν φοβάται να ψεξει όλους τους αμερικάνους προέδρους και τις αποφάσεις τους, αλλά και να αναφέρει τις βιαιότητες που έγιναν από τους στρατιώτες στο Βιετνάμ. Συνολικά, μια ΟΚ περιγραφή του πολέμου και αρκετά αναλυτική.

Δεν κατάλαβα ακριβώς γιατί, αλλά είδα το October Faction, και αυτό του Netflix, και μάλιστα από κόμικ της IDW. Υπάρχουν τέρατα στη γη και ζουν κρυμμένα ανάμεσα μας (βαμπίρ, λυκάνθρωποι κλπ), μια μυστική εταιρεία τα κυνηγάει, κάποιοι πράκτορες της εταιρείας συνειδητοποιούν ότι η εταιρεία είναι κακή και όχι καλή, τα παιδιά τους είναι μάγοι και λοιπές πιπές. Low budget και φαίνεται, ο πρωταγωνιστής/πράκτορας είναι ένας 60+ ασπρομάλλης παππούς και εγώ δεν κατάλαβα ακριβώς γιατί την είδα. Ίσως γιατί ήταν εύπεπτη, 10 επεισοδιάκια ήταν αυτά, έχασα λίγο ακόμα χρόνο από τη ζωή μου.

Κάπως έτσι αντίστοιχα ξεκίνησα το V-Wars, πάλι από το Netflix, πάλι από κόμικ της IDW, το οποίο ήταν απλά τόσο κακό και φτηνιάρικο, που άντεξα ένα επεισόδιο.

Είδα και την τρίτη και τελευταία σειρά του Berlin Station. Από τα αρκετά καλά κατασκοπευτικά, αρκετά ρεαλιστικό και με αρκετά καλές ερμηνείες. Στην τρίτη σαιζόν βέβαια το παρατράβηξαν λίγο και το τραβήξανε λίγο από τα μαλλιά, και κάποιες "ευκολιούλες" εμφανίστηκαν για να προωθήσουν την δράση. Οκ, με χάλασαν λίγο αυτά, αλλά κυρίως για τις πρώτες 2 σαιζόν, συνολικά παίρνει η σειρά καλό βαθμό.

Παραλληλα, στο μαγαζί, βλέπω διάφορα ψιλο-μέτρια/ψιλο-αδιάφορα όπως τα Chicago PD, Stumptown, New Amsterdam, Strike Back, Modern Family, All American, The Rookie, SEAL Team κ.α.. Αυτά γιατί δεν χρειάζεται να προσέχω και πολύ όταν έχω λίγο χρόνο από τη δουλειά.

• Like 6

• 2 weeks later...

Είδα τη 2η σαιζόν του Altered Carbon. Πρωταγωνιστεί ο Anthony Mackie (Falcon στο MCU) και συνολικά η σειρά ρολάρει πολύ πιο άνετα από ότι η πρώτη σαιζόν. Ο Mackie παίζει αρκετά πιστευτά, το στόρυ αρκετά πρωτότυπο με ωραία twists. αν σας αρέσει το sci-fi, προτιμήστε τη, ίσως ότι καλύτερο έχω δει τελευταία μετά το Expanse.

Επίσης με έπιασε και βλέπω επεισόδια από διάφορες σειρές Star Trek (Deep Space 9, NG, Enterprise). Οκ για κάτι χαλαρό ενώ χαζεύω κάτι στο tablet και δεν δίνω γενικά ιδιαίτερη σημασία, γιατί δεν έχουν γεράσει καθόλου καλά και οι ηθοποιίες είναι, κατά βάση, απαράδεκτες.

• Like 5

Είχα δει την 1η σαιζόν altered carbon και θυμάμαι μου ψιλό άρεσε.. τώρα που βγήκε η 2η δεν θυμάμαι τίποτα από την πρώτη.. Ούτε τα βασικά... χαχα φαντάζομαι άμα την αρχίσω θα μπω στο κλίμα..

(Με τόσα που βγαίνουν έχω χαθεί.. τι να πρώτο θυμάσαι από τόσες σειρές :prankster:)

Edit: ας προτείνω κι εγώ μια σειρά..

Future Man, 2 σαιζόν η 1η τα σπάει η δεύτερη μέτρια..αλλά έχει έναν από τους καλύτερους χαρακτήρες ever.. τον wolf.. κωμωδία του μισαωρου είναι στο στυλακι του seth Rogen και της παρέας του 

Edited by gr8
  • Like 6

@gr8Μην αγχώνεσαι, και εγώ συνήθως δεν θυμάμαι τίποτα, απλά ότι μου άρεσε πολύ :lol:. Τα θυμήθηκα βέβαια τα περισσότερα στη πορεία.

Αν θέλεις πάντως μια περίληψη, τσεκάρισε ΕΔΩ

• Like 6

Δυστυχως αυτη την περιοδο περναω μια αδρανεια με τις σειρες. Εχω ξεκινησει το New Pope, και τους τελευταιους κυκλους του Better Call Saul και του Brooklyn nine-nine αλλα λογω τρεξιματος τα παω ολα παρα πολυ αργα. Τελειωσα προσφτα το anime του attack on titan και επεισης ξαναβλεπω χαλαρα το Death Note μιας και το ειχα δει πολυ πιτσιρικας.

• Like 6

Τώρα που υπάρχει (θέλοντας και μη) μπόλικος ελεύθερος χρόνος, είναι ευκαιρία να παρακολουθήσουμε τη σειρά "Η άγνωστη ιστορία των κόμικς" που προβάλλει η ΕΡΤ και είναι ακόμα διαθέσιμη μέσω του webtv του καναλιού. Το 1ο επεισόδιο μέχρι τις 19/03, το 2ο μέχρι τις 23 και τα υπόλοιπα μια μέρα μετά το καθένα...

• Like 5
  • Thanks 1

19 minutes ago, ramirez said:

Τώρα που υπάρχει (θέλοντας και μη) μπόλικος ελεύθερος χρόνος, είναι ευκαιρία να παρακολουθήσουμε τη σειρά "Η άγνωστη ιστορία των κόμικς" που προβάλλει η ΕΡΤ και είναι ακόμα διαθέσιμη μέσω του webtv του καναλιού. Το 1ο επεισόδιο μέχρι τις 19/03, το 2ο μέχρι τις 23 και τα υπόλοιπα μια μέρα μετά το καθένα...

Πολύ ενδιαφέρουσα, πραγματικά. Καλή κίνηση που υποτιτλίστηκε στα ελληνικά. Νομίζω ότι κάθε κομικσόφιλος θα την απολαύσει  :best:

Εγω ξεκίνησα Peaky Blinders καθυστερημένα κι έχω ενθουσιαστεί! :love:

• Like 6

Χτες είδαμε το Angels' Share του Ken Loach. Πρόκειται για ενα heist movie οπου μια ετερόκλητη παρέα λούμπεν στοιχείων που γνωρίστηκαν στο πρόγραμμα κοινωνικής εργασίας, εισάγονται από τον υπεύθυνό τους στον κόσμο των σκωτσέζικων Malt Whisky. Μια πολύ feelgood ταινία, με χιούμορ, που όμως δεν ξεχνάει το κοινωνικό κομμάτι και παρουσιάζει το πως πολλές φορές άνθρωποι που εγκλωβίζονται λόγω των συνθηκών στο περιθώριο της κοινωνίας, αν τους δίνονταν η ευκαιρία θα μπορούσαν να αλλάξουν. Ίσως η λιγότερο πολιτική ταινία του σκηνοθέτη, εξάλλου την έχει παρομοιώσει και ο ίδιος με παραμύθι. Σε ρόλο guest και ο πολύ γνωστός γευσιγνώστης Ουίσκι Charles MacLean. Προτείνεται ανεπιφύλακτα για να χαλαρώσετε αυτές τις μέρες.

Φυσικά, προσπαθήσαμε να μπούμε και μεις περισσότερο στο κλίμα της ταινίας, αφού εν μέρει είναι και ένα love letter στο "νερό της ζωής"  :)

lagavulin.jpg

• Like 8