Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Συζήτηση και κριτικές για animation που βλέπουμε

Dredd
 Share

Recommended Posts

1.png

Star Wars - The Bad Batch

Είδα τα 2 πρώτα επεισόδια (3 ουσιαστικά, το πρώτο ήταν γύρω στη 1 ώρα). Καλή ιστοριούλα, στη λογική των προηγουμένων σειρών του σύμπαντος Star Wars. Ειδική μονάδα κλώνων, οι οποίοι λόγω των διαφόρων "δουλειών" που τους έχουν κάνει οι δημιουργοί τους, δεν επηρεάζονται από το Order 66. Καταλήγουν να τους κυνηγάει η νεοσύστατη αυτοκρατορία, να τους προδίδει ένας δικός τους και να "υιοθετούν" μία έφηβη.

Καλά πέρασα :thumbsup:

• Like 6
  • Thanks 1

Κάθομαι και βλέπω το clone wars, ξεκινάω 3η σαιζόν πριν καμιά εβδομάδα και πετυχαίνω στα πρώτα επεισόδια, επεισόδιο με τίτλο bad batch χαχα τι timing ήταν αυτό;;

Και προφανώς ήταν με αυτή την ομάδα που τώρα της έκαναν δική της σειρά (btw το συγκεκριμένο επεισόδιο δεν μου άρεσε) :prankster:

Σε γενικές γραμμές είναι καλό (το clone wars) και δεν το είχα σε υπόληψη, με έχει εκπλήξει ευχάριστα!

Επίσης το invincible που είδα τα σπάει και δεν χρειάζεται να γράψω κάτι άλλο :D

• Like 5

Eμένα με έπιασε μια νοσταλγία, μια επιστροφή στις ρίζες ένα κάτιτις και αποφάσισα να δω όλο το Naruto Shipuuden . Γενικά οκ είδα την ιστορία την κύρια με άλλο μάτι σε κάποια σημεία αλλά πολύ filler ρε αδερφάκι μου. Κάποια τα εκανα σκιπ δεν αντεξα αλλα καποια αλλα ηταν καλα. Δεν το μετάνιωσα αλλά νομίζω έκλεισα τον κύκλο μου με τα endless shonen. Ψέματα λέω θα πιάσω Hunter X Hunter μετά. 

Βλεφαριάζω το Soul και το Invincible τώρα. :D

Επίσης το Anime "To Your Eternity" Με εχει κερδίσει. 

Περιμένω με ανυπομονησία τελευταία σεζόν Castlevania και θα χιμήξω και Dragon Prince. 

Προτείνω επίσης ανεπιφύλακτα το Wolf Walkers. Ήταν απλά τέλειο. 

• Like 4
  • Thanks 1

• 2 months later...

Ο Τέντογλου με έκανε να δω το κανονικό ορθόδοξο One Piece και όχι τη μούφα τον Θησαυρό του Ντρέηκ. Και με εξαίρεση το κάπως πρωτόγονο πιλοτικό, είναι βαρβάτο. Κι ό,τι πρέπει για καλοκαιράκι.

Και σήμερα συνέβη αυτό:

ymp361t31jf71.jpg

• Like 6
  • Thanks 1
  • Haha 2

12 hours ago, The Fists Of Stan Lee said:

Ο Τέντογλου με έκανε να δω το κανονικό ορθόδοξο One Piece και όχι τη μούφα τον Θησαυρό του Ντρέηκ. Και με εξαίρεση το κάπως πρωτόγονο πιλοτικό, είναι βαρβάτο. Κι ό,τι πρέπει για καλοκαιράκι.

Και σήμερα συνέβη αυτό:

ymp361t31jf71.jpg

Παράτα το όσο είναι νωρίς να σωθείς xD 

• Haha 2

4 hours ago, Sugarglitter said:

Παράτα το όσο είναι νωρίς να σωθείς xD 

Έχω επιζήσει μαραθώνιο Gundam, Detective Conan, Buffangel & Legends Of Galactic Heroes και μικρός έβλεπα Λάμψη & Καλημέρα Ζωή με τη γιαγιά μετά το Σέημπερ Ράιντερ και τα Ρακούνς :P Και τώρα είμαστε δεύτερο κύκλο Thundercats. Ο πρώτος μας ζόρισε απίστευτα, κάποια επεισόδια έφαγαν skip, μόνο τα πενταπλά αξίζαν ουσιαστικά και ο Πύργος με τις Παγίδες που ήταν το μόνο καλό επεισόδιο που θυμόμουν. Στον δεύτερο οι Lunataks είναι ότι πιο lame έχει υπάρξει, αλλά σαν κύκλος έχει πολλά καλύτερα επεισόδια. Ε η επόμενη επιτυχία που με ενδιαφέρει από αυτό το animation studio είναι το One Piece. Ναι και όμως. Το One Piece είναι για τα παιδιά όσων βλέπαν Thundercats, digest this now. Γράψε λάθος, το Thundercats το έκανε η μετέπειτα Disney Animation Japan. Το One Piece το κάνει η Toei που είχε κάνει τα Transformers G1, Dragon Ball, Sailor Moon κλπ. :prankster:

Και κάτι πιο πρόσφατο, το Masters Of The Universe: Revelation ήταν εξίσου χάλια με την τριλογία Transformers της Rooster Teeth. Σεναριακά σκουπίδια.

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 1
  • Haha 4

• 3 weeks later...

Τελείωσα το Star Wars - The Bad Batch. Τελείωσε πολύ καλά, 16 επεισόδια, εκ των οποίων τα μεσαία είχαν πολύ filler αίσθηση και δεν ήταν τίποτα ιδιαίτερο. Στα τελευταία 4-5 όμως έδωσαν προσοχή, και στο animation, και στο γράψιμο. Πολλές "κινηματογραφικές" λήψεις, ωραία χρήση "κάμερας" και αρκετά εντυπωσιακό κλείσιμο. Ξέφυγαν από τα κλασσικά και ο κακός δεν "λυτρώθηκε" πλήρως στο τέλος. Αν δεν είχε και τους πολύ αργούς (στην εκφορά) διαλόγους, οι οποίοι μπαίνουν προφανώς για να παρακολουθούν άνετα τα παιδιά, θα ανέβαινε ακόμα περισσότερο. Πιστεύω ότι κράτησε καλά τις ισορρόπίες και παίρνει τη 2η θέση στην προσωπική μου λίστα των Star Wars animation μετά το πρωτοποριακό και πανέμορφο Clone Wars. Αν έχετε λίγο υπομονή, σας προτείνω να το δείτε και ας μην είστε Star Wars καμμένος όπως εγώ.

• Like 6

Well έχω δει αρκετά αυτήν την περίοδο. Το Soul πχ με χτύπησε πολύ περισσότερο από ότι περίμενα και διασκέδασα πολύ με το animation του Witcher . 

Aπό εκεί και πέρα: 

Tokyo Revengers: meh
To your eternity: Δακρυα - ότι αγαπάω εγώ πεθαίνει
Boruto - Δεν ξέρω γιατί το βλέπω αλλά πλάκα έχει -daddy Sasuke ftw

Konosuba - To προτείνω με τα χίλια

Και το Batman gotham by gashlight που ήταν ok-ish. Δεν τρελάθηκα αλλά καλύτερο από ότι το περίμενα. 

• Like 5
  • Thanks 2

• 4 months later...

Οι 10 καλύτερες ταινίες animation σύμφωνα με το cbr.com:

10. Πού κρύβεται η Άννα Φρανκ του Άρι Φόλμαν (βγήκε στην Πέμπτη στις ελληνικές αίθουσες)

9. My Sunny Maad της Michaela Pavlatov (υποψήφιο και για Χρυσή Σφαίρα)

8. Josee, The Tiger And The Fish του Kotaro Tamura

7. The Summit Of The Gods του Patrick Imbert

6. Encanto των Jared Bush, Byron Howard, Charise Castro Smith

5. Belle του Mamoru Hosoda

4. Words Bubble Up Like Soda Pop του Kyohei Ishiguro

3. Evangelion: 3.0+1.01 Thrice Upon A Time των Mahiro Maeda, Katsuichi Nakayama, Kazuya Tsurumaki, Hideaki Anno

2. Flee του Jonas Poher Rasmussen (νικήτρια ταινία στα Ευρωπαϊκά Βραβεία Κινηματογράφου)

1. The Mitchells Vs. The Machines του Michael Rianda

• Like 2
  • Thanks 2

• 4 weeks later...

Το RetroCrush ανέβασε και μπορείτε να απολαύσετε δωρεάν το αριστουργηματικό Magnetic Rose, από την ανθολογία Memories, του αείμνηστου Satoshi Kon. :sadcry:

edit: τελικά ήταν μόνο για μια μέρα...

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 4
  • Sad 1