Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

GreekComicFan

Η Επίσημη Συλλογή Graphic Novels της Marvel

Recommended Posts

Ναι, όπως δείχνουν τα πράγματα πιστεύω ότι οι 60 τόμοι θα βγουν σίγουρα.

• Like 7

Εγώ γενικά στις περιοχές που είμαι ναι έχω παρατηρήσει ότι δεν είναι ΠΑΝΤΟΥ αλλά είναι αρκετά. 

Γιατί έχει φαγωθεί όλος ο κόσμος για να αποτύχει αυτή η σειρά; 

• Like 6
  • Haha 3

2 hours ago, Sugarglitter said:

ιατί έχει φαγωθεί όλος ο κόσμος για να αποτύχει αυτή η σειρά; 

Για να μπορούν μετά να γκρινιάζουν ότι καμιά σειρά δεν ολοκληρώνεται στην Ελλάδα, άτιμη κενωνία και τα τοιαύτα :P 

• Haha 10

Το έχουμε αναλύσει και στο Greekcomics το θέμα αυτό διεξοδικά. Κάθε δεύτερη Παρασκευή ερχόταν ο καθένας και έλεγε τα δικά του. "Εγώ βρήκα 3 τόμους στο περίπτερο, εγώ 2, εγώ 1, εγώ κανέναν" κλπ κλπ. Όπως αναφέρθηκε και πάνω, το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχουν αυτοί που δεν αγοράζουν συστηματικά από ένα περίπτερο. Η μείωση του τιράζ δεν είναι κάτι καινούργιο. Και σε συλλογές της DeAgostini πχ που έβγαιναν πριν 10-15 χρόνια, έβρισκες τα πρώτα τεύχη και ύστερα εξαφανιζονταν. Οι περισσότερες όμως ολοκληρώνονταν κανονικά. Όσο ξέρει ο περιπτεράς ότι τακτικά θα το αγοραζει ένας πελάτης, δε νομίζω να δυσκολευτεί κάποιος να το βρει. Κι εγώ αγόραζα τακτικά από ένα συγκεκριμένο περίπτερο μέχρι περίπου τον 15Αυγουστο που έκλεισαν για καλοκαίρι. Έκτοτε είχα συνηθίσει να πηγαίνω αλλού. Τις προάλλες πήγα στο πρώτο περίπτερο πάλι γιατί είναι πιο κοντινό μου και δεν είχε κανέναν τόμο. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι συνέβη μια καταστροφή και οι πωλήσεις δεν πάνε καλά. Μπορεί στην περιοχή μου να μαι ο μοναδικός που αγοράζει, και μάλιστα μου χε πει ο περιπτεράς ότι για εμένα έφερνε 1 αντίτυπο κυρίως. Από εκεί και πέρα, μπορεί σε δίπλα περιοχή να τους φέρνουν 10-10. Ποτέ δεν ξέρεις. Πάντως όποιος έχει πρόθεση να τον αγοράζει, πιστεύω θα τον βρίσκει. Δυστυχώς οι περιστασιακοι αγοραστές θα δυσκολεύονται. Ίσως να ενημερώνετε τον περιπτερα μια βδομάδα πριν για να ξέρει να το φέρει. Την ολοκλήρωση της 60αδας προσωπικά την θεωρώ δεδομένη πλέον. 

• Like 7
  • Confused 1

Στις Σέρρες 2 κεντρικά περίπτερα έχουμε...5 φέρνει ο ένας και 9 :shock: ο άλλος. Και τα δίνουν...Φαντάζομαι δεν είναι οι μόνοι που φέρνουν αλλά είναι οι κεντρικότεροι...

Μια χαρά είναι η σειρά και απ ότι φαίνεται επιβιώνει, οπότε απλά απολαύστε τη δυνατότητα που μας δίνει να δούμε στη γλώσσα μας πολύ σημαντικές ιστορίες, που ίσως να μην είχαμε, να ήταν oop και να κλείσουμε κάποιες ''σεναριακές'' τρύπες στις συλλογές μας;)

Επειδή στο άλλο φόρουμ γράφει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του για αυτή τη συλλογή, απίστευτα κουραστικά σχόλια που δε λένε τίποτα, σε βαθμό που πολλάκις απορείς για το τί μπορεί να κάθεται και να σκέφτεται ο καθένας, please μην αρχίσουμε κι εδώ τα ίδια:no:  

Έχω αποκτήσει σεβασμό για πολλά usernames, αλλά και τις απόψεις που τα συνοδεύουν μέσα στα χρόνια και θα εκπλαγώ αρνητικά :oops::beer:

Δε θέλω να βγάλω hate αν φαίνεται κάτι τέτοιο, δε hateαρω εκ φύσεως, απλά μ' αρέσουν οι συζητήσεις με περιεχόμενο που νομίζω ότι γίνονται μια χαρά στα αντίστοιχα θέματα εδω:best:

• Like 9
  • Thanks 1

Δεν είναι καταστροφολογία να ανταλλάσσουμε τις απόψεις μας. Νομίζω αυτή είναι και η λογική ενός forum. Η ελευθερία λόγου και η ανταλλαγή απόψεων. Και προς Θεού, δεν είμαι από εκείνους που θέλουν να κοπεί η σειρά για να έχω κάτι να γκρινιάζω μετά, όπως ειπώθηκε παραπάνω. Ίσα ίσα, το ότι βρίσκω λίγους έως και καθόλου τόμους στα περίπτερα της περιοχής μου με ανησυχεί ακριβώς διότι θέλω να δω όλο και περισσότερους τόμους από την Marvel. Δεν αγοράζω την σειρά τακτικά γιατί δεν μπορώ να το κάνω λόγω οικονομικών, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορώ να έχω  την άποψη μου και να εκφράζω τους προβληματισμούς μου. :) 

Όλα αυτά εννοείται σε φιλικό τόνο γιατί ο γραπτός λόγος είναι παρεξηγήσιμος :) 

• Like 5

Να ρωτήσω ρε παιδιά, αυτά τα πώς-τα-λέτε τα γράφικ νόβελ της Μάρβελ και της Ντι Σι, λένε τίποτα; Είναι κάτι σαν μπεστ-οβ ή είναι δύο καλά, οχτώ φόλες;

• Like 4

3 minutes ago, Beefheart said:

Να ρωτήσω ρε παιδιά, αυτά τα πώς-τα-λέτε τα γράφικ νόβελ της Μάρβελ και της Ντι Σι, λένε τίποτα; Είναι κάτι σαν μπεστ-οβ ή είναι δύο καλά, οχτώ φόλες;

Κάποια είναι πολύ καλά, κάποια λιγότερο και η αναλογία είναι σαφώς υπέρ των καλών έως και πολύ καλών. Φόλες δεν ξέρω αν υπάρχουν, τουλάχιστον από όσους τόμους έχουν εκδοθεί έως τώρα. Είναι όντως κάτι σαν best of, αλλά το θέμα είναι ότι σε γενικές γραμμές, αν και διαβάζονται αυτοτελώς, πρέπει να έχεις παρακολουθήσει κάποια πράγματα από το σύμπαν της Marvel, για να ξέρεις σε τι αναφέρονται. 

Πάντως, αν δεν σου αρέσουν τα υπερηρωικά, δεν ξέρω αν θα σου αρέσει η σειρά γενικά. Αν όμως σου αρέσουν, τότε η σειρά προσφέρει κάποιες εξαιρετικές επιλογές :) 

• Like 4
  • Thanks 1

28 minutes ago, leonidio said:

Πάντως, αν δεν σου αρέσουν τα υπερηρωικά, δεν ξέρω αν θα σου αρέσει η σειρά γενικά. Αν όμως σου αρέσουν, τότε η σειρά προσφέρει κάποιες εξαιρετικές επιλογές :) 

Ακριβώς επειδή δε μου αρέσουν ιδιαίτερα, γι'αυτό ρωτάω αν είναι κάτι σαν μπεστ. Τώρα κοιτούσα της DC για την ακρίβεια και συνειδητοποίησα ότι τα περισσότερα δεν τα ήξερα καν, μόνο τα γνωστά του Batman κυρίως.

• Like 5

Και εγώ θα έλεγα ότι είναι κατά βάση πολύ καλά έως και κομβικά σημεία στην ιστορία των χαρακτήρων της Marvel. Τα περισσότερα διαβάζονται και αυτόνομα, απλά όπως είπε και ο @leonidio, μια προηγούμενη γνώση θα ήταν καλό να υπάρχει. 

• Like 5

έχουν εισαγωγή και άρθρα που βοηθάνε πάντως

• Like 5
  • Thanks 1

4 minutes ago, gr8 said:

έχουν εισαγωγή και άρθρα που βοηθάνε πάντως

Σωστός, και αυτό ειδικά είναι κάτι που εκτιμώ ιδιαίτερα όταν βλέπω σε συλλογές. Ειδικά τα τελευταία χρόνια που το alzheimer με πλησιάζει επικίνδυνα :lol:

• Like 3
  • Haha 4

Μακάρι η σειρά να συνεχιστεί και μετά τους 60 τόμους.Μακάρι να βγάλουν και της DC τα αντίστοιχα graphic novels.Εγώ έχω το 98% αυτών των εκδόσεων σε original τεύχη και πάλι στηρίζω την έκδοση με το να αγοράζω όλους τους τόμους και για εμένα και για τον μικρό ανηψιό μου.Βοηθάνε να έρθουν περισσότεροι αναγνώστες και στα υπερηρωικά(που ειδικά η νέα γενιά γνώρισε από τις ταινίες)και αργότερα και στα κομιξομάγαζα.

On 17/10/2020 at 9:45 ΠΜ, Dredd said:

Σωστός, και αυτό ειδικά είναι κάτι που εκτιμώ ιδιαίτερα όταν βλέπω σε συλλογές. Ειδικά τα τελευταία χρόνια που το alzheimer με πλησιάζει επικίνδυνα :lol:

Με τόσα κόμικς που διαβάζουμε να είσαι σίγουρος ότι θα τα έχουμε 400 μέχρι τα 98 μας!!(Ο Θεός να μας έχει καλά μέχρι τότε)

• Like 7

The Mighty Thor: Αναζητώντας τους Θεούς των Jurgens και Romita Junior το επόμενο.  Πρόκειται για επανέκδοση μιας και η ιστορία έχει βγει σε αυτόνομο τομάκι από την Οξυ

• Like 7

Ναι, είναι αλήθεια. Περιέχει δύο τεύχη λιγότερα, καθώς ο τόμος της Hachette περιέχει τα τεύχη 1-7 και ο τόμος της Οξύ τα τεύχη 1-8 και το Peter Parker: Spider-man 02. Οπότε σαφώς και συμφέρει καλύτερα η έκδοση της Οξύ.

Το φοβόμουν πως ετοιμάζονταν για επανέκδοση του, καθώς κοίταζα την αγγλική σειρά και διαπιστώνοντας πως είχαν βγάλει 3 φορές τίτλους σε συνεχόμενη σειρά δημοσίευσης σε αντιστοιχία με αυτή, και αυτή ήταν η τέταρτη φορά που είχαν πιάσει 3αδα. Κάποτε θα έσπαγε και αυτό το μοτίβο. Τουλάχιστον, ας συνεχίσουν σε αυτό το ύφος για να δούμε την συνέχεια του Astonishing που βγήκε μετά το Thor στην Αγγλία.

Με αυτά και με αυτά, φτάσαμε στα μέσα της 60αδας και για πρώτη φορά ξέρουμε τι θα δούμε για 4 επερχόμενους τίτλους.

Ο δεύτερος τόμος των μυστικών πόλεμων θα βγει στο τεύχος 36.

Edited by GreekComicFan
  • Like 6
  • Thanks 1

Μοιράσου τη γνώση σου με μας τους άσχετους...:P

εδιτ:Αν εννοοείς ότι το 32 θα είναι οι χ-μεν ξέρουμε και το 34?

εδιτ2: οκ δεν εννοείς για 4 συνεχόμενους. Γράψε λάθος

Edited by gotham-city
  • Like 2
  • Haha 3

Με το Thor θα φτάσουμε τους 4 συνεχόμενους σε αντιπαραβολή με την αγγλική έκδοση. Ελπίζω, μιας και φτάσαμε μέχρι εδώ, να το κάνουν 5. Έξι βλέπω πως δεν μπορούν να γίνουν μιας και έχουν ήδη δεσμεύσει το 33 για τον Τιμωρό.

Edited by GreekComicFan
  • Like 4

Τι πιθανότητες δίνετε να δούμε Ghost Rider και Blade; Θεωρώ πως υπάρχει μια ελπίδα, ειδικά από την στιγμή που είδαμε captain britain

• Like 5

Ghost rider πιστεύω πως θα δούμε αν συνεχίσουμε και με άλλη 60αδα. Η συλλογή έχει ένα εξάτευχο του Γκαρθ Ένις με το ψηφιακό σχέδιο του Κλέιτον Κρέιν που πρέπει να το είχα διαβάσει όταν βγήκε αλλά δεν το θυμάμαι. Θυμάμαι πάντως να έχει καλούτσικες κριτικές, αλλά όχι τίποτε ιδιαίτερο. Έχουν βγάλει και από το All-New Ghost Rider τεύχος, αλλά του Ένις προηγείται.

Blade δεν έχει αυτή η σειρά. Είχαν βγάλει τίτλο στην κόκκινη σειρά (Marvel Mightiest Heroes), όμως.

• Like 5
  • Sad 1

Καλημέρα guys, ήθελα να κανω μια ερώτηση μιας και δεν εχω την εμπειρια που εχετε οι περισσότεροι εδώ με τέτοιου είδους συλλογές.

Μου χει ξεφύγει ένα τεύχος , το 25, και στο "επισημο" site που δινουν οι εκδοσεισ για παραγγελία παλαιοτερων τευχών ειναι το μόνο που δεν υπάρχει. Έχετε καμια άλλη πρόταση για το πώς θα μπορούσα να το εντοπίσω?

Thx in advance :)

• Like 3

1 hour ago, Nick Geo said:

Καλημέρα guys, ήθελα να κανω μια ερώτηση μιας και δεν εχω την εμπειρια που εχετε οι περισσότεροι εδώ με τέτοιου είδους συλλογές.

Μου χει ξεφύγει ένα τεύχος , το 25, και στο "επισημο" site που δινουν οι εκδοσεισ για παραγγελία παλαιοτερων τευχών ειναι το μόνο που δεν υπάρχει. Έχετε καμια άλλη πρόταση για το πώς θα μπορούσα να το εντοπίσω?

Thx in advance :)

Φαντάζομαι ότι δεν θα έχουν πάρει ακόμα τις επιστροφές ή θα έχει γίνει κάποιο λάθος και θα το βάλουν και αυτό κάποια στιγμή στο site. Το θεωρώ απίθανο να εξαντλήθηκε.

• Like 3

Αναπληρώνουν τις ελλείψεις στο στοκ συχνά. Έχε του νου σου στο σάιτ, κυρίως στις μέρες πριν και μετά την κυκλοφορία των νέων τόμων.

Αυτή την στιγμή π.χ έχουν ελλείψεις στους τόμους 3, 9, 25-26, με τους δύο πρώτους να έχουν γίνει restock κάμποσες φορές από τότε που βγήκαν. :)

Edited by GreekComicFan
  • Like 3