Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Η Επίσημη Συλλογή Graphic Novels της Marvel

GreekComicFan
 Share

Recommended Posts

Ευχάριστα νέα! Εγώ θα συνεχίσω στο ίδιο στυλ δηλαδή θα παίρνω μόνο τους τόμους που μού αρέσουν και προφανώς δεν έχω ήδη. Από τη πρώτη 60αδα, πήρα μόνο 20 τεύχη, δηλαδή το 1/3 της Συλλογής. Αυτό οφείλεται στο ότι οι περισσότερες επιλογές της Hatchette ήταν τα "στανταράκια" που θα προτείναμε όλοι σε νέους αναγνώστες της Μάρβελ. 

Από τη δεύτερη 60 όμως, βλέπω ότι το ποσοστό μου θα ανέβει, με μία πρόχειρη ματιά. Χαρακτηριστικά, από τους επόμενους 10 τόμους (ή μάλλον από το 61-70), θέλω ήδη τους 7 από τους 10! :shock:

Γενικά, η συλλογή αυτή είναι μία ιδανική λύση διότι συνδυάζει καλή τιμή, στοχευμένο περιεχόμενο και φοβερή ποιότητα. Χαίρομαι που είχε ανταπόκριση. Here's to the next 60, then! :beer:

• Like 7

Πολύ ωραία. Αφού επιβεβαιώθηκε κάθισα και "μελέτησα" τις ιστορίες για να αποφασίσω ποιες θα πάρω. Έψαξα στο google και στο goodreads και, έχοντας αποφασίσει να πάρω τόμους συγκεκριμένων χαρακτήρων κατέληξα στους ακόλουθους 17 (αν και θα προτιμούσα ιδανικά να πάρω γύρω στους 10). 

1.  Wolverine -  Όπλο X
  2.  Wolverine - Ο Γέρος Λόγκαν
  3. Venom
  4. Shadowland
  5. Μυστική Εισβολή
  6. X-Men Schism
  7. Ultimate Death of Spider-Man
  8. Siege
  9. Daredevil Marked for Murder
  10. Spider-Man No More
  11. Spider Island 1 & 2
  12. Death of the Staceys
  13. Daredevil Sound and Fury
  14. Ghost Rider Engines of Vengeance
  15. Superior Spider-Man My own worst enemy
  16. The Amazing Spider-Man: Spider-Verse

Επειδή δεν έχω ουσιαστικές γνώσεις από Marvel και η λίστα διαμορφώθηκε με βάση τους συγγραφείς που γνωρίζω από τη δουλειά τους στην DC ή αλλού, πιστεύετε πως κάτι δεν αξίζει και πρέπει να αφαιρεθεί; :confused: Αντίστοιχα, θεωρείτε πως πρέπει να προσθέσω κάτι; Σημείωση: δεν με ενδιαφέρουν καθόλου ιστορίες των Iron Man, Hulk, Thor, Captain America ενώ προτιμώ σε χαρακτήρες πέρα του Spider-Man και Daredevil να είναι πιο σύγχρονο το σχέδιο. 

• Like 7
  • Thanks 1

Εγώ θα χτύπαγα και τα 2 Spectacular Spider-Man. Δεν είναι τίποτα βασικό, και δεν χάνεις τίποτα αν δεν τα πάρεις, αλλά είναι Zdarsky και προσωπικά μου αρέσει το γράψιμο του.

• Like 3

1 hour ago, Dredd said:

Εγώ θα χτύπαγα και τα 2 Spectacular Spider-Man. Δεν είναι τίποτα βασικό, και δεν χάνεις τίποτα αν δεν τα πάρεις, αλλά είναι Zdarsky και προσωπικά μου αρέσει το γράψιμο του.

Έχω ψάξει 3 φορές στην λίστα, τα Spectacular του Zdarsky δεν τα βρίσκω. Είτε ανέβηκε η μυωπία μου είτε εννοείς τα δύο Spider-Island. :wondering:

• Like 4

20 minutes ago, Darth Chris said:

Έχω ψάξει 3 φορές στην λίστα, τα Spectacular του Zdarsky δεν τα βρίσκω. Είτε ανέβηκε η μυωπία μου είτε εννοείς τα δύο Spider-Island. :wondering:

Ακυρο, κοίταζα τη λίστα με τις επιθυμίες του GreekComicFan :sorry:

• Like 1
  • Haha 5

@Jim® Προσωπικά, εγώ θα αντικαθιστούσα το (αισχρό) Shadowland με το πολύ καλό Avengers Children's Crusade, το οποίο μάλιστα έχει σχεδιάρα από τον Jim Cheung. 

avengers-the-childrens-crusade-7.thumb.jpg.09564ab23115311c6779d50e4bd39226.jpg

Εντωμεταξύ, το συγκεκριμένο δε το έχω σε φυσική μορφή, οπότε η έκδοση της Hatchette θα μού έρθει κουτί. 

Eπίσης, το Silver Surfer New Dawn είναι must! 

• Like 7
  • Thanks 1

2 minutes ago, the comic guide said:

@Jim® Προσωπικά, εγώ θα αντικαθιστούσα το (αισχρό) Shadowland με το πολύ καλό Avengers Children's Crusade, το οποίο μάλιστα έχει σχεδιάρα από τον Jim Cheung. 

Moυ φάνηκε ενδιαφέρον το Shadowland, τόσο από πλευράς πλοκής όσο και σχεδίου. Είναι πράγματι τόσο κακό;;

• Like 6

8 minutes ago, Jim® said:

Moυ φάνηκε ενδιαφέρον το Shadowland, τόσο από πλευράς πλοκής όσο και σχεδίου. Είναι πράγματι τόσο κακό;;

O Daredevil είναι από τους "τυχερούς" χαρακτήρες να τον έχουν γράψει πολλοί καλοί συγγραφείς και να τον έχουν γράψει καλά. Miller, Bendis, Brubaker, Waid, o Zdarsky τώρα. E, o Diggle που γράφει το Shadowland είναι ο μοναδικός τον οποίον κράζουν :lol:

Κλασικά βέβαια, ήταν άλλο ένα crossover με καμια 10ρια tie-ins, αλλά δεν υπάρχει λόγος να το ψάξεις όταν υπάρχουν τόσες καλές ιστορίες με το χαρακτήρα εκεί έξω.

• Like 4
  • Thanks 2

On 4/11/2021 at 5:19 ΜΜ, the comic guide said:

...Από τη δεύτερη 60 όμως, βλέπω ότι το ποσοστό μου θα ανέβει, με μία πρόχειρη ματιά. Χαρακτηριστικά, από τους επόμενους 10 τόμους (ή μάλλον από το 61-70), θέλω ήδη τους 7 από τους 10! :shock:

Να υποθέσω πως οι τρεις που δεν θες είναι οι τόμοι που έχουν βγει από την Οξύ; :thinking:

• Like 4

Βασικά, έλεγα να μην πάρω τo Deadpool, το Captain Britain και το Captain America Chosen.;)

Αντιθέτως, τους τρεις τόμους της Οξύ δεν τους έχω, όποτε θα προτιμήσω τα hc της Hatchette. (ελπίζω να μη το διαβάσει αυτό κάποιος από την Oξύ, την έβαψα :prankster:)

• Like 6

Λεω αν και αργα στο party να αρχισω να παιρνω μερικους τιτλους μιας και ειδα οτι θα βγει το Coming of Galactus το οποιο θελω να το διαβαω χρονια. Τα αλλα που με ενδιαφερουν ειναι σιγουρα τα: World War Hulk και Weapon X. Το Coming of Galactus δεν εχε βγει ακομα ετσι;

• Like 5

1 minute ago, akirasyber9 said:

Λεω αν και αργα στο party να αρχισω να παιρνω μερικους τιτλους μιας και ειδα οτι θα βγει το Coming of Galactus το οποιο θελω να το διαβαω χρονια. Τα αλλα που με ενδιαφερουν ειναι σιγουρα τα: World War Hulk και Weapon X. Το Coming of Galactus δεν εχε βγει ακομα ετσι;

Αν δεν κάνω λάθος βγαίνει την Παρασκευή.

• Like 5

19 minutes ago, akirasyber9 said:

17 minutes ago, Beefheart said:

Αν δεν κάνω λάθος βγαίνει την Παρασκευή.

Γεπ! οι ημερομηνίες κυκλοφορίας είναι και στο πρώτο ποστ του θέματος, για να μη μπερδευόμαστε. Ο @GreekComicFan το ενημερώνει όποτε υπάρχουν νέες πληροφορίες :)

• Like 6
  • Thanks 2

On 13/4/2020 at 5:20 ΜΜ, GreekComicFan said:

Από το 221 επιστρέφουν πάλι στα καινούργια.

Κάνοντας την περιστασιακή αποτίμηση της αγγλικής έκδοσης, με την ελπίδα πως θα φτάσουμε να δούμε τις κινήσεις της σειράς να αναπαράγονται και στα καθ ημάς, η κάλυψη ιστοριών της τελευταίας πενταετίας τελείωσε με τον τόμο 250 και από το 251 επέστρεψαν σε κάλυψη ιστοριών από προηγούμενες δεκαετίες.

Μέχρι στιγμής έχουν βάλει τίτλους κυρίως από τις δεκαετίες του '80 και '90 (Future Imperfect, Mutant Massacre, Vision Quest, Maximum Carnage, Triumph and Torment), βάλανε όμως και τίτλο του 2005, βγάζοντας δύο τόμους με το Young Avengers v1 του Άλαν Χάινμπεργκ, τίτλο που κατά την γνώμη μου έπρεπε να τον βγάλουν χρόνια πριν, αντί να βάλουν πρώτα το run του Γκίλεν.

• Like 6
  • Thanks 1

Όπως μάθατε, όσοι αγοράσατε τον τόμο #8 (Ο ερχομός του Γκάλακτους), ο επόμενος τόμος θα είναι το Marvel Knights Spider-Man Vol. 2: Venomous,που αρχικά είχε ανακοινωθεί ως το νούμερο #60. Συνεπώς, δεν έχουμε μάθει ακόμη αν θα είναι οι Eternals το νούμερο 60 της συλλογής ή αν θα αντικατασταθούν από κάτι άλλο. 

Αν το θυμηθεί κανείς από όσους αγοράσουν τον επόμενο τόμο, ας μας ενημερώσει. :) 

• Like 6

On 19/11/2021 at 10:53 ΜΜ, totally_wired said:

Στο περίπτερο μου πάντως δεν πήγε ο σημερινός τόμος. Τώρα θα βγω να τον ψάξω σε κανένα άλλο περίπτερο. Δεν ήταν καλό νέο.

Αναγκαστηκα να πάω στο κέντρο της Αθήνας για να τον βρω. Πρέπει να εγινε χαμός με αυτόν τον τόμο.

• Like 7

8 hours ago, theforce said:

Αναγκαστηκα να πάω στο κέντρο της Αθήνας για να τον βρω. Πρέπει να εγινε χαμός με αυτόν τον τόμο.

Το feedback από τον δικό μου περιπτερά ήταν πως δεν έφτασαν για να του αφήσει ο διανομέας..

Άρα μάλλον ήταν συνδιασμός και προσφοράς και ζήτησης. Το βρήκα ομως στο δεύτερο εναλλακτικό περίπτερο που πήγα 

Ο δεύτερος που αγόραζε την σειρά από το  περίπτερο μου την σταμάτησε όπως έμαθα...

• Like 6

Στις 14-07-2023 θα κυκλοφορήσει η συνέχεια του παρόντος τόμου το Fantastic Four, στους οποίους κάνει πρεμιέρα ο Μαύρος Πάνθηρας και έχουν μια μεγάλη αναμέτρηση με τον Ντουμ στην οποία

Spoiler

γίνεται ο Μονάρχης της γης.

Το αστείο βέβαια είναι πως τα τεύχη αυτά θα έχουν κυκλοφορήσει ήδη μέσα από την συλλογή της Radnet στα τέλη του 2022 με αρχές του 2023. Μάλλον οι υπεύθυνοι της Ελληνικής σειράς έκδοσης - όποιοι και αν είναι - πρέπει να σκεφτούν το ενδεχόμενο της αλλαγής της ημερομηνίας έκδοσης του τόμου αυτού.

• Like 8