Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Brexit , και τώρα τι;

Recommended Posts

Επιασε το κόλπο, κι εγώ πρώτα πήρα το 2ο και μετά το 1ο (αλλά σκόπευα έτσι κι αλλιώς καποια στιγμή).

Προχθές τελείωσα το 1ο εντωμεταξύ, καταπληκτική δουλεια :)

• Like 3

Ώρα να σας μάθω ένα κόλπο που μπορεί για κάποιους να χρησιμεύσει για το Amazon:

Λοιπόν το url μιας σελίδας amazon είναι πάντα η διεύθυνση μετά το /dp/ και ύστερα ο κωδικός προϊόντος. Ας αναζητήσουμε λοιπόν ένα κόμικ στο Amazon. Έστω το Knightmares από το Tom King. Όταν πατήσουμε το κόμικ, το url έχει πάρει και όρους αναζήτησης κτλ

2048854648_wronglink.thumb.jpg.1abff1ab0f95b6ec2d8c032d01822dab.jpg

Σβήνουμε μέχρι να φτάσουμε στην επιθυμητή μορφή:

437899903_rightlink.thumb.jpg.fc28226fb29f73f66e6093c23e3c3fb7.jpg

Τώρα βλέπετε μετά το dp τον κωδικό προϊόντος. Ο κωδικός προϊόντος συνδέεται με το barcode κάθε προϊόντος και σαν συνέπεια με όλες τις πλατφόρμες Amazon. Συνεπώς αν πάμε στο url και σβήσουμε το co.uk, δηλαδή τον κωδικό του Amazon στην Αγγλία και βάλουμε άλλης πλατφόρμας, κρατώντας όλα τα υπόλοιπα ίδια, τότε θα μας βγάλει το ίδιο προϊόν σε άλλη αγορά (αν πωλείται). Σβήνουμε λοιπόν το co.uk και γράφουμε στη θέση του de.

de.thumb.jpg.c32a5e8cf3ae194911281ce3f9e7d13b.jpg

Αυτή είναι η γερμανική σελίδα του προϊόντος. Και όχι δεν είναι η γερμανική έκδοση του paperback. Είναι η αγγλική του. Αν δεξιά δείτε ότι πωλείται και αποστέλλεται από το Amazon, τότε είναι στοκ που κατά πάσα πιθανότητα βρίσκεται σε γερμανικές αποθήκες, άρα μπορεί να σας σταλεί χωρίς δασμό και με φθηνό μεταφορικό Γερμανίας. Βέβαια η τιμή όπως βλέπεται είναι σημαντικά μεγαλύτερη, από 10 λίρες δηλαδή περίπου 11 ευρώ πάει στα 15. Αν βάλετε πολλά μπορεί να υπάρχει καλύτερος επιμερισμός μεταφορικού κόστους ανά κόμικ που θα αγοράζετε. 

Επίσης μπορείτε να δοκιμάσετε το ίδιο με τα λινκ για πλατφόρμες της Ιταλίας βάζοντας αντί για co.uk το it ή της Γαλλίας για fr.

fr.thumb.jpg.7395a9d1342a360ad76a998b5bb7ce72.jpg

Δεν ξέρω αν θα σας βολέψει ή θα σας βγαίνει οικονομικά, αλλά είμαι ψιλοσίγουρος ότι αν τα αγοράσετε από DE δε θα πληρώσετε δασμό. Αν εξισορροπήσει η κατάσταση με Amazon, θα σας δείξω κι άλλα κόλπα με tools όπως το Keepa που μπορείς να τσεκάρεις τη διακύμανση τιμών σε κάθε προϊόν που έχετε σε λίστα και να το αγοράζετε όποτε δείτε ότι βρίσκεται σε ιστορικό χαμηλό. Οπότε αν έχετε κόμικ σε λίστα Amazon UK τσεκάρετε με αυτόν τον τρόπο αν μπορείτε να τα βρείτε σε άλλο Amazon.

Edited by nickv12
  • Like 6
  • Thanks 6
  • Haha 1

το ξέρεις ότι ο κωδικός που μας λες, άπλα είναι το isbn του;

και αφού ξέρεις το isbn άπλα μπορείς να το ψάξεις παντού και να το βρεις, όπως πχ στο bookfinder και να δεις που πωλείται φθηνότερα;

αυτά για κομικ/βιβλία

αν θες για άλλα προϊόντα κάνεις απλά copy/paste των κωδικό του προϊόντος στο search σε όποιο amazon επιθυμείς

:beer:

• Like 7
  • Thanks 2
2 hours ago, gr8 said:

το ξέρεις ότι ο κωδικός που μας λες, άπλα είναι το isbn του;

και αφού ξέρεις το isbn άπλα μπορείς να το ψάξεις παντού και να το βρεις, όπως πχ στο bookfinder και να δεις που πωλείται φθηνότερα;

αυτά για κομικ/βιβλία

αν θες για άλλα προϊόντα κάνεις απλά copy/paste των κωδικό του προϊόντος στο search σε όποιο amazon επιθυμείς

:beer:

Καλά ναι, αυτό ισχύει για τα βιβλία που ο κωδικός είναι το isbn και μπορείς να το βρεις παντού. Σε άλλες κατηγορίες προϊόντων υπάρχει ένας μοναδικός κωδικός που δε μπορείς να το βρεις σε άλλα σάιτ. Επίσης ο κωδικός προϊόντος το εμφανίζει σε χώρες που έχουν στοκ ή που γίνεται ενδοδιακίνηση. Γιατί πχ υπάρχουν πάρα πολλά που θα σου βγάλουν ότι η σελίδα δεν υπάρχει στις άλλες αγορές :) Αν κάνεις τον κωδικό copy/paste σε search άλλου Amazon μπορεί να μη σου εμφανιστεί σε περίπτωση που είναι Unavailable είτε μόνιμα είτε προσωρινά. Μπορείς να πας μόνο με λινκ και αν τον ξέρεις. Γενικά για βιβλία δεν είναι τόσο χρήσιμο γιατί όντως υπάρχει το bookfinder και ένα σωρό άλλα σάιτ, ξέρω αρκετό κόσμο που έτσι ψάχνει κυρίως ηλεκτρονικές συσκευές για να έρχονται πιο φθηνά από Ιταλία ή Γερμανία :) Προσωπικά δεν έχω σκοπό να κάνω άμεσα παραγγελία από εξωτερικό μήπως και αλλάξει το καθεστώς :) 

• Like 7

Καλημέρα :morning:

Επίσης μια αίσθηση που έχω... από το καλοκαίρι και μετά, παίζοντας στο bookfinder έβλεπα αρκετά συχνά, ψηλά στα αποτελέσματα, το amazon.es δηλαδή της Ισπανίας.. και μετά τα τελευταία ποστ με ευκαιρίες σε γνωστό γκρουπ του fb απο εκεί, λέτε οι τιμές του uk να μετακομίζουν στο es;

Θα δείξει :lookha:

• Like 9

Τον Μάρτιο είναι να έρθουν από Bookdepository τα Berserk 7 & Hellsing 3 Deluxe, θα τα αφήσω επειδή τα έχω χτυπήσει σε τιμή χώμα (~35€ έκαστο) και θα ενημερώσω αν ακυρώσουν ή αν με κοπανήσουν στο τελωνείο. Έχω κι άλλες προπαραγγελίες μέχρι το τέλος του έτους, αν μου ακυρώσουν θα ενημερώσω. Αν και δεν πιστεύω πως θα έχω θέμα, επειδή είναι κάνα 15άρι το κάθε βιβλίο.

• Like 5
  • Thanks 1
16 minutes ago, Lord Makro said:

Τελικά το BD στέλνει Ελλάδα ή όχι; Εχω κι εγώ κάποια που είναι κάτω από 20 ευρώ στο μάτι, μήπως να κάνω μια δοκιμή;

Σύμφωνα με τους ίδιους, όχι δεν στέλνει. Νομίζω, πάντως, ότι τα περισσότερα μπορείς να τα βρεις και στο Blackwell's, το οποίο στέλνει Ελλάδα κι έχει και λίγο χαμηλότερες τιμές σχεδόν στα πάντα :) 

Edit: Και στο booksetc φυσικά :) 

• Like 6

'Όχι μόνο κάνω δεύτερο συνεχόμενο ποστ, αλλά παραθέτω ξεδιάντροπα και τον ίδιο μου τον εαυτό :prankster:

Καταρχάς, μόλις έλαβα μέιλ από Bookdepository, ότι ξαναρχίζουν αποστολές στην Ελλάδα.

Αλλά....

7 hours ago, leonidio said:

Νομίζω, πάντως, ότι τα περισσότερα μπορείς να τα βρεις και στο Blackwell's, το οποίο στέλνει Ελλάδα κι έχει και λίγο χαμηλότερες τιμές σχεδόν στα πάντα

.... δυστυχώς με μια γρήγορη ματιά στο Blackwell's, παρατηρώ, ότι έχουν τσιμπήσει τις τιμές τους σε σημαντικό βαθμό. Στις 28/12 παρήγγειλα το The Resistanceστα 9,56 ευρώ και τώρα το έχει 12,38. Και γενικά έχουν ανεβεί οι τιμές σε όλα.  

Όσο για το Bookdepository, το ίδιο το έχει στα 14,66. :(  Γενικά, πάντως, ισχύει ότι το Blackwell's είναι σαφώς πιο φτηνό από το Bookdepository, αλλά πλέον έχουν ανεβάσει και τα δύο τις τιμές τους. Το δε booksetc το ίδιο το έχει στις 9,38 λίρες συμπεριλαμβανομένων μεταφορικών για την Ελλάδα, δηλαδή στα 10,55 ευρώ περίπου.

• Like 5

We are delivering to Greece again.

You can now order again from Book Depository with Free Delivery to Greece.

Delivery may take longer to arrive due to additional customs processes. Please rest assured we are continually working with our carrier partners to speed up delivery.

Ηρθε τώρα με mail

• Like 7
  • Thanks 1

Μόλις τώρα μου ήρθε κι εμένα και ήρθα να το γράψω. Καλό αυτό, όμως δεν λύνει το τελωνείο. Τουλάχιστον πάντως ξέρουμε πως δεν θα ακυρώσουν παραγγελίες και οι φθηνές αγορές (κάτω του 20ρικου) είναι λογικά εξασφαλισμένες.

• Like 6