Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Συζήτηση για κομιξοσειρές

Recommended Posts

Ας φτιάξουμε και ένα θεματάκι για να συζητάμε για τις διάφορες κομιξοσειρές που δεν έχουν δικό τους θέμα.

Ξεκίνησα στο Netflix το Titans.

1.jpg

Στην αρχή μου άρεσε πολύ, μου φάνηκε αρκετά βίαιο και ενήλικο, παρόλο που μερικοί πρωταγωνιστές είναι στα teens τους. Στη πορεία όμως άρχισε και αυτό να κάνει τα κόλπα του CW με σαπουνοπερέ στοιχεία, μανάδες που αφήσαν τα παιδιά τους και εκείνα τα αναζητούν, αρκετές σεναριακές ευκολίες κλπ. Είναι καλογυρισμένο πάντως, και αρκετά ακριβό για τα τηλεοπτικά στάνταρ. Σκέφτομαι σοβαρά να το παρατήσω, είμαι μερικά επεισόδια πριν το τέλος της πρώτης σεζόν, το τελευταίο που είδα, έπαιζα ταυτόχρονα Candy Crush :lol:

Το έχει δει κανείς; Να το συνεχίσω, τι λέτε;

• Like 6
  • Thanks 1

Το έχω δει εγώ, ξεκινάει καλά.. συνεχίζει μέτρια, είδα και τη δεύτερη σεζόν.. στα ίδια επίπεδα ήταν.. εντάξει δεν συγκρίνεται με τις αηδίες του CW :lol: βλέπεται. Πάντως από αυτές τις σειρές της dc το doom patrol και το swamp thing είναι πολύ ανώτερα.

• Like 6

Είχα ξεκινήσει και εγώ το Titans το καλοκαίρι που μας πέρασε, καθαρά από περιέργεια. Στην αδερφή μου αρέσει πολύ, εγώ τη παράτησα στο έκτο επεισόδιο. :lol: Λίγο ότι κάποια επεισόδια είναι φίλερ (π.χ. εκείνο με τη Doom Patrol), λίγο η υπερβολική βία (ειδικά μάλιστα από χαρακτήρες που δε περιμένεις να ενεργούν έτσι) με οδήγησαν στο να χάσω το ενδιαφέρον μου. Βέβαια, είναι διασκεδαστική μπορώ να πω αλλά εμένα προσωπικά δε με κράτησε. Ίσως φταίει και ότι δεν είμαι φανατικός της ομάδας εν γένει.

Εδώ που τα λέμε, καμία σειρά με χαρακτήρες της DC δεν έχει καταφέρει να με κρατήσει. Ακόμα και το Flash που από πολλούς θεωρείται σπουδαίο, εμένα με κούρασε. Δε ξέρω, φταίει ίσως η υπερβολική σαπουνόπερα που είναι στο DNA των σειρών αυτών, η οποία με απωθεί η αλήθεια είναι. 

Τέλος, δε θεωρώ ότι το Titans έχει τόσο πολύ υψηλό budget ή εάν έχει, σε μένα δε φαίνεται. :P Προτιμώ της μαρβελοσειρές του Netflix ή ακόμα καλύτερα εκείνες που θα βγάλει η Disney τους ακόλουθους μήνες! (WandaVision, Loki π.χ. !)

• Like 4
  • Thanks 1

Εγω παλι αυτη την περιοδο βλεπω το Stargirl. Και λατρευω το οτι ειναι μια κλισεδια και κακη σαπουνοπερα. Αυτη η σειρα δεν προσπαθει να γινει τιποτα το γαματο και το cool, οι ερμηνειες ειναι στα πατωματα ομως ειναι τοσο feelgood και ειλικρηνης που πρωσποικα δεν εχω κανενα θεμα. Για εμενα ειναι μια τελεια μετριοτητα. Δεν ξερω πως θα εξελιχθει τωρα που θα παει στο CW αλλα προς το παρων περναω υπεροχα.

• Like 3

Το Titans S1 βλέπεται, δεν έχει season finale, θα πρέπει να δεις το πρώτο επεισόδιο του S2. Μετά παράτησέ το διότι...

Spoiler

φουλάρει με χαρακτήρες, που δεν ξέρει τι να τους κάνει και ξεκινάει το πιο άκυρο character assassination series που έχω δει ποτέ... Ο χειρότερος κύκλος μακράν από τα live-action του αείμνηστου DCU service!

Ενώ παλεύει συνέχεια να προσπαθεί να φανεί dark & gritty. Θα το θεωρούσα επάξιο companion tie-in της τριλογίας του Snyder... :P 

• Like 5

Η πρώτη σεζον του Titans μου άρεσε, στη δεύτερη βαρέθηκα λίγο στη μέση και την άφησα γι αργότερα :P

Οι πρόσφατες κομικσοσειρές που γούσταρα πολύ ήταν το Watchmen, το The Boys και το Umbrella Academy 

:beer:

• Like 5
6 hours ago, akirasyber9 said:

Εγω παλι αυτη την περιοδο βλεπω το Stargirl. Και λατρευω το οτι ειναι μια κλισεδια και κακη σαπουνοπερα. Αυτη η σειρα δεν προσπαθει να γινει τιποτα το γαματο και το cool, οι ερμηνειες ειναι στα πατωματα ομως ειναι τοσο feelgood και ειλικρηνης που πρωσποικα δεν εχω κανενα θεμα. Για εμενα ειναι μια τελεια μετριοτητα. Δεν ξερω πως θα εξελιχθει τωρα που θα παει στο CW αλλα προς το παρων περναω υπεροχα.

Το μόνο που μ'άρεσε στο Stargirl ήταν η τρολλιά στην αρχή που έπαιζε τον Starman ο τυπάς από το Community. :P Συγκριτικά με όλες τις άλλες σαπίλες του CW όμως, μπορεί να είναι και το πιο αξιοπρεπές. Α! Επίσης, έμαθα το "The Man" των Killers από αυτή τη σειρά. :P 

• Like 5
  • 3 weeks later...

Το WandaVision κάνει πρεμιέρα την επόμενη εβδομάδα. Η σειρά που θα καθορίσει το μέλλον του MCU θα έχει συνολικά 9 επεισόδια.  Στο comicbookmovie.com ανέβηκαν μερικές κριτικές των 3 πρώτων επεισοδίων, οι οποίες είναι ενθαρρυντικές το λιγότερο. ;)

The first three episodes are unlike anything Marvel has ever attempted before, very light on superhero action, but the overarching mystery will have you completely hooked....

#PaulBettany is clearly having a blast, but this is #WandaMaximoff's show, not #TheVision's. I can't praise Olsen highly enough...what a talent. You'll be hooked after episode 1, and have a million questions after episode 2 and 3. This is a must-watch.

Προσωπικά είμαι πολύ ενθουσιασμένος, εσείς;

• Like 4

Προσωπικά είμαι από τους λίγους που δεν ενθουσιάστηκαν με το κομικ του King. Και δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα και με το τρέιλερ της σειράς. Γενικά δεν τρελαίνομαι με τη λογική να κάνουμε τους υπερήρωες κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που είναι. Οικογενειακό sitcom, έστω και με μυστήριο, με την Wanda και τον Vision δεν με τραβαει. Θα το δω πάντως, μπορεί πραγματικά να έχουν σκεφτεί κάτι καλό.

• Like 3

Καταλαβαίνω πως το εννοείς και συμφωνώ. Η αλήθεια  είναι πως εμένα μου αρέσει όταν πειραματίζονται με το είδος και δημιουργούν κάτι πρωτότυπο, εφόσον αυτό γίνεται ενδεδειγμένα. Επίσης, ακούγεται ότι σε αυτή τη σειρά θα παίξουν πολύ με τις ικανότητες παραποίησης της πραγματικότητας της Wanda, οπότε το αποτέλεσμα μπορεί να είναι πολύ πολύ ενδιαφέρον. :)

• Like 3

Εγώ πάντως σκέφτομαι ότι κάτι θα κάνουν και θα μπλέξουν το Νο Μοre Mutants της Wanda από την ανάποδη, και με κάποιο τρόπο, θα εισάγουν τους μεταλλαγμένος στο MCU

• Like 3

Διακοπτω τη συζητηση για Wandavision (που το περιμενω σαν τρελος προσωπικα) για να ριξω το trailer του Resident Alien ενος κομικ απο την Dark Horse που βρηκε τον δρομο του πρως τη μικρη οθονη. Το καλο: Alan Tudyk που τον εχω απολαυσει στις σειρες Doom Patrol και Harley Quin. Το κακο: ειναι απο το SyFy οποτε μαλλον εχει κοπει απο τα αποδυτηρια.

• Like 4

Η Disney + ανέβασε εχθές τα δύο πρώτα επεισόδια του WandaVision. Λοιπόν, η σειρά έχει μια πολύ φιλόδοξη αρχή, αν και φαίνεται ότι θα είναι ένα slow burn μέχρι να μάθουμε το τι *πραγματικά* παίζεται.

Με το παραπάνω εννοώ ότι σου δίνεται η εντύπωση ότι τα πράγματα δεν είναι ακριβώς όπως φαίνονται, πράγμα που περιμέναμε. Στην ουσία υπάρχει ένα υποβόσκον μυστήριο.

Επίσης, μου άρεσε ότι ήταν γυρισμένο σαν sitcom της δεκαετίας του 50-60', με τα ασπρόμαυρα χρώματα, τις διαφημίσεις και όλα αυτά. Πραγματικά, δεν έχουμε ξαναδεί κάτι παρόμοιο από τη Marvel -- είναι πολύ "φρέσκο" κατά τη γνώμη μου. Βέβαια, σε όποιον δεν αρέσει αυτή η αισθητική, ενδεχομένως να βαρεθεί λίγο.

Τέλος, υποκριτικά οι δύο πρωταγωνίστες είναι στα καλύτερα τους. Η Olsen προμηνύεται ότι θα λάμψει πολύ σε αυτή τη σειρά, ενώ με χαροποίησε το γεγονός ότι  είδα τον Bettany να "τσαλακώνεται".

Ανυπομονώ τώρα για τα επόμενα. Στο διαδίκτυο έχουν πάρει φωτιά οι θεωρίες και ειλικρινά θέλω πολύ να δω τι καλό μας έχει ετοιμάσει η Marvel.

• Like 4
  • Thanks 1

Είδα και το 3ο επεισόδιο του WandaVision. Δε ξέρω πως να αισθανθώ για αυτή τη σειρά, είναι πάρα πολύ περίεργη και συνάμα πολύ ενδιαφέρουσα. :prankster: Το γεγονός μάλιστα ότι κάθε επεισόδιο έχει καθαρή διάρκεια 25 λεπτά το θεωρώ μεγάλη κλεψιά από τη Disney δεδομένου ότι ανεβάζει μόνο ένα επεισόδιο την εβδομάδα. Ποιος περιμένει τώρα μέχρι την άλλη Παρασκευή, για μάθουμε τι θα γίνει;;

Spoiler

Πιστεύω ότι η Wanda έχει δημιουργήσει τη δίκη της "διάσταση" στο WestView προκειμένου να ζήσει τη ζωή που θα ήθελε με τον (εκλιπόντα) Vision. Κατόπιν, φαίνεται ότι όλοι οι "κομπάρσοι" της σειράς (γείτονες κλπ) βρίσκονται εκεί παρά τη θέληση τους (;) και προσπαθούν να δραπετεύσουν από αυτή τη διάσταση ή κάτι τέτοιο. Μου θυμίζει πολύ Truman Show φάση.

Επιπλέον, αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι εάν η Wanda έχει το πλήρη έλεγχο των όσων συμβαίνουν γύρω της. Για παράδειγμα, εάν ο Vision είναι "φτιαχτός", πώς γίνεται αυτός να έχει αυτόνομη ας πούμε σκέψη και να κάνει ερωτήσεις για όλα αυτά τα περίεργα που συμβαίνουν στο WestView;

Οι συντελεστές έχουν κάνει συνολικά μία πολύ καλή δουλεία, ενώ οι ίδιοι οι ηθοποιοί το διασκεδάζουν όσο δε πάει και αυτό φαίνεται.

• Like 4

Νομίζω ότι το binge-watch είναι η καλύτερη λύση για αυτή τη σειρά η αλήθεια είναι. Θα έκανα και εγώ το ίδιο αλλά έχω πολύ αγωνία και δε μπορώ να περιμένω και επίσης  ελαττώνω το κίνδυνο να μάθω τα σπόιλερ. Ήδη μου εμφανίζονται κάποια δεξιά αριστερά στο ινστα. :prankster:

• Like 3