Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Τι διάβασα τελευταία (κόμικς)

Recommended Posts

• Replies 553
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Το λοιπόν, ας γράψω κι εγώ τι διάβασα τον Ιανουάριο που μόλις μας άφησε χρόνους (ή μήνες; Ποιο είναι πιο σωστό; )   Iron Man - The Mask in the Iron Man Omnibus Ο ορισμός του μέτριου. Οδηγό

Καλά ρε…. Περάσανε 10 μέρες που τέλειωσε ο Μάρτης και δεν με έψαξε κανείς; Ευτυχώς που διαβάζουμε κόμικς και δεν είμαστε τίποτα ορειβάτες γιατί ούτε τα κοκαλάκια μου δε θα έβρισκαν! Τες πα. Ας δούμε τ

Λοιπόν, διάβασα τo Future State: Swamp Thing #1. Για κάποιο λόγο έχω μια ιδιαίτερη αγάπη σε αυτόν τον κάπως β' χαρακτήρα του DC Universe και αυτό δεν οφείλεται μόνο στις ιστοριάρες της εποχής Moore. Μ

Posted Images

Διάβασα το RECKLESS κατευθείαν με το που ήρθε και φυσικά το δίδυμο δεν απογοητεύει ποτέ!

(Παρουσίαση δεν έχουμε; Να πράξω τα δέοντα;)

• Like 7
3 minutes ago, Lord Makro said:

Διάβασα το RECKLESS κατευθείαν με το που ήρθε και φυσικά το δίδυμο δεν απογοητεύει ποτέ!

(Παρουσίαση δεν έχουμε; Να πράξω τα δέοντα;)

όχι δεν έχουμε, δικο σου Λόρδε! :best:

• Like 6

Μετά από προτροπή του fists of stan lee, διάβασα το harley quinn broken glass που ανήκει στην YA σειρά της dc. Λοιπόν, έχει ωραίο σχέδιο και στήνει ένα ενδιαφέρον origin για την μουρλή villainness. Απλά το όλο diversity αισθάνομαι ότι μπουκώνεται. Από την μια καταλαβαίνω απόλυτα επιτέλους να αντιπροσωπεύονται και άλλες ομάδες στα κόμικς, τα οποία από πάντα είναι πιο στρέιτ μάνλυ μαν-μαν πεθαίνεις. Από την άλλη, δεν νομίζω πως το να πάρεις ένα κόμικ και να κάνεις τον κάθε ένα χαρακτήρα ομοφυλόφιλο, τρανς, επιθετικό ακτιβιστή, ακραίο φεμινιστή κλπ είναι ο τρόπος. Δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και μόνο diverse δεν είναι εν τέλει, και αναρωτιέμαι αν πιστεύουν ότι λειτουργεί το ότι πάνε στο άλλο άκρο.

Σε ένα κόμικ έχουμε 5 ομοφυλόφιλους που παίζουν σε drag-show και μια βίγκαν και ούμπερ-φεμινίστρια έφηβη εξοργισμένη με τον κόσμο όλο και κάπου γίνεται forced.

• Like 7
  • Thanks 1

image.thumb.png.28ff13ea84dffa24c975f659ae7693fb.png

Aνάμεικτες εντυπώσεις για μια ωραία ιδέα. Δεν κατάλαβα ακριβώς ποιο είναι το κακό στην εναλλακτική και κάπου η ιστορία δεν τσούλαγε. Εν ολίγοις ειναι η πεισματική για μένα προσύλωση στις Α μη πρακτικές αρχές μη διατεθειμένος να εξερευνήσεις την εναλλακτική όσο μη πρακτικό και αν είναι αυτό. Που ναι εχεις κάθε δικαίωμα να θες και δεν κατάλαβα ποτέ γιατί νοιαζόταν ο οποιοσδήποτε για την ηρωίδα. 

Γενικά fun αλλά meh αν πας να δεις την ιστορία λογικά. 

• Like 4
  • Thanks 1
8 hours ago, Θρηνωδός said:

Μετά από προτροπή του fists of stan lee, διάβασα το harley quinn broken glass που ανήκει στην YA σειρά της dc. Λοιπόν, έχει ωραίο σχέδιο και στήνει ένα ενδιαφέρον origin για την μουρλή villainness. Απλά το όλο diversity αισθάνομαι ότι μπουκώνεται. Από την μια καταλαβαίνω απόλυτα επιτέλους να αντιπροσωπεύονται και άλλες ομάδες στα κόμικς, τα οποία από πάντα είναι πιο στρέιτ μάνλυ μαν-μαν πεθαίνεις. Από την άλλη, δεν νομίζω πως το να πάρεις ένα κόμικ και να κάνεις τον κάθε ένα χαρακτήρα ομοφυλόφιλο, τρανς, επιθετικό ακτιβιστή, ακραίο φεμινιστή κλπ είναι ο τρόπος. Δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και μόνο diverse δεν είναι εν τέλει, και αναρωτιέμαι αν πιστεύουν ότι λειτουργεί το ότι πάνε στο άλλο άκρο.

Σε ένα κόμικ έχουμε 5 ομοφυλόφιλους που παίζουν σε drag-show και μια βίγκαν και ούμπερ-φεμινίστρια έφηβη εξοργισμένη με τον κόσμο όλο και κάπου γίνεται forced.

Καλώς ήρθες (ξανά) στα DC YA GN :D Είναι ΜΟΝΟ diversity και προβληματισμένα νιάτα!

Spoiler

Εξού και παίρνει τον τίτλο της "Queen", από τις Drag queens.

Τουλάχιστον στη Harley κολλάει το concept. Που να δεις Batman emo... oh wait is this gonna be a movie, too?

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 3
  • Haha 3

τελευταία διαβάζω τους τόμους από τη μαρβελ συλλογή, όχι με την σειρά που βγαίνουν αλλά αναλόγως την όρεξη

βέβαια τα μισά τα είχα διαβάσει στα αγγλικά και τις επανεκδόσεις τις έχω όλες :prankster:

πάντως είναι μια καλή σειρά για να αποκτήσεις άποψη για τα κόμικς της μαρβελ καθώς καλύπτει τα "πάντα"

επίσης διάβασα τα 2 νεα τομάκια conan της anubis που συγκεντρώνουν τα πρώτα 7 τεύχη της σειράς της dark horse που έβγαζε παλιά, μου άρεσαν αρκετά και έφυγαν νεράκι

και ελπίζω να βγάλει και τα υπόλοιπα τεύχη σε αυτη τη μορφή!

:beer:

• Like 8
On 20/3/2021 at 6:41 ΜΜ, gr8 said:

και ελπίζω να βγάλει και τα υπόλοιπα τεύχη σε αυτη τη μορφή!

πάνω στον ενθουσιασμό μου στέλνω μήνυμα anubis

"...μπλα μπλα μπλα διάβασα και τα δυο κτλ κτλ"

και μου απάντησαν:

δεν υπάρχουν άμεσα σχέδια για κοναν... αλλά κυκλοφορεί και δεύτερος τρόμος και μου δίνουν λινκ με τον 2ο τομο... 

τι κάθομαι και ασχολούμαι;;; :batmanouf:

• Haha 6
  • Sad 2

Αρχικά αυτό.

20.jpg

Βγήκε τον Οκτώβριο, διαβάστηκε. Τα Specials της Rebellion, και ειδικά οι ανθολογίες, γίνονται όλο και πιο αδιάφορα. Δυστυχώς όλο και λιγότεροι συγγραφείς έχουν το τελέντο/ικανότητα να γράφουν ενδιαφέρουσες ιστορίες σε λίγες σελίδες. Μένει μόνο το ωραίο σχέδιο σε μερικά στριπς, όπως αυτό της Dani στο Black Beth (που ίσως έχει και το καλύτερο συγκριτικά σενάριο), αλλά και κάποιων άλλων σχεδιαστών όπως οι Simon Coleby και Vincenzo Riccardi.

21.jpg  22.jpg  23.jpg  24.jpg  25.jpg

Επίσης, διαβάζω αργά και σταδιακά το Sapiens των εκδόσεων Αλεξάνδρεια

29.jpg

Ενδιαφέρον project. Μιλάει για την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους από τις απαρχές του και προσφέρει θεωρίες και απαντήσεις για την κυριαρχία του στο πλανήτη. Εμαθα αρκετά πράγματα που δεν ήξερα, αλλά και δεν το έψαξα τόσο ώστε να μπορέσω να διασφαλίσω αν επιστημονικά στέκουν ή όχι. Κομιξικά δεν λέει τίποτα ιδιαίτερο, όμορφο είναι πάντως και ο σχεδιαστής δημιουργεί ανάλαφρα και χαριτωμένα.

26.png     27.jpg     28.jpg

• Like 10

Διαβάζω πιο αργά απ'όσο θα ήθελα και πιο κουραστικά απ'όσο περίμενα το Perramus των Breccia/Sasturain. Νομίζω έχω μπει στον τρίτο μήνα που το ταλαιπωρώ, μιας και το αφήνω για βδομάδες. Δεν ξέρω, είναι πολύ δύσκολο ανάγνωσμα. Δύσκολο στην κατανόηση όσων γράφει, δύσκολο να "διαβαστεί" και σχεδιαστικά. Επειδή εκτιμώ τους δημιουργούς, μάλλον εμένα υπερβαίνει σαν έργο και δεν μπορώ να πιάσω τι ακριβώς συμβαίνει πέρα από ένα ας πούμε 50%. Βέβαια το εξπρεσιονιστικό σχέδιο αν και σαν stand-alone γαμεί, πάσχει πολύ αφηγηματικά, είναι γεμάτο αγκυλώσεις και δεν βοηθά καθόλου να καταλάβεις τι συμβαίνει ειδικά στις σκηνές δράσης. Πολύ συγκεχυμένο. 

@leonidio το έχεις ξεκινήσει; 

• Like 5
  • Thanks 1
36 minutes ago, Θρηνωδός said:

το έχεις ξεκινήσει; 

Το έχω τελειώσει, αλλά επειδή συμφωνώ μαζί σου στα περισσότερα, θέλω να το ξαναδιαβάσω, για να κάνω παρουσίαση, ευχόμενος κατά βάθος, να με προλάβει κάποιος/α άλλος/η, πιο τολμηρός/ή. Πάρα πολύ απαιτητικό κόμικ σε κάθε επίπεδο, κι εμένα με ταλαιπώρησε πάρα πολύ, αλλά ακόμα το σκέφτομαι. Θα επανέλθω μετά τη δεύτερη ανάγνωση, γιατί μια φορά μόνο δεν αρκεί. 

• Like 4
  • Thanks 2
21 hours ago, Dredd said:

Ενδιαφέρον project. Μιλάει για την εξέλιξη του ανθρώπινου είδους από τις απαρχές του και προσφέρει θεωρίες και απαντήσεις για την κυριαρχία του στο πλανήτη. Εμαθα αρκετά πράγματα που δεν ήξερα, αλλά και δεν το έψαξα τόσο ώστε να μπορέσω να διασφαλίσω αν επιστημονικά στέκουν ή όχι. Κομιξικά δεν λέει τίποτα ιδιαίτερο, όμορφο είναι πάντως και ο σχεδιαστής δημιουργεί ανάλαφρα και χαριτωμένα.

Εγώ πρόσφατα ξεκίνησα το βιβλίο και συμφωνώ σε αυτό. Βέβαια σε πολλά σημεία παραπέμπει σε έρευνες και αναφέρει αν είναι αμφιλεγόμενο κάτι από την επιστημονική κοινότητα, αλλά σε άλλα κάνει λογικά άλματα που δεν μου κολλάνε και δεν μπορώ να διασταυρώσω αν το κάνει για να μη μπαίνει σε λεπτομέρειες ή επειδή παραθέτει τη γνώμη του (ή την εμπειρία του, σαν ιστορικός). Πάντως είναι εξαιρετικό για τις πληροφορίες που δίνει και τον τρόπο που τις τοποθετεί σε ένα συγκριτικό πλαίσιο - χρονικό, βιολογικό και κοινωνικό.

• Like 6
  • Thanks 1

Τελευταία διαβάζω Fantastic Four. Πολύ Fantastic Four όμως. Αφού τελείωσα το omni του Byrne, έχω πιάσει και το run του Waid. Απόλαυση! Σκέφτομαι να επεκταθώ και στα τεύχη του Kirby, τα οποία δεν έχω διαβάσει ποτέ. Είδα και ένα σχετικό βιντεάκι που είχε ανεβάσει ο Ομαρ και με έψησε τρελά. 

• Like 8

To run του Byrne θέλω να το κάνω και εγώ κάποια στιγμή μια επανάληψη... :)

Όσον αφορά τον Kirby, επιτέλους φέτος θα βγει το 4ο FF omni και θα έχουμε όλες τις ιστορίες του σε αυτή τη μορφή.

• Like 6

James Stokoe is back! :fight:

The orphan and the five beasts, πρώτο τεύχος Μάρτιο, τελευταίο Ιούνιο. Mini-series καφριλίκι με ένα ορφανό κορίτσι martial artist και 5 τύπους μεταλλαγμένους, τέρατα, βαρεμένους τελείως σε μια χώρα ασιατικού στιλ. Επιτέλους ο Stokoe με νέα σειρά και αυτό το άκρως αγαπησιάρικο καφροσχέδιο του το οποίο είναι και αρχάριο, είναι και έμπειρο, είναι και ίντι, είναι και μάνγκα. Γουστάρουμε!

Τέλος το Perramus. Το επίτομο περιέχει 4 βιβλία που βγήκαν αρχικά σε διάστημα μιας δεκαετίας. Τα τρία πρώτα πραγματικά δεν παλευόντουσαν. Ένα breccia-σχέδιο εξπρεσιονιστικό και γοητευτικό αλλά μπερδεμένο. Μια Saturstain-ιστορία πρωτότυπη, πολιτική, καλλιτεχνική, με πραγματικές εξέχουσες λατινοαμερικανικές προσωπικότητες (Κάστρο, Τσε, Πουλιέσε, Μπόρχες, Μάρκες, Γκαρντέλ) , γραμμένη πολύ σύνθετα. Ε όταν βάζεις τα δύο συστατικά μαζί, ιστορία και σχέδιο, γίνεται ο κακός χαμός. Απαιτητικό ανάγνωσμα, πολύ απαιτητικό. Σίγουρα θα το διαβάσω ξανά, νομίζω ότι τώρα πήρα πολύ λιγότερα από όσα έχει να δώσει και δεν θέλω να το καταδικάσω. Η έκδοση άψογη κλασικά. 

:) 

• Like 7
  • Thanks 1

IMG_20210405_011204.thumb.jpg.ec9eecd62b2c2958ed91cc856434cfbc.jpg

Ήθελα - Προσπάθησα - Απέτυχα!

Τα παράτησα μετά το 4ο google translate, τα Γαλλικά μου είναι πολύ του "νηπιαγωγίου".

Χάζεψα όμως όλες τις σελίδες και είχε πλάκα πως μιμήθηκαν το σκιτσο του Uderzo.

IMG_20210405_012752.thumb.jpg.c5db488d8770f41161e851d1d745bf8b.jpg

IMG_20210405_011304.thumb.jpg.e77085f41cbfc8ee9b9026fcacc88ff7.jpg

• Like 10
  • Thanks 1

https://www.goodreads.com/book/show/55843569-write-it-in-blood

Δύο αδέρφια, βετεράνοι εκτελεστές τελειώνουν την τελευταία τους δουλειά πριν την 'σύνταξη' όταν όλα πάνε κατά διαόλου - ο μαφιόζος αφεντικός μαθαίνει ότι ο ένας από τους δύο πηδάει την γυναίκα του και γίνεται ο κακός χαμός. Εν ριπή οφθαλμού, ο δεύτερος αδερφός βρίσκεται μεταξύ σφύρας και άκμονος ενώ βλέπει το όνειρο του να γίνει ένας suburban μπάρμπας με volvo που μεγαλώνει ντοματιές στον κήπο του προαστιακού σπιτιού του να απομακρύνεται ταχέως. 

Διασκεδαστική παπαρδελίτσα, τίποτα ιδιαίτερο προφανώς πέρα από ένα ανάλαφρο μισάωρο γεμάτο σφαξίδια και κλισεδιές γκανγκστεροατάκες. Μάλλον από τα δύο, το scetchy σχέδιο μένει περισσότερο. 

• Like 7
  • Thanks 1

https://www.goodreads.com/book/show/838933.Superman

https://www.goodreads.com/book/show/3581328-superman

Διάβασα στο άσχετο δύο δουλειές του Τζέοφ Τζοουνς στον Σούπερμαν. Το Last Son και το Brainiac. Καλούλια ήταν αν και κάτι μου λέει ότι πρέπει να υπάρχουν άψογα run του Σούπερμαν εκεί έξω και δεν έχω ιδέα ποια είναι. :) 

• Like 7

Δοκιμασε το All Star Superman, 12 τευχη ειναι απο Grant Morrison και Frank Quitely. Πολυ καλη ιστορια, μνημονευεται συχνα πυκνα στις καλυτερες σουπερμαν ιστοριες :) 

• Like 5
  • Thanks 3

Να σημειωθεί στα πρακτικά ότι ο @Θρηνωδός διάβασε αυτά τα Superman γιατί νόμισε ότι εγώ τα πρότεινα, ενώ στην πραγματικότητα είχα αναφέρει ιταλικό post-apocalyptic. Πώς διάολο τα κατάφερε και μπερδεύτηκε; :comicsart:

• Haha 8

Μου στέλνει ένα που λεγόταν κάπως last land of the sons, κλείνει το κινητό από μπαταρία, μπαίνω στο γκετ κόμικς και τρώω δυο λέξεις πατώντας last son. Ο,τι θυμόμουν :ghost:

Μετα λέω ο τρουπακης μάλλον δεν προτεινε Σούπερμαν αλλά δεν μαμιεται, είναι και αργά, καλό είναι. :D 

• Haha 5

Το Last Son το θεωρώ παρωχημένο από πλευράς σεναρίου. Τίποτα που δεν έχουμε ξαναδεί. Πολύ βαρετή ιστορία για τα σύγχρονα δεδομένα. Αντιθέτως, το Superman: Brainiac το θεωρώ αρκετά καλό. Κρίμα που έχει βγει out of print το TPB. Το ψάχνω μετά μανίας.

• Like 7