Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Τι διάβασα τελευταία (κόμικς)

Share

Recommended Posts

Dark Nights Death Metal: The Multiverse who laughs: Ειπα δε θα ξανασχοληθω με το Death Metal μεχρι να ολοκληροθει επιτελους. Αυτο το διαβασα κυριος γιατι ειχα διαβασει καποια απο τα tales from the Dark Multiverse. Μετριοτατο one shot στην καλυτερη. Εχει δημιουργους β διαλογης και δεν ειναι καν τοσο διασκεδαστικο οσο τα tales from the dark multiverse ακριβως επειδη προκειτε για ανθολογια.

X of Swords Destruction: Δεν εχω διαβασει ακομα το XoS γιατι περιμενα να ολοκληροθει. Τσεκαρα αυτο το one shot καθαρα απο περιεργεια χωρις να περιμενα να καταλαβω τιποτα. Τελικα το διασκεδασα. Ξεκινησα για το artwork εμεινα για τους ηρωες. Αυτο ειναι στην τελικη που λατρευω στα υπερηρωικα κομικ. Οτι δε θα τα διαβασω για τις ιστοριες αλλα για τους διαχρονικους τους ηρωες. Και περασα μια χαρα.

X Ray Robot: ΟΤΙ ΠΙΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΟ διαβασα τον τελευταιο καιρο. Κομιξακι της Dark Horse με μονο τεσσερα κεφαλαια. Διαβαστε το οπωσδηποτε.

• Like 9
  • Thanks 2

Διάβασα τα 2000AD 2184-2199

1.jpg  2.png  3.jpg  4.jpg  5.jpg

6.png  7.png  8.png  9.png  10.png

Κακό run για το περιοδικό, τίποτα ιδιαίτερο από ιστορίες. Ξεχώρισα μόνο το The Out του Dan Abnett. Φωτορεπόρτερ σε άγνωστους κόσμους στο διάστημα, ψάχνει να βρει το νόημα της ζωής. Θυμίζει αρκετά Halo Jones, πρώτα επεισόδια ήταν λίγο βαρετά και ασύνδετα, αλλά προς το τέλος πήρε τα πάνω του σεναριακά και βγήκε ένα καλό αποτέλεσμα. Περίεργα όμορφο το σχέδιο του Mark Harrison, για αυτό και όλες οι φωτό παραπάνω είναι από το συγκεκριμένο strip.

Επίσης διάβασα και το Τετράς - Η Ξακουστή του Πειραίως, από τους Γιώργο Σκαμπαρδώνη/Δημήτρη Κερασίδη και τις εκδόσεις Μικρός Ηρως.

12.jpg  15.jpg  11.jpg  14.jpg  13.jpg

Περιγράφει πως σχηματίστηκε η ιστορική κομπανία των τεσσάρων ρεμπετών, εκ των οποίων οι περισσότεροι από εμάς θα ξέρουν μόνο τον Μάρκο Βαμβακάρη, ίσως και τον Γιώργο Μπάτη. Ο Σκαμπαρδώνης είναι γνωστός (και καλός ΙΜΟ) συγγραφέας και χρησιμοποιεί σωστά τον λόγο, κάνοντας έτσι το ανάγνωσμα πιστευτό και ευχάριστο. Το σχέδιο από την άλλη είναι τελείως προσχηματικό, πλησιάζει στην καρικατούρα. Πολύ καλή παραγωγή, με flaps, ισως τεχνικά το πιο άρτιο κόμικ που έχει βγάλει η εκδοτική.

Διάβασα και το Spacewarp

21.png  23.jpg  20.jpg  24.jpg  22.jpg

Πρόκειτα για αυτοέκδοση ουσιαστικά, αλλά με επαγγελματικά χαρακτηριστικά. Ανθολογία τύπου 2000AD, με 5 ιστορίες, όλες γραμμένες από τον Pat Mills. Υποτίθεται ότι θα συνεχιστεί, αλλά με €10 για 70τόσες σελίδες, δεν νομίζω να βρει κοινό, εκτός από κάτι καμμένους σαν κι εμένα. Αξίζει πάντως, και οι περισσότεροι σχεδιαστές είναι καλοί έως και πολύ καλοί. Οι ιστορίες είναι sci-fi καμμενιές με over-the-top πρωταγωνιστές. Καλά πέρασα πάντως, δεν παραπονιέμαι.

• Like 8
  • Thanks 1

Ξεκίνησα το Top 10, γιατί είχα πολύυυ καιρό να διαβάσω Alan Moore. Για κάποιο λόγο δεν μου γέμιζε το μάτι, αλλά τα σπάει μέχρι τώρα! Μπλέκεται πολύ ωραία το χιούμορ με την φαντασία :thumbsup2:

• Like 6
  • Thanks 1

3 hours ago, geo_trou said:

Ξεκίνησα το Top 10, γιατί είχα πολύυυ καιρό να διαβάσω Alan Moore. Για κάποιο λόγο δεν μου γέμιζε το μάτι, αλλά τα σπάει μέχρι τώρα! Μπλέκεται πολύ ωραία το χιούμορ με την φαντασία :thumbsup2:

ΕΠΟΣ! Σε ζηλεύω, μακάρι να μπορούσα να το διαβάσω ξανά για πρώτη φορά :)

• Like 5
  • Thanks 1

Παράταση καραντίνας για όλες τις γιορτές, θα ανοίξουν τα βιβλιοπωλεία, οπότε και κάποια κομιξάδικα με αυτή την ιδιότητα.

Μέσα σ'αυτή την παράνοια, είπα να συνεχίσω τη σκούπα σε αυτά που ποτέ δε θα διάβαζα υπό άλλες συνθήκες...

Wild West T1 - Calamity Jane

Ό,τι έπρεπε για διάλειμμα από το Red Dead Redemption :P Φουλ ενήλικη βία, υπέροχο art, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο σεναριακά...

Ο Μαντέλα και ο στρατηγός

Προσωπικά, ό,τι καλύτερο έχει βγάλει ο Little Hero εκτός από Κορτοειδή, με την Εφημερίδα. Ιδιαίτερο art, πολύ καλή ροή, must read!

In Clothes Called Fat

Πολύ σκληρό ψυχολογικό κοινωνικό manga, το οποίο θα σας πονέσει, παρόλο το σχετικά μέτριο art και ιδιαίτερο flow. Ειδικά τώρα που η λαιμαργία είναι απίστευτα επικίνδυνη. Βέβαια...

Spoiler

a76AAqZ9_700w_0.jpg

Scarenthood

Γνωστός για την ενήλικη δουλειά του στα TF comics της IDW, ο Nick Roche φτιάχνει το δικό του θρίλερ και παίζει στα ίσα το Something Is Killing The Children! Δυνατό θριλεράκι, που ξεφεύγει από την πεπατημένη...

Olympia

Πόσο τα'σπασε πόσο. Από τα καλύτερα της χρονιάς και όχι μόνο...

Όργουελ

Προσοχή, ακολουθεί ευαίσθητο περιεχόμενο:

Spoiler

Γάμησε!!!!!!!!!!!!!

Κάντε το δώρο στον εαυτό σας φέτος τα Χριστούγεννα! :D 

...και μετά από τόση πχιότητα, ας πάω να συνεχίσω τα Λεονάρντο...

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 7
  • Thanks 2

Βάζω και άλλες σελίδες από το The Out των Dan Abnett και Mark Harrison, απλά και μόνο γιατί θεωρώ ότι είναι ότι πιο όμορφο έχει βγάλει το 2000AD τα τελευταία χρόνια :love:

1.jpg   2.jpg   5.jpg   6.jpg

7.jpg   9.jpg   8.jpg 

4.jpg   3.jpg

• Like 8
  • Thanks 1

Πολύ ωραίο σκιτσάκι αν και πολύ στυλιζαρισμένο για τα γούστα μου. Υποθέτω όμως είναι χάρμα στα μάτια ενός sci-fi φαν. :thumbsup2:

Είχα πάρει έναν τόμο peanuts, αυτόν που κάλυπτε το υλικό 1983-84. Τσάρλι Μπράουν, Σνούπι, Μάρτζι και δεν συμμαζεύεται. Δεν μπορώ να πω ότι μου άναψε κανένα λαμπάκι. Είχε τις στιγμές του, σίγουρα έπιασα μια ώριμη πλέον δημιουργική εποχή του Σουλτς οπότε δεν υπήρχαν ακρότητες ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω αλλά μια δοκιμασμένη συνταγή. Παραμένει διακριτικά απολιτίκ, ίσως και γιατί πλασάριζε εαυτόν ως παιδικό στριπάκι,αν και είχα στον μυαλό μου τον Τσάρλι Μπράουν ως μια Μαφάλντα του αμερικανικού βορρά, ίσως λάθος. 

Παρόλα αυτά έχει οξυδέρκεια στις ατάκες,σίγουρα δεν θα το πω κακό. Θα πω όμως ότι είναι πλέον εκτός εποχής, θα πω πως κρατάει μια καθαρά νοσταλγική λαβή στους αναγνώστες και θα πω πως μάλλον δεν θα το ξαναψάξω μιας και αυτόν τον τόμο τον σταμάτησα λίγο πριν την μέση. Αν βγάζεις σελίδα την σελίδα με το ζόρι σε χιουμοριστικό στριπ, απλά χωρίζουν οι δρόμοι σας. 

• Like 4
  • Thanks 1

Χωρίς να έχω σαφή εικόνα στο μυαλό μου, νομίζω ότι η περίοδος που διάβασες είναι «κατώτερη» από τα 60's. Λογικό μετά από τριάντα χρόνια να επέλθει μια «κούραση». Πάντως μην υποτιμάς τα Peanuts. Δεν είναι πολιτικοποιημένα, αλλά δεν είναι και παιδικά. Έχουν πολύυ ζουμί. :) 

Επίσης, δεν θα έλεγα ότι το σελίδα-σελίδα είναι ο καταλληλότερος τρόπος ανάγνωσης για τέτοιου είδους στριπάκια. Τώρα θα μου πεις, ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος. Ε δεν ξέρω :P 

• Like 3
  • Thanks 1

Όταν λέω σελίδα σελίδα εννοώ αυτές των μακρόστενων τόμων της canongate που έχουν τρία στρίπ έκαστη. Με άλλα λόγια, στο τέλος κάθε σελίδας έβλεπα πόσες μου έμειναν, τόσο βαριόμουν. 

• Like 5

Εγώ εκτός από τα Μίκυ Μυστήριο και τα Αντιρίξ και Συμφωνίξ που διαβάζω αυτή την περίοδο, διάβασα και το Kraven's Last Hunt και μπορώ να πω ότι μ'άρεσε πολύ! Δεν το περίμενα καθόλου (είμαι ο άνθρωπος που θεωρεί τα V for Vendetta και Killing Joke υπερεκτιμημένα άλλωστε και γενικά δε συμπαθώ ιδιαίτερα τα υπερ-ηρωικά :P )

• Like 7

Μετα απο ενα τεραστιο ταξιδι εξι μηνων, με πολλα διαλειμματα, αναβολες, εκνευρισμους, κλαματα αλλα και πολυ συγκινηση τελειωσα το Invincible. Παρολα τα προβληματα που ειχε αυτη η σειρα (και ηταν πολλα) μπορω να πω οτι ηταν ενα πολυ ομορφο ταξιδι. Θα μου λειψει απιστευτα.

Invincible #1 - (EU) Comics by comiXology

• Like 11
  • Thanks 2

Διαβάζω τον πρώτο τόμο Κρεπαξ της φανταγκραφικς. Δεν θα πω πολλά μέχρι να τον τελειώσω αλλά, στα 65 ευρώ που έκανε ο τόμος το 16’, πρέπει να είναι το μεγαλύτερο ποσό που έχω δώσει για τσόντα εβερ :lol:

• Like 2
  • Haha 7
  • Sad 1

5 hours ago, Θρηνωδός said:

Διαβάζω τον πρώτο τόμο Κρεπαξ της φανταγκραφικς. Δεν θα πω πολλά μέχρι να τον τελειώσω αλλά, στα 65 ευρώ που έκανε ο τόμος το 16’, πρέπει να είναι το μεγαλύτερο ποσό που έχω δώσει για τσόντα εβερ :lol:

Εμ, έτσι την πατάτε εσείς οι ποιοτικοί! Αντί να πας στο Μοναστηράκι και να πάρεις με τα €5 142 τσοντο-φουμέτια, ήθελε Crepax ο κ%λος σου :lol:

• Haha 12

• 2 weeks later...

Ξανα επιασα στα χερια μου το One More Day.... ηθελα να ρωτησω τους μυημενους, απ το λιγο που το εψαξα, τελικα η MJ τι ειπε στον Μεφιστο? η αρχικη αποκρυπτογραφηση που φεροταν να εχει πει "you will make me remember everything" απλά δε χρησιμοποιηθηκε ποτέ και αντιθετως ακυρωθηκε απο το One Moment in time? μαθαμε τελικα?

Ευχαριστω εκ των προτερων :beer:

• Like 4

71KldJwvmWL.thumb.jpg.fb437e7fc8bb4f4a6e491e282b482e47.jpg

Detective Comics: Rise of the Batmen

Πρώτη ιστορία του Tynion IV στον τίτλο ως βασικός συγγραφέας στα πλαίσια του DC Rebirh. Λοιπόν, την ιστορία αυτή την είχα διαβάσει πρώτη φορά πριν 2 χρόνια και δε μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση και για αυτό δε συνέχισα τη σειρά. Όμως, με τη κυκλοφορία του συγκεντρωτικού Omnibus  που περιέχει όλο το ραν, είπα να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία. 

Αυτή τη φορά, αφού έριξα κάπως τις προσδοκίες μου, το απόλαυσα περισσότερο. Σίγουρα δεν ανακαλύπτει το τροχό, αλλά παρόλαυτα η ιστορία είναι φρέσκια και έχει ορισμένες έξυπνες ιδεούλες.
Έχω διαβάσει ότι σε πολλούς δεν αρέσουν οι διάλογοι του Tynion, αλλά εγώ τους βρήκα εντάξει. Κάθε χαρακτήρας μιλάει όσο αρμόζει η περίσταση, τόσο όσο.

Στο καλλιτεχνικό κομμάτι υπάρχουν 2-3 σχεδιαστές εάν δε κάνω λάθος. Προσωπικά, ξεχώρισα τον βραζιλιάνο  Eddy Brarrows του οποίου το σχέδιο, σε συνδυασμό με τα όμορφα  χρώματα, είναι εκθαμβωτικό το λιγότερο.

DTC_934_4_7.thumb.jpg.8f6d0a3db52cf1983b3c4ce5395bea5f.jpg

Από τους χαρακτήρες διέκρινα τον Tim Drake και την Cassandra Cain ως τους πιο ενδιαφέροντες. (η Cain εδώ έχει ένα πολύ κουλ ψευδώνυμο - "Orphan") Αδιάφορη μου φάνηκε η Batwoman, "χλιαροί" οι Clayface και Stephanie Brown.

Με έψησε να το συνεχίσω. Το επόμενο λέγεται The Victim Syndicate και απ ό,τι βλέπω έχει ενδιαφέρουσα πλοκή με μία πρώτη ματιά. ;)

@chris_ts Εγώ θα σε γελάσω, γιατί πάει καιρός από τότε που το διάβασα. (και παλεύω να το ξεχάσω έκτοτε :lol:) Πάντως, τα τεύχη του JMS, ειδικά  αυτά με τον Romita, είναι ό,τι καλύτερο. Έγινα φαν του Romita. 

• Like 7
  • Thanks 1

On 29/12/2020 at 1:46 ΠΜ, chris_ts said:

Ξανα επιασα στα χερια μου το One More Day.... ηθελα να ρωτησω τους μυημενους, απ το λιγο που το εψαξα, τελικα η MJ τι ειπε στον Μεφιστο? η αρχικη αποκρυπτογραφηση που φεροταν να εχει πει "you will make me remember everything" απλά δε χρησιμοποιηθηκε ποτέ και αντιθετως ακυρωθηκε απο το One Moment in time? μαθαμε τελικα?

Ευχαριστω εκ των προτερων :beer:

Αχ...βαχ...

Spoiler

Χρησιμοποιήθηκε και πιστεύω αξίζει να διαβάσεις το One Moment In Time, είναι το επεξηγηματικό sequel και προσπαθεί να τα μπαλώσει με ενδιαφέροντα τρόπο.

Βέβαια, διαβάζω πως στο πιο πρόσφατο "reboot", το Fresh Start, ο Peter προσπαθεί να τα ξαναφτιάξει με τη γυναίκα της ζωής του; Όμως η MJ has gone PLACES από όσο ξέρω έκτοτε, παράλληλα με τον Parker...

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Haha 1

Διάβασα τους 6 τόμους της collected έκδοσης του Akira από την Dark Horse. Ξεκίνησε μουδιασμένα, ο τρίτος τόμος στο μεγαλύτερο ποσοστό του ήταν κακογραμμένος και χαώδης, όμως από τον τέταρτο ανεβαίνει με ένα θεαματικό φινάλε που σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό. Τα έχει όλα: ρομάντζο (αλλά όχι το πολύ της αηδίας), έχει εκρήξεις να σου φύγει το κλαπέτο, έχει μια άψογα γραμμένη δυστοπία, έχει πιστολίδι αλλά ο Ουτόμο την ακούει και υπαρξιακά (με το ρεύμα της συμπαντικής δύναμης) χωρίς να πουλάει φθηνή εύπεπτη φιλοσοφία πρώτου έτους ΕΚΠΑ (ωωω, μάθαμε ξαφνικά τον Νίτσε, "Ο θεός πέθανε" - Νίτσε και άλλα τέτοια φασέϊκα). 

Το σχέδιο είναι τυπικό manga (επικεντρώνεται στην δράση και στο page-turning παρά στην λεπτομέρεια) αλλά στα splash pages δίνει ρέστα. Γενικά, παρόλο που εγώ και το sci-fi έχουμε πάρει διαζύγιο οριστικά  και πληρώνω πανάκριβη διατροφή για τα  παιδιά μας, με κάτι τέτοια κόμικ ξαναβρισκόμαστε κάθε Χριστούγεννα και κάνουμε απενοχοποιημένο σεξ χωρίς να το μαθαίνει κανείς. 

Διαβάστε το, είναι από τα καλύτερα manga εκεί έξω και το γράφω έχοντας περάσει όλο το σχολείο με μπόλικο σκουπιδαριό από την χώρα των sensu και των wagashi (χαχα, να πάτε να ψάξετε στο google ρε τεμπέληδες). Βέβαια, μην βιαστείτε να δώσετε τα ~150 ευρώ της κυριλέ έκδοσης. Ψάξτε το ψηφιακά όπως έκανα και εγώ και μετά τα σκάτε. Εγώ μέχρι στιγμής πάω πάσο, ίσως στο μέλλον αν θελήσω να το ξαναδιαβάσω να το κλέψω από τον τρου. 

Banzai!

• Like 9
  • Thanks 1
  • Haha 3

29 minutes ago, Θρηνωδός said:

(ωωω, μάθαμε ξαφνικά τον Νίτσε, "Ο θεός πέθανε" - Νίτσε και άλλα τέτοια φασέϊκα). 

Πωωω...ρε φίλε, πόσο χιλιοπαιγμένο είναι το φασέικο Νίτσε και Γιουνγκ στις τζαπανίλες! Εξαιρετική ανάλυση για άλλη μια φορά.

• Like 7

29 minutes ago, Θρηνωδός said:

Γενικά, παρόλο που εγώ και το sci-fi έχουμε πάρει διαζύγιο οριστικά  και πληρώνω πανάκριβη διατροφή για τα  παιδιά μας, με κάτι τέτοια κόμικ ξαναβρισκόμαστε κάθε Χριστούγεννα και κάνουμε απενοχοποιημένο σεξ χωρίς να το μαθαίνει κανείς. 

Καταρχάς, η παραπάνω πρόταση είναι ό,τι πιο λογοτεχνικό έχω διαβάσει σε μη λογοτεχνικό κείμενο τα τελευταία χρόνια. Θα μπορούσε να εμφανίζεται σε ένα βιβλίο νουάρ - το εννοώ πολύ σοβαρά αυτό και με πάρα πολύ καλή διάθεση. Εύγε!  :beer:

Και σε γενικές γραμμές, συμφωνώ μαζί σου για το κόμικ :) 

• Like 7
  • Haha 3