Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Dredd

Pulp (Ed Brubaker, Sean Phillips)

Recommended Posts

1.jpg

O Max Winter ήταν ένας ληστής στην (όχι πλέον και τόσο) Άγρια Δύση στα τέλη του 19ου αιώνα. Και ήταν από τους λίγους τυχερούς που κατάφεραν να επιζήσουν και να γλυτώσουν από τους εκπροσώπους του νόμου που τον καταδίωκαν. Flash forward στο 1939, στη Νέα Υόρκη. Μεγάλος σε ηλικία πλέον, έχει γίνει συγγραφέας pulp διηγημάτων, μικρών σε έκταση ιστοριών για πιστολάδες στην Αγρια Δύση, τα οποία συνήθως δημοσιεύονταν σε φτηνά, μαζικής κυκλοφορίας, περιοδικά. Αντλώντας έμπνευση από τις δικές του εμπειρίες, ουσιαστικά γράφει την αυτοβιογραφία, προσπαθώντας με τα λίγα λεφτά που βγάζει να συντηρήσει τον εαυτό του, και την Rosa με την οποία συζεί, αλλά και την κόρη της. Όταν μαθαίνει όμως ότι έχει μια σοβαρή καρδιακή πάθηση, σε συνδυασμό με την επίσκεψη που δέχεται από ένα παλιό αστυνομικό που τον καταδίωκε από την εποχή που ήταν ληστής, αποφασίζει να πάρει την κατάσταση στα χέρια του, και να επιστρέψει στην εγκληματική του ζωή, να κάνει μια τελευταία ληστεία για να αφήσει κάποια χρήματα στη Rosa μετά το θάνατο του. Τίποτα δεν είναι όμως όπως φαίνεται.....

2.jpg     3.jpg     5.jpg

Μικρή παρουσίαση θα είναι αυτή που θα γράψω, για ένα μικρό σε έκταση κόμικ (72 σελίδες) αλλά με συμπυκνωμένη ουσία και μαγεία. Ο Ed Brubaker, απλά ξέρει πως να γράφει και το ότι καταφέρνει, μέσα σε τόσες λίγες σελίδες, να μας δώσει μια δουλειά τόσο ολοκληρωμένη και τόσο γεμάτη από νοήματα, φανερά και κρυφά, φανερώνει ακριβώς αυτή την ποιότητα του. Στο Pulp, αυτό είναι για εμένα που ξεχωρίζει πάνω από όλα. Σε αντίθεση με το αντιστοίχου μεγέθους My Heroes Have Always Been Junkies, το οποίο είχα βρει ελαφρώς αδιάφορο και αδούλευτο, εδώ πραγματικά ξεζουμίζει κάθε καρέ, χρησιμοποιεί απόλυτα το χώρο αυτών των 72 σελίδων, και γράφει μια ιστορία με σωστή αρχή, μέση και τέλος, με πραγματικά ενδιαφέροντες χαρακτήρες και αληθοφανείς συνθήκες γύρω τους αλλά και μέσα τους. Χρησιμοποιεί τον εσωτερικό μονόλογο, δοσμένο σε περιγραφές, όπως κάθε noir που σέβεται τον εαυτό του, αλλά ξέρει και το κάνει με σύγχρονο τρόπο, με μοντέρνα γραφή και όχι στείρα επανάληψη των κλισέ, αποδεικνύοντας γιατί θεωρείται ο κορυφαίος στο είδος του. Μόνη παρατήρηση που μπορώ να κάνω, είναι ότι για άλλη μια φορά σε βιβλία του, όπως στο Criminal, στο Kill or be Killed και άλλα, έχουμε το ίδιο μοτίβο του κατεστραμμένου πρωταγωνιστή, που βρίσκεται ένα βήμα πριν το τέλος, κάτι γίνεται το οποίο δείχνει ότι μπορεί να τον σώσει, και εν τέλει, καταλήγει χειρότερα από ότι ξεκίνησε. Όπως προείπα, έχει το χάρισμα να αλλάζει τη θεματολογία και τις ιστορίες σε τέτοιο βαθμό, ώστε να μην με έχει ενοχλήσει ουσιαστικά ακόμα, αλλά πιστεύω ότι καλό είναι να δούμε και κάτι άλλο από τον Brubaker ως συγγραφικό εργαλείο.

7.png     8.jpeg     4.jpg

Στο σχέδιο ο Sean Phillips παραμένει από τους κορυφαίους, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Ίσως όχι τόσο στην ίδια την σχεδιαστική του ικανότητα, έχω δει καλύτερους και εκφραστικότερους χαρακτήρες και αλλού. Εκείπου για εμένα διαπρέπει ο Phillips, είναι η σκηνοθεσία του αλλά και οι στάσεις του σώματος του κάθε χαρακτήρα. Στις χειρονομίες, στα καμπουριάσματα και σε όλες τις "λυγισμένες" του φιγούρες, βγαίνει όλος ο ρεαλισμός που ξεπηδάει από το χαρτί. Θα ήθελα να τον δω ξανά με άλλο χρωματιστή, πέρα από τον γιο του Jacob, ο οποίος ναι μεν είναι καλός και ταιριαστός, αλλά δεν νομίζω ότι προσθέτει τίποτα ιδιαίτερο στο σχέδιο του πατέρα του. 

Συνολικά, μια μεστή και γεμάτη δουλειά, παρά το μικρό της μέγεθος. Σαν ένα ωραίο διήγημα, καλοφτιαγμένο, λιτό και στιβαρό. Διαβαστε το άφοβα, θα σας αρέσει.

6.jpg

• Like 10
  • Thanks 2

Δε το έχω διαβάσει ακόμα, αν και είμαι σίγουρος ότι είναι υπέροχο. Το δίδυμο Brubaker-Phillips δε με έχει απογοητεύσει ποτέ. Θα αρκεστώ να πω μόνο ότι το εξώφυλλο του Pulp είναι ένα από τα καλύτερα που έχω δει φέτος. Ό,τι πρέπει για μία αφίσα δωματίου! :love:

• Like 7

Το διάβασα μόλις. Εξαιρετικότατο. Γρήγορο ανάγνωσμα, αλλά στιβαρό, με πολύ καλό artwork. Το προτείνω ανεπιφύλακτα. :) 

• Like 7

Παιδια εμενα παλι μου φανηκε ο ορισμος του μετριου. Οκ ευχαριστα περνας κανα μισαωρο που σου παιρνει να το διαβασεις αλλα το ξεχνας μετα απο καμια μερα. Οταν το διδυμο σου εχουν δωσει Criminal, Fade Out, Sleeper και ενα σωρο αλλα, ο πηχυς ειναι ψηλα. :)

• Like 6

9 hours ago, kwtsos said:

Παιδια εμενα παλι μου φανηκε ο ορισμος του μετριου. Οκ ευχαριστα περνας κανα μισαωρο που σου παιρνει να το διαβασεις αλλα το ξεχνας μετα απο καμια μερα. Οταν το διδυμο σου εχουν δωσει Criminal, Fade Out, Sleeper και ενα σωρο αλλα, ο πηχυς ειναι ψηλα. :)

E, λογικό δεν είναι; Σε 72 σελίδες, δεν μπορεί να φτάσει τον πήχη που άλλα έπιασαν με 12-20-30 τεύχη. Πρέπει να το κρίνεις με βάση τι είναι, όχι τι θα μπορούσε να είναι.

• Like 7

Εμένα από την άλλη μου φάνηκε πολύ ολοκληρωμένο, παρά το μέγεθος του. Το θεωρώ από τα καλύτερα κόμικς που έχω διαβάσει τελευταία :beer:

Ωραία παρουσίαση @Dredd :thumbsup2:

• Like 6