Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Dredd

ΤΜΝΤ - Αξίζει;

Recommended Posts

Για βοηθήστε με οι γνώστες. Τι παίζει με τα ΤΜΝΤ. Διαβάζω για ξεχωριστές σειρές, τι εννοείτε;

Θεματικά τι λένε; Η μόνο επαφή που έχω είναι με το animation που έβλεπα μικρός. Αν είναι κάπως έτσι, προφανώς και δεν με ενδιαφέρει, αλλά κάποιοι λένε ότι είναι πιο σκοτεινό το κόμικ, πιο ενήλικο κλπ.

Για δώστε μου τα φώτα σας.

• Like 7

Eχω ασχοληθει με την τελευταια σειρα της IDW. Ειναι ουσιαστηκα ενα reboot της σειρας με τον ιδιο τον Eastman στο πηδαλιο χρονια μετα την πρωτησειρα. Ηταν ικανοποιητικη σειρα δε θυμαμε για ποιον λογο την αφησα. Γενικα τα πρωτα κομικ πρεπει να ειναι δυσκολο να τα βρεις και μαλλον εχουν γερασει πολυ ασχημα. Ο τιτλος εβγαλε αρεκτα κομικς αλλα χωρις Eastman μεχρι την τελευταια σειρα που βγαινει τωρα αλλα δεν εχω ακουσει κανενα να κανει μεγαλη θραυση. Αν ειναι τσεκαρε την τωρινη σειρα και αν βρεις παρε και τα πρωτα για ιστορικους κυριος λογους.

• Like 7

@akirasyber9 Thanks. Για κάνε μου κάποια σύγκριση, με τι μοιάζει;

Παίζουν και κάποια ωραία hardcovers από την IDW αλλά δεν ξέρω τι έχουν μέσα, για αυτό και ρωτάω εδώ μήπως ξέρει κανείς.

• Like 5

Δε νομιζω οτι μπορω να το συγκρινω με κατι. ΕΙναι καφρικες ιστοριες με χελωνες νιντζα ωστοσο η τελευταια σειρα εχει πολλες συγκινιτικες και επικες στιγμες απο οτι εχω δει μιας και ο Eastman απογειωνει τον τιτλο. Ειδικα τωρα που εχει περασει τα 100 τευχη ολοι μιλανε με τα καλυτερα λογια. Ωστοσο ενα προβλημα της σειρας (και ισως ενας απο τους λογους που το αφησα πρως το παρων) ειναι οτι βασιζετε παρα πολυ στα tie ins. Αλλα αν τα αγοραζεις σε volumes ή omnis δε νομιζω να εχεις θεμα

• Like 5
  • Thanks 1

Έχω την εντύπωση ότι από την on-going σειρά έχουν γίνει ήδη oop κάποιοι από τους πρώτους τόμους (έχουν βγάλει καμιά ντουζίνα να πούμε, ζωή να 'χουν), αλλά ακούω κι εγώ καλά λόγια γενικά. Υπάρχουν και κάποιοι τόμοι που συλλέγουν τα πρώτα πρώτα TMNT, το TMNT Ultimate Collection (6 τόμοι με τα ορίτζιναλ ασπρόμαυρα) και το TMNT The Works (οι 5 από τους 6 τόμους της προηγούμενης σειρά με χρώμα). Εγώ έχω τα The Works, τα οποία δεν τα έχω διαβάσει ακόμα, αλλά δε θα σε συμβούλευα να ψάξεις αυτά, γιατί το πρώτο και το πέμπτο είναι oop, αν δεν κάνω λάθος. Τα ασπρόμαυρα είναι πιο εύκολο να βρεθούν. Να σημειώσω επίσης, ότι αυτοί οι τόμοι δεν περιέχουν όλη τη σειρά της Mirage, αλλά μόνο όσα έκαναν ο Eastman και ο Laird, οι ορίτζιναλ δημιουργοί, μέχρι που έγιναν πλούσιοι και πλήρωναν άλλους για να κάνουν τα κόμικς και αυτοί ασχολούνταν μόνο με την μπίζνα. :P 

• Like 4
  • Thanks 1

Καλά ναι, τι άκυρο είναι αυτό. Τώρα που το ψάχνω, δεν υπάρχουν πουθενά όλα τα τεύχη μαζεμένα, λείπουν πολλά. τουλάχιστον 30 από τα 60τόσα. Τι άκυρο;

• Like 5

Είχα διαβάσει κι εγώ καλά λόγια για την τωρινή σειρά, είχα δει και τα hc που είναι πολύ όμορφα και ψήθηκα. Αλλά μετά είδα πόσα είναι και πόσο κοστίζουν και σκέφτηκα πως ίσως να είναι προτιμότερο να έχω να φάω ένα πιάτο φαΐ..

@Dredd είχε κάνει ένα σχετικό βίντεο ο Τζεμ ο Μιντ, ίσως σε βοηθήσει.

Edit

• Like 4
  • Thanks 1
  • Haha 1

λοιπόν, μετά από έρευνα γιατί πωρώθηκα πρόσφατα με τα χελωνονιντζάκια χωρίς ιδιαίτερο λόγο, 2 είναι οι σειρές που ενδιαφέρουν έναν ενήλικο αναγνώστη κόμικς

-η ongoing της idw που τη συλλέγει στα hardcover όπως πήρα κι εγώ, μην κολλάς σε out of prints τα ξανατυπώνουν συνέχεια γιατί φεύγουν σαν ζεστά ψωμάκια,

τώρα από ποιότητα ιστορίας όλοι λένε τα καλύτερα, εγώ διάβασα τα πρώτα ψηφιακά και μου άρεσαν οπότε αποφάσισα να συνεχίσω να τη διαβάζω στα hd.. και μούφα να είναι κάποια δεν πειράζει χαχα χελωνονιντζάκια είναι αυτά :prankster: έχει φανατικό κοινό πάντως και συμμετέχει και σε αρκετά τεύχη ο Μιχάλης Διαλυνάς

https://en.wikipedia.org/wiki/Teenage_Mutant_Ninja_Turtles_(IDW_Publishing)#Collected_editions

-η παλαιά αυθεντική της mirage, απο αυτή που ξεκίνησαν όλα, ασπρόμαυρα ολντσκουλ και σκοτεινά... τα χελωνονιτζάκια που μάθαμε εμείς έγιναν έτσι για να πουλήσουν παιχνίδια και να βγει το καρτουν για τα παιδιά.. δειτε το επεισόδιο του ντοκυμαντερ του the toys that made us και θα σας λυθούν όλες οι απορίες

η idw τα έβγαλε σε hardcovers και πρόσφατα ξεκίνησε να τα βγάζει και σε tpb

θα τα βρεις με την ονομασία teenage mutant ninja turtles the ultimate collection

• Like 6
  • Thanks 1

1 hour ago, Dredd said:

δεν υπάρχουν πουθενά όλα τα τεύχη μαζεμένα, λείπουν πολλά. τουλάχιστον 30 από τα 60τόσα. Τι άκυρο;

χωρίς να είμαι σίγουρος γι αυτό που θα γράψω..

από το ντοκυμαντέρ που ανάφερα τα πρώτα τεύχη που έγραψαν οι 2 δημιουργοί ήταν ενήλικα, underground/fanzine της εποχής απο ένα σημείο και μετά όταν το πούλησαν σαν ιδέα για παιχνίδια άλλαξαν γραμμή και έφτιαξαν και το καρτούν για να γίνει πιο παιδικό.. οπότε στην ουσία θα μαζεύει τα πρώτα τεύχη με το όραμα των δημιουργών και όχι την πορεία που αναγκάστηκαν να πάρουν από την συμφωνία με τα παιχνίδια και μετά, που κυκλοφορούσαν 1000 σειρές ότι να ναι απλά για να πουλάνε παιχνίδια 

• Like 4
  • Thanks 1

Σ' αυτό το σημείο, να πω ότι η αυθεντική σειρά της Mirage, είναι πολύ hardcore. Πεθαίνει κοσμάκης αβέρτα. Οι δημιουργεί ήθελαν να ακολουθήσουν το πνεύμα (και να αποτιμήσουν φόρο τιμής) του Daredevil του Miller. Δεν ξέρω αν σας λέει κάτι αυτό. :P

• Like 6

Ω ρε γαμώτο, με ψήσατε. Με μια γρήγορη ματιά, τα Ultimate και τα ongoing ξεπερνούν τα €600.......

Μάλλον θα ξεκινήσω από τα Ultimate και βλέποντας και κάνοντας.

• Like 3
  • Haha 2

2 hours ago, falconara90 said:

Σ' αυτό το σημείο, να πω ότι η αυθεντική σειρά της Mirage, είναι πολύ hardcore. Πεθαίνει κοσμάκης αβέρτα. Οι δημιουργεί ήθελαν να ακολουθήσουν το πνεύμα (και να αποτιμήσουν φόρο τιμής) του Daredevil του Miller. Δεν ξέρω αν σας λέει κάτι αυτό. :P

Για την ακρίβεια ήθελαν και να σατιρίσουν Daredevil του Miller. :lol:

• Like 6
  • Thanks 1

Απλά αφήνω αυτό εδώ:

Btw η σειρά του '90 είναι μια χαρά, μέχρι τον 7ο κύκλο. Μετά προσπάθησαν να τα κάνουν πιο ενήλικα και σκοτεινά τα πράματα, σαν του comic, έβγαλαν 8-10 που είναι ό,τι χειρότερο έχει βγει και ακολούθησε μετά από χρόνια το πιο σκοτεινό reboot. Έκτοτε προσπαθούν να βρουν μια ισορροπία ανάμεσα στο campiness και το adult anti-hero.

Spoiler

την οποία imho την βρήκαν στην διαβόητη σκηνή με το ασανσέρ στο Bayverse

Το long run της IDW όντως θεωρείται ως κορυφαίο. Διάβασα το oneshot Michelangelo σε σχέδιο Διαλυνά μετά από ένα signing session @ Star και αυτό που είδα μου άρεσε πολύ. Όμως οι τόμαροι της IDW είναι "βαριά" χαρτιά από όλες τις απόψεις...

• Like 5
  • Thanks 1