Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Dredd

Berlin (Κυριάκος Αθανασιάδης, Νικόλας Κούρτης)

Recommended Posts

0.jpg

Ο Ράντολφ Κάρτερ είναι ιδιωτικός ντετέκτιβ στην Berlin, μια πόλη όπου οι ζωντανοί ζουν δίπλα-δίπλα με τους απέθαντους. Χωρίς καμία φιλοδοξία για τη ζωή και το μέλλον, αναλαμβάνει μικροδουλειές, απλά για να βγάζει τα ποτά του σε ένα καταγώγιο. Η φρίκη και η δυσωδία της ίδιας της πόλης είναι τέτοια, που πολλοί την παρομοιάζουν με την ίδια την Κόλαση και μάλλον έχουν δίκιο. Σε αυτό το σάπιο περιβάλλον, μια φαινομενικά απλή υπόθεση κλοπής, θα μετουσιαστεί σε ένα ανελέητο κυνηγητό, σε μία μίξη τρόμου και αγώνα για την επιβίωση.

2.jpg     1.jpg     3.jpg

Κλασικό, πιστό στις παραδόσεις του είδους, noir σενάριο με supernatural twist. O συγγραφέας Κυριάκος Αθανασιάδης, πολυγραφότατος με πολλά και διαφορετικά βιβλία στο παρελθόν του, κάνει το πρώτο του βήμα στο χώρο των κόμικς, και το κάνει με safe τρόπο και σχετική επιτυχία. Έχοντας μια ενδιαφέρουσα ιδέα, δημιουργεί ένα καινούριο κόσμο/πόλη, και μπλέκει, με ικανότητα, ρεαλιστικά και απόκοσμα στοιχεία, θυμίζοντας Lovecraft στη λογική και την έμπνευση. Στο Berlin-Πρώτος Θάνατος, το 85 σελίδων πρώτο άλμπουμ της σειράς, βαριά επηρεασμένος από τα noir αστυνομικά μυθιστορήματα που τοποθετούνται χρονικά την περίδο του μεσοπολέμου στις ΗΠΑ, χρησιμοποιεί όλα εκείνα τα κλισέ που μάθαμε από ακριβώς αυτά τα μυθιστορήματα. Και εδώ έρχεται ακριβώς η ένσταση μου, γιατί χρησιμοποιεί ΟΛΑ τα κλισέ αυτών των βιβλίων. Κατεστραμένος ιδιωτικός ντετέκτιβ, μπαρ-καταγώγιο όπου πνίγει τη ζωή του στο ποτό, χορεύτρια που τον αγαπάει και είναι πληροφοριοδότης του (αν και απέθαντη εδώ), femme fatale την οποία καταδιώκει αλλά καταλήγει να προστατεύει και πάρα πολλά άλλα. Σε συνδυασμό με το λόγο, στον οποίο δεν έχει γίνει καμία προσπάθεια εκμοντερνισμού, παρά παραμένει αυστηρά φυλακισμένος στη μανιέρα του 1920, π.χ. "Η ντροπή δεν είναι μία από τις αρετές μου.... Και δεν ξέρω ποιες είναι οι υπόλοιπες.", οι οποίες φαίνονται/ακούγονται λίγο cringy και λίγο αγγλισμοί, στα μάτια/αυτιά μου τουλάχιστον. Μην παρεξηγηθώ, όλο το σενάριο και όλοι οι διάλογοι ταιριάζουν απόλυτα με το ύφος και το χαρακτήρα του γενικότερου κόσμου που μας παρουσιάζεται, απλά ένιωσα ότι "κρατάνε" πίσω την ιστορία αντί να την απογειώνουν. Σίγουρα σε κάποιον που δεν έχει μεγάλη εμπειρία στο αντίστοιχο είδος βιβλίων/ταινιών, θα του φανεί περισσότερο πρωτότυπο.

9.jpg     8.jpg     10.jpg

Για αυτό όμως που δεν έχω κανένα παράπονο, είναι το σχέδιο του Νικόλα Κούρτη. Εκπληκτικό, πανέμορφο, από τα καλύτερα ασπρόμαυρα σχέδια που έχω δει από ελληνικά χέρια. Τρομερά δουλεμένο, οι μακρινές λήψεις της πόλης είναι εντυπωσιακές, με εκπληκτικά δουλεμένη λεπτομέρεια, επιβλητικό και υπέροχο. Σε βάζει πραγματικά στην ατμόσφαιρα της ιστορίας και αναδεικνυει μια τεράστια μεγαλούπολη, σκοτεινή και καταθλιπτική. Αλλά πέρα από τα κτίρια και τα αυτοκίνητα, και οι χαρακτήρες είναι σχεδιασμένοι, σχεδόν κινηματογραφικά θα έλεγα. Με έμφαση στις γκριμάτσες, στις κινήσεις των ματιών και των φρυδιών, καταλαβαίνεις απόλυτα τι αισθάνεται ο καθένας. Και η κίνηση τους είναι ολόσωστη, εντυπωσιακά δοσμένη και εκπληκτικά στημένη. Σταματάω εδώ, μου τελείωσαν τα επίθετα. Απλά να προσθέσω ότι θα ήθελα πολύ να τον δω να σχέδιαζει κάτι σε ένα steampunk κόσμο, και είμαι πολύ περίεργος πως θα φαίνεται το σχέδιο του με χρώμα.

6.jpg     4.jpg     7.jpg

Συνολικά πρόκειται για μια άρτια δουλειά, με κάποιες σεναριακές αδυναμίες, αλλά με φόντα να εξελιχθεί σε κάτι πάρα πολύ καλό. Η έκδοση περιέχει ένα 9σέλιδο που είχε δημοσιευτεί πρώτα στον Μπλε Κομήτη και αρκετά προσχέδια χαρακτήρων και τεράτων. Must-read και ανάμεσα στα κορυφαία του 2020.

5.jpg

• Like 13
  • Thanks 2

Πολύ ωραία παρουσίαση @Dredd, για ένα πολύ ενδιαφέρον κόμικ. 

Για το σχέδιο δεν έχω να πω κάτι, εμένα με κάλυψες πλήρως. Από τα καλύτερα σχέδια, που έχω δει τον τελευταίο καιρό και όχι μόνο σε ελληνικό κόμικ. 

Από εκεί και μετά, η ιστορία δεν είναι κάτι σπουδαίο και μάλλον θα τη χαρακτήριζα προσχηματική ή έστω εισαγωγική στον κόσμο του κόμικ. Για μένα, αυτό ήταν που με χάλασε λίγο, δηλαδή το ότι δεν βρήκα την ιστορία αρκετά χορταστική. Θέλω να πιστεύω όμως, ότι θα υπάρξει συνέχεια και θα εμβαθύνουμε στο σύμπαν, που έχει φτιάξει ο σεναριογράφος. Συμφωνώ και για την απομίμηση του ύφους των νουάρ μυθιστορημάτων, αλλά προσωπικά δεν το βρήκα αρνητικό, αν και σίγουρα δεν διεκδικεί δάφνες πρωτοτυπίας. 

Σίγουρα πρέπει να το διαβάσουν όλοι και οπωσδήποτε είναι στα κορυφαία της χρονιάς αυτής. :best:

• Like 8

Δεν το έχω διαβάσει, αλλά θα πω μια αποψάρα βασισμένος στα λεγόμενά σου, κάνοντας και μια υπόθεση για το πώς μπορεί να το σκέφτηκε το όλο θέμα. Το noir γενικά έχει συγκεκριμένα κλισέ τα οποία είναι χιλιοπαιγμένα, αλλά φαίνεται να υπάρχουν σε ΟΛΕΣ τις noir ιστορίες από καταβολής του είδους, οπότε δεν το βρίσκω παράλογο να τα αρμέγει και εδώ. Είναι σαν να είναι αναπόσπαστο κομμάτι του είδους κατά κάποιο τρόπο. Τώρα, ίσως ήθελε να πρωτοτυπήσει φέρνοντας το σουπερνάτσουραλ στοιχείο και κουμπώνοντάς το με το noir, μιας και οι αρχετυπικοί noir χαρακτήρες θα μπορούσαν να το τραβήξουν αυτό. 

• Like 6

Σε επικοινωνία που είχα με τον συγγραφέα Κυριάκο Αθανασιάδη, μου είπε κάποιες πληροφορίες και πρέπει να διορθώσω κάτι. Δεν είναι η πρώτη του δουλειά σε κόμικς, αλλά έχει κάνει 2 10σέλιδα στη Βαβέλ και περίπου 15 2σέλιδα τα τελευταία 2 χρόνια, πάντα μαζί με τον Κούρτη.

Προς αποκατάσταση της της ακρίβειας.

• Like 4
  • Thanks 3

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...