Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

angeltze

Gloomverse (Crayon Queen)

Recommended Posts

h3055-sqbcj.thumb.png.ce48a3efd0b482a8c0c8708d199e4df3.png

Αρχικά στο SmackJeeves, ύστερα στο thecomicseries (εξού και οι πολλές μαζεμένες σελίδες στα πρώτα κεφάλαια), το μεγαλύτερο και μοναδικό (πλέον και προς το παρόν) ongoing έργο της Crayon Queen (το αληθινό όνομά της δεν είναι γνωστό). Πράγματι, όπως ήδη σας προϊδέασε ο τίτλος, πρόκειται για το Gloomverse. Τρέχει από τις αρχές του 2016 μέχρι και σήμερα και έχει μπόλικο υλικό προς ανάγνωση (νεράκι μάλιστα).

Screenshot_2.thumb.png.9c0523e039d16e318fe1e92f27a5665f.png

Παρατηρώ ήδη ότι αυτή η παρουσίαση θα είναι κάπως βαρετή, εν μέρει επειδή δεν έχω και πολλή όρεξη, αλλά επίσης δεν νομίζω ότι μπορώ όντως να αναλύσω αυτό το webcomic χωρίς να μπω στη διαδικασία να σποιλάρω κάτι ή να δώσω μια ιδέα για πράγματα που θα επακολουθήσουν, εντούτοις θα ανεβάσω δύο-τρεις σελίδες από σχετικά αρχικά στάδια. Προς το παρόν, θα πω τα κλασσικά ότι ο κόσμος παρουσιάζει ένα μεγάλο ενδιαφέρον λόγω των πρωτότυπων ιδεών της συγγραφέως, οι οποίες έχουν αξιοποιηθεί επαρκώς. Το σχέδιο είναι καρτουνίστικο και απλό στα πρώτα κεφάλαια, σταδιακά όμως εξελίσσεται σε ιδιαίτερα δυνατή και όμορφη δουλειά. Έχει επίσης γίνει άψογη δουλειά στα designs των χαρακτήρων, καθώς είναι όλοι τους απίστευτα ξεχωριστοί και πολύ marketable (δηλαδή τους βλέπεις και είναι αυτομάτως αναγνωρίσιμοι) και, φυσικά, ταιριάζουν με τη θεματολογία του κόσμου. Παραδείγματα:

Screenshot_20200408-222157_waifu2x_noise3.thumb.png.f13f510d7445ef95c2a772c3a0d8df32.png     620460412_What_a_good_cloudy_boi...._waifu2x_noise3_scale_x2_0.thumb.png.422c2b185cf1e755ae9027f7f916f2f2.png     ecoversian_final_design_by_loverofpiggies_d6uzfcl-fullview_waifu2x_noise3.thumb.png.b7676bb0940595d230859e74fae2fec8.png

Είναι αλήθεια ότι το webcomic αυτό θίγει ορισμένα ζητήματα κοινωνικής και πολιτικής φύσεως, στα οποία δεν θα ήθελα να αναφερθώ (σπόιλερς, τι να κάνουμε). Παρολ'αυτά, τα χειρίζεται αρκετά καλά και ανθρώπινα, ώστε να μην αισθάνεται ο αναγνώστης πως του ταΐζουν πολιτική ορθότητα. Ακόμη κι έτσι, το βασικό focus της ιστορίας είναι η πρωταγωνίστρια, μια κοπέλα σε έναν κόσμο που η μαγεία είναι η νόρμα χωρίς η ίδια να μπορεί να τη χρησιμοποιήσει. Από εκεί και πέρα, πλαισιώνεται από ένα δυνατό καστ με ειλικρινά ενδιαφέροντες χαρακτήρες και προσωπικότητες. Το ύφος του webcomic είναι αρχικά χαλαρό, διασκεδαστικό και ολίγον κάφρικο, παρολ'αυτά, όσο προχωρά η ιστορία, τη θέση των προηγουμένων παίρνει το σοβαρό δράμα με πολλή ένταση και σκηνές που κάνουν το στομάχι μου να σφίγγεται. Η ιστορία που προσπαθεί να πει (δεν την έχει πει όλη ακόμη) η δημιουργός είναι περίπλοκη, τεχνικά και συναισθηματικά, και μάλιστα νομίζω ότι έχει θέσει τον πήχη ψηλά, χωρίς όμως να με ανησυχεί ότι δεν θα μπορέσει να ανταπεξέλθει.

Screenshot_3.thumb.png.9001f708fe9dc29b8df19b66703b6fcc.png     Screenshot_4.thumb.png.a30bc3a9e491e5ed7f58b848bfcb88c9.png

Αξίζει να αναφέρω πως η Crayon Queen κάνει μια προσπάθεια να τυπώσει τη δουλειά της και σε φυσική έκδοση. Έχει τυπώσει τρεις τόμους, ο πρώτος μάλιστα και σε επανέκδοση, και αυτόν τον καιρό πωλούνται ο δεύτερος και ο τρίτος. Είναι αξιόλογη εκτύπωση απ'όσο έχω δει, αλλά δεν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά, καθώς δεν τα έχω αγοράσει εγώ ο ίδιος λόγω έλλειψης χρημάτων και χώρου :prankster:

Το συνιστώ σίγουρα, αν και μπορώ να φανταστώ γιατί δεν είναι για όλους. Κάνει update κάθε Τρίτη και Πέμπτη, οπότε η συχνότητα updates είναι αρκετά καλή για παρακολούθηση.

✺✹✺

Screenshot_5.thumb.png.6b240676f92ff1386620e914bdbcd0dd.png

• Like 6
  • Thanks 2