Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Λίστα καναλιών στο Youtube σχετικά με κόμικς

DaDiRa
 Share

Recommended Posts

Τα βάζω για αρχή σε φθίνουσα σειρά συνδρομητών, και αν μαζευτούν αρκετά μπορούμε να τα οργανώσουμε με βάση το είδος του υλικού τους.

Ελληνικά κανάλια:

Ξένα κανάλια:

Edited by DaDiRa
  • Like 10
  • Thanks 5

Και δύο λόγια σε διπλόποστ για να εξηγήσω τα έξτρα δικά μου που πρόσθεσα. Προσωπικά έχω συνδρομή σε ακόμα περισσότερα, αλλά είναι μικρά σε μέγεθος και γι' αυτό είτε έχουν καταλήξει τελείως ανενεργά, είτε έχουν αλλάξει ελαφρώς θεματολογία. Εννοείτε μου λέτε για ό,τι ξέχασα ή για ό,τι ανακαλύπτετε. Θα προσπαθήσω να την κρατάω ανανεωμένη. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να θέσουμε ποιοτικά κριτήρια, αλλά επειδή προφανώς σκοπός δεν είναι να κάνουμε λίστα με όλα τα κανάλια που ασχολούνται με κόμικς, ας πούμε ότι αρκεί να σας αρέσει το περιεχόμενο του. Για παράδειγμα παρακάτω λέω για κανάλια που είναι "μικρά" και δεν νομίζω ότι είναι για να παρουσιαστούν σε δικό τους θέμα λόγω του ύφους τους.

Το Walt's Comic Book Channel αν και πλέον είναι ανενεργό (ασχολείται που και που αλλά περνάει καιρός για νέο βίντεο) το πρόσθεσα γιατί κάνει reviews ακριβώς έτσι όπως τα θέλω. Στις "καλές" του μέρες έκανε βίντεο κάθε εβδομάδα και σχολίαζε τα ongoing τεύχη που αγόραζε.

Ο sleepyreader είναι από τους πιο ευχάριστους να ακούς στο background στα μακροσκελή του video. "It stays lo-fi", όπως έυστοχα λέει στο πρόσφατο intro του.

Ο earl grey κάνει τα "panellogy" που είναι πολύ προσεγμένα ως προς το περιεχόμενο τους.

Και τον eta nick δεν τον έχω παρακολουθήσει ιδιαίτερα αλλά βλέπω ότι τελευταία πιάνεται αρκετά με θέματα της βιομηχανίας.

• Like 9
  • Thanks 4

• Dredd pinned this topic

είναι λίστα ξένων καναλιών συμφωνα με τον τίτλο, αλλά αν ειναι να βαλουμε και ελληνικά, φυσικά :)

PhantomDuck

Smassing Culture (παόλο που δεν ασχολείται αποκλειστικά με κόμικς

Παρακολουθώ κι εγώ Sleepyreader, έχει ενδιαφέροντα βίντεο :)

όπως επίσης και Pop Culture Philosophers, ειδικά για τα Weekly Comic book reviews, καθώς συμπίπτει αρκετά με το γούστο μου

:beer:

• Like 5

Πολύ ωραία, δεν γνώριζα τα πρώτα, είχα την εντύπωση ότι το (εξαιρετικό) ComicTropes είναι το μεγαλύτερο από άποψη συνδρομητών.

Πριν λίγες μέρες ανακάλυψα το κανάλι του Matt Draper - πλούσιο υλικό και ωραίες αναλύσεις!

(επίσης θα έλεγα να μην συμπεριλάβουμε κανάλια δημιουργών όπως του Αlex Ross αφου παρουσιάζουν κάτι πολύ συγκεκριμένο και δεν ασχολούνται γενικά με τα κόμικς)

Edited by Lord Makro
  • Like 6

Υπάρχει και το podcast Word Balloon (όπου παίρνει συνεντεύξεις από τους πάντες) και ανεβάζει τα επεισόδια του και στο yt

Και ένα κανάλι που ανακάλυψα πριν λίγες μέρες, το Cartoonist Kayfabe, από τους δημιουργούς Ed Piskor και Jim Rugg. 

• Like 7

Αρχικά, αλλάζω τίτλο και για τους Έλληνες φυσικά κάνω διαφορετική λίστα για να μην "αδικούνται" στη φθίνουσα σειρά subs. Εγώ προσθέτω τον Nostalgia Hit Me, που εμφανίστηκε πριν λίγο καιρό μαζί με τη Επίσημη Συλλογή Graphic Novels της Marvel, αλλά έχει κάνει και άλλα βίντεο.

Προστέθηκαν και οι υπόλοιποι που μου προτείνατε. Αν μου ξέφυγε κανένας, πείτε.

23 hours ago, gr8 said:

εμένα μου αρέσει κι αυτό

The Deluxe Edition

Σ' ευχαριστώ που μου τον θύμισες αυτόν! Δεν ξέρω πως είχε ξεφύγει από τα subs μου αλλά έχει εξαιρετικό edit.

22 hours ago, Lord Makro said:

(επίσης θα έλεγα να μην συμπεριλάβουμε κανάλια δημιουργών όπως του Αlex Ross αφου παρουσιάζουν κάτι πολύ συγκεκριμένο και δεν ασχολούνται γενικά με τα κόμικς)

Alex Ross και 2000 AD έβαλα γιατί είδα ότι έχουν και γενικής φύσεως περιεχόμενο. Βέβαια τώρα που ξαναβλέπω το κανάλι του Ross, είναι καθαρά για να προωθήσει δική του δουλειά, οπότε ίσως να μη ταιριάζει με τη λίστα.

22 hours ago, Darth Chris said:

Και ένα κανάλι που ανακάλυψα πριν λίγες μέρες, το Cartoonist Kayfabe, από τους δημιουργούς Ed Piskor και Jim Rugg. 

Έχω ακούσει μερικά επεισόδια από αυτό το podcast. Βέβαια μου ήταν δύσκολο να ακολουθήσω τη συζήτηση, και δεν θυμάμαι αν έφταιγε ότι δεν είχα επαφή με το θέμα για το οποίο μιλούσαν ή απλά η ροή της εκπομπής. Από youtube και με εικόνα θα είναι σίγουρα πιο εύκολο.

• Like 8

Υπάρχει και αυτό το κανάλι, που είναι από το mycomics.gr. Ο Κώστας Καπετσώνης επισκευάζει διάφορα παλιά τεύχη και μιλάει κιόλας για αυτά και γενικώς λέει κάποια ενδιαφέροντα πράγματα. Πάντως, νομίζω, ότι ίσως να περιέχει και κάποια βίντεο με πωλήσεις. Βεβαίως, ασχολείται μόνο με παλιά κόμικς. 

• Like 5
  • Thanks 2

• 3 months later...
  • 1 year later...

Αυτή τη στιγμή έχω καταλήξει να βλέπω μόνο Pop Culture Philosophers, γιατί με ενδιαφέρουν τα σύντομα reviews αλλά και το pop culture review που κάνει, που παρουσιάζει επερχόμενα projects για comics αλλά και σινεμά, κτλ.

Πέρα απ' αυτό όμως, έχω κάποια άλλα να προτείνω.

• Σαν το Comics Explained και τον Comics Historian, είναι ο Dopespill
  • Σταθερός με πολλά βίντεο τη βδομάδα και πολύ ενδιαφέρων είναι ο Mike Spider-Slayer με το Comic Book Corner 2.0. Ο μόνος λόγος που έχω σταματήσει να τον βλέπω, είναι επειδή καμιά φορά σποϊλάρει στα reviews του, οπότε προτιμώ το PCP. Έβλεπα κι έναν άλλον παρόμοιο επίσης με καπελάκι, αλλά δεν θυμάμαι τώρα πώς λέγεται.
  • Πολύ καλό κανάλι που δυστυχώς έχει έναν χρόνο να βγάλει βίντεο είναι ο Professor Thorgi. Νομίζω ότι πλέον ασχολείται μόνο με το gaming κανάλι του δυστυχώς. Ωστόσο αξίζει να το επισκεφτείτε μόνο και μόνο για τα Top 100 της χρονιάς που έκανε μέχρι το 2021 ετησίως. Βιντεάρες, με πολλές ωραίες προτάσεις.
  • Επίσης πολύ αξιόλογος που πλέον έχει ψιλο-σταματήσει (βγάζει σπάνια) είναι ο Nerdsync.
  • Ωραίο καναλάκι το Comic Drake με θεματικά βίντεο.
  • Αν σας αρέσουν top 10 λίστες σαν του Watch Mojo, υπάρχει το Top 10 Nerd. (Υπάρχει και Watch Mojo Comics αν δεν κάνω λάθος).
  • Επίσης έτσι "πιασάρικα" με λίστες είναι το WhatCulture Comics και το Variant Comics.
  • Λίγο πιο πολιτικό, ίσως το μόνο κανάλι που είναι αντίποδας στη θάλασσα των comicsgaters, είναι το Actual Fandom. Το κακό είναι ότι έχει αλλάξει στυλ και ύφος (και όνομα) πόσες φορές και με χαλάνε και οι ειρωνικοί clickbait τίτλοι που βάζει πλέον στα βίντεο του.

Bonus:

Δεν έχει να κάνει με κόμικς (αν και αναφέρει συχνά-πυκνά) αλλά είμαι σίγουρος ότι θα σας αρέσει, ο Daniel Greene ασχολείται με το fantasy genre, κυρίως στη λογοτεχνία, αλλά και σινεμά/τηλεόραση.

• Like 5
  • Thanks 4

8 hours ago, Amatyultar said:

Αυτή τη στιγμή έχω καταλήξει να βλέπω μόνο Pop Culture Philosophers, γιατί με ενδιαφέρουν τα σύντομα reviews αλλά και το pop culture review που κάνει, που παρουσιάζει επερχόμενα projects για comics αλλά και σινεμά, κτλ.

κι εγώ το ίδιο, κυριως για τα weekly comic book reviews :prankster:

@Amatyultar ενδιαφέρουσες προτάσεις, :thanx:

• Like 5

Τις προάλλες που έψαχνα αυτόν με το καπελάκι που βγάζει πολλά βίντεο την εβδομάδα και ξέχασα πώς τον λένε (Comic Book Dave? κάπως έτσι) έπεσα πάνω στον BJ KICKS που κάνει πολύ αξιόλογα εβδομαδιαία reviews των νέων κόμικς. Πλέον θα παρακολουθώ κι αυτόν εκτός από PCP.

• Like 3
  • Thanks 2

11 hours ago, Amatyultar said:

Τις προάλλες που έψαχνα αυτόν με το καπελάκι που βγάζει πολλά βίντεο την εβδομάδα και ξέχασα πώς τον λένε (Comic Book Dave? κάπως έτσι) έπεσα πάνω στον BJ KICKS που κάνει πολύ αξιόλογα εβδομαδιαία reviews των νέων κόμικς. Πλέον θα παρακολουθώ κι αυτόν εκτός από PCP.

Χάζεψα τον PCP, αλλά δίνει έμφαση κυρίως στα υπερηρωικά, από όσο είδα. Ξέρεις κάποιον αντίστοιχο με έμφαση στα indie?

• Like 4

1 hour ago, Dredd said:

Χάζεψα τον PCP, αλλά δίνει έμφαση κυρίως στα υπερηρωικά, από όσο είδα. Ξέρεις κάποιον αντίστοιχο με έμφαση στα indie?

Αναλόγως πόσο indie εννοείς, πχ. ο PCP έχει ένα κόλλημα με Ice Cream Man και γενικά κάνει συνέχεια reviews Image, AWA, Vault, Valiant, κτλ.

Πιο indie απ' αυτά όντως δεν έχει.

Απ' ότι είδα με τον BJ Kicks, το ίδιο.

Τσέκαρε ωστόσο τον Thorgi που έβαλα πιο πάνω και τις τοπ 100 λίστες του. Ο Thorgi είχε πάντα τεράστια αγάπη για indies, και μάλιστα είχε πει πριν σταματήσει τα βίντεο ότι για κάθε βίντεο που κάνει για υπερηρωικά κόμικς, στη μέση του βίντεο απροειδοποίητα θα προτείνει ένα indie. Αυτό θα ήταν τέλειο ρε γαμώτο.

• Like 3
  • Thanks 2

2 hours ago, Dredd said:

Σχολιάζει σχεδόν όλες τις νέες κυκλοφορίες. Στα comic book reviews ξεκινά με το pick of the week τεύχος, που τις περισσότερες φορές είναι κάποιο indie. Στη συνέχεια παρουσιάζει τα τεύχη marvel & DC, μετά image και τέλος τα υπόλοιπα indie. Προσωπικά με εξυπηρετεί πολύ η μινι ανασκόπηση της εβδομάδας για να δω τι θα διαβάσω :)

• Like 5

• 2 weeks later...
On 26/10/2022 at 7:28 ΜΜ, GreekComicFan said:

Ο Mark Millar μόλις έφτιαξε δικό του κανάλι στο YouTube με τον τίτλο Millar Time και έχει βάλει μια συνέντευξη με τον Gerry Conway.

https://youtube.com/channel/UC_t32LnEV0fbRm-_xRfVfkg

Δεύτερο επεισόδιο. Rob Liefeld.

• Like 6