Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Υπερεκτιμημένα κόμικς!

Jim®
 Share

Recommended Posts

abe940b26123a7c9c300c17f7625bac3.thumb.jpg.bbda2529ab9ec2f58578cdd3de7c8d36.jpg

Ώρα να κλάψουν μανούλες, να χωριστούν οικογένειες και αδέλφια να στραφούν το ένα ενάντια στο άλλο! Ποιο θεωρείτε πως είναι το πιο υπερεκτιμημένο κόμικ που έχετε διαβάσει ποτέ; Αναφέρομαι σε κόμικ που έχουν προκαλέσει ντόρο, έχουν καθολική αποδοχή και θεωρούνται διαμάντια, αλλά για κάποιο λόγο εσάς δεν σας κέρδισαν. Μπορείτε να αναφέρετε βαρύγδουπους τίτλους που θεωρούνται έργα σταθμός για την 9η τέχνη ή και σχετικά πιο άγνωστες εκδόσεις. Φυσικά, μια αιτιολόγηση θεωρείται απαραίτητη προκειμένου να έχουν βήμα οι υπόλοιποι ώστε να σας απαντήσουν και να τσακωθείτε με λύσσα και μανία. 

Και κάνω την βάναυση αρχή.

Προσωπικά, το κομικ που θεωρώ υπερτιμημένο όσο δεν πάει, είναι ένα εμβληματικό κόμικ, που ακούει στο όνομα

Spoiler

The Dark Knight Returns!

Ναι, καλά διαβάσατε. Όσο περίεργο κι αν ακούγεται, η δουλειά που έχει κάνει ο Μίλερ στον Μπάτμαν δεν μου αρέσει καθόλου. Not my Batman ρε παιδί μου! Η μόνη του δουλειά που αφορά τον σκοτεινό ιππότη που μου φάνηκε καλή ήταν το Year One. Κατά τα άλλα, η μπρουτάλ, βρώμικη, αξύριστη εκδοχή της νυχτερίδας που βρωμοκοπάει αντρίλα από την γωνία και είναι και μισότρελη, δεν με κέρδισε ποτέ. Επιπλέον, το σχέδιο είναι τιμωρία για τα μάτια και με κάνει να θέλω να το κρύψω κάθε φορά που το βλέπω, για να διαβάσω μόνο τα μπαλονάκια... 

Edited by Jim®
  • Like 10
  • Thanks 3
  • Haha 4
  • Sad 2

Θα πάρω τη σκυτάλη και θα πω το λατρεμένο από τους περισσότερους Sin City, που προσωπικά ποτέ δε μου έκανε ιδιαίτερο κλικ, δεν υπέφερα κιόλας διαβάζοντάς το, αλλά το θεωρώ μέτριο για τα γούστα μου. Ούτε το Dark Knight Returns μου άρεσε, πάνω κατω για τους λόγους που ανέφερε ο @Jim®

Ακολουθεί το Θανατάδικο (Fun Home) της Bechdel, που ενώ θεωρείται αριστούργημα, με ταλαιπώρησε πάρα πολύ να το τελειώσω. Νομίζω θα χρειαζόταν λίγο έστω χιούμορ, να το ελαφρύνει κάπως.

Το Δαχτυλίδι του Νιμπελούγκεν επίσης, μου φάνηκε εξαιρετικά αδιάφορο.

όπως και το Logicomix, που πείστηκα να το διαβάσω και δεύτερη φορά, μήπως δεν ήμουν στο κατάλληλο mood την πρώτη φορά... το βαρέθηκα θανάσιμα και τη δεύτερη.

Είχα σκεφτεί 2-3 ακόμα, αλλά τα ξέχασα, καθώς σκεφτόμουν το πόσο δε μου άρεσε το Logicomix :prankster:

• Like 12
  • Thanks 2

@Jim® Ditto για το κόμικ που αναφέρεις. Ωραιότατη μπούρδα :D 

Πάντως, θαρρώ πως η μόνη περίπτωση στην οποία ένιωσα άσχημα που δεν μου άρεσε ένα κόμικ, ήταν το Eternauta. Ήθελα πολύ να μου αρέσει, είχε πάρα πολλά στοιχεία που μου άρεσαν, αλλά είχε και πολλά που με ξενέρωσαν φουλ.

Από την άλλη, δεν μπορώ να τα χαρακτηρίσω υπερτιμημένα κόμικς, υπό την έννοια ότι είχαν τεράστια επιρροή σε πολύ κόσμο. Απλά κακογέρασαν imho.

edit: αναθεωρώ, το Dark Knight Returns ήταν μπούρδα κι όταν πρωτοβγήκε :prankster:

• Like 11
  • Sad 2

Τα δύο που μου έρχονται πρώτα στο μυαλό, είναι το Μπλακσαντ, το οποίο αν και μου άρεσε πολύ σχεδιαστικά, το σενάριο μου φάνηκε κουραστικό, δυσνόητο σε ορισμένα σημεία, ενώ θα μπορούσα να πω ότι ήταν και διεκπεραιωτικό και το δεύτερο, είναι το Logicomix, στο οποίο δεν έχω πολλά να προσάψω πέραν του ότι μου φάνηκε τρομερά βαρετό( δεν θα συμφωνήσω πάντως @kabuki ότι είναι τόοοσο κακό, υπερεκτιμημένο πάντως, σίγουρα).

• Like 11
  • Thanks 1

Ρε παιδιά, το Logicomix μου το έχουν εξυμνήσει αλλά ποτέ δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ! Δεν ξέρω καν τι πραγματεύεται! :lol: 

19 minutes ago, geo_trou said:

edit: αναθεωρώ, το Dark Knight Returns ήταν μπούρδα κι όταν πρωτοβγήκε :prankster:

Εμένα μου κάνει εντύπωση που πολλοί θεωρούν την εκδοχή του Miller την απόλυτη εκδοχή Batman! Πέρα από Year One, ό,τι έχω διαβάσει από μιλερικό Μπάτμαν με άφησε αδιάφορο ή δεν μου άρεσε ΚΑΘΟΛΟΥ (All Star Batman and Robin, Master Race, Strikes Again...) 

• Like 11

Κορτο Μαλτεζε. Όχι κάποιο συγκεκριμένο. Όλα. Απλά δεν μπορώ το ύφος του κόμικ.

Transmetropolitan. Ξεκινάει δυναμικά από ένα σημείο και μετά το βρήκα πολύ preachy. Γενικότερα οτιδήποτε από warren ellis μου φαίνεται μέτριο στην καλύτερη.

Συμφωνώ επίσης για το Dark Knight. Πολύ συντηρητικό κόμικ κατά την γνώμη μου.

Ινκαλ. Μπούρδα από τις λίγες. Ποιος αντέχει τις new age αηδιες του jodorowsky για σελίδες επί σελίδων; Όχι εγώ μια φορά.

Αυτά σαν πρώτη φουρνιά. Ίσως επανέλθω βέβαια :lol:

• Like 13

• Jim® changed the title to Υπερτιμημένα κόμικς!
5 hours ago, kabuki said:

Ακολουθεί το Θανατάδικο (Fun Home) της Bechdel, που ενώ θεωρείται αριστούργημα, με ταλαιπώρησε πάρα πολύ να το τελειώσω. Νομίζω θα χρειαζόταν λίγο έστω χιούμορ, να το ελαφρύνει κάπως.

Το παλεύω εδώ και βδομάδες και ακόμα είμαι στα μισά. Εννοείται ότι και το Logicomix φουλ υπερεκτιμημένο. Επίσης, σχεδόν όλα τα υπερηρωικά που έχω διαβάσει και θεωρούνται αριστουργήματα τα βρίσκω υπερεκτιμημένα. 

3 hours ago, kwtsos said:

Κορτο Μαλτεζε. Όχι κάποιο συγκεκριμένο. Όλα. Απλά δεν μπορώ το ύφος του κόμικ.

Lotr So You Have Chosen Death GIF - Lotr So You Have Chosen Death Chosen Death GIFs

Edited by Beefheart
  • Like 6
  • Haha 10

On 10/12/2022 at 9:44 ΜΜ, Jim® said:

Ρε παιδιά, το Logicomix μου το έχουν εξυμνήσει αλλά ποτέ δεν έχω κάτσει να ασχοληθώ! Δεν ξέρω καν τι πραγματεύεται! :lol: 

Ούτε το ίδιο; Παράλογο; Δεν απαντάει, άρα λογικό :prankster:

Ας καρφώσω κι εγώ μερικά στο φέρετρο των υπερεκτιμημένων:

~ Corto Maltese

~ Blacksad (σεναριακά)

~ Ό,τι έχει κάνει ο Bilal

~ O Moebius (σεναριακά) :DDD:

~ Η Βαβέλ

~ We3

~ Amazing Spider-Man από Romita Jr, Nick Spencer και J. Michael Straczynski

~ Civil War

~ Mockingbird

~ Justice

~ Harleen

~ Batman: The Killing Joke

~ Batman: The Long Halloween

~ Batman: Arkham Asylum - A Serious House on Serious Earth

~ Τα άπαντα του Frank Miller (σχεδιαστικά)

~ Blankets

~ Black Hole

~ Asterios Polyp

~ Daytripper

~ Upgrade Soul

~ Second Coming

~ Wynd

Από Έλληνες θα πω τα άπαντα του Λέανδρου, του Παν. Πανταζή, το Logicomix και o χαζο-Θανασάκης του Αρκά.

Και θα κρατήσω μία πιθανή μελλοντική θέση για Sandman, Persepolis, Incal και γενικά Τζοντορόφσκυ...

:samara:

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 12
  • Confused 1
  • Sad 2

3 minutes ago, The Fists Of Stan Lee said:

Ούτε το ίδιο; Παράλογο; Δεν απαντάει, άρα λογικό :prankster:

Ας καρφώσω κι εγώ μερικά στο φέρετρο των υπερεκτιμημένων:

~ Corto Maltese

~ Blacksad (σεναριακά)

~ Ό,τι έχει κάνει ο Bilal

~ O Moebius (σεναριακά) :DDD:

~ Η Βαβέλ

~ Logicomix

~ We3

~ Amazing Spider-Man από Romita Jr, Nick Spencer και J. Michael Straczynski

~ Civil War

~ Mockingbird

~ Justice

~ Harleen

~ Batman: The Killing Joke

~ Batman: The Long Halloween

~ Batman: Arkham Asylum - A Serious House on Serious Earth

~ Τα άπαντα του Frank Miller

~ Blankets

~ Black Hole

~ Asterios Polyp

~ Daytripper

~ Upgrade Soul

~ Second Coming

~ Wynd

Από Έλληνες θα πω τα άπαντα του Λέανδρου, του Παν. Πανταζή και o χαζο-Θανασάκης του Αρκά.

Και θα κρατήσω μία πιθανή μελλοντική θέση για Sandman, Persepolis, Incal και γενικά Τζοντορόφσκυ...

:samara:

Δεν έμεινε και τίποτα. :lol:

• Like 3
  • Haha 16

Ωραίο θέμα. Προσωπικά λατρεύω το Dark Knight Returns, αλλά δε θα τα χαλάσουμε εκεί, ήρθε κι η σειρά μου:

Sin City: Αν και μου αρέσει σαν ύφος και τρελαίνομαι για νουάρ, βαρέθηκα πάρα πολύ ενώ διάβαζα το κόμικ. Αντίστοιχα βαρέθηκα λίγο και στις ταινίες, αλλά πέρασε λίγο πιο ευχάριστα η ώρα μου.

Blacksad: Το έχω ξαναγράψει εδώ γι' αυτό το κόμικ, ενώ είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ οπτικά, σαν σενάριο είναι πολύ βαρετό, κανένα μυστήριο (που είναι σημαντικό για νουάρ ντετέκτιβ ιστορία κάααπως) και σε κάποιες φάσεις ο Blacksad δεν χρειάζεται καν, λες και μπήκε εμβόλιμος σε άλλη ιστορία. Π.χ. στον Αρκτικό Κύκλο ο Blacksad είναι γλάστρα, δεν έχει καμία απολύτως επίδραση στην ιστορία. Παίξτε όμως το αριστουργηματικό video game της Pendulum.

Batman: The Killing Joke: Μου τη σπάει όσο λίγα κόμικς ειλικρινά. Ήρθε και η άθλια animated ταινία που εισήγαγε μόνη της άκυρο σεξ μεταξύ Μπάτμαν και Μπάτγκερλ και το αποτελείωσε. Λατρεύω τον Moore αλλά η συγκεκριμένη ιστορία δε μου βγάζει καθόλου νόημα, τη βλέπω πιο πολύ σαν shock value με τον Joker που πυροβολάει την Barbara. Στο τέλος μου αρέσει που ο Batman παραλίγο "σπάει", ωστόσο το γεγονός ότι καπάκια καλαμπουρίζει μαζί με τον Τζόκερ ή δεν βγάζει κανένα απολύτως νόημα, ή έπρεπε όταν τον παρέδιδε στο Άρκαμ να παρέδιδε και τον εαυτό του μαζί.

Batman: Year One: Δεν έχει γεράσει πολύ καλά. Ωραίο concept αλλά πλέον αν το διαβάσεις τώρα είναι και λίγο βαρετό, έχει και κάτι μισογυνιστικά σωβινιστικά μέσα, κτλ. Η Catwoman σεξεργάτρια/προαγωγός από το πουθενά εντωμεταξύ.

Τα άπαντα (σχεδόν) του Grant Morrison: Έχω προσπαθήσει πάρα πολύ να διαβάσω Morrison, και δεν τα έχω καταφέρει, με ελάχιστες εξαιρέσεις (We3, τώρα δοκιμάζω το All-Star Superman). Όλα τα υπόλοιπα δεν τα μπορώ καθόλου. Προσπάθησα να διαβάσω το Batman Inc. γιατί είπε ότι εμπνεύστηκε όταν έπαιξε Arkham Asylum. Arkham Asylum δεν είδα. Μία πρώην μου, μου αγόρασε το Invisibles, υπερ-σίγουρη ότι θα μου αρέσει. Διάβασα με το ζόρι το μισό. Ούτε καν. Θέλω να μου εξηγήσει κάποιος αν για να διαβάσεις Morrison πρέπει να έχεις πάρει ναρκωτικά.

Logicomix: Μιας και το αναφέρατε θα πω ότι έχω προσπαθήσει να το διαβάσω 2-3 φορές, ειδικά αφού έχει ΤΟΣΟ ΚΑΛΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ και είναι και το μόνο ελληνικό κόμικ στο βιβλίο "1001 Comics you should read before you die" που μου πήρε ένας φίλος δώρο. ΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖ

Θα θυμηθώ κι άλλα στην πορεία σίγουρα.

• Like 13
  • Thanks 1

@The Fists Of Stan Lee, πωπω, πραγματικά τα γκρέμισες όλα! Επίτρεψέ μου όμως, να διαφωνήσω με μερικές επιλογές σου. Ο Bilal, λόγου χάρη σίγουρα έχει ένα παράξενο στυλ και στο σχέδιο και στο σενάριο, αλλά δεν θα τον χαρακτήριζα και υπερεκτιμημένο. Επίσης, για τη Βαβέλ, η αλήθεια είναι ότι από το τεύχος ~90 κι έπειτα δεν διαβάζεται πολλές φορές, άρα έχουμε περίπου 150 τεύχη, τα οποία πραγματικά  βγάζουν μία ανουσιότητα- στην καλύτερη- , όμως σίγουρα τα πρώτα 80 τεύχη τουλάχιστον είναι μικρά διαμάντια!:beer2:

• Like 6

• kabuki changed the title to Υπερεκτιμημένα κόμικς!

@Θοδωρής Καραπάνος κι εγώ διαφωνώ με τις γνώμες κάποιων, αλλά το ποια θεωρεί κανεις υπερεκτιμημένα κόμικς έχει να κάνει και με το προσωπικό του γούστο :)

Θα προσθέσω στη λίστα μου μερικά ακόμα 

Το Κοράκι, που το γουστάρω πολύ περισσότερο στην κινηματογραφική του διασκευή, απ' ότι το ίδιο το κόμικ

Το Umbrella Academy, που επίσης προτιμώ την  τηλεοπτική σειρά

Τους Μεταβαρωνους, που θεωρώ ότι έχουν προβλήματα σεναρίου και ροής

Το Ινκαλ δεν ξέρω αν θα το έβαζα σε αυτήν την κατηγορία - το θεωρώ ιδιοφυές σε σημεία, προβληματικό σε άλλα. Επίσης δε συμμερίζομαι το όραμα των δημιουργών - μου βγάζει αρκετή αμπελοφιλοσοφία. Έχει όμως εξαιρετικές στιγμές.

Το Wanted του Millar, Που δεν το θεωρώ απλά υπερεκτιμημένο, αλλά κακό κόμικ, εντελώς δήθεν.

Οτιδήποτε του Jeffrey Brown. Μπορεί σεναριακά τα κόμικς του να έχουν ενδιαφέρον, αλλά το σχέδιο του δεν το αντέχω με τίποτα.

Το Something is killing the children. Αρκετά fun, χωρίς όμως να ναι κάτι τόσο τρομερό. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω προσωπικά το τόσο μεγάλο hype.

Αν σκεφτώ κι άλλα θα επανέλθω :snowballdeadpool:

• Like 9
  • Thanks 3

45 minutes ago, kabuki said:

@Θοδωρής Καραπάνος κι εγώ διαφωνώ με τις γνώμες κάποιων, αλλά το ποια θεωρεί κανεις υπερεκτιμημένα κόμικς έχει να κάνει και με το προσωπικό του γούστο :)

Θα προσθέσω στη λίστα μου μερικά ακόμα 

Το Κοράκι, που το γουστάρω πολύ περισσότερο στην κινηματογραφική του διασκευή, απ' ότι το ίδιο το κόμικ

Το Umbrella Academy, που επίσης προτιμώ την  τηλεοπτική σειρά

Τους Μεταβαρωνους, που θεωρώ ότι έχουν προβλήματα σεναρίου και ροής

Το Ινκαλ δεν ξέρω αν θα το έβαζα σε αυτήν την κατηγορία - το θεωρώ ιδιοφυές σε σημεία, προβληματικό σε άλλα. Επίσης δε συμμερίζομαι το όραμα των δημιουργών - μου βγάζει αρκετή αμπελοφιλοσοφία. Έχει όμως εξαιρετικές στιγμές.

Το Wanted του Millar, Που δεν το θεωρώ απλά υπερεκτιμημένο, αλλά κακό κόμικ, εντελώς δήθεν.

Οτιδήποτε του Jeffrey Brown. Μπορεί σεναριακά τα κόμικς του να έχουν ενδιαφέρον, αλλά το σχέδιο του δεν το αντέχω με τίποτα.

Το Something is killing the children. Αρκετά fun, χωρίς όμως να ναι κάτι τόσο τρομερό. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω προσωπικά το τόσο μεγάλο hype.

Αν σκεφτώ κι άλλα θα επανέλθω :snowballdeadpool:

Το Κοράκι το πρώτο είναι πολύ ωραίο, αλλά αν βάζεις και τις συνέχειες μέσα, θα συμφωνήσω. Θεωρούνται πολύ καλές αλλά είναι όλες αδιάφορες για μένα.
Το Wanted είναι όντως ψιλο-κακό. Γενικά αν και μου αρέσει ο Millar, έχει λίγο πάντα μία αίσθηση junk food.

• Like 10

Το diversity των γούστων της παρέας εδώ είναι μεγαλύτερο από τη βιοποικιλότητα του Αμαζονίου. 

Nice :clap:

Στα υπερεκτιμημένα θα πω τα εξής, με μια πρώτη σκέψη:

- Ινκάλ. Σεναριακά φυσικά. Ένα μικρό αστεράκι να το επαναξιολογήσω όταν διαβάσω το πριν και το μετά. 

- Bone. Τα είπαμε. 

- Το κόκκινο φίδι / Hideshi Hino. Wtf μπούρδα από τις λίγες. O τύπος δεν είναι καλά. Προτιμώ Junji Ito. 

Edited by Treoris
φίδι, όχι σπίτι.
  • Like 11

16 hours ago, kwtsos said:

Transmetropolitan. Ξεκινάει δυναμικά από ένα σημείο και μετά το βρήκα πολύ preachy. Γενικότερα οτιδήποτε από warren ellis μου φαίνεται μέτριο στην καλύτερη.

Ούτε ένα τεύχος δεν άντεξα από αυτό :lol:

• Like 5
  • Thanks 1
  • Haha 3
  • Sad 1

Ορισμένα, έτσι λίγο πρόχειρα, κι από εμένα και χωρίς σειρά:

- Το Κουμπί της, του Μίλο Μανάρα. Αν και είναι το έργο με το οποίο έγινε διεθνώς γνωστός, είναι και αυτό, που σηματοδότησε την, κατά τη γνώμη μου, κάθοδο στην καλλιτεχνική παρακμή, αφού ξεκίνησε να εφαρμόζει την ίδια συνταγή παντού. Αν δεν με πιστεύετε, διαβάστε το προγενέστερο "Σιμιότο" και θα καταλάβετε τι εννοώ.

- Οι Βοργίες, των Χοδορόφσκι και Μανάρα. Για τον πρώτο, ότι γράφω παραπάνω, για τον δεύτερο, εδώ έχουμε συμπαγές σενάριο μεν, στην υπηρεσία του σκανδάλου και της οφθαλμολαγνείας δε.

- Το Κοράκι. Καλό μεν, δεν αντιλέγω, αλλά δεν καταλαβαίνω τους ύμνους, που απέσπασε. Συμφωνώ με την @kabuki, ότι ήταν καλύτερη η ταινία.

- Το run του Grant Morrison στον Μπάτμαν. Καλό και με κάποιες εξαιρετικές στιγμές, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί έγινε τόσος ντόρος.

- The Wicked and the Divine. Επίσης καλό, αλλά μέχρι εκεί.

- The Manhattan Projects. Για αυτό δεν μπορώ να γράψω, ούτε καν "καλό, αλλά έως εκεί".

- Το Κόκκινο φίδι, επειδή:

57 minutes ago, Treoris said:

Wtf μπούρδα από τις λίγες. O τύπος δεν είναι καλά. Προτιμώ Junji Ito. 

Ακριβώς αυτό! :) 

- Όλα τα σενάρια του Μπιλάλ, γιατί δεν βγάζουν νόημα. Αυτά συμβαίνουν εάν είσαι σπουδαίος σχεδιαστής, αλλά δεν έχεις δίπλα σου έναν καλό σεναριογράφο.

- The Dark Knight Stirkes Again. Το πρώτο μου είχε αρέσει και η αλήθεια είναι, ότι το διάβασα και στη σωστή χρονική στιγμή, αν και σήμερα, ίσως να ανεθεωρούσα, εάν το ξεκινούσα ξανά. Η συνέχεια όμως, ήταν απαράδεκτη! 

- The Black Kiss του Howard Chaykin, που νομίζω, ότι είναι ένα από τα χειρότερα κόμικς, που έχω διαβάσει.

- The Umbrella Academy. Δεν έχω δει την τηλεοπτική σειρά, αλλά δεν καταλαβαίνω, γιατί άρεσε τόσο πολύ.

- Logicomix. Σαφώς υπερεκτιμημένο, αλλά παραδέχομαι, ότι έχει ενδιαφέρον θέμα.

- Battle Royal. Διασκεδαστικό, αλλά όχι και για 15 τόμους.

- Die. Τα έγραψα στην παρουσίαση.

- Ερίκ Καστέλ. Δεν καταλαβαίνω, γιατί αυτό το κόμικ είναι τόσο δημοφιλές στην Ελλάδα.

- Ό,τι δημοσιεύει το Μπλεκ αυτή τη στιγμή. Ισχύει ακριβώς το ίδιο με το παραπάνω κόμικ. Θέλω να πιστεύω ότι θα καταφέρω να γράψω στο αντίστοιχο θέμα κάποια στιγμή σύντομα. 

Και η λίστα θα μπορούσε να συνεχιστεί χωρίς τελειωμό.... :( 

• Like 11
  • Thanks 2

Χωρίς να έχω διαβάσει αμέτρητα κομικς, αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι το Batman Hush. Ενώ είναι διασκεδαστικό και χάρμα οφθαλμών, νομίζω ότι το χάνει λίγο στο σενάριο. Περίπλοκες εξηγήσεις χωρίς λόγο σε κάποια σημεία, αδύναμα κίνητρα του εχθρού και γενικά έχει τόσα πολλά πράγματα μέσα που σε κουράζει μετά από λίγο. 

• Like 11
  • Thanks 1

Έλεγα να γράψω για κάποια overrated run του Morrison,του Johns, του Bendis, του Hickman. Ολα τους όμως δεν πιάνουν μια στη Παπάτζα που λέγεται Civil War του πιο overrated   συγγραφέα όλων των εποχών. Απο που να αρχίσω, στο οτι κάνει απο το πουθενά  κολοπαιδαράδες, ήρωες με φοβερή ιστορία πίσω τους, το οτι μας δίνει το πιο βλαμμένο spider man, το οτι όλο το εγχείρημα δεν είναι πρωτότυπο κλπ, κλπ, κλπ...  Η πλάκα είναι οτι έβγαλαν κ vol 2  με τον άλλο  overrated τον  Bendis αλλα θα με  πάρει το πρωί να γράφω σταματώ εδώ

Edited by starman84
  • Like 6
  • Haha 7

Πλέον έχω αρχίσει να αμφιβάλλω αν ήταν ποτέ καλός ο Bendis, όσο κι αν τον λάτρευα παλιά.

Το Die όντως εντελώς άψυχο, το έγραψα και στην παρουσίαση.

The Wicked + The Divine έχω προσπαθήσει πολλές φορές, αλλά δεν. Ίδια φάση.

Καλά για τις συνέχειες του DKR δεν το συζητώ καν, άθλιες.

To Civil War μου άρεσε, αλλά κλασικός Μίλαρ, όπως είπα και πιο πάνω. Σαν να τρως μπέρκερ από μακ. Καλή γεύση εκείνη την στιγμή, αλλά δεν είναι κι ότι θα κάθεσαι σπίτι σου να αναπολείς το μπιφτέκι-σόλα.

Edited by Amatyultar
  • Like 10
  • Thanks 1

Σε αυτό το σημείο, θέλω απλά να σας ενημερώσω , ότι κάποιοι από εσάς έχετε μπει στη λίστα μου και τις επόμενες μέρες/βδομάδες/μήνες/χρόνια, καλό είναι να κυκλοφορείτε με συνοδεία….

• Like 2
  • Haha 17

The Private Eye του Βον (Βόχαν; Φάουχαν;). Τόσο εκθειασμός σε κάτι τόσο μέτριο μου θυμίζει τα participation awards που δίνουν οι Αμερικάνοι ακόμα και στον τελευταίο. :lol:

Έτυχε να το διαβάσω χθες (πρώτο κομικάκι μετά από πολύυυυ καιρό) και απόρησα, περίμενα κάτι πολύ πιο δυνατό. Εν τέλει η όλη αίσθηση ανάγνωσης θύμισε σουβλάκι που το ζεσταίνεις στον μικροκυμάτων την επόμενη μέρα.

• Like 6
  • Haha 6
  • Sad 1

Δεν μου έρχεται άμεσα στο μυαλό κάποιο από τα πολύ γνωστά και θεωρούμενα σαν κορυφαία κόμικς που να μην μου άρεσε καθόλου. Υπερτιμημένα βέβαια με την έννοια ότι δεν ήταν αντάξια των προσδοκιών μου θα μπορούσα να σκεφτώ διάφορα…

Από όσα αναφέρατε ήδη, το Blacksad δεν με ενθουσίασε ποτέ, και φυσικά δεν αναφέρομαι στο σχέδιο που είναι πραγματικά απίθανο. Βέβαια εδώ παίζει ρόλο το ότι μάλλον δεν μπορώ να δεχτώ ανθρωπόμορφα ζώα σε «σοβαρή» ιστορία, δεν μου κάθεται καλά.

Ο Morisson ναι, γενικά έχει κάνει κόμικς που είναι εντελώς ό,τι να ‘ναι, αλλά δεν έχω διαβάσει και πάρα πολλά δικά του.

Όσον αφορά τους Μεταβαρώνους, τους θεωρώ σίγουρα υπερτιμημένους, όχι βέβαια για το (ξανά φανταστικό) σχέδιο αλλά για το σενάριο που είναι πραγματικά για τα θηρία! Εντάξει, καλή η φαντασία αλλά εδώ το ξέσκισε εντελώς ο φίλος μας με όσα γίνονται.

Το Civil War δεν ξέρω αν θεωρείται από τα καλύτερα events της Marvel, αλλά δεν ήταν κάτι σπουδαίο, το τέλος ήταν πραγματικά άκυρο.

Από υπερηρωϊκά θα αναφέρω το Extremis του Warren Ellis στον Iron Man. Αν την δει κανείς σκέτα σαν μια ιστορία είναι καλή, ο Ellis είναι σπουδαίος συγγραφέας και το σχέδιο του Adi Granov είναι εντυπωσιακό, αν και πάσχει από στατικότητα και ακαμψία. Είναι όμως λάθος σαν Iron Man, γιατί ακυρώνει τον ίδιο τον πυρήνα της ύπαρξης του ήρωα, το ότι είναι δηλαδή ένας απλός άνθρωπος μέσα στη στολή που έχει δημιουργήσει. Ακόμα και στο Earth-X αν θυμάστε, που όλοι οι άνθρωποι στη Γη έχουν αποκτήσει υπερδυνάμεις, ο Tony Stark είχε μείνει ο τελευταίος «απλός» άνθρωπος. Ευτυχώς η Marvel αναίρεσε στη συνέχεια τις επιπτώσεις αυτής της ιστορίας, άλλωστε ο Iron Man είχε γίνει τόσο υπερβολικά ισχυρός που ίσως δεν ήξεραν τι να τον κάνουν.

Επίσης: Batman Damned... δεν κατάλαβα ποτέ τον ντόρο που έγινε, αδιάφορη σαν ιστορία, την έχω ήδη ξεχάσει.

• Like 10
  • Thanks 1

• 1 month later...

Καλησπέρα σας. Πριν πάω για δουλειά ήθελα να βγάλω από μέσα μου αυτό: το Dark Knight Returns είναι το πιο υπερεκτιμημένο κόμικ όλων των εποχών. Αυτό.

• Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 6

5 hours ago, Beefheart said:

Καλησπέρα σας. Πριν πάω για δουλειά ήθελα να βγάλω από μέσα μου αυτό: το Dark Knight Returns είναι το πιο υπερεκτιμημένο κόμικ όλων των εποχών. Αυτό.

Thank you!

Πότε μου δε κατάλαβα τη γοητεία που ασκεί στους fans.

• Like 3
  • Thanks 2