Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Καταλογογράφηση συλλογών / Ψηφιακή οργάνωση

Share

Recommended Posts

digital.thumb.jpeg.3be92c77e1daa338181f6d888b130f87.jpeg

Θέλω να καταλογογραφήσω τη συλλογή μου, κυρίως γιατί θέλω να μπορώ να ψάχνω τίτλους χωρίς να χρειάζεται να ανατρέξω στα ράφια. Παρόλο που δεν έχω και τόσους πολλούς τίτλους ξεχνάω... οπότε μπορώ να φανταστώ τι συμβαίνει σε άτομα με μεγαλύτερη συλλογή. 

Σκέφτηκα για αρχή να φτιάξω ένα απλό excel με στήλες όπως τίτλος, εκδότης, εξώφυλλο, σενάριο, σκίτσο κλπ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει φτιάξει κάτι αντίστοιχο, ίσως πιο καλοστημένο σε κάποια βάση δεδομένων, ίσως με στατιστικά και charts και λοιπά ωραία και θα ήθελε να το μοιραστεί.

Καλοδεχούμενες φυσικά και έτοιμες προτάσεις software, ακόμα καλύτερα αν είναι δωρεάν (βρήκα διάφορα εξειδικευμένα software επί πληρωμή αλλά όχι κάτι καλό δωρεάν). 

Εσείς πως οργανώνετε ψηφιακά τη συλλογή σας;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

• Like 10
  • Thanks 1

Και εμένα θα μου άρεσε πολύ κάποια μεγάλη βάση δεδομένων (κατά προτίμηση site) στυλ letterboxd ή anilist, ώστε να έχω ένα log όλων των κόμικς που έχω διαβάσει. Δεν έχω ακούσει για κάτι τέτοιο δυστυχώς.

• Like 8

Χωρίς να το έχω δοκιμάσει, ξέρω ότι πολλοί χρησιμοποιούν την "βιβλιοθήκη" του goodreads για κατι αντίστοιχο.

Εγώ χρησιμοποιώ το CLZ μαζί με το Comic Collector. Eίναι ουσιαστικά η έκδοση του ίδιου προγράμματος, για PC και για κινητό. Είναι με συνδρομή, βγαίνει γύρω στα €40 ετησίως, αλλά τουλάχιστον 2 φορές το χρόνο βγάζουν προσφορές, οπότε βγαίνει γύρω στα €30 χρόνο. Το μεγάλο του προσόν είναι ότι, για να προσθέσεις κόμικς στη συλλογή σου, μπορείς απλά να σκανάρεις το barcode τους (για τα ξένα). Απο εκεί και πέρα, έχει τα πάντα, κελιά για τα πάντα, συγγραφέα, εκδοτικό, ότι μπορείς να φανταστείς. Πίτες, στατιστικά, ότι χρειάζεσαι τα έχει μέσα.

Τα καλύτερα €30 που δίνω κάθε χρόνο.

• Like 11

Just now, Treoris said:

Αυτό είναι μεγάλη κουβέντα, θα το τσεκάρω, ευχαριστώ!

Ψάξτο καλά, υπάρχει έκδοση που στα σώζει στο σκληρό, άλλη που στα κρατάει στο cloud, έχει κάποιες διαφορές.

Επίσης, μπορείς να προσθέτεις πράγματα στη βάση δεδομένων, π.χ. τα ελληνικά, να τους τα ανεβάζεις, και έτσι μπορούν να τα βρούν έτοιμα και οι μετέπειτα. Εγώ δεν έχω βέβαια πολλά ελληνικά, αλλά τα έχω ανεβάσει όλα στη βάση τους. Άρα π.χ. εσύ που θα έρθεις μετά, αν χτυπήσεις Αστερίξ, θα βρεις την ελληνική καταχώρηση.

• Like 7
  • Thanks 2

Μεγάλο θέμα, έχει συζητηθεί ξανά αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν εδώ.

Προσωπικά, έχοντας προβληματιστεί από παλιά με την οργάνωση των κόμικς μου, έχω καταλήξει εδώ και χρόνια στο Excel. Φυσικά υπάρχουν διάφορες εξειδικευμένες εφαρμογές για αυτή τη δουλειά, αλλά το τελικό συμπέρασμα για μένα είναι ότι όλες οι λεπτομέρειες και τα πεδία που έχουν δεν χρειάζονται στην πράξη. Είχα φτιάξει μάλιστα ο ίδιος πριν πολλαααα χρόνια (γύρω στο 2000) μια δική μου βάση δεδομένων για κόμικς, με γραφικά και διάφορα ωραία πράγματα αλλά τελικά την εγκατέλειψα. Το excel μπορεί να φαίνεται απλό αλλά κάνει όλα όσα χρειάζομαι. Tο κυριότερο που θέλω είναι να δείχνει συγκεντρωτικά τα τεύχη κάθε τίτλου μαζί με το σύνολο, ενώ έχει και τα φίλτρα για να εμφανίζει διάφορα επιλεγμένα στοιχεία και κάνει και ωραία γραφήματα (αρκεί να ξέρει κάποιος να το χρησιμοποιεί).

Έχω 2 διαφορετικά αρχεία, ένα για τα ξένα και ένα για τα ελληνικά κόμικς. Τα πεδία που ήθελα φαίνονται εδώ:

comics-stat1.thumb.jpg.cbea7b80963dd321bf34cb88d80a55e9.jpg

Τίτλος, περίοδος (το volume δηλαδή που έχει νόημα σε μακροχρόνιους τίτλους), τύπος (όπως TPB, HC, mini), τεύχη, σύνολο και εταιρεία. Αυτά με καλύπτουν, φυσικά μπορεί κανείς να βάλει ό,τι θέλει. Λεπτομέρειες όπως καλλιτέχνες κλπ δεν χρειάζονται γιατί βρίσκονται με ένα ψάξιμο στις διάφορες βάσεις που υπάρχουν στο Internet...

• Like 12
  • Thanks 1

12 hours ago, Lord Makro said:

Μεγάλο θέμα, έχει συζητηθεί ξανά αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν εδώ.

Προσωπικά, έχοντας προβληματιστεί από παλιά με την οργάνωση των κόμικς μου, έχω καταλήξει εδώ και χρόνια στο Excel. Φυσικά υπάρχουν διάφορες εξειδικευμένες εφαρμογές για αυτή τη δουλειά, αλλά το τελικό συμπέρασμα για μένα είναι ότι όλες οι λεπτομέρειες και τα πεδία που έχουν δεν χρειάζονται στην πράξη. Είχα φτιάξει μάλιστα ο ίδιος πριν πολλαααα χρόνια (γύρω στο 2000) μια δική μου βάση δεδομένων για κόμικς, με γραφικά και διάφορα ωραία πράγματα αλλά τελικά την εγκατέλειψα. Το excel μπορεί να φαίνεται απλό αλλά κάνει όλα όσα χρειάζομαι. Tο κυριότερο που θέλω είναι να δείχνει συγκεντρωτικά τα τεύχη κάθε τίτλου μαζί με το σύνολο, ενώ έχει και τα φίλτρα για να εμφανίζει διάφορα επιλεγμένα στοιχεία και κάνει και ωραία γραφήματα (αρκεί να ξέρει κάποιος να το χρησιμοποιεί).

Έχω 2 διαφορετικά αρχεία, ένα για τα ξένα και ένα για τα ελληνικά κόμικς. Τα πεδία που ήθελα φαίνονται εδώ:

comics-stat1.thumb.jpg.cbea7b80963dd321bf34cb88d80a55e9.jpg

Τίτλος, περίοδος (το volume δηλαδή που έχει νόημα σε μακροχρόνιους τίτλους), τύπος (όπως TPB, HC, mini), τεύχη, σύνολο και εταιρεία. Αυτά με καλύπτουν, φυσικά μπορεί κανείς να βάλει ό,τι θέλει. Λεπτομέρειες όπως καλλιτέχνες κλπ δεν χρειάζονται γιατί βρίσκονται με ένα ψάξιμο στις διάφορες βάσεις που υπάρχουν στο Internet...

Ωραίος, μου έδωσες ιδέες. Πράγματι είναι μεγάλο θέμα, όσο το ψάχνω τόσο βρίσκω πράγματα. 

Ψάχνοντας βρήκα και το League of Comic Geeks οι οποίοι έχουν ένα δωρεάν app που φαίνεται καλό (μέχρι και barcode scanner έχει), ενημερωμένο (χωρίς ελληνικούς τίτλους φυσικά) αν και λίγο δύσχρηστο - τουλάχιστον μέχρι να βρεις που είναι τι. 

• Like 8

Θαυμαζω την υπομονη και την οργανωτικοτητα σας! Δεν υπηρχε ουτε μια στο εκατομμυριο να κατσω να περασω ολα τα κομικς ενα-ενα σε καποια βαση :P

• Like 4
  • Thanks 2
  • Haha 3
  • Sad 1

Απαραίτητο ένα κάποιο εργαλείο όταν μια συλλογή ξεπερνά κάποια νούμερα! Εγώ χρησιμοποιώ ένα απλό εξέλ που έφτιαξα μόνος μου, και μου βγάζει διάφορα στατιστικά της συλλογής μου και έχω και στο κινητό το app Handy Library που είναι δωρεάν και κάνεις εισαγωγή μέσω scan barcode. Συμπληρώνονται αυτόματα τα πεδία και η εικόνα του κόμικ, αλλά σε όλα μπορείς και να παρέμβεις και να κάνεις αλλαγές ή και προσθήκες.

• Like 7
  • Thanks 2

2 hours ago, AndreasD said:

Απαραίτητο ένα κάποιο εργαλείο όταν μια συλλογή ξεπερνά κάποια νούμερα! Εγώ χρησιμοποιώ ένα απλό εξέλ που έφτιαξα μόνος μου, και μου βγάζει διάφορα στατιστικά της συλλογής μου και έχω και στο κινητό το app Handy Library που είναι δωρεάν και κάνεις εισαγωγή μέσω scan barcode. Συμπληρώνονται αυτόματα τα πεδία και η εικόνα του κόμικ, αλλά σε όλα μπορείς και να παρέμβεις και να κάνεις αλλαγές ή και προσθήκες.

Να προσθέσω πως το Handy Library είναι δωρεάν μέχρι 100 βιβλία αλλά η premium έκδοση είναι φθηνή ( 5 ευρώ αν κατάλαβα καλά και επιπρόσθετα 1,60 για κάθε 200 αναζητήσεις εικόνων αν δεν υπάρχει το βιβλίο). 

Στα συν πως μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για βιβλία (duh), δοκίμασα δύο τρία ελληνικά και τα αναγνώρισε, έχει barcode scanner όπως είπε ο Ανδρέας, το UI είναι πολύ φιλικό, έχει επιλογή για ελληνικό μενού αν κάποιος το προτιμάει και υπάρχει και δυνατότητα εξαγωγής excel. Φαίνεται τίμιο, θα δοκιμαστεί. 

2 hours ago, Silver Surfer said:

Χωρίς να είναι κάτι το σπουδαίο, αλλά κάνει μέχρι στιγμής την δουλειά, δες και το stashmycomics

Με μια γρήγορη ματιά φαίνεται web based only (δλδ no app, no scanner) αλλά θα δοκιμαστεί και αυτό. Thanks!

• Like 5

On 22/11/2022 at 4:59 ΜΜ, Lazaros said:

Αν και είναι και για βιβλία κυρίως, υπάρχει η εφαρμογή StoryGraph, που σου βγάζει και στατιστικά (πχ ανα είδη).

Αντίστοιχο θα πω το goodreads. Προσωπικά, με έχει σώσει, που διαβάζω και ψηφιακά αβέρτα, ενώ μπαίνουν και Ελληνικά συνεχώς. Μονάχα δεν έχει κόμικς "περιπτέρου".

Ας φλεξάρω κι εγώ, που έχω βάλει τρομάρα μου και βλαμμένο challenge να διαβάσω 2022 items φέτο (αφού έφτασα για πλάκα πέρσι τα 365) και ούτε 1000 δεν έχω φτάσει!

Oni.thumb.jpg.b3d52933fe45b5306728f05e07702eaa.jpg

stats.thumb.jpg.ae9d237302628c07a74ab44bfb884609.jpg

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 10
  • Thanks 1

4 hours ago, Treoris said:

Να προσθέσω πως το Handy Library είναι δωρεάν μέχρι 100 βιβλία αλλά η premium έκδοση είναι φθηνή ( 5 ευρώ αν κατάλαβα καλά και επιπρόσθετα 1,60 για κάθε 200 αναζητήσεις εικόνων αν δεν υπάρχει το βιβλίο). 

Δεν ξέρω αν το πρόλαβα στην beta τεστ έκδοση, αλλά έχω περάσει πάνω από 1090 τόμους και δε μου έχει ζητήσει κάτι. Βέβαιά από τη στιγμή που "πέρασε" στην "κανονική" έκδοση (πριν καμιά βδομάδα δλδ) εχω περάσει καμιά  10ρια. Ίδωμεν!

• Like 8

2 hours ago, The Fists Of Stan Lee said:

Αντίστοιχο θα πω το goodreads. Προσωπικά, με έχει σώσει, που διαβάζω και ψηφιακά αβέρτα, ενώ μπαίνουν και Ελληνικά συνεχώς. Μονάχα δεν έχει κόμικς "περιπτέρου".

Ας φλεξάρω κι εγώ, που έχω βάλει τρομάρα μου και βλαμμένο challenge να διαβάσω 2022 items φέτο (αφού έφτασα για πλάκα πέρσι τα 365) και ούτε 1000 δεν έχω φτάσει!

Πολλά 5ρια βλέπω, μαλακός έγινες :lol:

• Haha 8

18 hours ago, The Fists Of Stan Lee said:

Τα περνάς όλα χειροκίνητα εκεί ή έχει κανένα app για σκανάρισμα; 

Το app έχει σκάνερ barcode και εξωφύλλου. 

Και περίμενε λίγο, για να διαβάσεις 2022 (γιατί 22; λόγω του έτους; είμαστε ψυχαναγκαστικοί μερικοί εδώ μέσα, κάντο στρογγυλό βρε αδερφέ) πρέπει με πρόχειρα μαθηματικά να διαβάζεις 166 και κάτι το μήνα, δλδ σχεδόν έξι βιβλία την ημέρα. Ακόμα και τα 1000 που ανέφερες είναι τρομερό feat. Φαντάζομαι είναι μέσα όλα, βιβλία και κόμιξ, αλλά και πάλι. 

Respect πάντως και για τα περσινά 365. 

Edited by Treoris
  • Like 6
  • Haha 1

Και εγώ το League of Comic Geeks χρησιμοποιώ σαν database συλλογής, αλλά έχω και το Goodreads που το θεωρώ καλύτερο για tracking αναγνώσεων. Το LOCG έχει σαφή διαχωρισμό του "διαβάστηκε" από το "το έχω στο ράφι μου" και είναι αρκετά όμορφο, αλλά λίγο αργό. Σαν βάση είναι πλήρης για αμερικάνικα κόμικς, αλλά του λείπουν bd και ας έχουν μεταφραστεί από αμερικάνικες εκδοτικές. Θεωρώ ότι για πλήρη καταλογογράφηση, εμάς στην Ελλάδα, μας χρειάζεται πάνω από μια βάση. Π.χ, ακόμα και μια φορά τον χρόνο να διαβάζεις Disney (όπως εγώ), πρέπει αναγκάστηκα να κρατάς ΚΑΙ inducks. Για ελληνικά πρέπει Goodreads, για manga κάτι άλλο κοκ. Εκτός αν μπεις στη διαδικασία να φτιάξεις δική σου. 

Edited by DaDiRa
  • Like 7

1 minute ago, DaDiRa said:

Θεωρώ ότι για πλήρη καταλογογράφηση, εμάς στην Ελλάδα, μας χρειάζεται πάνω από μια βάση. Π.χ, ακόμα και μια φορά τον χρόνο να διαβάζεις Disney (όπως εγώ), πρέπει αναγκάστηκα να κρατάς ΚΑΙ inducks. Για ελληνικά πρέπει Goodreads, για manga κάτι άλλο κοκ. Εκτός αν μπεις στη διαδικασία να φτιάξεις δική σου. 

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν και εγώ, αλλά με καλύπτει το CLZ γιατί μπορείς να προσθέσεις ότι θέλεις. Εξαρτάται βέβαια και από το είδος της συλλογής. Εγώ αγοράζω ξένα κατά συντριπτική πλειοψηφία, οπότε η χειροκίνητη καταχώρηση των λίγων ελληνικών που αγοράζω δεν μου παίρνει πολύ ώρα.

• Like 6