Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Συνάντηση ATHENSCON 2022

Recommended Posts

9 και σήμερα για το Athenscon και έφτασε η ώρα να οργανωθούμε για συνάντηση!

Το σημείο όπως ξέρετε οι περισσότεροι, δεν είναι και από τα πιο κεντρικά, οπότε και οι «κοντινές» επιλογές είναι λίγες. Ένα Goody’s και ένα Flocafe στο διπλανό εμπορικό και μια 80ς ταβέρνα σε απόσταση 10 λεπτών με τα πόδια, απ αυτές που κάνεις τραπέζι βάφτισης. ΑΛΛΑ, είναι κοντά ο Πειραιάς (βολεύει με το Τραμ), οι ταβέρνες πίσω από το Πλανητάριο και φυσικά υπάρχει και το κέντρο της Αθήνας.

Ας δούμε κατ αρχάς πόσοι θα είμαστε και βλέπουμε που θα πάμε!

Το Con είναι Σάββατο και Κυριακή. Προτείνω η συνάντηση ή να γίνει Σάββατο μετά το Con ή Κυριακή, όπου μπορούμε να συναντηθούμε και πριν και μετά.  

Ας γράψουν όσοι θέλουν πότε θα είναι και πότε μπορούν!

Εγώ θα είμαι και τις δύο ημέρες και φυσικά όλες τις ώρες! :p

• Like 12
  • Thanks 1

Θα είμαι και γω εκεί :lol: Εγώ προτιμώ συναντηση Σάββατο μετά το κον. Το μέρος δεν με προβληματίζει αρκεί να φαίνεται ότι δεν θα πάθουμε κάτι :P

Αν τώρα βολεύει καλύτερα η Κυριακή, δε θα τα χαλάσουμε κιολας. :)

Αντρέα, γιατί δεν έβαλες poll για την επιλογή ημέρας; :thinking:

• Like 7

Εγώ τελικά δεν μπορώ να αποφύγω την ενημέρωση γονέων το απόγευμα του Σαββάτου. :(Ακόμα δεν ξέρω τι ώρα θα είναι ακριβώς βέβαια, αλλά σίγουρα θα χάσω πάνελ Frank Quitely. 

• Like 1
  • Sad 6

Εγώ μπορώ το Σάββατο το μεσημέρι μετά τη 13:30 έως αργά το απόγευμα/σούρουπο, αλλά και την Κυριακή θα μπορούσα να περάσω, ειδικά αν οι περισσότεροι μπορούν τότε. Απλά η επόμενη ημέρα είναι εργάσιμη, οπότε νομίζω ότι βολεύει καλύτερα το Σάββατο. Αν πάντως θέλετε να καθίσουμε κάπου, μάλλον μας βλέπω να πηγαίνουμε προς Πειραιά. Αυτό βέβαια, έχουμε δέκα ημέρες να το αποφασίσουμε!:beer2:

1 hour ago, kwtsos said:

Το μέρος δεν με προβληματίζει αρκεί να φαίνεται ότι δεν θα πάθουμε κάτι :P

:lol::lol::lol:

• Like 6

Μέσα και εγώ. Εντέλει δεν ξέρω αν θα είμαι και τις δύο μέρες του Con όλες τις ώρες εκεί λόγω φίλου που θα φιλοξενήσω, οπότε και για αυτό δεν μπορώ να πω με σιγουριά μέρα και ώρα συνάντησης που θα μπορώ σίγουρα. Με επιφύλαξη, λέω ότι ίσως μπορώ Κυριακή μετά το Con πιο άνετα (αλλά φυσικά θα το προσπαθήσω για οποιαδήποτε ώρα/μέρα κανονιστεί). 

• Like 7

Εγώ προτείνω είτε Σάββατο μετά π.χ. το πάνελ του Quitely, ή κάποια στιγμή Κυριακή μεσημέρι. Προτείνω να βρούμε κάτι εκεί κοντά που μπορούμε να πάμε με τα πόδια, γιατί αν ειναι να συντονιστούμε τόσοι άνθρωποι με τραμ, λεωφορεία κλπ, θα μπλέξουμε.

Εννοείτε ότι όποτε και να κανονιστεί τελικά, θα έρθω.

• Like 6

Κι εγώ προτείνω να είναι κοντά ώστε να πάμε με τα πόδια. Θα είμαστε όλοι στο φλου και αρκετοί θα είναι παρέες σε αμάξια με άλλα άτομα, κλπ. Θα χάσουμε την μπάλα αν πρέπει να συντονιστούμε όλοι σε διαφορετικό μέρος.

Edited by Phantom Duck
  • Like 7

Α, και υπόψη, πρέπει να κλείσουμε τραπέζι. Σάββατοκύριακο θα είναι και όπου πάμε θα γίνεται πανικός. Οπότε πρέπει το αργότερο Πέμπτη να ξέρουμε πόσοι θα είμαστε για να κλείσουμε την Παρασκευή

Π.χ. είδα αυτό

• Like 6

Εγώ θα είμαι στο athenscon με μεγάλη παρέα οπότε, αν παιχτεί μάζωξη βράδυ, πολύ δύσκολο να έρθω. Αν όμως μαζευτούμε κάποια στιγμή το μεσημέρι, όποια από τις δύο μέρες (αν και μάλλον προτιμώ Κυριακή), η παρέα είναι αρκετά μεγάλη και μπορώ να τους παρατήσω για να έρθω μια-μιάμιση ωρίτσα :lol: Και εγώ προτιμώ με τα χίλια σε απόσταση ποδαράτη, αν πρέπει να πάρουμε τραίνα, τραμ κλπ δεν παίζει να σκάσω μύτη :prankster:

• Like 5

8 hours ago, AndreasD said:

Το σημείο όπως ξέρετε οι περισσότεροι, δεν είναι και από τα πιο κεντρικά, οπότε και οι «κοντινές» επιλογές είναι λίγες. Ένα Goody’s και ένα Flocafe στο διπλανό εμπορικό και μια 80ς ταβέρνα σε απόσταση 10 λεπτών με τα πόδια, απ αυτές που κάνεις τραπέζι βάφτισης.

Ώπα ρε παιδιά, τι εννοείτε μόνο μια 80s ταβέρνα εκεί κοντά;

Εγώ μένω Ζησιμοπούλου (10 λεπτά με τα πόδια) κι έχει ένα σκασμό μαγαζιά, ειδικά αν θέλετε φαΐ.

Κυρ-Αρίστο, Ακάκιο, ψαροταβέρνες, μπριζολάκια ο Χρήστος (σαν του Τέλη), πιτσαρίες, σουβλατζίδικα, καφέ, τα πάντα.
Κι αν δεν σας αρέσει εκεί, η Αγίου Αλεξάνδρου είναι επίσης γεμάτη με μαγαζιά.

image.thumb.png.4168b2d3fb24c3459446dff49f572d29.png

Edit: Ξέχασα φυσικά ότι από την άλλη μεριά είναι ο Φλοίσβος.

Edited by Amatyultar
  • Like 5
  • Thanks 5

Ρε παιδιά γιατί σκάμε για τις ώρες ; Παίρνουμε ένα τηλέφωνο στα μπριζολάκια πχ και λεμε «ναι γεια σας για αυτές τις δυο μέρες θελουμε να μας κρατήσετε ένα τραπέζι. Ναι comicstreet το όνομα κυρ Χρήστο. Ναι και κοκορέτσι βάλε. Θα το κάψουμε αποψε.» Και πάμε και κάνουμε βάρδιες σαν σκοπιά. 

Δηλαδη αυτό γίνεται και χωρίς κράτηση. Πας έρχεσαι ξανά φεύγεις έρχεται κάποιος άλλος. Σαν μουσικές καρέκλες. Point is παντα κάποιος θα είναι εκεί. Πιστεύω το χουμε .

• Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 5

Ρε μη γελάτε λετζιτ το έχω κάνει με άλλη παρέα. Στα σεμπέτια στο Ψυρρη. Πέρασαν από ένα τραπέζι τουλάχιστον 30+ ατομα που παρηγγελναν το μακρύ και το κοντό τους. 

Edited by Sugarglitter
  • Like 3
  • Haha 2

Πιστεύω πως άνετα θα βρούμε κι έχουμε πολλές επιλογές και χωρίς κρατήσεις.

Εννοείται πως θα έρθω κι εγώ μετά το πάνελ να φάμε και να πιούμε.

• Ο Χρήστος είναι φάση "τα μπριζολάκια του Τέλη" (νομίζω ήταν παλιά ψήστης εκεί). Για όποιον έχει πάει στον Τέλη, μιλάμε για μαγαζί απόλυτα bare-bones ταβέρνα (πρόσφατα καταδέχτηκε να κρεμάσει κάτι γλάστρες πλαστικές) που έχει πέντε-έξι πράγματα όλα κι όλα: χοιρινά μπριζολάκια, ψαρονέφρι, μοσχαρίσια, κοτόπουλο, λουκάνικο, μπουγιουρντί καυτερό. Όλα σερβίρονται με έναν σκασμό πατάτες.
  • Κυρ-Αρίστος πασίγνωστο πλέον κεμπαμπτζίδικο, τα πάντα εκεί είναι ωραία και βρίσκεις και πιάτα όπως φαλάφελ, παστουρμαδόπιτα, κτλ. Εμπνευσμένο από Ωνάση.
  • Ακάκιος μακαρονάδικο με τέλειες μακαρονάδες και πίτσες που είναι όλες εμπνευσμένες από ελληνική/ανατολίτικη κουζίνα, πχ. μακαρόνια γιαουρτλού. Πεκορινάδα ό,τι καλύτερο. Εμπνευσμένο από τη γνωστή διαφήμιση της μίσκο, γι' αυτό και είναι σαν μοναστήρι μέσα, κι οι σερβιτόροι ντυμένοι μοναχοί.
  • Κοταρού κοτοπουλάδικο που έχει κοτόπουλο σε όλες τις μορφές από αυγά μάτια με πατάτες μέχρι σούβλας λεμονάτο και φυσικά όλα τα ενδιάμεσα παναρισμένα.
  • Ψιψίνα ψαροταβέρνα πολύ καλή αλλά και με τις ανάλογες τιμές.
  • Ποδήλατο εναλλακτικό καφενείο σε περίπτωση που θέλουμε περισσότερο μπύρα και μεζέ, πολύ ωραία ήσυχη αυλή και τέλειοι μεζέδες, η κοπέλα που το έχει είναι γνωστή σεφ, είχε πάει στο ριάλιτυ του Μποτρίνι.

Υπόψιν ότι έχω αφήσει πολλά έξω και όλα αυτά είναι μόνο Ζησιμοπούλου, δεν έβαλα καν Αγίου Αλεξάνδρου ή Μαρίνα Φλοίσβου.

Για μετά το φαΐ θεωρώ είναι μαστ να περάσεις από King of Candy, ο Σωκράτης που το έχει φτιάχνει δικές του καραμέλες και γλειφιτζούρια και προμηθεύει Little Kook, Starbucks, κτλ. Έχει επίσης βάφλα, παγωτό μηχανής και μηχανή ποπκόρν.

• Like 10
  • Thanks 4

31 minutes ago, Amatyultar said:

Πιστεύω πως άνετα θα βρούμε κι έχουμε πολλές επιλογές και χωρίς κρατήσεις.

Εννοείται πως θα έρθω κι εγώ μετά το πάνελ να φάμε και να πιούμε.

• Ο Χρήστος είναι φάση "τα μπριζολάκια του Τέλη" (νομίζω ήταν παλιά ψήστης εκεί). Για όποιον έχει πάει στον Τέλη, μιλάμε για μαγαζί απόλυτα bare-bones ταβέρνα (πρόσφατα καταδέχτηκε να κρεμάσει κάτι γλάστρες πλαστικές) που έχει πέντε-έξι πράγματα όλα κι όλα: χοιρινά μπριζολάκια, ψαρονέφρι, μοσχαρίσια, κοτόπουλο, λουκάνικο, μπουγιουρντί καυτερό. Όλα σερβίρονται με έναν σκασμό πατάτες.
  • Κυρ-Αρίστος πασίγνωστο πλέον κεμπαμπτζίδικο, τα πάντα εκεί είναι ωραία και βρίσκεις και πιάτα όπως φαλάφελ, παστουρμαδόπιτα, κτλ. Εμπνευσμένο από Ωνάση.
  • Ακάκιος μακαρονάδικο με τέλειες μακαρονάδες και πίτσες που είναι όλες εμπνευσμένες από ελληνική/ανατολίτικη κουζίνα, πχ. μακαρόνια γιαουρτλού. Πεκορινάδα ό,τι καλύτερο. Εμπνευσμένο από τη γνωστή διαφήμιση της μίσκο, γι' αυτό και είναι σαν μοναστήρι μέσα, κι οι σερβιτόροι ντυμένοι μοναχοί.
  • Κοταρού κοτοπουλάδικο που έχει κοτόπουλο σε όλες τις μορφές από αυγά μάτια με πατάτες μέχρι σούβλας λεμονάτο και φυσικά όλα τα ενδιάμεσα παναρισμένα.
  • Ψιψίνα ψαροταβέρνα πολύ καλή αλλά και με τις ανάλογες τιμές.
  • Ποδήλατο εναλλακτικό καφενείο σε περίπτωση που θέλουμε περισσότερο μπύρα και μεζέ, πολύ ωραία ήσυχη αυλή και τέλειοι μεζέδες, η κοπέλα που το έχει είναι γνωστή σεφ, είχε πάει στο ριάλιτυ του Μποτρίνι.

Υπόψιν ότι έχω αφήσει πολλά έξω και όλα αυτά είναι μόνο Ζησιμοπούλου, δεν έβαλα καν Αγίου Αλεξάνδρου ή Μαρίνα Φλοίσβου.

Για μετά το φαΐ θεωρώ είναι μαστ να περάσεις από King of Candy, ο Σωκράτης που το έχει φτιάχνει δικές του καραμέλες και γλειφιτζούρια και προμηθεύει Little Kook, Starbucks, κτλ. Έχει επίσης βάφλα, παγωτό μηχανής και μηχανή ποπκόρν.

Ωραία εγώ θα κλείσω το βανάκι που θα μας μεταφέρει μετά σπίτια μας γιατί μετά από τόσο φαί σιγά μην μπορούμε να κουνηθούμε/οδηγήσουμε και να κουβαλήσουμε κιόλας

• Haha 13

3 hours ago, Sugarglitter said:

Ωραία εγώ θα κλείσω το βανάκι που θα μας μεταφέρει μετά σπίτια μας γιατί μετά από τόσο φαί σιγά μην μπορούμε να κουνηθούμε/οδηγήσουμε και να κουβαλήσουμε κιόλας

'Οποιος δεν δύναται να κουβαλήσει μπορεί άνετα να αφήσει τα πράγματα σπίτι μου. Χρεώνω μόνο 10% του loot.

Ο χώρος δεν ευθύνεται για οποιαδήποτε απώλεια κόμικς/φιγουρών/συλλεκτικών μπιχλιμπιδιών.

• Haha 13