Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

The Egyptian Princesses (Igor Baranko)

geo_trou
 Share

Recommended Posts

EgyptianPrincesses.jpg

Αίγυπτος, 12ος αιώνας π.Χ. Ο Ραμσής ο Γ' βασιλεύει στη Γη του Νείλου, προσπαθώντας να την κρατήσει όρθια ενάντια στις ορδές των Λαών της Θάλασσας και άλλων εισβολέων. Ωστόσο, ο μεγαλύτερος κίνδυνος ελλοχεύει μέσα στο ίδιο του το παλάτι, καθώς γύρω του υφαίνεται μια πλεκτάνη από παλλακίδες και αυλικούς. Στο επίκεντρο θα βρεθούν επίσης οι πριγκίπισσες Τιτι-νεφέρ και Κικι-νεφέρ, κόρες του Φαραώ από διαφορετικές μητέρες. Την ίδια στιγμή, όμως, μπλέκονται σε μια ιστορία που έχει τις ρίζες της πολλές δεκαετίες πριν και συνδέεται με εκδικητικούς ιερείς και αιωνόβιους μάγους...

005.jpg 013.jpg 021.jpg 029.jpg

Τρέφω μια ιδιαίτερη αδυναμία στον Igor Baranko, στην εύθραυστη γραμμή του, στον τρόπο που εγχέει τη φαντασία του σε ρεαλιστικό/ιστορικό περιβάλλον. Και το κόμικ αυτό δεν αποτελεί εξαίρεση. Η πλοκή ταξιδεύει τον αναγνώστη στην ιστορία και τις μυθολογίες των Αιγυπτίων, των Ισραηλιτών και των Ελλήνων. Όμως οι «μείξεις» που κάνει ο Baranko, δεν είναι ζορισμένες ή υπερβολικές. Έχουν μια στέρεα λογική, βασισμένη σε ιστορικά κείμενα και θρησκειολογικές θεωρίες, γεγονός που προσδίδει πολύ ενδιαφέρον. Η ροή είναι εξαιρετική στο μεγαλύτερο μέρος του κόμικ, αν και στο δεύτερο μισό τα εκτεταμένα flashback κουράζουν κάπως. Και η ανατροπή στο τέλος, ενώ είναι έξυπνη, δε χτίζεται τόσο καλά.

Σε αντίθεση με άλλα έργα του Baranko, εδώ το σχέδιο είναι ασπρόμαυρο. Η επιλογή αυτή ταιριάζει στο ξηρό, σκληρό κλίμα της περιοχής και επιπλέον αναδεικνύει τις επιδέξια δουλεμένες λεπτομέρειες των προσώπων, των ρούχων, των κτιρίων, των φόντων. Εξάλλου, ένα κόμικ με μυστηριακό χαρακτήρα έχει ανάγκη την αντίθεση φωτός και σκιάς...

183.jpg

Το The Egyptian Princesses κυκλοφόρησε μεταξύ 2010 και 2011 στα γαλλικά και το 2017 εκδόθηκε στα αγγλικά από την Humanoids, σε έναν ενιαίο, χαρτόδετο τόμο. Δεν είναι αριστούργημα, αλλά μα τον Όσιρι και μα τον Άπι, μπορεί να διασκεδάσει τον αναγνώστη με την ατμόσφαιρα, τη δράση και τους χαρακτήρες του. Ίσως και να τον παρακινήσει να διαβάσει μερικά πράγματα για την ιστορία της Αρχαίας Αιγύπτου.

• Like 6
  • Thanks 2

• 3 weeks later...
On 21/4/2020 at 7:25 ΜΜ, geo_trou said:

Σε αντίθεση με άλλα έργα του Baranko, εδώ το σχέδιο είναι ασπρόμαυρο. Η επιλογή αυτή ταιριάζει στο ξηρό, σκληρό κλίμα της περιοχής και επιπλέον αναδεικνύει τις επιδέξια δουλεμένες λεπτομέρειες των προσώπων, των ρούχων, των κτιρίων, των φόντων. Εξάλλου, ένα κόμικ με μυστηριακό χαρακτήρα έχει ανάγκη την αντίθεση φωτός και σκιάς...

Δεν ξέρω για αυτό. Εμένα το σχέδιο που βλέπω σε αυτές τις σελίδες μου δημιουργεί την εντύπωση πως αναπτύχθηκε με την προοπτική πως θα χρωματιστεί, και απλά το άφησαν αχρωμάτιστο την τελευταία στιγμή. Κάλλιστα θα του ταίριαζε αν το έβγαζαν έγχρωμο.

• Like 5

Τι να σου πω. Δεδομένου ότι όλες οι άλλες του δουλειές είναι έγχρωμες, θεώρησα ότι ήταν καλλιτεχνική επιλογή.

Βρε λες να μη βρίσκαν κολορίστα; :P 

• Like 5

5 minutes ago, GreekComicFan said:

Δεν ξέρω για αυτό. Εμένα το σχέδιο που βλέπω σε αυτές τις σελίδες μου δημιουργεί την εντύπωση πως αναπτύχθηκε με την προοπτική πως θα χρωματιστεί, και απλά το άφησαν αχρωμάτιστο την τελευταία στιγμή. Κάλλιστα θα του ταίριαζε αν το έβγαζαν έγχρωμο.

Μαρκαδόροι Carioca λεπτοί 36 τεμ. 40616

• Haha 5

4 minutes ago, geo_trou said:

Τι να σου πω. Δεδομένου ότι όλες οι άλλες του δουλειές είναι έγχρωμες, θεώρησα ότι ήταν καλλιτεχνική επιλογή.

Βρε λες να μη βρίσκαν κολορίστα; :P 

Budget cuts. :P 

3 minutes ago, makis said:

Μαρκαδόροι Carioca λεπτοί 36 τεμ. 40616

Θα σου αυξήσω την δυσκολία.  :D 

montana-black-spray-paint-deal-18-cans--570x570.jpg

• Like 2
  • Haha 3