Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Καπνίζετε;

Καπνίζετε;  

28 members have voted

1. 1. Καπνίζετε; Ε;

Recommended Posts

image.thumb.jpeg.81752ea18a6405daede57bb99176e239.jpeg

Απλή δημοσκόπηση, απλές απαντήσεις! Ξέρετε, για να έχουμε να λέμε! Καπνίζετε; Ναι ή όχι; Δεν υπάρχουν τα ίσως! Επίσης, η απάντηση "Ε, μια στο τόσο αλλά όχι τακτικά" θεωρείται ΝΑΙ οπότε αφήστε τις μαλαγανιές!! Φύγαμε!

Spoiler

Εγώ προσωπικά δεν το έχω αγγίξει ποτέ και δεν αντέχω να το μυρίζω ΚΑΘΟΛΟΥ! :lol: 

• Like 6
  • Thanks 3
  • Haha 1

1 minute ago, Jim® said:

image.thumb.jpeg.81752ea18a6405daede57bb99176e239.jpeg

Απλή δημοσκόπηση, απλές απαντήσεις! Ξέρετε, για να έχουμε να λέμε! Καπνίζετε; Ναι ή όχι; Δεν υπάρχουν τα ίσως! Επίσης, η απάντηση "Ε, μια στο τόσο αλλά όχι τακτικά" θεωρείται ΝΑΙ οπότε αφήστε τις μαλαγανιές!! Φύγαμε!

Reveal hidden contents

Εγώ προσωπικά δεν το έχω αγγίξει ποτέ και δεν αντέχω να το μυρίζω ΚΑΘΟΛΟΥ! :lol: 

Το καλοκαίρι που πέρασε έπιασα (για λίγο καιρό ευτυχώς) δουλειά σε ένα γραφείο, μετά από χρόνια τηλεργασίας με τσιγάρο στο χέρι, και δεν μπορούσα πλέον να καπνίζω στην δουλειά. Αλλά με άφηναν να ατμίζω, οπότε ξεκίνησα με το ζόρι το άτμισμα και βρήκα - κυριολεκτικά - την υγειά μου.

• Like 8

ε... ναι 

το χω κόψει δυο φορές, δυο χρόνια κάθε φορά, αλλά το γουσταρω πολύ το άτιμο.

Θέλω να πιστεύω ότι την επόμενη φορά που θα το κόψω θα είναι και οριστικό. Ως τότε το σπολαμβάνω :prankster:

80d432fa6a152daa813215b269ea5664.jpg

(btw ήθελα κάποια στιγμή να κάνω αφιέρωμα στους καπνιστές των κόμικς. Μπορει να το αποφασίσω κάποια στιγμή, προς το παρόν προέχει να βάλω μπρος καμια παρουσίαση κόμικς μόλις βρω χρόνο και όρεξη)

• Like 7
  • Thanks 2

Φέτος το Φεβρουάριο, έκοψα τον καπνό και άρχισα να ατμίζω. Παρ όλα αυτά, επειδή το υγρό που χρησιμοποιώ έχει νικοτίνη (έστω και ελάχιστη), απάντησα ναι.

• Like 7

Ναι για το καλό της ανθρωπότητας. Είναι μηχανισμός διαχείρισης το ξέρω. Έχω συνταγή δύο ειδικών που με αποτρέπουν από το να το κόψω επί του παρόντος (με το disclaimer απλά μη του γαμάς τα πρέκια) αλλά μεταβαίνω από το κανονικό στο ηλεκτρονικό σιγά σιγά. 

Αλλά πράγματικά αν δεν είχα το τσιγάρο κάποιοι δεν θα ήταν ζωντανοί (όσοι δουλεύετε σε πελατοκεντρικές δουλειές πιθανόν να καταλαβαίνετε). Το ξεκίνησα συστηματικά όταν δούλευα τηλεφωνικό Cosmote (Τυχαίο; Δεν νομίζω;) 

• Like 1
  • Haha 8

Κάπνιζα πάνω από 20 χρόνια. Marlboro-Camel-Camel αφιλτρο-Old Holborn μπλε-Old Holborn Aromatic-Old Holborn κίτρινο και πλέον, από τον Φεβρουάριο ατμίζω.

Έχω την αίσθηση ότι αν γινόταν πριν 10-15 χρόνια, τα νούμερα θα ήταν τελείως διαφορετικά. Κάτι αλλάζει προς το καλύτερο τουλάχιστον. Στον ευρύτερο κύκλο μου των 30 ατόμων, πρέπει να καπνίζαμε τα 25. Τώρα ζήτημα να καπνίζουν τα 5 και άλλοι 10-15 ατμίζουν.

• Like 8

Ναι αλλά όχι τσιγάρα. Μου αρέσει να ανάβω κάνα πούρο που και που και μου αρέσει και το κάπνισμα της πίπας, ειδικά τώρα τον χειμώνα αλλά και η συλλογή τους. :sherlock:

• Like 6

Καπνίζω και μ'αρέσει, δεν πρόκειται να το κόψω. Απλά έχω καταφέρει και το έχω μειώσει τρομακτικά, κρατώντας πλέον έναν καπνό 15-20 μέρες μαζί με τράκες. Συνήθως κάνω 4-5 τσιγάρα την ημέρα, όλα στην δουλειά και άμα βγω έξω, σπίτι δεν κάπνισα ποτέ, δεν γουστάρω να βρωμάνε ρούχα χώροι κλπ. 

Περιστασιακά κάνω και πίπα, έχω μια υπέροχη big ben που βγαίνει μαζί με το καπνιστό ουισκάκι μπροστά στο τζάκι τον χειμώνα. 

• Like 8

Καπνίζω είκοσι χρόνια, κυρίως καπνό. Δοκίμασα διάφορα με ατμούς και τα απέρριψα όλα, ένιωθα όμως καλύτερα. Εννοείται πως το έχω κόψει δυο φορές, μία 6 μήνες και άλλη μία για 9. 

Ξεκίνησα με Camel, πήγα σε Craven, Gauloise. Διαχρονικές αγάπες Lucky Strike κόκκινο και Old Holborn λευκό. 

Πλέον καπνίζω Davidoff με την ελπίδα να το κόψω. 

• Like 7

Δεν έχω κάνει ούτε τζούρα και είμαι φανατικός υπέρμαχος της απαγόρευσης του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους. Ζούμε βέβαια στη χώρα που όλοι καπνίζουν και από όλους τους νόμους-εκτρώματα που έχουν περάσει, ο Έλληνας αποφάσισε να μην τηρεί τον έναν σωστό («όπου και να ταξιδέψω η Ελλάδα με πληγώνει» :lol:).

• Like 6
  • Thanks 3
  • Haha 1

Είναι ωραίοι οι τύποι που καπνίζουν στα νουάρ; Είναι.

Ήταν κουλ ο Λούκυ Λουκ που ξεχαρμάνιαζε μετά από κάθε περιπέτεια; Ήταν.

Ήταν η καμπάνια του Camel στα τέλη των '90s ό,τι καλύτερο; Ω ΝΑΙ!

Σκοτώνει το κάπνισμα και όλα αυτά ήταν διαφημιστικά τρικ; Ναι.

Cut-Down-on-Smoking_H.jpg

• Like 11

Αν και όπως είπα δεν καπνίζω τσιγάρα, οπότε δύσκολα θα ανάψω πούρο ή πίπα κάπου που πήγα για ποτό, θα πω ότι μου φαίνεται φοβερά παράλογο να απαγορεύεται σε μπαράκια και λοιπά ξενυχταδικα. Hot take, το ξέρω.

• Like 6

Εγώ στα μπαρ έχω πολλή δυσφορία όταν καπνίζουν δίπλα μου όμως. Με κάνει να θέλω να σηκωθώ και να την κάνω επιτόπου. Εγώ είμαι πιο πολύ υπέρμαχος των χωρισμένων ζωνών για καπνιστές και μη καπνιστές. Έτσι θα είναι όλοι κάπως πιο βολεμένοι μάλλον.

• Like 6
  • Thanks 2

Για το λίγο χρονικό διάστημα όπου όντως τηρούνταν η απαγόρευση το 2019, στις συναυλίες σε κλειστό χώρο η εμπειρία ήταν 10 φορές καλύτερη από πριν για μένα. Άσε που δεν υπήρχε και το ντροπιαστικό σκηνικό να παρακαλάει ο τραγουδιστής το κοινό να μην καπνίζει. 

• Like 6
  • Thanks 3

12 minutes ago, Beefheart said:

Άσε που δεν υπήρχε και το ντροπιαστικό σκηνικό να παρακαλάει ο τραγουδιστής το κοινό να μην καπνίζει. 

Μόνο σε συναυλίες Iron Maiden πήγαινες; :lol:

• Haha 7

16 hours ago, kwtsos said:

μου φαίνεται φοβερά παράλογο να απαγορεύεται σε μπαράκια και λοιπά ξενυχταδικα. Hot take, το ξέρω.

Θα προσπαθήσω να στο περιγράψω όσο πιο λαϊκά γίνεται, γιατί αν είσαι καπνιστής δύσκολα καταλαβαίνεις την αλλη πλευρά, όπως φυσικά και το ανάποδο. 

Σκέψου λοιπόν να είσαι στριμωγμενος για πολλή ώρα στα ΜΜΜ και κάποια στιγμή να αμολάει κάποιος μια μοσχομυριστη και θανατηφόρα κλ@νια! Προφανώς και δεν μπορείς να κατέβεις για αυτό τον λόγο από το όχημα, αφού βρίσκεσαι ήδη εκεί, οπότε αναγκαστικά υπομένεις τη διαδρομή μυριζοντας κάτι που σε ενοχλεί, σου χαλάει την διάθεση και σε κάνει να αισθάνεσαι άσχημα! Φυσικά, αν ο κλ@νιαρης έκανε λίγη υπομονή και περιμενε να βγει έξω για να την αμολήσει, κανείς δεν θα ενοχλούσε κανέναν και η προσωρινή συνύπαρξη τους θα κυλούσε πιο ομαλά! 

Τωρα, περα απο την πλάκα όσον αφορά το τσιγάρο, εμπλέκονται και θέματα υγείας στην εξίσωση. Για παράδειγμα, εγώ που δεν καπνίζω νιώθω πραγματικά χάλια όταν μυρίζω έστω και ελάχιστο καπνό. Κλείνει ο λαιμός μου, καίει η μύτη μου, με τσούζουν τα μάτια μου, εχω φλεματα την υπόλοιπη μέρα και με πιάνει πονοκέφαλος :lol: Μονο αυτα τα λίγα! Επομένως, με το να ξέρω πως σε ενα κλειστό μαγαζί καπνίζουν χειμωνιάτικα, αυτομάτως αυτο-αποκλειομαι από αυτό το μαγαζί διότι όπως ειναι λογικό δεν θα περάσω καλα.

Νομίζω η λύση που προτείνει ο @angeltzeείναι η ιδανικότερη με χώρους καπνιστών και μη καπνιστών. Σίγουρα και σε αυτή εμφανίζονται αλλα προβλήματα μετά, αλλά είναι δύσκολο να τους έχεις ολους ευχαριστημένους οπότε πρέπει να υπάρχουν αμοιβαίες υποχωρήσεις και σεβασμός απο όλες τις πλευρές πλευρές. 

Edited by Jim®
  • Like 7