Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Amazon

Dredd
 Share

Recommended Posts

• 1 month later...

Παίδες παρήγγειλα το king of the flies το πρώτο -μεταχειρισμενο από έναν πωλητή στο amazon.it. υπάρχει περίπτωση να μου έρθει κενό πακέτο;είναι ασφαλές;

• Like 3

1 hour ago, dimia said:

υπάρχει περίπτωση να μου έρθει κενό πακέτο;είναι ασφαλές;

Οι πωλητές του amazon είναι πιστοποιημένοι και τους αξιολογείς μετά την παραλαβή. Εμένα δεν μου έχει χαθεί ποτέ τίποτα, ούτε φυσικά μου έχει έρθει κανό πακέτο, αλλά ακόμη κι έτσι, μπορείς να κάνεις αναφορά στο ίδιο το amazon. Πιστεύω, ότι είναι απόλυτα ασφαλές. :) 

• Like 3
  • Thanks 1

• 4 months later...

Η Καινούργια  χρονιά ξεκίνησε πολύ καλά. Τσίμπησα απο το ισπανικό amazon το Green Arrow Longbow Hunters omnibus vol 2 ( με cover price  στα 150 δολάρια) στα 96 ευρώ. Προσπαθούσα 10 μέρες τώρα να το πετύχω σε τιμη κάτω των 120 ευρω κ μου έφεξε κατά τύχη. Φυσικά κ εκεί πλέον είναι πανάκριβο.

• Like 6

On 1/7/2022 at 11:00 PM, starman84 said:

Η Καινούργια  χρονιά ξεκίνησε πολύ καλά. Τσίμπησα απο το ισπανικό amazon το Green Arrow Longbow Hunters omnibus vol 2 ( με cover price  στα 150 δολάρια) στα 96 ευρώ. Προσπαθούσα 10 μέρες τώρα να το πετύχω σε τιμη κάτω των 120 ευρω κ μου έφεξε κατά τύχη. Φυσικά κ εκεί πλέον είναι πανάκριβο.

Πολύ καλή τιμή για το συγκεκριμένο

• Like 5

• 4 weeks later...

παιδια μια ερωτηση εκανα κατα λαθος παραγγελια (ξερω ακουγεται περιεργο, αλλα πατησα το place order καταλαθος ενω σκρολαρα στο κινητο) απο το amazon.com. Γενικα ειδα οτι δε μου εφαγε χρηματα απο το λογαριασμο, οποτε ερωτω: υπαρχει περιπτωση να ζητησει αντικαταβολή ή μπορει να μου τα τραβηξει αργοτερα; επισης μπορω να την ακυρωσω τωρα;

• Like 3

9 hours ago, dimia said:

παιδια μια ερωτηση εκανα κατα λαθος παραγγελια (ξερω ακουγεται περιεργο, αλλα πατησα το place order καταλαθος ενω σκρολαρα στο κινητο) απο το amazon.com. Γενικα ειδα οτι δε μου εφαγε χρηματα απο το λογαριασμο, οποτε ερωτω: υπαρχει περιπτωση να ζητησει αντικαταβολή ή μπορει να μου τα τραβηξει αργοτερα; επισης μπορω να την ακυρωσω τωρα;

Μπορείς να ακυρώσεις αλλά είναι στην ευχέρεια του κάθε καταστήματος αν θα δεχτεί την ακύρωση. Είναι στην πολιτική του amazon. Μου έχει τύχει να ακυρώσω ένα μήνα πριν την αποστολή, αλλά το μαγαζί το αγνόησε και μου την έστειλε κανονικά (και με χρέωσε φυσικά :lol: )

• Like 5

Καλησπέρα παιδιά ,ξέρετε αν τα αντικείμενα που έρχονται απτό αμερικανικό αμαζον έχουν υψηλα έξοδα εκτελωνισμου; Και αν ναι, τότε μπορώ να ζητήσω επιστροφή αυτού του ποσού από το αμαζον;

• Like 2

28 minutes ago, dimia said:

Καλησπέρα παιδιά ,ξέρετε αν τα αντικείμενα που έρχονται απτό αμερικανικό αμαζον έχουν υψηλα έξοδα εκτελωνισμου; Και αν ναι, τότε μπορώ να ζητήσω επιστροφή αυτού του ποσού από το αμαζον;

Καλησπέρα. Νομίζω εξαρτάται από το τί πήρες, πόσο κοστίζει και πόσο βαρύ είναι. Την τελευταία φορά που αγόρασα από το αμερικάνικο amazon, το προϊόν έκανε 40 ευρώ και ο εκτελωνισμός πήγε 30 :damn: Άσε που αν δεν το πληρώσεις μετά βρίσκεις και τον μπελά σου με εισπρακτικές. Είχε αργήσει πολύ να μου έρθει η ειδοποίηση για να πάω να παραλάβω το δέμα (ας είναι καλά ο κορώνας) και φαντάσου μου ήρθε πρώτα ειδοποιητήριο πως πρέπει να εξοφλήσω άμεσα το ποσό του εκτελωνισμού διαφορετικά θα έπαιρναν "ακραία μέτρα", ό,τι κι αν σημαίνει αυτό. Φυσικά το πλήρωσα άμεσα, αλλά πολύ μπέρδεμα βρε αδελφέ. Επομένως πλέον το αποφεύγω το αμερικάνικο amazon όσο μπορώ.

Επίσης, όχι, δεν μπορείς να ζητήσεις την επιστροφή του ποσού από την Amazon. Είναι ουσιαστικά η εταιρεία που αναλαμβάνει την μεταφορά του προϊόντος και τίποτα παραπάνω. 

Edited by Jim®
  • Like 6

Μα στο amazon υποτίθεται ότι είναι και το τελωνείο μέσα... το γράφει "Shipping & Import Fees".

Μια φορά μόνο πήρα από εκεί το τελευταίο έτος, αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα.

• Like 4
  • Thanks 1

2 hours ago, Lord Makro said:

Μα στο amazon υποτίθεται ότι είναι και το τελωνείο μέσα... το γράφει "Shipping & Import Fees".

Μια φορά μόνο πήρα από εκεί το τελευταίο έτος, αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Φαντάζομαι έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες οπως τον πωλητή, το βάρος κτλ 

• Like 3

46 minutes ago, Jim® said:

Φαντάζομαι έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες οπως τον πωλητή, το βάρος κτλ 

Θυμάσαι αν πήρες από το ίδιο το Άμαζον ή από τρίτο πωλητή; Επειδή αν ήταν το κεντρικό Άμαζον, δεν θα έπρεπε να έχει τελωνείο (θεωρητικά).

• Like 3

Πρέπει να έχω πάρα πολλά χρόνια να ψωνίσω από το αμερικάνικο αμαζον. Ακόμα θυμάμαι την ιστορία τρόμου ενός γνωστού που έτρεχε αεροδρομια και τελωνεία και έφαγε ένα ολόκληρο πρωινό εκεί.

Μακριά!!!!

• Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1

12 minutes ago, Phantom Duck said:

Θυμάσαι αν πήρες από το ίδιο το Άμαζον ή από τρίτο πωλητή; Επειδή αν ήταν το κεντρικό Άμαζον, δεν θα έπρεπε να έχει τελωνείο (θεωρητικά).

Δεν θυμάμαι καθόλου. Θυμάμαι όμως ότι το προϊόν ήταν ενα συλλεκτικό figurine playset με φιγούρες απο το Ducktales του 2017. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο που ηταν φιγούρες 

• Like 5

• 2 months later...

Εχει αγοράσει κάποιος πρόσφατα απο το Amazon Αγγλίας; Αν ναι, πληρώσατε επιπλέον δασμούς στο τελωνείο ή το τελικό ποσό ήταν το αναγραφόμενο στο site; 

• Like 3

Όπως οτιδήποτε εκτός ΕΕ, είναι ότι κάτσει. Μην εκπλαγείς αν σου έρθει να πληρώσεις ένα ποσό ότι 'να ναι, όπως και αντίστοιχα μην εκπλαγείς αν σου έρθει με κούριερ, χωρίς καμία χρέωση.

Τα έκοψα τα εκτός ΕΕ, είμαι σε επικίνδυνη ηλικία για εμφράγματα :lol:

• Like 1
  • Thanks 2
  • Haha 4
  • Sad 1

2 hours ago, Dredd said:

Όπως οτιδήποτε εκτός ΕΕ, είναι ότι κάτσει. Μην εκπλαγείς αν σου έρθει να πληρώσεις ένα ποσό ότι 'να ναι, όπως και αντίστοιχα μην εκπλαγείς αν σου έρθει με κούριερ, χωρίς καμία χρέωση.

Τα έκοψα τα εκτός ΕΕ, είμαι σε επικίνδυνη ηλικία για εμφράγματα :lol:

Ξέρω, ξέρω... Απο Amazon Ιταλιας δεν εχω προβλήματα. Ισα ισα. Απο Αγγλία όμως την εχω πατήσει. Θέλω ενα βιβλίο που μόνο απο amazon μπορώ να το βρω και απο Amazon Αγγλίας το βρίσκω 32€ και απο Ιταλίας 41€ και δεν ξέρω ποιο να διαλέξω. 😂😂

• Like 3

• 2 months later...

Ύστερα απο πολυ υπομονή κατάφερα κατά τύχη  κ βρήκα το Batman no mans land vol 1 omnibus στο ισπανικό amazon  83 ευρω ΜΙλαμε για  ούτε στα τρελά όνειρα μου. Το τσίμπησα κ την άλλη μέρα το ειχε πάει στα 98 ευρω.  Τωρα βαζω πλώρη για το τελευταίο μέρος αν κ εκει ειναι σκούρα τα πράγματα γιατί με cover price 150 δολάρια ......  θα πρέπει να αρχίσω τα τάματα...

• Like 6

• 1 month later...

Στο amazon de έχει το Batman: No Man's Land Omnibus Vol. 2 στα 92,38 για οποιον ενδιαφέρεται ( με cover price 150 δολάρια). Δε πιστεύω να το κρατήσει γαι πολύ, εγώ πάντως έκανα pre order κλείνοντας τη συλλογή.....οταν το παρω στα χέρια μου φυσικά.

• Like 6

• 2 weeks later...

Στο Amazon De εχει τα Daredevil By Miller & Janson Omnibus (Daredevil Omnibus) στα 70 ευρώ κ το Wonder Woman by George Perez Omnibus (2022 Edition) στα 48 ευρώ  pre- ordrer. Πιστεύω οτι ειναι καλές τιμές για όποιον ενδιαφέρεται  να αγοράσει τώρα.

• Like 7