Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Το Κόμιξ v2 #100  

19 members have voted

1. 1. Το "τίμησες";

2. 2. Το διάβασες;

3. 3. Θα το κρατήσεις ή θα το χαρίσεις;

Recommended Posts

tumblr_o37y2uNU1R1refsh5o2_r1_1280.jpg

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 1996

Komix_100.thumb.jpg.306ebae330c0ecb7c5dfe061db677b08.jpg

Κυκλοφορεί το ΣΟΥΠΕΡ ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΟ ΣΠΕΣΙΑΛ Κόμιξ #100 της Τερζοπούλιας περιόδου. 1000 κλασικές ορθόδοξες πληθωριστικο-υποτιμημένες δραχμές.

Πολυσυλλεκτικό, μπαμπάτσικο, με 100 σελίδες pure fan και δώρο την θήκη για τα τετράγωνα αυγά που κάποιοι υποψιάζομαι πως χρησιμοποιούν ακόμα. Ναι, εσένα λέω!

Καρλ Μπαρκς, Ίαν Κρουζ, Ντάαν Γίππες και Ντον Ρόσα κοσμούν τις σελίδες του.

Ένα πραγματικά πανηγυρικό τεύχος, ανάμεσα σε δεκάδες συλλεκτικά.

ΟΚΤΩΒΡΙΟΣ 2022

Cx100_960x600.jpg

Κυκλοφορεί το τεύχος #100 της Καθημερινίσιους περίοδου. 3.50 ευρώ.

Καρλ Μπαρκς, Τζάνετ Γκίλμπερτ, Βίκαρ, Περ Χέντμαν, Σεζάρ Φεριόλι, Στέφαν Πετρούτσα, Νόελ Βαν Χορν, Πέτερ Σνέιμπεργκ, Ροντρίγκες, Κάρι Κορχόνεν, Μάικλ Τ. Γκίλμπερτ, Φερράρις, Ουίλλιαμ Βαν Χορν.

"Άπειροι" δημιουργοί που θυμίζουν ακόμα μια φορά πως είναι ένα μικρότερο Σούπα Μίκυ. 100 σελίδες.

100 τεύχη και ακόμα δεν έχουν μάθει πως θέλει μικρότερη γραμματοσειρά η ράχη γιατί αυτό το μέγεθος είναι για τόμους. Ένα ακόμα τεύχος του Χόμιξ.

Το τιμήσατε; Το διαβάσατε; Θέλετε κάτι να δηλώσετε ως εκπρόσωπος της Εκκληcίαc?

This is a safe place. Λετ δε πούπουλα χιτ δε αιρ.

:donalddance:

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 1
  • Haha 10
  • Sad 1

3. Θα το κρατήσεις ή θα το χαρίσεις;

Ναι

Όχι

Αυτή η ερώτηση είναι λίγο λάθος. Δηλαδή, εγώ έβαλα ναι θα το κρατήσω, αλλά κάποιος άλλος μπορεί να πει ναι θα το χαρίσω. Κατά τα λοιπά, θα τοποθετηθω λίγο αργότερα.

• Like 7
  • Haha 2

Δεν υπάρχει λάθος στο Χώμιξ :DDD:

FULL REVIEW ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ

~ Κολλημένος με το χρήμα Πολύ ωραία ιστορία του Μπαρκς! Ανήκω σε αυτούς που δεν έχουν διαβάσει πάνω από έναν τόμο της Καθημερινής, γιατί βαριέμαι να σκιπάρω όσα είχα διαβάσει 100+ τεύχη στα Κόμιξ v1.

~ Παράνομη Κατεδάφιση Κλασικός θεότρελος Βίκαρ

~ Οι Αντικαταστάτριες Κλασικός Φεριόλι με guests και ωραίο νταβαντούρι

~ Η Μέρα Του Μεγάλου Φαρσέρ Θεέ μου τι ΒΛΑΚΕΙΑ ήταν αυτή! Σούπερ Μίκυ v2 και βγάλε...

~ Το Μαγικό Βιολί Αν ήταν το παπί βιολί... Προσπαθεί να συνδέσει μαγεία με τεχνολογία, αποτυγχάνει παταγωδώς.

~ Ο Λαίμαργος Κλέφτης Ε ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ! ΝΑΙ ΜΕ ΑΚΟΥΤΕ; Οι ΠΑΙΧΝΙΔΟ/γριφο-ιστορίες με τη Γιαγιά Ντακ ΔΕΝταιριάζουν στο Κόμιξ. Κάτι τέτοια έβαζε κάποτε το Μεγάλο Μίκυ ή το Αλμανάκο. Δεν είναι καν ιστορία.

~ Πράκτορας Μουργόλυκος Νταξ, φάση είχε. Επιπέδου "Φεστιβάλ" για τους παλιούς. Σούπερ Μίκυ για τους νέους.

~ Μια Μέρα Στην Έρημο Κλασικός καμμένος Φαν Κορνάρος.

Άξιζε; Έτσι κι έτσι. Το μετάνιωσα; ΟΧΙ, χρόνια πολλά!!!

Θα πάρω το #101; Μονάχα αν έχει νταβαντουροϊστορίες. Γιατί το #100 είχε ελάχιστες διαφορές με τα 2 προηγούμενα που πήρα, μετά από ~80 τεύχη αποχής. Είναι όντως, το μικρό αδερφάκι του Σούπερ Μίκυ...

Θα το χαρίσω ή θα το κρατήσω; Ναι. :prankster:

Η φάση είναι βράσε ρύζι και πρόσθεσε τετράγωνα αυγά.

:PK:

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 6
  • Thanks 4

Δεν το έχω πάρει, δεν είχα καν ιδέα ότι υπήρχε, και ούτε πρόκειται να το αγοράσω. Και για όσους μπορεί να το πάρουν επειδή είναι νούμερο ορόσημο, προσωπικά δεν με απασχολεί καθόλου :lol:

• Like 5
  • Haha 1
  • Sad 2

Λοιπόν, η άποψή μου για το ΚΟΜΙΞ #100( πριν ήμουν στο δρόμο και δε μπορούσα να γράψω):

Δελεάζομαι να το αγοράσω μόνο και μόνο επειδή μου αρέσει να έχω επετειακά τεύχη. Βέβαια, αυτό μόνο επετειακό δεν είναι... Τουλάχιστον στο επόμενο έχουν μια αγαπημένη ιστορία, πάρα πολύ αστεία, με το εξώφυλλό της! Ξέρετε όμως ποιο είναι το πρόβλημα; Το πρόβλημα είναι πως θα δημοσιευθεί τέλη Νοεμβρίου, ενώ ιδανικά θα έπρεπε να κυκλοφορήσει στο τεύχος Δεκεμβρίου αφού είναι Χριστουγεννιάτικη( λέω εγώ τώρα). :beer2:

Spoiler

1882757248_!!!!!!.jpeg.504fdb6e48420ff74c4fdcd5ff722740.jpeg

Το εξώφυλλο του επόμενου τεύχους!

• Like 7
  • Thanks 2

Εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να το πάρω. Η μόνη διαφορά που έχει με κανονικό ΚΟΜΙΞ είναι ότι σε καμιά εικοσαριά χρόνια θα το πουλάνε σε τιμές που ούτε ο Σκρουτζ δε θα μπορούσε να αγοράσει.

• Like 3
  • Thanks 3
  • Haha 2

Κάπως ειρωνικό αυτό που θα πω αφού είναι και το αμέσως επόμενο σχόλιο, αλλά τέλος πάντων...

Τελικά το πήρα επειδή έπρεπε να περιμένω σε ένα αυτοκίνητο για μισή ώρα και ο μπαμπάς μου μου έδωσε μερικά λεφτά να πάρω κάτι από το περίπτερο. Στις ερωτήσεις η απάντηση μου είναι ναι σε όλες. 

Edited by Rombax
  • Like 2
  • Haha 4

Ειναι πραγματικά στενάχωρο ενα περιοδικό ορόσημο για τον ελληνικό χώρο τον κομικς να καταλήγει περίγελος. 

Παλιά τα επετειακα αυτά τεύχη ήταν μεγάλο θέμα συζήτησης και χάρη στη προώθηση που γινόταν, το ένιωθες για τα καλά πως βγαίνει κάτι το πανηγυρικό. Πλέον δεν νοιάζεται κανένας. 

Είναι θλιβερό να βλέπουμε αυτή την κατάντια και την αδιάφορη αντιμετώπιση της εκδοτικής, τοσο στο προϊόν τους αλλά και στο κοινό και τους ίδιους τους τους εαυτούς. 

• Like 7
  • Thanks 1

• 2 weeks later...

Άμα κάποιοι δεν το κρατήσουν εδώ είμαι εγώ I guess? Δεν το έχω προλάβει και μου αρέσουν οι ιστορίες με παπιά και τα συναφή. Μη πέσετε να με φάτε εχω μείνει σε αυτήν την κατηγορία στο προεφηβικό στάδιο που απλά διαβάζω χαρούμενα ιστορίες όποιες και αν ειναι αυτές. 

• Like 4
  • Haha 1
  • Sad 1

Χθες πήγα να πάρω τσιγάρα και έπεσε το μάτι μου στο Κόμιξ. Θυμήθηκα κατευθείαν την χρυσή περικεφαλαία και πως είχα ενθουσιαστεί πιτσιρίκι όταν είχε βγει το τεύχος 100 της πρώτης  περιόδου. Στο καινούργιο ιστορίες μάπα από το λίγο που τις ξεφύλλισα, έξτρας ανύπαρκτα, το χαρτί για προσάναμμα στο τζάκι και ακόμα αναρωτιέμαι τι παίζει με τις εκτυπώσεις και βγαίνουν τα γράμματα στην ράχη πιο μεγάλα και καβαλάνε το εξώφυλλο. Και στο Ντόναλτ τα ίδια. Μεγάλο χάλι :lol:

• Like 5
  • Sad 1

Δεν το πηρα ΕΓΩ αλλα θα το επαιρνα αν δεν με προλαβαινε η @kabuki. Δεν το εχω διαβασει ακομα αλλα κραταω μικρο καλαθι μετα απο τοσο κραξιμο εδω μεσα και αλλου. :P

• Like 6
  • Haha 1

2 hours ago, Θρηνωδός said:

το χαρτί για προσάναμμα στο τζάκι

Όταν θα ακριβύνει κι άλλο το πετρέλαιο, θα σας πω εγώ! Τι θα καίτε; Omnibus ; Τότε είναι που θα εκτιμηθεί η αξία του ΚΟΜΙΞ!!!:PPP:

• Thanks 1
  • Haha 12

1 hour ago, Θοδωρής Καραπάνος said:

Τι θα καίτε; Omnibus ; Τότε είναι που θα εκτιμηθεί η αξία του ΚΟΜΙΞ!!!:PPP:

Γέλασα πολύ περισσότερο από όσο έπρεπε! :lol:

• Like 2
  • Thanks 2
  • Haha 6
  • Sad 1