Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Lazarus (Greg Rucka, Michael Lark)

the comic guide
 Share

Recommended Posts

51QNSfKQpmL.thumb.jpg.8a3f4da11f7806b3d002d8440864216b.jpg1161986004_Lazarus2.thumb.jpg.79cb5d152a2f6ba22fac1abc6bc4a730.jpg1925145539_Lazarus3.thumb.jpg.2043fccf438d87b01250ced683456d30.jpg

Σε ένα δυστοπικό μέλλον, 16 πλούσιες Οικογένειες έχουν αντικαταστήσει τις κυβερνήσεις και καθεμία από αυτές διαθέτει έναν "προστάτη"-πολεμιστή, έναν Λάζαρο. Κάθε Λάζαρος είναι μια πολεμική μηχανή και, επειδή έχει υποβληθεί σε πειράματα από την Οικογένεια στην οποία ανήκει, είναι φαινομενικά άτρωτος, αφού μπορεί να πεθάνει και ύστερα να επανέλθει στη ζωή. Πρωταγωνίστρια του κόμικ είναι η Forever Carlyle, Λάζαρος της Οικογένειας Carlyle

Το πρώτο Deluxe καλύπτει τα πρώτα 9 τεύχη, γραμμένα από τον Greg Rucka και σχεδιασμένα από τον Michael Lark. O Rucka είναι γνωστός από τα (πολλά) τεύχη που έχει γράψει για τη Wonder Woman, ενώ και ο Lark είναι εξίσου δημοφιλής. Προσωπικά τον είχα σταμπάρει από τη σειρά Daredevil, όπου είχε δουλέψει παρέα με τον Ed Brubaker. 

Το Lazarus είναι μία απόδειξη ότι ο Rucka όχι μόνο γνωρίζει να γράφει ενδιαφέροντες γυναικείους χαρακτήρες, αλλά και προσεχτικά μελετημένους και δομημένους δυστοπικούς κόσμους. Καθεμία από τις 16 Οικογένειες έχει τη δική της ιστορία για το πως ήλθε στο προσκήνιο και έφτασε να ελέγχει το τάδε γεωγραφικό κομμάτι της Γης, ενώ όλες έχουν σχηματίσει συμμαχίες και έχουν κόντρες με άλλες Οικογένειες. Εδώ αξίζει να σημειωθεί ότι οι χαρακτήρες κινούνται κυρίως στη κλίμακα του γκρι, ενώ υπάρχουν πολλές ίντριγκες, ανατροπές και προδοσίες, που κρατούν την ιστορία ενδιαφέρουσα. 

Ο Michael Lark είναι ο ιδανικότερος για να αποτυπώσει τον βρώμικο κόσμο του Lazarus, με το "dark and gritty" σχέδιο του. Ειλικρινά, έπιασα πολλές φορές τον εαυτό μου να χαζεύει τις σελίδες και τα καρεδάκια μετά την ανάγνωση του εκάστοτε τεύχους.  

lazarus-4.thumb.jpg.525627652f18ade2c9b7157aa7d52187.jpgLazarus05.thumb.jpg.663c54f57fe57f0e574f6006edb5365a.jpglazarus01_p1.thumb.jpg.5ed11a5c5d66d6a10182aa5550421613.jpg

Παράλληλα με το Lazarus, κυκλοφόρησε και το X+ 66, ένα mini series 6 τευχών επικεντρωμένο σε διάφορους δευτερεύοντες χαρακτήρες. (το 3o Deluxe περιέχει και τα 6 τεύχη.) Προσωπικά, έχω στη κατοχή μου το 1ο και το 3ο Deluxe και τα τεύχη του 2ου σε trades. Συνολικά μέχρι στιγμής, η σειρά έχει 28 τεύχη + 6 "X+66" + 6 καινούρια κεφάλαια από το νέο volume, ονόματι Lazarus Risen

Αν υπάρχει κάτι αρνητικό σε αυτό το εξαιρετικό κατά τα άλλα κόμικ, αυτό θα ήταν ο προγραμματισμός του. Η σειρά συνεχίζεται κανονικά, αλλά έχει να κυκλοφορήσει κάποιο καινούργιο τεύχος εδώ και πολύ καιρό. Κάπου διάβασα ότι θα έβγαινε ένα καινούργιο κάθε τέσσερις μήνες σε ένα format 64 σελίδων/ τεύχος, αλλά νομίζω ότι αυτός ο στόχος δε τηρήθηκε, δυστυχώς. Πάντως, αναμένουμε το επόμενο κεφάλαιο αυτόν ή τον επόμενο μήνα. Εντωμεταξύ εγώ, αφού τελείωσα το πρώτο Deluxe, διάβασα μονορούφι το 3ο trade και τώρα πάω κατευθείαν να πιάσω στα χέρια μου το επόμενο. 

1102574149_Lazarus6(2).thumb.jpg.f8ab3da3a69ba9f744cb00e014dd0a9c.jpg2028810711_Lazarus5.jpg.f093edbff13e118ec07b0603e8c3577c.jpghttps___dev.lareviewofbooks.org_wp-content_uploads_2017_10_lazarus.thumb.jpeg.4fea4cf6e5ccaf2e7b5721a464b86f48.jpeg

Edited by the comic guide
  • Like 11
  • Thanks 3

Ωραία παρουσίαση  @the comic guideγια ένα πολύ καλό κόμικ που για κάποιο λόγο (που δεν μπορώ να θυμηθώ) το άφησα γύρω στο 10ο τεύχος  :sadbunny:

Το έχει παινέψει κι ο @Dredd σε διάφορες φάσεις :)

Ώρα να το ξαναπιάσω :beer2:

• Like 11
  • Thanks 1

To Lazarus ήταν αγαπημένο comic, ο Rucka λατρεμένος, ο Lark απλά γαμάτος, το setting υπέροχο και μελετημένο, όλα τέλεια.

Κάπου το έχασα όμως και εγώ, γιατί μετά από ένα σημείο, έβγαζε τεύχη όταν και όποτε το θυμόταν. Να φανταστείτε ότι το Lazarus Risen #6 βγήκε τον Ιούνιο του 21, και το #7 είναι να βγεί τέλος Σεπτεμβρίου 22. Γενικώς ο Rucka βγάζει πλέον σπάνια τεύχη, δεν ξέρω αν είναι θέμα υγείας, αν δουλεύει στην τηλεόραση ή κάτι άλλο.

Πάντως, το Lazarus, τουλάχιστον για τα πρώτα 20+ τεύχη, ήταν υπέροχο. Ειδικά σε ένα τεύχος, όπου και παρουσιάζει μια μονομαχία μεταξύ 2 Lazarus, με ελάχιστο κείμενο σε όλο το τεύχος, είναι επιτομή του storytelling από τον Lark. Αξίζει....

Edit: Βάσει περιγραφής, το Lazarus Risen #7 είναι είτε κλείσιμο arc είτε κλείσιμο σειράς.

• Like 7
  • Thanks 3

Μόλις τελείωσα τον 4ο τόμο (που φτάνει μέχρι το #21) και είχε ένα cliffhanger που μου άφησε... το σαγόνι στο πάτωμα.  Το αγαπώ αυτό το κόμικ! :delicious:

Εντωμεταξύ όταν ολοκληρώσω και το τρίτο σκληρόδετο, θα συνεχίσω τη σειρά online, γιατί τα εναπομείναντα τεύχη (27 + 28) όπως και το Lazarus Risen δεν έχουν συλλεχθεί σε Deluxe μέχρι στιγμής. 

• Like 8

Λοιπόν, διάβασα τα 28 τεύχη του πρώτου volume, μετά τα 6 τεύχη του Χ-66 και στο καπάκι έπιασα, τέλος, τα 6 τεύχη του Lazarus Risen που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής. 

Σε γενικές γραμμές; Το πρώτο volume είναι ένα από τα καλύτερα sci-fi/ δυστοπικά κόμικς που έχω διαβάσει. Ο Rucka έχει δημιουργήσει έναν πολύ ενδιαφέροντα κόσμο και σε κάθε τεύχος προστίθενται καινούργιοι χαρακτήρες, ενώ μαθαίνουμε περισσότερες πληροφορίες για τη Forever και την αληθινή προέλευση της. Επίσης, παρόλο που το κόμικ είναι ανά σημεία αρκετά ωμό, ο Rucka έχει ενσωματώσει  τις κατάλληλες δόσεις δράματος, συναισθήματος & "ήσυχων στιγμών", που μας βοηθούν να καταλάβουμε καλύτερα τους χαρακτήρες και τις διπλές τους ατζέντες. Σε κάθε arc αυτού του volume, όλο και κάτι γίνεται που κρατάει το ενδιαφέρον αμείωτο, είτε αυτό είναι μία αποκάλυψη, είτε μία ανατροπή, είτε, είτε, είτε...

Το σχέδιο το Lark είναι κορυφαίο. (αυτό ισχύει για όλα τα τεύχη στα οποία συμμετέχει) Το μόνο που θα ήθελα θα ήταν να κάνει τα γυναικεία πρόσωπα ελαφρώς πιο διαφοροποιημένα. Ας πούμε, στο Risen, η Forever έχει κοντό μαλλί και η αλήθεια είναι ότι μερικές φορές έτυχε να την μπερδέψω με έναν άλλο χαρακτήρα, τη Marisol. :prankster: Τέλος πάντων, ό,τι και να γράψω για τον Lark είναι λίγο, και μόνο που καταφέρνει και κρατάει ψηλά τη ποιότητα με τόσες αναβολές που έχουν υποστεί τα καινούργια τεύχη, μου αρκεί.

Κάθε ένα τεύχος του Χ-66 εστιάζει σε δευτερεύοντες χαρακτήρες. (π.χ. ένα εστιάζει στην οικογένεια που γνωρίσαμε στο δεύτερο storyline, "Lift") Καλό ήταν συνολικά, εδώ βέβαια δε συμμετέχει ο Lark και η απουσία του είναι εμφανής. Όπως είθισται να συμβαίνει σε παρόμοιου τύπου "ανθολογίες", έτσι και εδώ κάποια τεύχη αναπόφευκτα είναι καλύτερα από τα άλλα. Ξεχώρισα το τελευταίο τεύχος που αφηγείται μία ιστορία με πρωταγωνιστή τον Lazarus της Οικογένειας Vasalovka, ονόματι "The Zmey". (ελληνιστί "Δράκος") Ανατριχιαστικό τεύχος, στο οποίο τολμώ να πω ότι ο Rucka παίζει αρκετά με το horror στοιχείο.

Τέλος, έχουμε το Risen. Το Risen δεν είναι κακό, υπηρετεί όσα έχουν έλθει πιο πριν, απλά νιώθω ότι δε συμβαίνουν πολλά πράγματα σε κάθε τεύχος... Επίσης, αισθάνομαι ότι η ιστορία έχει κάνει μία μικρή κοιλίτσα. Ειδικά, το τρίτο τεύχος με ψιλο-απογοήτευσε, βάσει των προσδοκιών που είχε χτίσει. 

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι μέχρι το #6 δεν έχουν λυθεί πολλές υπό πλοκές, οπότε λογικά το #7 θα είναι απλά το κλείσιμο του δεύτερου story arc και όχι κλείσιμο σειράς, όπως ανέφερε ο @Dredd πιο πάνω. (θα εκπλαγώ εάν συμβεί το δεύτερο) Ειλικρινά, δε μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσε ο Rucka να κλείσει ικανοποιητικά σε 44 σελίδες όλες τις εκκρεμότητες που έχει αφήσει ανοιχτές.

Το κακό είναι ότι το #8 εικάζω θα βγει το 2023, και ποιος ξέρει πότε θα δούμε το #9 ή το #10... Εν πάση περιπτώσει, αν εξαιρέσουμε το τελευταίο κομμάτι με το προγραμματισμό, τότε θα πρότεινα σε όλους να τσεκάρουν, εάν δε το έχουν κάνει ήδη, αυτή τη σειρά. Είναι ένα από τα καλύτερα δυστοπικά/ επιστημονικής φαντασίας κόμικς που έχει βγάλει η Image μακράν, σε περίπτωση που δε το έχω καταστήσει ακόμα σαφές. ;)

• Like 8
  • Thanks 2