Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Recommended Posts

Έπεσε λίγο η  κινητικότητα στο συγκεκριμένο νήμα...

Πάμε να ανέβουμε λίγο... δυνατά...

Και βάζω κάτι εντελώς διαφορετικό, επειδή το άκουσα σήμερα στο ραδιόφωνο και μου έκανε καλή εντύπωση.

Επίσης, πριν κάποιες ημέρες, η @kabuki, είχε ανεβάσει ένα της Sia. Ορίστε λοιπόν άλλο ένα που τις τελευταίες ημέρες, έρχεται συνεχώς στο μυαλό μου:

Ε, κι ένα τελευταίο, επειδή είναι αδυναμία.

Αχ, είχα να γράψω τρεις- τέσσερις ημέρες εδώ!

Edited by ΘK08
  • Like 5

Πριν από σχεδόν ένα χρόνο συνέβη αυτό:

Φλερτάρει με Σπαθιά, Στέρεο Νόβα, ίσως και με Κόρε. Ύδρο. (χωρίς το awkwardness που μου έβγαζαν εκείνοι), έχει επιρροές από Δεληβοριά, σίγουρα από The Boy, πιάνω και μια εσάνς από Λένα Πλάτωνος. 

Όμως το Παιδί Τραύμα πήρε όλα τα παραπάνω και τα έκανε δικά του. Είναι ότι πιο φρέσκο, καλοδουλεμένο (έβαλε και το μαγικό χεράκι του ο Κτίρια τη Νύχτα) υπάρχει αυτή τη στιγμή στην ελληνική ποπ / ροκ σκηνή και δημιουργεί μεγάλες προσδοκίες για το μέλλον. 

• Like 7
  • Thanks 2

Δεν τρελαινομε πολυ για τη μουσικη του Pan Pan ομως αυτο το τραγουδι το εχω λατρεψει αυτες τις μερες για πολλους και διαοφρους λογους. Επισης μεγαλη αγαπη που στο τελος μεταξυ των υπολλοιπων καλλιτεχνων, αναφερεται και σε Toquel και Light δυο καλλιτεχνες που τρωνε ενα γενικοτερο hate απο κουτλουριαρικους κυκλους λογω mainstream κοινου.

Το beat και το ρεφραιν ειναι α ρρω στα

• Like 10

Πάρα πολύ ενδιαφέρον τόπικ και εξαιρετικές επιλογές. :) 

Χαίρομαι, που ακούω πολλά τραγούδια, που μου αρέσουν, αλλά και που ανακαλύπτω πράγματα, που αλλιώς δεν θα τα έπαιρνα χαμπάρι. :beer: Στέκομαι ιδιαίτερα σε αυτά τα δύο, που δεν ήξερα, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω κανένα άλλο:

8 hours ago, Treoris said:

Όμως το Παιδί Τραύμα πήρε όλα τα παραπάνω και τα έκανε δικά του. Είναι ότι πιο φρέσκο, καλοδουλεμένο (έβαλε και το μαγικό χεράκι του ο Κτίρια τη Νύχτα) υπάρχει αυτή τη στιγμή στην ελληνική ποπ / ροκ σκηνή και δημιουργεί μεγάλες προσδοκίες για το μέλλον. 

1 hour ago, akirasyber9 said:

Δεν τρελαινομε πολυ για τη μουσικη του Pan Pan ομως αυτο το τραγουδι το εχω λατρεψει αυτες τις μερες για πολλους και διαοφρους λογους. Επισης μεγαλη αγαπη που στο τελος μεταξυ των υπολλοιπων καλλιτεχνων, αναφερεται και σε Toquel και Light δυο καλλιτεχνες που τρωνε ενα γενικοτερο hate απο κουτλουριαρικους κυκλους λογω mainstream κοινου.

:best:

• Like 5

1 hour ago, ΘK08 said:

Θα βάλω άλλο ένα τραγουδάκι, που έχει - κάποια- σχέση με κόμικς

Από τα αγαπημένα μου τραγούδια του Κηλαηδόνη. :thumbsup:Η φωνή του Γιώργου Θαλάσση στο τραγούδι ανήκει στο δημοσιογράφο Αντώνη Πυλιαρό, θρυλική μορφή της ελληνικής αθλητικής δημοσιογραφίας. Όσοι άκουγαν ραδιοφωνικές μεταδόσεις αγώνων του πρωταθλήματος κάθε Κυριακή τη δεκαετία του ογδόντα (και πιο νωρίς, ίσως μετά άρχισαν οι μεταδόσεις στην τηλεόραση), σίγουρα τον θυμούνται. 

• Like 6

On 9/19/2022 at 6:32 PM, akirasyber9 said:

Εγώ έμαθα ότι φτιάχνει μουσική από κάποια ποστ του στο Facebook. Το ανισόπεδη ντίσκο μου άρεσε, κάποια άλλα όχι τόσο, αλλά μουσικά περισσότερο μου άρεσε το ρεύμα στην πίστα (και το βίντεο επίσης πολύ καλό).

• Like 7

Κυρίες και κύριοι, σας παρουσιάζω τους Balthazar, συγκοινωνούντα δοχεία με τους Warhaus και J. Bernardt. Όλα αυτά τα projects παίζουν το ίδιο indie pop / rock υβρίδιο, έχουν σχεδόν τα ίδια μέλη, σε σημείο που δεν μπορώ να τους ξεχωρίσω ούτε εγώ. 

Πιασάρικες μελωδίες, ωραίος στίχος, κινηματογραφικά video clips, γενικά μια σταθερή πορεία που κρατάει σχεδόν μια δεκαετία. Περιμένουμε και νέο δίσκο σύντομα. Το Βέλγιο συνεχίζει να βγάζει όμορφες μουσικές. 

• Like 7

Το μακρινό 1994 ο νεαρός Jarvis τραγούδησε αυτό. 

Μεταξύ άλλων: "No I don't care if you screw him / Just as long as you save a piece for me"

Μερικές μέρες πριν υπαινίχθηκε μια επανένωση των Pulp. 

Περιμένουμε αγόρι μου. Μας έλειψαν οι κλωτσιές σου.

Θέλουμε και δίσκο αυτή τη φορά, μην ξεχαστείτε, εντάξει; 

• Like 7

To 2011 o James Murphy και η παρέα του αποφασίζουν να τραβήξουν τη πρίζα στο εγχείρημα που ονομαζόταν LCS Soundsystem. Οργανώνουν μια βραδιά στο Madison Square Garden, γυρίζουν το Shut Up And Play The Hits, μας στέλνουν μια τελευταία βόλτα στον έβδομο ουρανό.

Μετά παθαίνουν Πυξ Λαξ, αλλά αυτό έχει μικρή σημασία. Σημασία έχει πως αυτή παραμένει μάλλον η καλύτερη εκτέλεση ενός έτσι κι αλλιώς εκπληκτικού κομματιού.

• Like 7

• 2 weeks later...

H Julia Jacklin είναι Αυστραλή, σχετκά καινούργια, με πολλές κομματάρες ήδη στο ενεργητικό της. Παίζει κυρίως indie pop και alt-country και έχει μια ξεχωριστή αισθητική στα video clips της. 

Τα υπόλοιπα ανακαλύψτε τα μόνοι σας. 

Όπως πάντα, δυναμώστε

• Like 5
  • Thanks 2

Μετά από ενάμιση μήνα, όπου σχεδόν κάθε μέρα μετά τη δουλειά πήγαινα σε γιατρούς για θεραπείες, αυτός ο επίπονος κύκλος έκανε...τον κύκλο του.

Στην υγειά μας λοιπόν, με μία αλμπουμάρα:

Always go...

49063318291d7d02f2e4a02739ce4844.gif

• Like 5
  • Thanks 2

Από το νέο youtube interface, το μόνο νέο κομμάτι του ανθολογικού Faithless 2.0.

I was there. For you...

Και bonus, ίσως το καλύτερο remix από κει:

Άντε και ένα ακόμα updated track, για χατ τρικ:

1398618367_0_1.gif

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 5
  • Thanks 2

Είναι Ιρλανδοί, παίζουν post punk, αγαπούν την beat ποίηση, είναι κουλ, κι αυτό είναι ένα από τα πιο μη επιτηδευμένα in-your-face τραγούδια που έχω ακούσει εδώ και καιρό. 

Enjoy.  

Fontaines D.C. - Boys In The Better Land (Darklands Version)

Edited by Treoris
  • Like 4
  • Thanks 2