Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Κόμικς στα χρόνια της αρρώστιας

Recommended Posts

Μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι, κι οι επιδημίες έχουν μπει για τα καλά στη ζωή μας, για να δούμε μερικά κόμικς που είναι εντός θέματος 

Απέχουμε βέβαια πολύ, ακόμα, από αυτούς τους δυστοπικούς κόσμους, οπότε ψυχραιμία και να διαβάζετε κόμικς. :prankster:

Y the last man (Brian K. Vaughan , Pia Guerra) Vertigo

Ένα από τα διασημότερα κόμικς που καταπιάνεται με τέτοιο θέμα:  

Στις αρχές των 00's, μια άγνωστη επιδημία σκοτώνει όλους τους άντρες και τα αρσενικά θηλαστικά, εκτός από τον Yorick και τη μαϊμου-κατοικίδιο του.  Το να είναι κανείς ο τελευταίος άντρας στη γη, μπορεί να είναι πολύ πιο δύσκολο απ' ό,τι φαίνεται.

RCO001.jpg

Undiscovered Country (Charles Soule, Scott Snyder, Giuseppe Camuncoli) Image

Στο κοντινό μέλλον, οι ηπα έχουν αποκοπεί από τον υπόλοιπο κόσμο μέσα σε τείχη, για 30 χρόνια. Ο κόσμος μαστίζεται από μια νέα πανδημία, που απειλεί με εξαφάνιση το ανθρώπινο είδος. Ο  υπόλοιπος κόσμος, εκτός ηπα χωρίζεται σε δυο  βασικές συμμαχίες, την Αφρικανοευρωπαϊκή και την Ασιατική. Μετά από κάποιες πληροφορίες ότι οι ηπα μπορούν να αντιμετωπίσουν την ασθένεια, μια επίλεκτη ομάδα επιχειρεί να περάσει τα σύνορα του οχυρωμένου, άγνωστου πλέον κράτους, για να βρει τη θεραπεία. 

RCO001_1573033770.jpgRCO008_1573033770.jpg

The Walking Dead (Robert Kirkman) Image

Σχεδόν απίθανο να μη γνωρίζει κάποιος το Walking Dead, ένα από τα πιο διάσημα κόμικς και την πανδημία από ζόμπια. Ιδανική εποχή για επανάληψη, μιας κι έχει πρόσφατα ολοκληρωθεί

RCO001 (1).jpgRCO007.jpg

Resonant  (David Andry, Alejandro Aragon) Vault Comics

Μετααποκαλυπτική δυστοπία, μια δεκαετία μετά. Μια αόρατη/ορατή απειλή χτυπάει κατά κύματα και κάνει τους ανθρώπους να απελευθερώνουν τα πιο αυτοκαταστροφικά τους ένστικτα. Κάποιοι λίγοι επιζήσαντες, έχουν βρει διάφορους τρόπους να αντιμετωπίζουν κάπως τον κίνδυνο. Θυμίζει walking dead, αλλά έχει δικό του χαρακτήρα.

RCO001_1563758375.jpgRCO009_1563758375.jpg

Black Hole (Charls Burns)

Τέλη 70s, Αμερική. Ένα νέο αφροδίσιο νόσημα εμφανίζεται και μεταδίδεται ταχυτατα μεταξύ των εφήβων, προκαλώντας σωματικές μεταλλάξεις, μικρότερες ή μεγαλύτερες κι οι νοσούντες περιθωριοποιούνται.

RCO001 (2).jpgRCO035_w.jpg

The beauty (Jeremy Haun ,Thomas Nachlik) Image

Μια νέα σεξουαλικά μεταδιδόμενη ασθένεια κάνει την εμφάνισή της, που είναι όμως επιθυμητή από όλους.  Χαρίζει υγεία και ομορφιά στους νοσούντες. Μέχρι τη στιγμή που τα δεδομένα αλλάζουν και μετατρέπεται σε θανάσιμη απειλή. 

RCO001_1466508137.jpgRCO003_1466508137.jpg

Alpha girl (Jeff Roenning , Diego Simone) Image

80s, ηπα. Μια εταιρία καλλυντικών χρησιμοποιεί στα σκευάσματά της φερορμόνες, που μετατρέπουν τις γυναίκες σε ζόμπι. Η Alpha girl είναι από τις ελάχιστες που έχουν γλιτώσει και προσπαθεί να επιβιώσει μέσα σε έναν παράλογο κόσμο.

RCO001_1583404411.jpgRCO004_1583404411.jpg

20XX (Lauren Keely , Jonathan Luna) Image

Άλλη μια θανατηφόρα επιδημία μαστίζει τις ηπα. Η πλειοψηφία των ασθενών πεθαίνει, ενώ ένα ελάχιστο ποσοστό που επιβιώνει, αποκτά τηλεκινητικές ιδιότητες. Και αντιμετωπίζει επίσης και το ρατσισμό των "κανονικών"

RCO001_1575455509.jpgRCO008_1575455509.jpg

υγ. δεν είναι όλα αριστουργήματα, πχ τα Alpha girl, 20XX, The Beauty τα χουν τα προβληματάκια τους. 

Αυτά ήταν κάποια που μου ήρθαν πρώτα στο μυαλό, συμπληρώστε και σεις, θα βάλω κι άλλα αργότερα :beer:

• Like 19
  • Thanks 1

Εγώ ξέρω πως έχω εδώ και κάτι εβδομάδες το 4ο Compendium Walking Dead αδιάβαστο, και δεν πρόκειται ποτέ να βρω καλύτερη ευκαιρία για να τελειώσω τη σειρά. Μέσα στην εβδομάδα λογικά θα γίνει.

• Like 11

Ξέχασες το περίφημο CROSSED, ζομποειδής σειρά που υπάρχει πολλά χρόνια και με αρκετά spin offs.

Δεν την παρακολουθούσα, όμως πριν μερικά χρόνια ο θεός μας ο Alan Moore, έφτιαξε το CROSSED 100+ το οποίο διαδραματίζεται 100 χρόνια μετά το ξέσπασμα της επιδημίας. Περιττό να πω ότι ο Alan έχει φτιάξει έναν ολόκληρο συναρπαστικό κόσμο και έχει πολύ ενδιαφέρον να δει κανείς πώς μπορεί να έχουν εξελιχθεί τα πράγματα μετά από μια τέτοια καταστροφή.

• Like 10

Εχω διαβασει και γω αρκετα τευχη απο το Crossed, κυριως αυτα των Ennis και Delano, δεν εχω διαβασει αυτα του Alan Moore. Διασκεδαστικες οι περισσοτερες ιστοριες, περισσοτερο ομως καφριλα παρα κατι παραπανω οπως π.χ. το Walking Dead.

RCO001 (4).jpg

Αλλη σειρα post-apocalyptic οπου παιζει επιδημια, ειναι το Sweet Tooth του Jeff Lemire. Πολυ καλη σειρα που θετει διαφορα ζητηματα γυρω απο την διαβιωση σε τετοιες συνθηκες, στην αντιμετωπιση του νεου/διαφορετικου κλπ. Διαβαστε το, αξιζει! :)

001.jpg

• Like 12

Πολύ ωραίο άρθρο @kabuki αν και πραγματικά τις τελευταίες μέρες δε θέλω να διαβάζω τίποτα post apocalyptic....Ένα που είχα διαβάει τελευταία είναι το Alone των Gazzotti&Vehlmann που πραγματεύεται την επιβίωση μιας ομάδας παιδιών σε έναν δυστοπικό κόσμο όπου οι ενήλικες έχουν εξαφανιστεί μυστηριωδώς....Δεν έχω ολοκληρώσει ακόμα τη σειρά που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Cinebooks.

alone2.thumb.JPG.0fdc37c516102e32e5d5a2a4e0fa7487.JPG

• Like 10

Μόνο το Y The Last Man, που κυκλοφόρησε στα ελληνικά από την Anubis, έχω διαβάσει.

Το βρήκα αρκετά εξαιρετικό, ενδιαφέρον και καλογραμμένο comic. :)

Μακάρι στο μέλλον να κυκλοφορήσουν και οι υπόλοιποι τόμοι στα ελληνικά.  default_pray.gif.54b76f5821d0b334b5b502020cbfebcf.gif

:beer:

• Like 9

Χθες τελείωσα το y the last man, είχα αφήσει τον τελευταίο τόμο καιρό τώρα οπότε είπα να τελειώνω και με αυτό.

Το crossed θυμάμαι το διάβαζα μια εποχή που διάβαζα τα πάντα αλλά δεν θυμάμαι χριστό χαχα 

• Like 9

Δυνατές προσθήκες βλέπω :best:

8 minutes ago, gr8 said:

Χθες τελείωσα το y the last man, είχα αφήσει τον τελευταίο τόμο καιρό τώρα οπότε είπα να τελειώνω και με αυτό.

Το crossed θυμάμαι το διάβαζα μια εποχή που διάβαζα τα πάντα αλλά δεν θυμάμαι χριστό χαχα 

να ξαναρχίσεις να διαβάζεις τα πάντα, ορίστε μας! :prankster: η εποχή το σηκώνει άνετα :lol:

@Phantom Duck υπάρχει μήπως και κανα σχετικό disney; επίσης, τίποτα άλλο από manga; όλο και κάτι θα σκεφτείς ;)

@Θρηνωδός @geo_trou  ή όποιος άλλος, θυμάστε κατι σχετικό σε γαλλοβελγικό; 

Επίσης, υπάρχει κανένα ελληνικό κόμικ που να σχετίζεται με το θέμα;

Να συμπληρωθούν μερικά ακόμα και θα τα προσθέσω όλα στο αρχικό πόστ, να τα χουμε μαζεμένα :)

Να βάλω μερικά ακόμα κι εγώ

Pandemica (Jonathan Maberry , Alex Sanchez) IDW

Έχουμε και εδώ έναν ταχύτατα μεταδιδόμενο ιό που χρησιμοποιείται ως όπλο και στοχοποιεί μεινοτικές ομάδες. Ενδιαφέρουσα ιδέα, μέτρια εκτέλεση κατά τη γνώμη μου.

Pandemica-001-(2019)-(Digital)-(Mephisto-Empire)-001.jpgPandemica-001-(2019)-(Digital)-(Mephisto-Empire)-005.jpg

Orphan Age (Ted Anderson, Nuno Plati) Aftershock

Μια μέρα όλοι οι ενήλικες πεθαίνουν, σε όλο τον κόσμο ταυτόχρονα. Οι ανήλικοι προσπαθούν να επιβιώσουν σε έναν κόσμο που είναι πλέον πολύ διαφορετικός. Δεν είναι πρωτότυπο, είναι πολλά τα κόμικς που θυμίζει, αλλά έχει ενδιαφέρον.

RCO001_1554943144.jpgRCO003_1554943144.jpg

The Empty Man (Cullen Bunn, Vanesa R. Del Rey) Boom!

Η ασθένεια empty man είναι παραξενη και χτυπά απροειδοποίητα  ανθρώπους σε διάφορα μέρη του κόσμου. Προκαλεί παραισθήσεις, τάσεις αυτοκαταστροφής, που οδηγούν σε φόνους και αυτοκτονίες. Το κόμικς έχει "ιό", αίμα, μεταφυσικά στοιχεία, αιρέσεις. Ο συνδυασμός άλλοτε λειτουργεί πολύ καλά κι άλλοτε όχι. 

The Empty Man-000.jpgThe Empty Man-012.jpg

Surgeon X (Sara Kenney, John Watkiss) Image

Στο κοντινό μέλλον, τα αντιβιοτικά έχουν πάψει να λειτουργούν, λόγω της χρόνιας κατάχρησής τους. Ελάχιστα λειτουργούν και τα ελέγχει η κυβέρνηση, που αποφασίζει ποιος θα χει πρόσβαση σε αυτά και ποιος όχι. (έχω διαβάσει μόνο το πρώτο τεύχος, που μου φάνηκε συμπαθητικό)

surgeon_x_001_001.jpgsurgeon_x_001_004_005m.jpg

• Like 7

6 minutes ago, kabuki said:

Επίσης, υπάρχει κανένα ελληνικό κόμικ που να σχετίζεται με το θέμα;

Τα Undead (1-3) της Έλενας Γώγου.

33789498._UY960_SS960_.jpg

Και το Bloodfest της ιδίας έχει κάποια συνάφεια με το θέμα 

BLOODFESTBADBLOOD_0001-500x700.jpg

• Like 7

3 hours ago, kabuki said:

@Phantom Duck υπάρχει μήπως και κανα σχετικό disney; επίσης, τίποτα άλλο από manga; όλο και κάτι θα σκεφτείς ;)

Χωνομαι εγω αν ειναι οκ. Απο manga υπαρχει το I am a hero για το οποιο εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια. Επισης Highschool of the dead αν και ειναι πολυ χαζο σαν υποθεση καθως ειναι περισσοτερο ecchi (δηλαδη υπιου πορονογραφικου περιεχομενου). Αν καταφερεις να ξεπερασεις καποιες χαζομαρες του ωστοσο εχει αρκετη πλακα. Αυτα τα δυο μου ερχονται για την ωρα υπαρχουν σιγουρα κι αλλα.

• Like 9

Το 20th Century Boys που αναφέρθηκε παραπάνω είναι πολύ καλή επιλογή, με την έννοια πως έχει να κάνει με ιό, όμως δεν είναι το σημαντικότερο κομμάτι του. Κι εμένα το I am a hero μου ήρθε στο μυαλό, αν και δεν το έχω διαβάσει ακόμα. Από Disney μπορεί να έχουν υπάρξει κάποια παραδείγματα, όμως δεν είναι και το πιο ευχάριστο θέμα για ιστορίες είναι η αλήθεια. Τώρα δεν μου έρχεται κάτι, ίσως το «Κάτι είναι μέσα στο σκοτάδι» του Casty να είναι λίιιιγο σχετικό επειδή δείχνει απομονωμένο κόσμο.

• Like 9

Συμπτωματικά, και το Batman: Endgame που ξεκίνησα πρόσφατα σχετίζεται με επιδημία στο Gotham. Κομικσικός ιός, όμως, όχι βήχας και δυσεντερία :lol:.

(Δεν ξέρω πώς τελειώνει ακόμα)

91IteOKL0gL.thumb.jpg.94ca91de70dfb5e5a0f931c94b7d7547.jpg

Crossed έχω διαβάσει ένα arc. Συμφωνώ ότι είναι περισσότερο shock value, αλλά θα βάλω στη λίστα να τσεκάρω τα τεύχη του Moore.
Y the Last Man ήταν το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό αυτές τις μέρες διαβάζοντας τα στατιστικά για τη χώρα μας :P

Edited by DaDiRa
  • Like 9

5 hours ago, DaDiRa said:

Συμπτωματικά, και το Batman: Endgame που ξεκίνησα πρόσφατα σχετίζεται με επιδημία στο Gotham.

Παίρνω πάσα από τον Ραφαήλ  και συμπληρώνω άλλο ένα Υπερηρωικό,

το: "The Avengers: Κόκκινη Ζώνη" του Geoff Johns, που έχει επισης να κάνει με ιό.  :)

• Like 5

Θυμήθηκα και αυτό το σκηνικό από το υπέρτατο Horrifikland , το γαλλικό BD που έβγαλε η Glenat από τους Lewis Trondheim και Alexis Nesme. Δυστυχώς δεν έχει βγει εκτός Γαλλίας, επομένως κάθισα ένα απόγευμα και το διάβασα καρέ καρέ, με online μεταφραστή στον υπολογιστή. Είναι αριστούργημα, το χιούμορ κορυφαίο, το σχέδιο πρωτότυπο, το σενάριο για σεμινάρια, όσοι ξέρετε γαλλικά πάρτε το άμεσα. Η όλη ιστορία δεν έχει να κάνει με ζόμπια / εσώκλειστους, όμως το συγκεκριμένο καρέ είναι ταιριαστή αναφορά.

Ντόναλντ: Όλο αυτό το κόκκινο παντού είναι... είναι...

Μίκυ: Είναι μπογιά.

IMG_20200305_095127_1_1_1.jpg

• Like 10

Τείνω να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι πάσχω από Αλτσχάιμερ. Καθαρά με την μέθοδο των πιθανοτήτων, δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχω διαβάσει κάτι με ιούς κλπ, αλλά πέρα από το Υ, δεν μου έρχεται τίποτα άλλο.

Να το ψάξω γιατρέ μου; :lol:

• Haha 5

Resistance (J. Michael Straczynski,  Mike Deodato), AWA

Άλλο ένα φρεσκότατο κόμικ με πανδημία, που ξεκινάει πολύ δυνατά και το τέλος του πρώτου τεύχους μου φέρνει στο μυαλό το Rising Stars :)

The Resistance 01 (of 06)-000.jpgThe Resistance 01 (of 06)-003.jpg

κι ανατριχιαστικά επίκαιρο εξώφυλλο...

• Like 7

• 1 year later...