Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

House of the Dragon (2022)

Recommended Posts

1.jpeg     2.jpg     3.jpg

HOUSE OF THE DRAGON

Prequel του Game of Thrones και βασισμένο, εν μέρει, στο μυθιστόρημα Fire and Blood, εξιστορεί την πτώση του οίκου των Targaryen, 177 χρόνια πριν την γένηση της Daenerys. Υψηλά production values, δεν έχει την επικούρα του GoT, αν κρίνω από το πρώτο επεισόδιο που είδα. Ξεχωρίζει ο Matt Smith στον ρόλο του κακού, αν και αυτός είναι λίγο υπερβολικός. 3 επεισόδια έχουν κυκλοφορήσει μέχρι τώρα, και ήδη έχει ανανεωθεί για 2η σαιζόν.

• Like 8
  • Thanks 3

Λοιπόν...

είναι πολύ δυνατό! Μου θυμίζει όλα τα στοιχεία που αγάπησα στο Game of Thrones.

Ενδιαφέροντες, αμφιλεγόμενοι χαρακτήρες; τσεκ. 

Δολοπλοκίες και δίψα για το θρόνο; Τσεκ.

Εξαιρετικό κάστινγκ; Τσεκ.

Δράκοι; Τσεκ.

Easter eggs από GoT; Τσεκ.

Viserys, Rhaenyra, Daemon (ok, εδώ ήμουν θετικά προκατειλημμένη με τον Matt Smith), Ser Otto Hightower :love:.

Είχε κάποια προβλήματα αληθοφάνειας στο 3ο επεισόδιο με την τελική μάχη, αλλά δε με πολυχάλασε, παρέμεινε απολαυστική. 

Τί άλλο; :prankster:

Έχω δει από δυο φορές το κάθε επεισόδιο και έχω ήδη κατεβάσει το βιβλίο. Πάω να συνεχίσω την ανάγνωση :readcomics4:

• Like 10

Πολύ  δυνατό το 4ο επεισόδιο. Όσοι τρελαίνονται για δράση, δεν ξερω πόσο θα ενθουσιαστούν, έχουμε όμως σημαντική εξέλιξη χαρακτήρων, συγκρούσεις  και δυνατές ερμηνείες από όλους.

Ξεκινάει αρκετά αγαπήσιάρικα για αυτό που είναι αλλά μετά χαμός :prankster:

Spoiler

αν δεν το χετε δει μην το διαβάσετε 

Spoiler

μα βγάζει ο θείος ρομαντική μπουρδελότσαρκα την ανηψια; σαν τους μπαρμπάδες που πηγαίνανε τους γιους και τους ανηψιούς στο παρελθόν στην Ελλάδα (οκ, χωρίς τη συνέχεια φαντάζομαι) :lol:

• Like 9

Είδα κι εγώ τα πρώτα 4 επεισόδια και μπορώ να πω πως συμφωνώ απόλυτα με @Dredd και @kabuki.

Κανά δυο λεπτομέρειες μόνο: Δεν έχω ιδέα γιατί η παραγωγή της πρώτης σεζόν κοστίζει σχεδόν τα διπλά από το GoT. Δεν βγαίνει το αποτέλεσμα στην οθόνη ή εγώ χάνω κάτι. 

Επίσης, εντάξει, το ξέρω πως βλέπουμε σειρά για τους Ταργκάριεν, αλλά προσωπικά θα ήθελα να έβλεπα και κανέναν Λάνιστερ της προκοπής, γιατί μου αρέσουν τα λιοντάρια. Η καρικατούρα που βλέπουμε στο επεισόδιο με το κυνήγι δεν θα ήταν άξια ούτε να δέσει τα κορδόνια των μελλοντικών του απογόνων. 

Το βιβλίο τι λέει @kabuki; Πόσο κοντά είναι στη σειρά; 

• Like 7

6 minutes ago, Treoris said:

Δεν έχω ιδέα γιατί η παραγωγή της πρώτης σεζόν κοστίζει σχεδόν τα διπλά από το GoT. Δεν βγαίνει το αποτέλεσμα στην οθόνη ή εγώ χάνω κάτι. 

Κοίτα, σχεδόν σε κάθε επεισόδιο βλέπουμε δράκους, και τα CGI κοστίζουν. Επίσης, ήδη μας έδειξε μια μάχη, και φαντάζομαι προς το τέλος της σαιζόν θα δούμε και άλλη. Το GoT έδειχνε αυστηρά μία μάχη, στο 9ο επεισόδιο κάθε σαιζόν, πλην της τελευταίας. Και οι μάχες κοστίζουν, κόσμος, κουστούμια, χορογραφίες κλπ.

• Like 8

Just now, Dredd said:

Κοίτα, σχεδόν σε κάθε επεισόδιο βλέπουμε δράκους, και τα CGI κοστίζουν. Επίσης, ήδη μας έδειξε μια μάχη, και φαντάζομαι προς το τέλος της σαιζόν θα δούμε και άλλη. Το GoT έδειχνε αυστηρά μία μάχη, στο 9ο επεισόδιο κάθε σαιζόν, πλην της τελευταίας. Και οι μάχες κοστίζουν, κόσμος, κουστούμια, χορογραφίες κλπ.

Οκ, βγάζει νόημα.

Όσο για τη μάχη ήταν έξυπνα μονταρισμένη και δεν έβλεπες πολλά κορμιά ταυτόχρονα με εξαίρεση κάτι εναέρια πλάνα. Μου θύμισε τις μάχες στις πρώτες σεζόν του Vikings ένα πράγμα, είκοσι τύποι από τη μια και είκοσι από την άλλη και αυτό ήταν εισβολή υποτίθεται. Ελπίζω σε μεγαλύτερες κλίμακες μελλοντικά. 

• Like 8

2 minutes ago, Treoris said:

αλλά προσωπικά θα ήθελα να έβλεπα και κανέναν Λάνιστερ της προκοπής, γιατί μου αρέσουν τα λιοντάρια.

@kwtsos κι άλλος Λάνιστερ φαν εδώ :prankster:

VUy2.gif

το βιβλίο είναι σε μορφή αφήγησης της ιστορίας του Οίκου των Ταργκάρυεν, δεν είναι σε μορφή POV που ήταν τα βιβλία του Game of Thrones. Τα γεγονότα είναι τα ίδια, αλλά οι διάλογοι που βλέπουμε στη σειρά ανήκουν στο σενάριο της κι όχι στο βιβλίο. Το σταμάτησα προσωρινά και συνεχίζω με τη σειρά γιατί την απολαμβάνω περισσότερο.

7 minutes ago, Dredd said:

Ισχύει αυτό που λέει ο @Dredd. Αν βλέπεις και τα βιντεο στο Game of Thrones καναλι στο youtube, φαίνεται η δουλεια που έχουν ρίξει. Πχ, το βίντεο για τη μάχη στο 3ο ή την κατασκευή του 1/3 του καραβιού στο 4ο

• Like 7
  • Thanks 1

@kabuki & @kwtsos εννοείται, team Lannister φανατικά. 

Χμ... μάλλον θα περιμένει το βιβλίο.

Πάντως κοίτα να δεις που πάνε τελικά τα έξοδα μιας παραγωγής, σε μισοτελειωμένα καράβια, σε δράκους και σε καβούρια. Είναι ακριβά και τα θαλασσινά, μη το ξεχνάμε :P

Σοβαρά πάντως, μπράβο για την έρευνα, προφανώς και δικαιολογούνται έτσι τα ποσά. Οκ, ξεκίνησε καλά, περιμένουμε και τα επόμενα.

• Like 7
  • Thanks 1

Εμένα μου άρεσαν οι lannister, ο Tywin κυρίως, επειδή ήταν έξυπνοι, original "κακοί" και μαφιόζοι τουλάχιστον στην αρχή. Δηλαδή όπως θα έπρεπε να είναι ο φεουδάρχης της εποχής εκείνης. :lol:

Όσον αφορά την σειρά, αν και δεν ξεκίνησε τόσο δυνατά όσο είχε ξεκινήσει το Game Of Thrones, βλ. τελευταία σκηνή πρώτου επεισοδίου, πλέον μετά από 4 επεισόδια αισθάνομαι πολύ ικανοποιημένος με την εξέλιξη της ιστορίας και τους χαρακτήρες και περιμένω με αγωνία για το τι θα ακολουθήσει. 

• Like 8
  • Thanks 1

14 hours ago, kwtsos said:

Εμένα μου άρεσαν οι lannister, ο Tywin κυρίως, επειδή ήταν έξυπνοι, original "κακοί" και μαφιόζοι τουλάχιστον στην αρχή. Δηλαδή όπως θα έπρεπε να είναι ο φεουδάρχης της εποχής εκείνης. :lol:

Όσον αφορά την σειρά, αν και δεν ξεκίνησε τόσο δυνατά όσο είχε ξεκινήσει το Game Of Thrones, βλ. τελευταία σκηνή πρώτου επεισοδίου, πλέον μετά από 4 επεισόδια αισθάνομαι πολύ ικανοποιημένος με την εξέλιξη της ιστορίας και τους χαρακτήρες και περιμένω με αγωνία για το τι θα ακολουθήσει. 

Αυτό ακριβώς: τα είπες όπως τα σκεφτόμουν με σαφώς λιγότερα λόγια από εμένα που συνήθως μακρηγορώ. 

+1 πόντοι για τον Tywin. Δεν ξέρω κι εγώ για πόσο καιρό ήταν ο μόνος που ενεργούσε με λογική εκεί μέσα. 

Edited by Treoris
  • Like 7

• 3 weeks later...

Από την ενηλικίωση των πρωταγωνιστριών και μετά, το στόρυ εξελίσσεται με ακόμη πιο γρήγορους ρυθμούς.  :byyes:

Παρόλο που η έφηβη Ρενίρα ήταν φοβερή, δε με χαλάει κι η ενήλικη βερσιόν. Η ενήλικη Άλισεντ πάντως είναι υπέροχη στο ρόλο της. 

3 επεισόδια έμειναν κι αναμένεται να γίνει ακόμα μεγαλύτερος χαμός :love:

Spoiler

309857664_469728928521873_6433627210416382923_n.jpg

• Like 5
  • Thanks 1
  • Haha 3

Τελείωσα και το 6ο και πριν πιάσω το 7ο έχω να πω τα εξής:

Λοιπόν, μέχρι τώρα βλέπω 6 ώρες με γεννητούρια, γάμους και συζητήσεις για τη διαδοχή. Δεν συμβαίνει τίποτα πραγματικά ενδιαφέρον / εντυπωσιακό. 

Όλοι οι ενδιαφέροντες χαρακτήρες (Larys Strong, Daemon) είναι μονίμως στη σκιά / παραγκωνισμένοι / σε λήθαργο, μακριά από το potential τους.

Το ίδιο το βασίλειο είναι σε λήθαργο, όλοι παίρνουν μονίμως θέση, προετοιμάζονται για κάτι μεγάλο που θα έρθει (;)

....

Παρόλα αυτά, δεν μπορώ να σταματήσω να το βλέπω. 

Υ.Γ. 1 Διαβάζοντας τι έγραψα διαπίστωσα πως μάλλον έχω μια έλλειψη από καλό επικό fantasy σε βιβλίο, όποιος έχει να προτείνει κάτι αντίστοιχο σε παλιό GOT ας το κάνει. Κατά προτίμηση στα ελληνικά - δεν θέλω να κουραστώ να διαβάσω πάλι τρεις σελίδες περιγραφή με το φαγητό ενός γάμου, όπως κάνει ο Martin. Επίσης αποκλείεται ο Abercrombie (βαρέθηκα), ο Έλρικ (έχω διαβάσει), o Scott Lynch με τον Locke Lamora (βαρέθηκα επίσης) και ο Τόλκιν (duh!).

Υ.Γ. 2: Ναι, είμαι δύσκολος, το ξέρω. :P

• Like 5
  • Thanks 2

Μπα, εγώ πιστεύω ότι το αναπτύσσει πολύ καλά, "ανεβάζει" τους χαρακτήρες σε επίπεδα από επεισόδιο σε επεισόδιο. Πολύ καλοφτιαγμένη σειρά, και εγώ διασκεδάζω ιδιαίτερα.

• Like 4
  • Thanks 3

• 2 weeks later...

Περίμενα περισσότερο νταβαντούρι στο τελευταίο επεισόδιο, επειδή δεν είχε νταβαντούρι το 9ο.

Δεν είχε και αυτό, αλλά έκλεισε αρκετά καλά, με προοπτικές για χαμούλη στην επόμενη σαιζόν.

Συνολικά, καλοφτιαγμένο, στα πλαίσια του Game of Thrones, το χάρηκα αρκετά!!

:best:

• Like 8

Η σαιζόν ήταν φοβερή συνολικά, μου θύμισε το παλιό, καλό GoT. Θα αγοράσω σίγουρα το βιβλίο, γιατί δε με κόβω να περιμένω 2 χρόνια για να μάθω τι θα γίνει... :DDD:

Αν και, δυστυχώς, ξέρω ένα καραμπινάτο spoiler. Από που το έμαθα; Από ποιον άλλον, από τον Joffrey βέβαια. :damn: (GoT S3, E4) 

• Like 7

S1 E10

Αυτό --->

Spoiler

---> Όταν ήμασταν μικροί και δύο παιδιά πλησίαζαν για να πλακωθούν, οι υπόλοιποι φωνάζαμε εν χορώ:

Ξύλο, ξύλο.... 

Edited by Treoris
  • Haha 6

Ύστερα απο πολύ αναβολή τελείωσα κ το δέκατο επεισόδιο του House of the dragon. Το μόνο  που αξίζει αναφοράς ειναι τα Balls του Παντι Κονσινταιν ως ηθοποιού κ χαρακτήρα στο Όγδοο επεισόδιο. Ήλπιζα με τοσα  chronal jumps να αφιερώσουν ενα επεισόδιο στο να ζει κάποιο απο τα καλόπαιδα τους την ίδια μέρα συνεχώς αλλά δυστυχώς δεν συνέβη. Το Υπερτιμημένο  της χρονιάς κ η χαρά του Γυναικολόγου.

• Like 1
  • Haha 1
  • Confused 1
  • Sad 1