Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Αγαπημένο είδος κόμικς  

14 members have voted

1. 1. Για να δούμε λοιπόν, ποιο από τα παρακάτω είδη κόμικς, προτιμάτε.

• Αμερικάνικα(λόγου χάρη υπερηρωικά, underground, indie, graphic novels, comic strip, amerimanga κτλ)
    • Manga
    • Manhwa(κορεάτικα κόμικς)
      0
    • Fumetti(λόγου χάρη ερωτικά, πολυθεματικά, σειρές κτλ)
      0
    • Ελληνικά(λόγου χάρη αυτοεκδόσεις, πολυθεματικά, ανθολογίες κτλ)
    • Βρετανικά( λόγου χάρη πολεμικά, σειρές δράσης, Δικαστής Ντρεντ κτλ)
      0
    • Ισπανικά(λόγου χάρη χιουμοριστικές σειρές, περιπετειώδεις σειρές κτλ)
      0
    • Λατινοαμερικάνικα(λόγου χάρη άλμπουμ, strip κτλ)
      0
    • Disney
    • BD(λόγου χάρη αυτοτελή άλμπουμ,σειρές- ανθολογίες, πολυθεματικά περιοδικά)
  2. 2. Από τις παραπάνω κατηγορίες, ποια υπάρχει σε μεγαλύτερο ποσοστό στις βιβλιοθήκες σας( θα σας παρακαλούσα να ψηφίσετε μέχρι δύο κατηγορίες)

• Αμερικάνικα
    • Manga
    • Manhwa
      0
    • Fumetti
      0
    • Ελληνικά
    • Βρετανικά
    • Ισπανικά
      0
    • Λατινοαμερικάνικα
      0
    • Disney
    • BD

Recommended Posts

Για να δούμε λοιπόν, τι εθνικότητα έχουν τα κόμικς που αγαπούν περισσότερο τα μέλη του comicstreet(εκτός από τα Disney, που είναι διεθνή). Δύο πραγματάκια να ξεκαθαρίσω μόνο:

1. Επειδή μπορεί κάποιοι, να αγαπούν λόγου χάρη τα BD, αλλά μέχρι πρότινος, να διάβαζαν αμερικάνικα, οπότε στη βιβλιοθήκη τους, τη μερίδα του λέοντος, να έχουν τα δεύτερα. Γι' αυτό λοιπόν, έβαλα και τη δεύτερη ερώτηση;)
  2. Εννοείται πως από όλα αυτά, δεν είναι ανάγκη να έχετε τις πρωτότυπες εκδόσεις. Φερ' ειπείν, εάν έχετε BD από την Cinebook, ή fumetti στα ελληνικά, ψηφίζετε BD και fumetti αντίστοιχα.
Edited by ΘK08
  • Like 4

Ψήφισα, αν και, αν κατάλαβα καλά, στην πρώτη ερώτηση υπάρχει δυνατότητα για μια μόνο επιλογή. Ίσως να ήταν καλύτερα, αν υπήρχε η δυνατότητα για περισσότερες.  :) 

• Like 5

3 minutes ago, leonidio said:

Ψήφισα, αν και, αν κατάλαβα καλά, στην πρώτη ερώτηση υπάρχει δυνατότητα για μια μόνο επιλογή. Ίσως να ήταν καλύτερα, αν υπήρχε η δυνατότητα για περισσότερες.  :) 

Ναι, η αλήθεια είναι ότι έβαλα μόνο μία επιλογή, γιατί σκέφτηκα ότι τα αποτελέσματα, θα ήταν πιο αντιπροσωπευτικά έτσι. Αν είναι όμως, το αλλάζω.:popcorn:

• Like 6

Εγώ, όπως μάλλον έχετε καταλάβει (:prankster:), διαβάζω κατά κύριο λόγο μάνγκα σε αυτή τη φάση, από τότε που σταμάτησα τα ντισνεικά. Παρολ'αυτά στη βιβλιοθήκη μου, η ποσότητα των κόμικς disney είναι πολύ μεγαλύτερη απ'οτιδήποτε άλλο έχω από κόμικς και ακόμη και από βιβλία. Αυτό όμως οφείλεται σε τεράστιο βαθμό στο γεγονός ότι πλέον αγοράζω κόμικς πολύ σπάνια (καταραμένα λεφτά :sadcry:) και στο γεγονός ότι δεν αγοράζω εβδομαδιαίες και μηνιαίες εκδόσεις, κάτι που ίσχυε όταν διάβαζα ντίσνευ, άρα ήταν και αναπόφευκτος ο όγκος τους στη βιβλιοθήκη. Από εκεί και πέρα, αν μπορούσα να κάνω τις αγορές μου κανονικά, σίγουρα θα είχα περισσότερα μάνγκα απ'οτιδήποτε άλλο και κατά συνέχεια κυρίως αμερικάνικα indie.

• Like 7

11 hours ago, angeltze said:

Ήμουν σίγουρος ότι θα είχες περισσότερα Disney. Εγώ, να φανταστείς, προσπαθώ να αποκτήσω τα Άπαντα της Μαμούθ- προτεραιότητα δίνω στα BD εννοείται - και τον τελευταίο χρόνο, κάνω μαζικές αγορές. Παρ'όλα αυτά, τα Disney, έχουν την μερίδα του λέοντος στη βιβλιοθήκη μου, καθώς επί τρία περίπου χρόνια, αγόραζα ασταμάτητα το ΚΟΜΙΞ και το Μίκυ Μαούς. Φαντάζομαι λοιπόν, ένα φαν των manga, που υπάρχει τεράστια έλλειψη από αυτά στην Ελλάδα.

• Like 5

Στην πρώτη ερώτηση, επέλεξα τα αμερικάνικα. Και αυτό γιατί, πέρα από τα υπερηρωικά, τα οποία θα διατηρούν πάντα μια υψηλή entertainment value στη ψυχή του μικρού Γιάννη, στα αμερικάνικα των υπόλοιπων εταιριών, βρίσκω την ποικιλία που μου αρέσει. Θέλεις horror, θέλεις crime, θέλεις sci-fi, ότι θέλεις μπορείς να το βρεις από μία εκ των Image, Boom, Avatar, AWA, Aftershock, Dark Horse κλπ. Κάτι αντίστοιχο θα μπορούσα να γράφω και για τα BD, αλλά λίγο το ότι δεν ξέρω τη γλώσσα και δεν μπορώ να ψάξω την ποικιλία τους, λίγο ότι συνήθως στα αγγλικά μεταφράζονται ποιο safe/mainstream τίτλοι που μοιάζουν ο ένας με τον άλλον, λίγο ότι το μέσο γαλλικό γράψιμο είναι περισσότερο "λογοτεχνίζων" από ότι μου αρέσει εμένα, έχουν χάσει τη μαγεία που ένιωθα κάποτε όταν διάβαζα τίτλους όπως Scorpion, Largo Winch, ΧΙΙΙ κ.α.

Ε, στο δεύτερο ερώτημα, προφανώς και επέλεξα τα Βρετανικά, αφού τα 2000AD/JDM αποτελούν την μισή συλλογή μου. :dredd:

• Like 5

27 minutes ago, Dredd said:

Στην πρώτη ερώτηση, επέλεξα τα αμερικάνικα. Και αυτό γιατί, πέρα από τα υπερηρωικά, τα οποία θα διατηρούν πάντα μια υψηλή entertainment value στη ψυχή του μικρού Γιάννη, στα αμερικάνικα των υπόλοιπων εταιριών, βρίσκω την ποικιλία που μου αρέσει. Θέλεις horror, θέλεις crime, θέλεις sci-fi, ότι θέλεις μπορείς να το βρεις από μία εκ των Image, Boom, Avatar, AWA, Aftershock, Dark Horse κλπ. Κάτι αντίστοιχο θα μπορούσα να γράφω και για τα BD, αλλά λίγο το ότι δεν ξέρω τη γλώσσα και δεν μπορώ να ψάξω την ποικιλία τους, λίγο ότι συνήθως στα αγγλικά μεταφράζονται ποιο safe/mainstream τίτλοι που μοιάζουν ο ένας με τον άλλον, λίγο ότι το μέσο γαλλικό γράψιμο είναι περισσότερο "λογοτεχνίζων" από ότι μου αρέσει εμένα, έχουν χάσει τη μαγεία που ένιωθα κάποτε όταν διάβαζα τίτλους όπως Scorpion, Largo Winch, ΧΙΙΙ κ.α.

Η αλήθεια είναι ότι η Αμερική, είναι η βιομηχανία των κόμικς. Εν τω μεταξύ, από τη δεκαετία του '80 κι έπειτα, τα αμερικανικά κόμικς, άλλαξαν. Δεν απευθύνονται πλέον στα παιδάκια ή στους λάτρεις των υπερηρωικών. Βλέπουμε και τη χρυσή τριάδα των Miller, Morrison, Gaiman. Είναι και το Watchmen στα τέλη του '80, ιδρύεται η Image, τότε μεσουρανεί και η Vertigo, με τα πιο ενήλικα κόμικς της και γενικά κάτι αλλάζει. Παλαιότερα, μόνο στα Ευρωπαϊκά κόμικς, θα έβρισκε κανείς μεγάλη ποικιλία. Υπήρχε βέβαια και το αμερικανικό underground, αλλά ήταν underground, οπότε απευθυνόταν σε λίγους. Τα BD, ναι μεν ξεκίνησαν ως παιδικά αναγνώσματα, όμως πάντα είχαν τη σοβαρή πλευρά τους. Και γενικά τα ευρωπαϊκά, με εξαίρεση ίσως τα Ισπανικά. 

38 minutes ago, Dredd said:

Ε, στο δεύτερο ερώτημα, προφανώς και επέλεξα τα Βρετανικά, αφού τα 2000AD/JDM αποτελούν την μισή συλλογή μου.

Σοβαρά; Δηλαδή σου αρέσουν τα Βρετανικά κόμικς; Δεν είχα ιδέα!:P

• Like 3
  • Haha 2

1 hour ago, ΘK08 said:

καθώς επί τρία περίπου χρόνια, αγόραζα ασταμάτητα το ΚΟΜΙΞ και το Μίκυ Μαούς. Φαντάζομαι λοιπόν, ένα φαν των manga, που υπάρχει τεράστια έλλειψη από αυτά στην Ελλάδα.

Φαντάσου να τα αγόραζες ασταμάτητα επί σχεδόν μια δεκαετία. Ε, αυτό είναι το δικό μου σκέλος στην συλλογή :lol: Και τα μάνγκα έχουν μια παρουσία στην Ελλάδα, μικρή όμως και ουσιαστικά ασύμφορη σε σύγκριση με το να τα παραγγείλεις από πχ bookdepository, δυστυχώς. Ίσως με το νέο κατάστημα στα Εξάρχεια να αλλάξει λίγο η κατάσταση με τα έξοδα αποστολής, αλλά αυτό δεν αλλάζει το αναφαίρετο γεγονός ότι τα μάνγκα είναι πολύ ακριβά εξ ορισμού, ειδικά όταν λάβουμε υπ'όψιν την ποιότητα των εντύπων. That's why piracy is still relevant. Σε κάθε περίπτωση, για αρκετά ακόμη χρόνια εικάζω πως η μερίδα του λέοντος στην βιβλιοθήκη μου θα συνεχίσουν να είναι τα disney, κάτι που όμως δεν αντιπροσωπεύει τις αναγνωστικές μου προτιμήσεις πλέον.

• Like 5

6 minutes ago, angeltze said:

μικρή όμως και ουσιαστικά ασύμφορη σε σύγκριση με το να τα παραγγείλεις από πχ bookdepository, δυστυχώς. Ίσως με το νέο κατάστημα στα Εξάρχεια να αλλάξει λίγο η κατάσταση με τα έξοδα αποστολής, αλλά αυτό δεν αλλάζει το αναφαίρετο γεγονός ότι τα μάνγκα είναι πολύ ακριβά εξ ορισμού, ειδικά όταν λάβουμε υπ'όψιν την ποιότητα των εντύπων.

Θα συμφωνήσω ότι τα μάνγκα έχουν ακριβύνει αλλά πλέον εκτός από κάποιες καλές περιπτώσεις τα βρίσκεις πιο ακριβά από το bookdepository από κάποια Ελληνικά κομιξάδικα :) Είχα φίλο που έπαιρνε μάνγκα από το bookdepository (προ Amazon εποχής) και τα πλήρωνε 4-5 ευρώ. Τώρα αν δεν έχεις κουπόνι ή δεν πετύχεις καλή έκπτωση πολλά μάνγκα είναι πάνω από 10-11 ευρώ. Ελπίζω όπως είπες πάντως να αλλάξει η κατάσταση με το νέο μαγαζί στα Εξάρχεια.

• Like 6

Από τη στιγμή, που δεν βγαίνουν εγχώριες εκδόσεις manga, τότε είναι λογικό να είναι πιο ακριβά, εάν βάλουμε στην εξίσωση και την παγκόσμια οικονομία αυτή τη στιγμή...

• Like 6

Εγω στην πρώτη ερώτηση επέλεξα τα μανγκα καθώς είμαι weeb :P. Πέρα απο την πλακα τα μανγκα ήταν ο λόγος που ξεκίνησα να συλλέγω και ακόμα και να διαβάζω κόμιξ(γενικότερα) μετά από μια παύση σχεδόν 10 ετών. Μικρότερος διάβαζα Disney αλλά κυρίως ό,τι εβγαινε απο Μεγάλα Σηριαλ. Μου αρέσει το είδος λόγω της ποικιλίας, νιώθω ότι υπάρχει κάτι για όλα τα γούστα ανεξαρτήτως ηλικίας. Επιπλέον καθώς οι σειρές είναι συνήθως αυτοτελείς και από τον ίδιο δημιουργό είναι πιο προσβάσιμα. 

Με βάση αυτό. τα μανγκα αποτελούν το μεγαλύτερο μέρος της συλλογης μου, με δεύτερα να έρχονται τα αμερικάνικα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα μέσω Hachette και Radnet.

Η τιμή δυστυχώς είναι ένα θέμα ειδικά για εκδόσεις πιο "σοβαρές" οι οποίες αγγιζουν και τα 25-30ε για ένα τεύχος. Δε θεωρώ ότι η ύπαρξη καταστήματος αποκλειστικά για αυτά θα αλλάξει κάτι στη τιμή γιατί υπάρχουν πολλά κόστη τα οποία συνεχώς αυξάνονται. Παρόλα αυτά, ελπίζω να γίνει δυνατή η διανομή τίτλων από μικρότερες εκδοτικές που μέχρι τώρα οριακά είναι αδύνατη.

Edited by erosennin35
  • Like 6