Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Manga District - Νεο κομιξαδικο στα Εξαρχεια

Share

Recommended Posts

Οτι λεει ο τιτλος. Ασφαλεις πληροφοριες, απο τις παντα ενημερωμενες πηγες του ComicStreet, αναφερουν οτι το Σεπτεμβριο ανοιγει νεο κομιξαδικο στα Εξαρχεια, αποκλειστικα αφιερωμενο σε manga και anime.

Απο την αναγνωση απορρητων εγγραφων της ΕΥΠ, μαθαινουμε οτι το μαγαζι θα λεγεται Manga District, και θα εχει συγγενικη σχεση με αλλο κομιξαδικο της περιοχης.

Το Μαξιμου αρνηθηκε να σχολιασει τις φημες, και επεμεινε οτι οι εκλογες θα γινουν στο τελος της τετραετιας.

:P

• Like 11
  • Thanks 7
  • Haha 2

Πραγματικά ήταν πολύ σημαντική και απαραίτητη κίνηση! Εκεί που υπήρχαν μόνο otakustore/animehouse, που είναι της Θεσσαλονίκης, χρειαζόμασταν οπωσδήποτε κάτι αντίστοιχο στην πρωτεύουσα(!!) και μάλιστα θα έλεγα ότι άργησαν και πολύ :prankster:

Θα το τιμήσουμε και μεις σίγουρα! Εξαιρετικά νέα.

• Like 9

10 minutes ago, angeltze said:

Θα το τιμήσουμε και μεις σίγουρα! Εξαιρετικά νέα.

Αν δεν τιμουσες εσύ, ποιος θα το έκανε;;; 

• Like 2
  • Haha 8

Όντως, χρειάζεται κάτι τέτοιο. Εγώ, αν κι έχω δηλώσει αντι- mangaκος, θέλω σιγά- σιγά να ψάξω τίτλους που θα μου κινήσουν το ενδιαφέρον. Εύχομαι μακροημέρευση κι επειδή, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι στα εγκαίνια θα γίνει μια εκδήλωση( κάποιο signing φαντάζομαι κι ελπίζω), λογικά θα παρευρεθώ.

• Like 7

6 minutes ago, ΘK08 said:

Όντως, χρειάζεται κάτι τέτοιο. Εγώ, αν κι έχω δηλώσει αντι- mangaκος, θέλω σιγά- σιγά να ψάξω τίτλους που θα μου κινήσουν το ενδιαφέρον. 

Γιατί αντι-μανγκικος; Διάβασες κάτι και δε σου άρεσε ή δεν σε ελκύει το στυλ;

• Like 8

15 minutes ago, ΘK08 said:

είμαι σχεδόν βέβαιος ότι στα εγκαίνια θα γίνει μια εκδήλωση( κάποιο signing φαντάζομαι κι ελπίζω)

Signing για μάνγκα? :lol: Πες μου το να μην το πιστέψω. Το πολύ πολύ να έχουν εκπτώσεις και να έχει μεγάλη προσέλευση κόσμου. Λίγο δύσκολο πρακτικά να γίνει κάτι παραπάνω, όταν ήδη για το Athenscon έλεγαν πως δεν στέλνουν μανγκάκα!

• Like 9

19 hours ago, Jim® said:

Γιατί αντι-μανγκικος; Διάβασες κάτι και δε σου άρεσε ή δεν σε ελκύει το στυλ;

Γιατί δεν με τραβάει το σκίτσο κυρίως. Τα σενάρια, όπως έχω διαβάσει σε παρουσιάσεις εδώ μέσα, αλλά και στο greek comics και στο animeplanet(βέβαια αυτό είναι για κινούμενα σχέδια, πολλά εκ των οποίων βέβαια, είναι βασισμένα σε manga), πρέπει να είναι απίθανα!

18 hours ago, angeltze said:

Signing για μάνγκα? :lol: Πες μου το να μην το πιστέψω. Το πολύ πολύ να έχουν εκπτώσεις και να έχει μεγάλη προσέλευση κόσμου. Λίγο δύσκολο πρακτικά να γίνει κάτι παραπάνω, όταν ήδη για το Athenscon έλεγαν πως δεν στέλνουν μανγκάκα!

Γιατί συμβαίνει αυτό;:thinking:

Edited by ΘK08
  • Like 7

1 hour ago, ΘK08 said:

Γιατί συμβαίνει αυτό;:thinking:

Αν θυμάμαι καλά (πάει μια πενταετία από τότε που τα συζητούσαμε αυτά) οι εκδοτικές θεωρούν ότι δεν αξίζει τον κόπο να στείλουν δημιουργούς στο εξωτερικό, από άποψη εξόδων, χρόνου και απήχησης κοινού. Πόσω μάλλον οπουδήποτε εκτός από Αμερική, που ακόμα και εκεί κάνουν πολύ δειλά βήματα. Τουλάχιστον τα τελευταία έτη, οι ιαπωνικές τέχνες έχουν γίνει πολύ, πολύ πιο mainstream, οπότε εικάζω ότι μέσα στην δεκαετία θα αλλάξει και ο τρόπος που αντιμετωπίζουν το παγκόσμιο κοινό οι εκδοτικές, ώστε σιγά σιγά να αρχίσουν να στέλνουν και τους δημιουργούς εκτός συνόρων. Σε κάθε περίπτωση, όπως έχει η κατάσταση αυτή τη στιγμή, δεν θα έφερναν Ιάπωνες δημιουργούς στη Δύση για εκδηλώσεις στα μεγάλα φεστιβάλ, πόσω μάλλον σε ένα μαγαζί που πουλάει μάνγκα στα Εξάρχεια, δυστυχώς.

Ελπίζω όμως ότι στα εγκαίνια θα έχουν καμιά γενική έκπτωση ή έστω καμιά διασκεδαστική μάζωξη, το πιθανότερο να παρευρεθώ σε αυτήν την περίπτωση :)

• Like 8
  • Thanks 2

@Manga District Σημερινη εγγραφη. Ειμαι σιγουρος οταν ειναι ετοιμος, θα μας πει περισσοτερα. Και ειμαι σιγουρος θα τον υποστηριξουμε ολοι, και σαν φορουμ, και ο καθενας απο εμας ξεχωριστα.

Προσωπικα, δεν πρεπει να εχω διαβασει μισο τομακι μανγκα συνολικα, αλλα καινουριο κομιξαδικο=καλο νεο για το χομπι γενικα, οποτε all rejoice!

• Like 12

14 minutes ago, Dredd said:

@Manga DistrictΚαι ειμαι σιγουρος θα τον υποστηριξουμε ολοι, και σαν φορουμ, και ο καθενας απο εμας ξεχωριστα.

Σίγουρα, μέσα σε έναν ωκεανό θλιβερών ειδήσεων, όπως κλείσιμο εκδοτικών, ακύρωση σειρών κτλ, το νέο κομικσαδικο είναι όντως εξαιρετικό. Έχω ήδη αρχίσει να διαβάζω το θέμα, με τις προτάσεις manga, ούτως ώστε να πάρω ιδέες. Απλά, ένα ζήτημα, είναι ότι θα προστεθούν νέα κόμικς στη λίστα αγορών και καμιά ώρα θα αναγκαστώ να κηρύξω πτώχευση.

• Like 10

Καλησπέρα σε όλους, 

Να σας ευχαριστήσω αρχικά όλους για τα καλά σας λόγια. 

Ναι οι φήμες ισχύουν και τον Σεπτέμβρη, εκτός απροόπτου, θα γίνουν και τα εγκαίνια του μαγαζιού. Θα είναι αποκλειστικά και μόνο με manga και οτιδήποτε σχετικό merchandise. Θα ενημερώσω εννοείται όταν υπάρχει ακριβής ημερομηνία, για όποιον ενδιαφέρεται.

Πολύ θα θέλαμε, πιστέψτε με, να φέρουμε στα εγκαίνια κάποιον mangaka, αλλά είναι πολύ δύσκολο όπως αναφέρει παραπάνω πολύ σωστά και ο @angeltze

Κλείνοντας να πω ότι υπάρχουν πολλά διαμαντάκια και αριστουργήματα ανάμεσα στα manga, που αξίζουν την προσοχή οποιουδήποτε είναι φαν του μέσου.

IMG_20220806_141301_474.thumb.jpg.826ed6060e951011b8c6ebd076c1e8ad.jpg

• Like 16
  • Thanks 6

• 4 weeks later...

@Manga District Έχουμε καμιά εξέλιξη για τις ημερομηνίες που θα ανοίξει και για τα εγκαίνια? Επειδή έχουμε μπει Σεπτέμβριο, αναρωτιόμουν αν προχωράνε τα πράγματα χωρίς απρόοπτα!

• Like 6

Καλησπέρα και πάλι. Είμαστε στη χαρούμενη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι την Δευτέρα 12/09 το Manga District θα ανοίξει τις πόρτες του για να σας υποδεχτεί στα Εξάρχεια στη Σουλτάνη 19. Επίσης, 30 Σεπτεμβρίου στις 19:00 το απόγευμα σας περιμένουμε όλους στα εγκαίνια του καταστήματος να γνωριστούμε και να τα πούμε από κοντά!

• Like 11
  • Thanks 5

13 minutes ago, Manga District said:

Καλησπέρα και πάλι. Είμαστε στη χαρούμενη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι την Δευτέρα 12/09 το Manga District θα ανοίξει τις πόρτες του για να σας υποδεχτεί στα Εξάρχεια στη Σουλτάνη 19. Επίσης, 30 Σεπτεμβρίου στις 19:00 το απόγευμα σας περιμένουμε όλους στα εγκαίνια του καταστήματος να γνωριστούμε και να τα πούμε από κοντά!

Πολύ καλά νέα!:toad::toad::toad::yeah::yeah::yeah:

• Like 8