Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Green Arrow - Year One (Andy Diggle, Jock)

GreekComicFan
 Share

Recommended Posts

GreenArrowYO Front.jpgGreenArrowYO Back.jpg

Πρώτη Ελληνική Κυκλοφορία: 10-11-2019

Υλικό Τευχών: Green Arrow - Year One 01-06 (September/November 2007)

Η πρώτη φορά που δημοσιεύτηκε σειρά με τον Green Arrow στα Ελληνικά, έμελλε να είναι μια αναπροσαρμογή της ιστορίας προέλευσης του χαρακτήρα. Και παρόλο που είναι καλογραμμένη, είναι αρκετά αναμενόμενη στην όλη εξέλιξη της.

Ακολουθούν spoilers. Διαβάζετε με δικιά σας ευθύνη.

Ο Όλιβερ Κουίν είναι ανεύθυνος πλούσιος νεαρός, του οποίου και οι δύο γονείς έχουν πεθάνει σε αυτή την εκδοχή. Δεν τον νοιάζει τίποτα και κανείς και αναζητεί συνεχώς την ανέμελη περιπέτεια. Που την βρίσκει και με το παραπάνω, όταν τον προδίδουν, αφήνοντας τον για νεκρό στην θάλασσα, και καταφέρνει να ξεβραστεί σε ένα άγνωστο νησί. Το επόμενο διάστημα μαθαίνει πως να επιβιώνει και βρίσκει τον εαυτό του, πάνω στην ώρα για να πολεμήσει τους έμπορους ναρκωτικών που ήρθαν να συλλέξουν την φετινή σοδειά, μιας και το νησί, πρώην πεδίο πυρηνικών δοκιμών, αποτελεί άντρο τους, με τους ιθαγενείς που ζούσαν στην άλλη πλευρά του νησιού (που ο Όλιβερ δεν είχε εξερευνήσει), να είναι σκλάβοι τους, χρησιμοποιώντας τους για εργάτες στις φυτείες που έχουν καλλιεργήσει στον κρατήρα ενός ανενεργού ηφαίστειου. Μέσα στους έμπορους ήταν και το άτομο που τον πρόδωσε, καθώς και η μυστηριώδης γυναίκα που διευθύνει την επιχείριση και φαίνεται να είχε αξιοποιήσει πόρους της εταιρίας του Όλιβερ για να στήσει την όλη επιχείριση. Από εκεί και πέρα, η όλη ιστορία είναι μια διαδοχή στιγμών αντιμετώπισης των ναρκέμπορων, με την βοήθεια μιας εγκύου εργάτριας που τον περιθάλπει όταν σπάει το κόκαλο του χεριού του. Αν έχετε δει την σειρά του CW το γενικό πλαίσιο το γνωρίζετε ήδη, αν και εδώ δεν έχει στοιχεία σαπουνόπερας και δεν σπάει σε χιλιάδες τραβηγμένες από τα μαλλιά συγκυρίες, ευτυχώς.

GreenArrowYO 01.jpg

Όπως είπα ήδη, το κόμικ είναι καλογραμμένο, με τον Diggle απλά να παραδίδει όσα αναμένονται, σαν σε αυτόματο πιλότο, ελπίζοντας ο σχεδιαστής να κάνει την διαφορά. Που για εμένα δεν την κάνει. Δεν ήμουν ποτέ οπαδός του Jock. Τον θεωρούσα πάντοτε απλά επαρκή και το ίδιο βλέπω και εδώ. Δεν θα είχα πρόβλημα να δω κάποιον άλλον που να έχει πάλι αφαιρετικό σχέδιο στην θέση του, με καλύτερη αίσθηση σκηνοθεσίας και πιο χαρακτηριστική γραμμή και εκφραστικότητα. Ο Jock, καταφέρνει να δώσει σποραδικά κάποια ενδιαφέροντα καρέ, αλλά κατά βάση το σχέδιο του είναι βαρετό και πολύ "χαλαρό" για τα γούστα μου, βασιζόμενος υπερβολικά στα χρωματικά κολπάκια για να αποκτήσει υπόσταση, όχι και η πιο στέρεη προσέγγιση κατά την γνώμη μου.

GreenArrowYO 02.jpg

Δεν με χάλασε παρόλα αυτά που το διάβασα, και χαίρομαι που βγήκε και στην χώρα μας. Απλά δεν είναι από τις εκδόσεις που θα κάνουν κάποιον να θέλει να δει και άλλα πράγματα με τον χαρακτήρα.

Στην Ελλάδα η έκδοση βγήκε από την Οξύ, σε συνεργασία με την εφημερίδα Έθνος. Ήταν η δέκατη έκδοση που βγάλανε μαζί και η τέταρτη (και τελευταία) που βασιζόταν σε έκδοση της DC. Το πρώτο τεύχος περιλαμβάνει και τον πρόλογο του Brian K. Vaughan, που δείχνει να είναι πιο ενθουσιώδης για την σειρά απ' ότι εγώ.

• Like 9
  • Thanks 1

• GreekComicFan changed the title to Green Arrow - Year One (Andy Diggle, Jock)
  • 4 weeks later...

Η αλήθεια είναι ότι η μοναδική ενασχόλησή μου με τον ήρωα ήταν μέσα από την σειρά. :)

Διαβάζοντας λοιπόν το κόμικ μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά σαν υπόθεση. Το origin του πρωταγωνιστή διαφοροποιείται από αυτό της σειράς, αλλά κι εδώ έχει ενδιαφέρον. Ο συγγραφέας έχει αποτυπώσει με μεράκι την αλλαγή του χαρακτήρα του Green Arrow, που από ένας ανεύθυνος εκατομμυριούχος που τον ενδιαφέρει μόνο η καλοπέρασή του, μεταμορφώνεται σε έναν εκδικητή, έτοιμο να υπερασπιστεί τους αβοήθητους και τους αδικημένους. Οι δύσκολες καταστάσεις που του έχει "χαρίσει" βοηθάνε σε αυτή την ωρίμανση. Η εμμονή του στο τόξο και η άρνησή του να κρατήσει πιστόλι, τον καθιστούν γνήσιο ήρωα, που διαφοροποιείται από τους υπόλοιπους. Έναν Robin Hood της εποχής μας! :clap:  Από εκεί και πέρα θα απολαύσουμε μία πλοκή στρωτή, που περιγράφει ενδιαφέροντα θέματα και δεν αφήνει τον αναγνώστη να βαρεθεί σε κανένα σημείο της. Οι αναφορές στα καρτέλ ναρκωτικών, στην προδοσία και στην προετοιμασία για εκδίκηση, είναι πρακτικές που εύλογα μου έφεραν στο μυαλό χολιγουντιανή παραγωγή. Η villain φαίνεται να έχει τεράστια δύναμη, αλλά αυτή βρίσκεται στο παρασκήνιο, καθώς δεν βλέπουμε πολλά από αυτή σε πραγματικό χρόνο. Το φινάλε είναι δίκαιο κι αναμενόμενο, ουσιαστικά η γέννηση του εκδικητή που αποκαλείται Green Arrow. Αξίζει να σημειώσουμε ότι οι διάλογοι ήταν λιτοί και περιεκτικοί κι αυτό έκανε την ιστορία περισσότερο κατανοητή. Σε αυτό, βέβαια, συνέβαλε και η άρτια σκηνοθεσία.

Από το εικαστικό κομμάτι έχω κάποιες ενστάσεις. Ενώ τα πρόσωπα πολλές φορές αποδίδονται ικανοποιητικά, το γενικό σχέδιο δεν με κάλυψε. Το βρήκα πολύ ατημέλητο και περίπλοκο. Εντύπωση μου έκανε η απουσία σοβαρού background, αλλά και το χρώμα που έκανε τα σκίτσα να φαίνονται ξεθωριασμένα. Πολλά ήταν τα σημεία που νόμιζα ότι διάβαζα την ιστορία πίσω από ένα ποτήρι μπύρα (κάπου το έχω ακούσει αυτό)! :P

Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να περιμένουμε κάποια δραματική αλλαγή από την έκδοση. Για την ιστορία να πούμε ότι έχει καλό εσωτερικό χαρτί κι εκτύπωση, τσιγαρόχαρτο εξώφυλλο, ενώ εμφανίζει ανθεκτικό δέσιμο για έκδοση με καρφίτσα. Στα έξτρα αυτά που επικρατούν είναι τα εξώφυλλα των πρωτότυπων τευχών και κάποια ελάχιστα προσχέδια στο τέλος του Γ' μέρους. Φυσικά δεν λείπουν και οι σελίδες που περιέχουν διαφημίσεις για τα καλούδια της εκδοτικής.

:beer:

• Like 4
  • Thanks 1