Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Black Panther: Wakanda Forever (2022)

Recommended Posts

man-human-skeleton-watching-tv-bed-man-h

- Να, τώρα θα δείξει τον Πάνθηρ...

Πω τι ήταν αυτό το...chore. Τίμιο αλλά με ΠΟΛΛΑ θέματα!

~ Τα CGI (και το υπερβολικό σκοτάδι που τα κάλυπτε αναγκάστικλυ)

~ Το αργόσυρτο μοντάζ

~ Η ίδια η ιστορία που θα μπορούσε κάλλιστα να λέγεται "Namor Emerges"

~ Το 3ωρο στο σινεμά, μαζί με τα trailers. Νιώσαμε ότι είμασταν μέρες μέσα στα Village

~ Η αύξηση στα εισητήρια από 1η του μήνα, ευτυχώς πήγαμε Τετάρτη με έκπτωση :prankster:

Και...

Spoiler

ότι τη Σούρι, που ήταν μια χαρά ως δευτεροτριταγωνίστρια, την έκαναν πρωταγωνίστρια και το αποτέλεσμα ήταν μια σούπα επικών διαστάσεων. Μου θύμησε παλιό κακό Game Of Thrones...

Βλέπεται; Θα έλεγα μόνο από σκληροπυρηνικούς της Marvel. Με κούρασε περισσότερο και από το Eternals. Τουλάχιστον ο Namor και η Riri ήταν πολύ καλές μεταφορές. Τα μόνα θετικά της ταινίας, μαζί με τον διακριτικό φόρο τιμής, δίχως φανφάρες, καθώς και κάποια μεγάλα πλάνα με CGI.

Οπότε, μιας και ήταν το τελευταίο για φέτος:

Spider-Man: No Way Home > Thor: Love & Thunder > Doctor Strange 2 > Black Widow > Shang Chi > Eternals > Black Panther 2

46f81fe7a4df1479b0b89bd98bd720ac5edc6d93

• Like 5
  • Thanks 1
  • Haha 1
  • Sad 2

Μια χαρά ήταν τελικά, αν και δεν της το είχα. Φοβόμουν και εγώ τις 3 ώρες, αλλά τελικά πέρασαν ανώδυνα, έγινε καλή δουλειά στο μοντάζ και δεν υπήρξαν κοιλιές.

Η ιστορία δεν έλεγε βέβαια τίποτα ιδιαίτερο, αλλά ΕΥΤΥΧΩΣ, ΕΥΤΥΧΩΣ, ΕΥΤΥΧΩΣ τα αστεία ήταν ελάχιστα και δεν υποτιμήθηκε το λίγο IQ που μου έχει απομείνει.

Ο ρόλος της Riri δεν ήταν, δυστυχώς, κάτι παραπάνω από comic relief, και μου έκανε εντύπωση ότι ακόμα και αυτά τα λίγα αστεία ήταν τελείως άκυρα και cringe.

Anyway, καλά πέρασα συνολικά, έφαγα ένα κουβά ποπ-κορν και όλα ΟΚ. Απόρησα που στο συνοικιακό μου σινεμά είχε καμιά 50ριά άτομα, πράγμα σπάνιο, συνήθως έβλεπα τις μαρβελοταινίες εγώ και άλλοι 10.

• Like 7
  • Sad 1

2 hours ago, akirasyber9 said:

Καλα ε παντος ηταν μεγαλη αστοχια που δεν μετεφρασαν στα ελληνικα τον τιτλο ως: Wakanda... για παντα 

I'll see myself out

Το σωστό θα ήταν "Βακάντα για πάντα" :D

• Haha 4

On 18/11/2022 at 1:28 ΜΜ, Dredd said:

Απόρησα που στο συνοικιακό μου σινεμά είχε καμιά 50ριά άτομα, πράγμα σπάνιο, συνήθως έβλεπα τις μαρβελοταινίες εγώ και άλλοι 10.

Από την άλλη, πρεμιέρα απόγευμα σε κινηματογράφου εμπορικού  κέντρου είχε αρκετά λιγότερα από 50, πράγμα που μου έκανε εντύπωση.

Ανήκω και εγώ στην κατηγορία ανθρώπων που δεν τους άρεσε ιδιαίτερα η ταινία. Στα θετικά ο Namor, τα tributes στον Boseman ήταν αρκετά κομψά και είχαν την βαρύτητα που τους άρμοζε, το χιούμορ ήταν απόν σε πολύ μεγάλο βαθμό και νομίζω κάπου εκεί τελειώνουν τα θετικά. 

Η Letitia Wright δεν ήταν αρκετή για να αντικαταστήσει τον εκλιπόντα, πολλά πλάνα είτε υποβρύχια είτε βραδινά ήταν τόσο σκοτεινά που με το ζόρι καταλάβαινα τι γινόταν, η προσθήκη της Riri μου έβγαζε μια πολύ έντονη αίσθηση του τύπου "σε έναν χρόνο βγαίνει σειρά της στο Disney Plus, πρέπει το κοινό να την γνωρίσει από νωρίς" και η τελική μάχη απλά δεν έβγαζε νόημα, ενώ ένιωθα ότι έλειπε το momentum από την αφήγηση της ιστορίας.

Εκεί που αμφιταλαντεύομαι είναι το world building της Talocan. Έγινε με υπερβολικά ίδιο τρόπο όπως αυτό της Wakanda στην πρώτη ταινία, καταλαβαίνω το γιατί έγινε και φαίνεται ότι έπεσε δουλίτσα, αλλά από ένα σημείο και μετά νόμιζα έβλεπα Wakanda 2.0: Underwater Edition. 

• Like 4
  • Thanks 1

1 hour ago, Darth Chris said:

η τελική μάχη απλά δεν έβγαζε νόημα

Γιατί δεν έβγαζε νόημα; Βάσει αυτού  που προηγήθηκε, εμένα μου φάνηκε λογική εξέλιξη. 

Όσον αφορά το Talocan, μπορώ να κατανοήσω γιατί εστίασαν αρκετά, καθώς ήταν η πρώτη επαφή μας με αυτό και θα παίξει σημαντικό ρόλο σε μελλοντικές ταινίες, αφού πρόκειται για μία νέα δύναμη του MCU. Επίσης, αν δε υπήρχαν αρκετά πλάνα από την υποβρύχια πόλη, τότε πολλοί "καλοπροαίρετοι" θα έβγαιναν και θα έλεγαν ότι "ήταν χαμένη ευκαιρία που δε τη παρουσίασαν όπως πρέπει, το Talocan δεν είχε ιδιαίτερο βάθος κλπ". 

• Like 2
  • Thanks 1

15 minutes ago, the comic guide said:

Γιατί δεν έβγαζε νόημα; Βάσει αυτού  που προηγήθηκε, εμένα μου φάνηκε λογική εξέλιξη. 

Όσον αφορά το Talocan, μπορώ να κατανοήσω γιατί εστίασαν αρκετά, καθώς ήταν η πρώτη επαφή μας με αυτό και θα παίξει σημαντικό ρόλο σε μελλοντικές ταινίες, αφού πρόκειται για μία νέα δύναμη του MCU. Επίσης, αν δε υπήρχαν αρκετά πλάνα από την υποβρύχια πόλη, τότε πολλοί "καλοπροαίρετοι" θα έβγαιναν και θα έλεγαν ότι "ήταν χαμένη ευκαιρία που δε τη παρουσίασαν όπως πρέπει, το Talocan δεν είχε ιδιαίτερο βάθος κλπ". 

Spoiler

1) Η τελική μάχη, ο κρυφός άσσος στο μανίκι της Wakanda, ήταν να επιτεθούν τον υποβρύχιο, υπεράνθρωπο λαό στα ανοιχτά του ωκεανού. Έναν υπεράνθρωπο λαό που σε 1v1 η Okoye, η καλύτερη πολεμίστρια της Wakanda, δεν μπορούσε να τον νικήσει. Αλλά για κάποιον λόγο, κατάφεραν να επιβιώσουν από την πλευρά της Wakanda αρκετοί και για αρκετή ώρα. Και στην τελική μονομαχία μεταξύ Namor και Black Panther, όχι μόνο ο Namor έκατσε να συνεχίζει να παλεύει στην αμμουδιά αντί να πάει κατευθείαν στην θάλασσα, αλλά η Shuri κατάφερε και να τον νικήσει με ένα δόρι να την έχει διαπεράσει ολόκληρη. Συνήθως σε τέτοια συμβάντα, υπάρχει μια πολύ υποτυπώδης εξήγηση ή έστω μια πιο πειστική (για μένα) απεικόνιση του trope σύμφωνα με το οποίο ο πρωταγωνιστής παίρνει δύναμη χάρη στην δύναμη των flashback ή/και της συνειδητοποίησης (συνειδητοποίησης στην συγκεκριμένη περίπτωση ότι ο ο δρόμος της εκδίκησης ήταν λάθος κτλ.). 

2) Το θέμα με το Talocan δεν είναι ότι το έδειξαν ή ότι επικεντρώθηκαν σε αυτό, αλλά το πόσες ομοιότητες έχει με την Wakanda. Πχ και τα δύο βασίλεια στην σημερινή τους μορφή έχουν τις ρίζες τους σε κάποια υπαρκτή κατάσταση ανθρώπινης τραγωδίας (και αντίστοιχα η σημερινή τους κουλτούρα προσπαθεί να μοιάζει σαν μια εξέλιξη της αληθινής κουλτούρας που υπάρχει στις αντίστοιχες χώρες/ηπείρους), και οι δύο λαοί βρίσκονται έχουν τεράστια αποθέματα Vibranium, και οι δύο λαοί έχουν μια συγκεκριμένη κίνηση που είναι call to arms κτλ κτλ.

To ξανατονίζω, ειδικά για το πρώτο σκέλος των ομοιοτήτων μεταξύ Wakanda και Talocan, προφανώς μου αρέσουν τέτοιου είδους εμπνεύσεις, αλλά από ένα σημείο και μετά απλά ένιωθα ότι έβλεπα όλη την λογική της behind the scenes ανάπτυξης της Wakanda από τους Ryan Coogler, Kevin Feige κτλ. εφαρμοσμένη σε ένα νέο βασίλειο, που έπρεπε να το φέρουν στα μέτρα των πρωταγωνιστών, ώστε να δωθεί μεγαλύτερο βάρος και πειστικότητα στην σύγκρουση μεταξύ τους (ότι και καλά αυτά τα δύο βασίλεια ΠΡΕΠΕΙ να πολεμήσουν μεταξύ τους, ότι είναι οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος).

• Like 4

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι καλύτερα που επέλεξαν την σύνδεση με τον πολιτισμό των Μάγια/ Αζτέκων, παρά να ακολουθήσουν τη πεπατημένη και να δούμε μια generic Ατλαντίδα, σαν και αυτή που είδαμε στο Aquaman. (δεν υπάρχει κάτι κακό με αυτό.) Εν ολίγοις, το Talocan έχει διακριτή "ταυτότητα". 

Το υπάρχουν ομοιότητες ανάμεσα στους δύο λαούς; Μήπως αυτό είναι καλό, γιατί έτσι δείχνει ότι ανάμεσα στους ανθρώπους ανεξαρτήτου φυλής, υπάρχουν εκ των πραγμάτων περισσότερα πράγματα που τους ενώνουν πάρα εκείνα που τους χωρίζουν; :D 

• Like 4
  • Thanks 1

Ή είναι απλά η κλασσική τεχνική των υπερηρωικών ταινιών όπου ο ήρωας αντιμετωπίζει έναν κακό με ίδιες/παρόμοιες δυνάμεις και background, αλλά εφαρμοσμένο αυτή την φορά σε έθνη, παρά σε μεμονωμένους χαρακτήρες (βλέπε Iron Man 1 & 2, Shazam, Man of Steel κτλ). 

(πρόσεξε, δεν είπα ότι με χάλασαν οι Αζτεκικές επιρροές, το αντίθετο μάλιστα, αλλά είναι ξεκάθαρο ότι επανέλαβαν την ίδια ακριβώς φόρμουλα για την παρουσίαση ενός νέου, κρυμμένου βασιλείου και αυτό είναι που με ενοχλεί)

• Like 4

Την είδα κι εγώ, επιτέλους!! 

Σε γενικές γραμμές, μου άρεσε. Σεβάστηκαν τον εκλιπόντα, αν και η απουσία του ήταν αισθητή από την ταινία. Θεωρώ, ότι και η Λετίσια Γουίλιαμς και η Άντζελα Μπάσετ έδωσαν πολύ καλές ερμηνείες. Μου άρεσε επίσης, η αναπροσαρμογή της ιστορίας του Ναμόρ και η σύνδεσή της με την αποικιοκρατία, καθώς και ο φεμινιστικός τόνος της ταινίας.

Πέρα από αυτά, σαφώς τα 160 λεπτά ήταν λίγο παραπάνω από όσο θα έπρεπε και κάποιες πλοκές (η Ρίρι και ο πράκτορας Ρος) δεν οδηγούσαν πουθενά και θα έπρεπε ή να είχαν αναπτυχθεί περισσότερο ή να απουσίαζαν εντελώς.

Πέρασα καλά, διασκέδασα, δεν έχω παράπονο! :) 

• Like 6