Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

"Ακραίες" συμπεριφορές σχετικά με κομικς

kabuki
 Share

Recommended Posts

Εγώ σε κάθε συνέδριο κόμικς.

Capture.thumb.PNG.c1c4cf85d0c77d85f7561a1956082ac0.PNG 

Έχω κάνει γεωπολιτική ανάλυση στο Naruto που θα ζήλευαν οι πανελίστες στο πρωινό του ΣΚΑΙ οταν μιλάνε για τις σχέσεις Ελλάδας Τουρκίας. 

• Like 4
  • Haha 11

Δεν θυμάμαι να έχω κάνει κάτι το πραγματικά ακραίο, όσον αφορά τα κόμικς. :thinking:

Εντάξει, αυτό που έχουμε όλοι κάνει είναι να ξοδέψω όλα μου τα χρήματα και να μην βγω ούτε για καφέ για αρκετό καιρό (δεν πειράζει, όμως, γιατί είχα μπόλικα κόμικς για διάβασμα). :P Η αλήθεια είναι ότι αυτό το παθαίνω συνέχεια σε κάθε ComicDom και AthensCon που έρχεται. Εκείνοι οι μήνες είναι καταστροφικοί για εμένα. :lol:

Α, ξέχασα να πω ότι έχω κάνει και μία κλοπή. :surprise:  Έχω σουφρώσει ένα Ρανταπλάν από τον μικρό ανιψιό μου που το είχε διαβάσει και το είχε παραπεταμένο στο χωριό. Εγώ το πήρα, του έδωσα αγάπη και το έστειλα να ξεκουραστεί στην βιβλιοθήκη μου. Ξέρω είμαι απαράδεκτος, αλλά μην το πείτε πουθενά. Ούτε ο ανιψιός μου έδωσε σημασία. Μόνο εμείς το ξέρουμε.  :lol:

Επίσης, δύο φορές, στην δουλειά, έχω χάσει την θέση μου στην φόρτωση, γιατί έχω αφοσιωθεί στην ανάγνωση κόμικ. :P  Ευτυχώς που δεν διαβάζω κατά την οδήγηση! :lol:

:beer:

• Like 13
  • Haha 3

On 28/1/2020 at 1:07 ΠΜ, Indian said:

Έχω σουφρώσει ένα Ρανταπλάν από τον μικρό ανιψιό μου που το είχε διαβάσει και το είχε παραπεταμένο στο χωριό.

Έχω καβατζωσει αφίσα avengers από ανηψακι που του την είχαν δώσει στον κινηματογράφο όταν πήγε να το δει. Από τις καλές που κρεμάνε Όχι ότι κι ότι χαχαχα :lol:

• Like 4
  • Haha 10

Χμ, τα περισσότερα τα θεωρώ φυσιολογικά και όχι ακραία με βάση τον τρόπο που σκέφτομαι δλδ…
Όταν ήμουν μαθητής (πίσω στα 80ς) κρατούσα το χαρτζιλίκι της βδομάδας και το Σάββατο κατέβαινα κέντρο Αθήνας για να κάνω τη διαδρομή Ομόνοια-Κολωνάκι για αμερικάνικα κόμικς από τα περίπτερα με μια στάση στην Ατλαντίδα στην Κοραή για Κλασικά Εικονογραφημένα.
Σαν φοιτητής (πίσω στα 90ς) όπου πηγαίναμε εκδρομή, με το που φτάναμε οπουδήποτε, το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να πηγαίνω στα πρακτορεία τύπου για ανασκαφές. Ακόμα και τώρα όταν πλανάρω εκδρομή στο εξωτερικό κάνω λίστα με όλα τα ενδιαφέροντα κομιξάδικα που έχει η περιοχή. 
Και ναι έχω βγάλει καφέδες και εξόδους από το πρόγραμμά μου για να έχω λεφτά για κόμικς. 
Αυτό που ίσως κάποιοι βρουν ακραίο, όχι εγώ, ήταν πριν 12 χρόνια περίπου όταν χρειάστηκε να νοσηλευτεί ο γιός μου, το διάστημα που ήταν στο νοσοκομείο, η Modern Times, έκανε δώρο μια βιβλιοθήκη με τις εκδόσεις της. Με συνοπτικές διαδικασίες «διέσωσα» όλα τα κόμικς της.  

• Like 14
  • Haha 4

On 19/1/2020 at 6:15 ΜΜ, makis said:

στον Αμερικάνο δεν κάνεις τέτοιες τσιριτζάντζουλες. οι υπάλληλοι εκεί (χάρης κτλ) είναι ταγμένοι (για να μην πω υποταγμένοι) στον αμερικανο. εάν κάτι δεν έχει τιμή εκεί δεν τολμάνε καν να σου δώσουν μια τιμή.

Εγώ πάντως έχω κάνει το ίδιο , δηλαδή ρώτησα τον Αμερικάνο για κάποια κόμικς , στην αρχή δεν τα πήρα και μετά επέστρεψα και τα πήρα σε χαμηλότερη τιμή από τον υπάλληλο. Φυσικά έλλειπε ο Αμερικάνος.

Edited by DECOMADER
  • Like 6

• 3 months later...

1) Έχω πλακώσει στο ξύλο ξάδερφό μου που μου έσκισε μια σελίδα από ένα κόμικ του Αστερίξ όταν ήμασταν στο νηπιαγωγείο (ναι, είχα κόμικς Αστερίξ πριν μάθω να διαβάζω).

2) Στο δημοτικό δανείστηκα ένα κόμικ από έναν άλλο ξάδερφο με σκοπό να του το τσαλακώσω, γιατί κάθε φορά που του δάνειζα κόμικς μου, τα έφερνε πίσω κυριολεκτικά στραπατσαρισμένα. 

3) Στη σύγχρονη εποχή δε μου έρχεται κάτι πιο τρελό από το κλασικό, δηλαδή να δώσω ακραία πολλά λεφτά για κόμικς.

• Like 3
  • Thanks 2
  • Haha 10

• 3 weeks later...

Ωραία τα λέτε εδώ :lol:  Φοβερά περιστατικά. 

Το πιο ακραίο δικό μου περιστατικό σχετικό με κόμικς είναι από την παιδική μου ηλικία και δεν είναι ένα δείγμα ανυπέρβλητης αγάπης προς το είδος όπως τα δικά σας, αλλά ένα δείγμα της καταστροφικής παιδικής μου φαντασίας!

- Όταν ήμουν 7-8 χρονών, πριν κυκλοφορήσει η Βιβλιοθήκη του Μπαρκς στην Ελλάδα, είχα οραματιστεί μια τέτοια έκδοση που θα σύλλεγε όλες τις ιστορίες του. Τι έκανα λοιπόν; Προετοιμαστείτε... Καθίστε σε μια καρέκλα με κοντά σας ένα ποτήρι νερό... Έσκισα από όλα τα ΚΟΜΙΞ που είχα τότε τις ιστορίες του Μπαρκς και τις ένωσα μεταξύ τους με σελοτέιπ, δημιουργώντας την δική μου Βιβλιοθήκη Μπαρκς. :bigtears:Μετά από λίγες ώρες το μετάνιωσα και τις ξανακόλλησα πίσω στα ΚΟΜΙΞ που προήλθαν, αλλά προφανώς καταλαβαίνετε ότι η κατάσταση αυτών των τευχών είναι άθλια. Σε μια ακόμα χειρότερη τάση καταστροφικής μανίας, έιχα κάνει το ίδιο και με άλλα περιοδικά Disney, το έπαιζα εκδότης, διαμέλιζα τεύχη ολόκληρα και ένωνα ιστορίες μεταξύ τους δημιουργώντας δικά μου τεύχη. Εκεί η καταστροφή ήταν ανυπολόγιστη δυστυχώς, νομίζω όλα τελικά πήγαν για πέταμα. Ευτυχώς τα ξαδέρφια μου αγόραζαν τεύχη Disney επίσης, αλλά ποτέ δεν ήταν τόσο μεγάλοι φαν, οπότε λίγα χρόνια αργότερα, μου τα χάρισαν και αντικατέστησα τα περισσότερα σκισμένα τεύχη. Πολλά στραπατσαριμένα ΚΟΜΙΞ με κολλημένες τις ιστορίες Μπαρκς ξανά πίσω με σελοτέιπ φιγουράρουν ακόμα στη βιβλιοθήκη μου πάντως και δεν έχω κάτσει ακόμα να τα αντικαταστήσω. :P

Επίσης μια άλλη φορα, γύρω στα τέλη του δημοτικού, είχα βρει σε ένα παλιό ΜΜ που είχα πάρει από πρακτορείο ένα από τα κλασικά σημειώματα "Πωλούνται παλιά τεύχη" κλπ κλπ. Παίρνουμε τηλέφωνο με τον πατέρα μου, ήταν ένας παππούς που τα πουλούσε στο διαμέρισμά του και είχε λέει όλα τα ΚΟΜΙΞ κάμποσες φορές. Οι τιμές εννοείται ήταν τσιμπημένες αλλά δεν είχα ιδέα τότε από κοστολόγηση. Για το ΚΟΜΙΞ #1 νομίζω ζητούσε 180 ευρώ και ήταν απλησίαστο για μένα τότε. Είχα ρωτήσει 4-5 τεύχη που ήθελα ενδεικτικά και πρέπει να είχαμε σκάσει ένα 50ρικο μόνο για αυτά. Μιλάμε για ληστεία. Τεύχη μετά την 100αδα σε τιμές 15-20-25 ευρώ. Το πιο ακριβό που είχα πάρει ήταν το #139 Αφιερωμένο Εξαιρετικά, νομίζω στα 25. Εν τω μεταξύ έψαχνα απεγνωσμένα το #181 Χρυσό Τεύχος για να συμπληρώσω όλα τα τεύχη από το 2003 και μετά, μου λέει ναι το έχω, τελικά φτάνουμε εκεί, το είχε απλωμένο στο τραπέζι του και μου λέει τελικά δεν το δίνει, γιατί έχει μόνο 1 και το θέλει για τον εγγονό του. Φανταστείτε την αγανάκτισή μου, να το βλέπω μπροστά μου επιτέλους και να μην μπορώ να το αγοράσω :( Τελικά το πήρα πολλά χρόνια μετά, από αγγελία στο φβ πάμφθηνα. 

Από εκεί και πέρα, σίγουρα με την έναρξη συλλογής υπερηρωικών έχω δώσει υπέρογκα ποσά, κάνοντας βλακείες λόγω άγνοιας για το αντικείμενο. Ήμουν νέος κι άμαθος, 15-16 χρονών και δεν είχα ιδέα από αγορές. Μια φορά είχα μπει στο Star Comics και είχα αγοράσει τυχαία κάμποσα τευχάκια DC/Marvel, χωρίς να έχω ιδέα ότι δεν πρόκειται για αυτοτελείς ιστορίες. Περιττό να σας πω ότι το συνειδητοποίησα μετά κι ακόμα δεν τα έχω διαβάσει. Το ίδιο έκανα στα Public. Αγόραζα στο άσχετο, Vol. 2, Vol. 3, Vol. 7 χωρίς να έχω τα προηγούμενα. Ευτυχώς κατάλαβα πώς λειτουργεί η φάση. Ακόμα και τότε όμως δεν δίσταζα να δίνω όλο μου το χαρτζηλίκι εκεί. Θυμάμαι χαρακτηριστικά, Ιούλιος 2017, είχαμε πάει στο Mall με κάτι φίλους να δούμε το τελευταίο Planet of the Apes και την επόμενη μέρα είχε γενέθλια ένας άλλος φίλος μας που δεν ήταν παρών. Είχα υπολογίσει να φτάσω ένα μισάωρο νωρίτερα για να μπουκάρω στο Public με την ησυχία μου να κάνω τις αγορές μου, αλλά τελικά άργησα και έφτασα εκεί 15 λεπτά πριν αρχίσει η ταινία. Φεύγω τρέχοντας, μπαίνω στα Public και αρχίζω να τσεκάρω δεξιά-αριστερά για κόμικ που μου είχαν γυαλίσει από υπερηρωικά. Οι φίλοι μου απορημένοι, ακολουθούν, ενώ με κράζουν από πίσω γιατί η ταινία αρχίζει σε λίγο και είχα τα εισιτήρια στο κινητό μου. Στην αρχή νόμιζαν ότι έψαχνα δώρο για τον αυριανό εορτάζοντα, για να μπαίνω με τόση φούρια στο Public λίγο πριν αρχίσει η ταινία. Με ρωτάνε "διαβάζει κόμικ ο Γιάννης;" τους λέω "όχι για μένα είναι". Εκεί κι αν με πέρασαν για τρελό :lol: Περιττό να σας πω ότι μπήκα στην αίθουσα με έναν πάκο κόμικς στα πόδια μου. 

Τι άλλο, εννοείται κι εγώ έχω κάνει αυτά που λέτε, ειδικά σε σχολικά χρόνια με λιγότερο χαρτζιλίκι, όποτε πλησίαζε Black Friday ή event τύπου Comicdom, δεν έτρωγα έξω όλο τον μήνα, μόνο σπίτι για να γλιτώσω λεφτά. Ούτε στο κυλικείο του σχολείου δεν πήγαινα. Μάλιστα το 2017 πάλι, έτυχε να βγαίνει το Justice League μια βδομάδα πριν την Black Friday, κάτι τέτοιο. Φύλαγα τα λεφτά μου όλο τον μήνα αλλά λέω ένα εισιτήριο θα το πληρώσω γι'αυτό, τι στο καλό. Δε θυμάμαι πώς και γιατί, αλλά κατάφερα εκτός από τα λεφτά του εισιτηρίου, να χάσω κάπου στο σινεμά κι ένα 20ρικο, από τα λεφτά που μάζευα όλο τον μήνα με κόπο. Τρελάθηκα λέμε, μεγάλο σπάσιμο.

Μιας και είπα Black Friday. Πριν πάρω μετεγγραφή για Αθήνα, είχα σπουδάσει ένα εξάμηνο στην Θεσσαλονίκη. Εκεί με μεγαλύτερο μπάτζετ ως φοιτητής, γιατί έπρεπε να πηγαίνω και σούπερ μάρκετ κλπ κλπ. Εννοείται όλο τον μήνα πήγαινα σε σούπερ μάρκετ τύπου Discount και έπαιρνα τα πιο φθηνά προϊόντα από όλα για να μείνουν λεφτά για κόμικς :lol: Επίσης, είχε παιχτεί το εξής σκηνικό στην Black Friday 2018 στην Θεσσαλονίκη ως φοιτητής. Κάθε Παρασκευή στις 12 είχα υποχρεωτικό εργαστήριο μηχανολογικό σχέδιο  στην σχολή. Έβαλα λοιπόν ξυπνητήρι 8 το πρωί για να οργώσω όλα τα κομιξάδικα της συμπρωτεύουσας, Cosmic Realms, E-Fantasy, Public και δε συμμαζεύεται, και να προλάβω ύστερα να γυρίσω σπίτι, να τα αφήσω, να πάρω τα σύνεργα σχεδίου και να τρέξω στην σχολή. 

Edited by Tsaklas
  • Like 14
  • Thanks 3
  • Haha 4

Διάβαζα κόμικς από το δημοτικό, μόνο ελληνικά, αλλά κάπου εκεί στο Λύκειο ανακάλυψα πρώτη φορά τα αμερικανικά κόμικς κι έδινα όλο μου το χαρτζιλίκι εκεί. Μετά ως φοιτητής, καλοζωία, ξενύχτια, έκανα χρόνια να διαβάσω.
 Μέχρι που βγήκε το GC. Μέχρι τότε ηταν ένα μοναχικό χόμπι και πρώτη φορά βρήκα κι άλλους που να ασχολούνται οπότε επέστρεψα. Άρχισαν και οι ταχύτητες στο ίντερνετ να ανεβαίνουν και το έριξα στα torrent. Τα κύρια εξοδα ήταν σε σκληρούς δίσκους που ακόμα τους έχω και κάθονται φουλαρισμένοι καθώς εκεί στα τέλη του 2000 έβγαιναν torrent με την πλήρη συλλογή της Μάρβελ, της DC, της Image χρονολογικά απότο πρώτο τευχος. Ξενύχτια ατελείωτα να περιμένω να γεμίσει η μπάρα πως κατέβηκαν τα αρχεία στο utorrent. 
 Η επιστροφή στο έντυπο (και το πολύ χρήμα) έπεσε τώρα τα τελευταία 5 χρόνια.
Πρώτον με το YouTube. Πολλοί ανεβάζουν τις συλλογές τους σαν τον Gem mint ή τους Omnibros και μου μπήκε το μικρόβιο να αγοράζω Onnibus, epic collections και δε συμμαζεύεται. 
Δεύτερον με τα capital control έμαθα τη χρήση κάρτας για ονλάιν αγορές και πήγαινε (και πάει) η παραγγελία σύννεφο. 
- Για το τέλος κάτι διαφορετικό με μια δόση αυτοκριτικής... Διαβάζοντας το παρόν θέμα και τις "τρέλες" σας(μας), πρώτη φορά ειδα έτσι από απόσταση την κατάσταση. Έχω μαζέψει πολύ υλικό, αδιάβαστα στην πλειονότητά τους ενώ βγαίνουν συνέχεια καινούριες συλλογές! Ίσως επειδή δεν υπάρχει αντικειμενικά χρόνος να τα διαβάσω, είτε πως αγοράζω μηχανικά για λόγους πληρότητας συλλογής, θα βάλω ένα φρένο και θα αρκεστώ στα απαραίτητα. Νομίζω μόλις μου γλιτώσατε κάποιες χιλιάδες ευρώ!???

• Like 15

@StereoPDS Επειδή κάποια στιγμή αισθανόμουν και εγώ άσχημα γιατί έκανα ακριβώς τα ίδια με εσένα, αυτό που βρήκα, για να τα έχω καλύτερα με τη συνείδηση μου, είναι να κόψω μαχαίρι τα ψηφιακά. Δεν είχε κανένα νόημα να αγοράζω αφειδώς και να μην τα διαβάζω, παρά να διαβάζω τα κατεβασμένα. Οπότε, έτσι, μειώνονται σταθερά τα αδιάβαστα και μπορώ να αγοράζω χωρίς ντροπή. Λέμε τώρα :lol:

• Like 10
  • Thanks 1
  • Haha 2

Εγώ μετά από χρόνια πιο συστηματικής ενασχόλησης, κατάφερα επιτέλους από αρχές αυτού του έτους να το κοντρολάρω αποτελεσματικά και μακροπρόθεσμα. Έχω πάρει από 1/1 ένα library και δύο hc, το ένα από ανταλλαγή. Βέβαια έχω κουμπώσει καμιά 20αρια βιβλία αλλά όλα από προσφορές/μεταχειρισμένα οπότε το κόστος δεν συγκρίνεται. Έπαιξε βέβαια και ρόλο η ακύρωση των φεστιβάλ. Παρόλα αυτά, παρατηρώ πως ακόμα και τώρα, 6 μήνες μετά από συστηματική ανάγνωση, έχω σίγουρα αν τα αθροίσω ένα ράφι hcs/issues/trades για διάβασμα. Βέβαια πριν είχα 3-4 ράφια. :P Έχω βάλει ρήτρα πως πέρα από τα απολύτως απαραίτητα (π.χ. κάτι που εξαντλείται ή το θέλω σοπωδήποτε ή είναι τρελή προσφορά) δεν θα αγοράσω ξανά ποσότητα έντυπων κόμικ μέχρι να διαβάσω και το τελευταίο αδιάβαστο. Τουτέστιν, μέχρι πιθανά το τέλος αυτού του έτους. :) 

• Like 14
  • Sad 1

Χαχα έχω ρίξει πολύ γέλιο!

Ειδικά με τον Phantom Duck και το αλφάδι του Θρηνωδού.

Καταρχάς να πω και εγώ ότι είμαι καλά πλέον και έχω κόψει τις πολλές αγορές.

Να μου πεις δεν υπάρχει χώρος πλέον και ευτυχώς έχω το αίσθημα του κορεσμού και της

ολοκλήρωσης όσο αφορά την συλλογή.

Ακραία ήταν γενικά η συμπεριφορά μου τα 10 τελευταία χρόνια.

Χιλιάδες € που δεν είχα , άπειρες ώρες έρευνας (μόνο ιντερνετ) , άπειρα μηνύματα με

μαγαζιά , πωλητές ,αγοραστές .

Για τις δημοπρασίες ευτυχώς ανακάλυψα το Auction Sniper κάποια στιγμή.

Ανακάλυψα το Usgobuy το 2014/5 για να φέρνω comics με τα κιλά από την Αμερική.

Το 2014 νομίζω η Amazon με έδιωξε από πελάτη γιατί παραπονιόμουν πολύ συχνά για damaged items.

Έκανα fb το 2016-7 μόνο και μόνο για τα comics.

Η γυναίκα μου ακούει για κόμικς για τρέχει μακριά...

Στο comic-room που έχω φτιάξει μπαίνουν φίλοι και γνωστοί και (ας πούμε) παθαίνουν πλάκα,

ενώ αυτή αποφεύγει να μπει λες και είναι κάτι evil.   Χαχαχα

Από θέμα αδιάβαστων δεν ζορίζομαι, έτσι και αλλιώς διαβάζω

σχεδόν αποκλειστικά στο tablet πλέον.

:lol:

Edited by cassidy
  • Like 9
  • Thanks 2
  • Haha 4

Μιας και βλέπω πολλούς κομιξοπατέρες θα ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο. Σας έχει τύχει ποτέ seller στο ebay που να σας ζητήσει τηλέφωνο και μέιλ για να μπορέσει να κάνει το shipping; Μου συνέβη πρώτη φορά σήμερα. Αν υπάρχει κάποιο άλλο thread για τέτοιες ερωτήσεις πείτε μου να ρωτήσω εκεί.  :P

• Like 4

49 minutes ago, Beefheart said:

Μιας και βλέπω πολλούς κομιξοπατέρες θα ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο. Σας έχει τύχει ποτέ seller στο ebay που να σας ζητήσει τηλέφωνο και μέιλ για να μπορέσει να κάνει το shipping; Μου συνέβη πρώτη φορά σήμερα. Αν υπάρχει κάποιο άλλο thread για τέτοιες ερωτήσεις πείτε μου να ρωτήσω εκεί.  :P

Το τηλέφωνο έτσι και αλλιώς είναι υποχρεωτικό στην δ/νση που υπάρχει στο ebay.

Φυσικά το θέλουν και οι carriers.

To email τώρα δεν ξέρω αν το θέλει ο carrier , υποτίθεται όμως ότι δεν μπορείς να στείλεις email σε ebay message.

Έχουν/είχαν λογισμικό που το μπλοκάρει για ευνόητους λόγους.

Θυμάμαι πριν από χρόνια που ήθελα να ανταλλάξω email με έναν Άγγλο ώστε να κάνουμε συναλλαγή χωρίς ebay fees και μπλόκαρε

συνεχώς.

Τελικά τα κατάφερα κάπως έτσι john something duck g m a l. c    om

Από τις ώρες που έλεγα πιο πάνω....

• Like 5
  • Haha 1

35 minutes ago, cassidy said:

Το τηλέφωνο έτσι και αλλιώς είναι υποχρεωτικό στην δ/νση που υπάρχει στο ebay.

Φυσικά το θέλουν και οι carriers.

To email τώρα δεν ξέρω αν το θέλει ο carrier , υποτίθεται όμως ότι δεν μπορείς να στείλεις email σε ebay message.

Έχουν/είχαν λογισμικό που το μπλοκάρει για ευνόητους λόγους.

Θυμάμαι πριν από χρόνια που ήθελα να ανταλλάξω email με έναν Άγγλο ώστε να κάνουμε συναλλαγή χωρίς ebay fees και μπλόκαρε

συνεχώς.

Τελικά τα κατάφερα κάπως έτσι john something duck g m a l. c    om

Από τις ώρες που έλεγα πιο πάνω....

Ευχαριστώ για την πληροφορία! Κάτι διάβασα ότι μπορεί να τα βρει ρωτώντας το ebay, και το τηλέφωνο και το mail, γι'αυτό και με παραξενεύει που μου τα ζήτησε σε μήνυμα.

• Like 7

Και εγω εχω γελάσει με τις περιπέτειες σας αλλα και εχω «ζηλέψει» το πάθος σας! Ειναι σαν να βλέπεις μια σπονδυλωτή ταινία, ανθρώπους άσχετους που το πάθος για τα κόμικς τους έφερε να κάνουν παρέα! και μάλιστα πολύ καλή παρέα!!!!

Εδω να πω και εγω ότι παρόλο που δεν εχω ούτε τις συλλογές αλλα ούτε και την «τρέλα» της δικιά σας, τρώω και εγω τα κολλήματα μου όταν πρόκειται να αγορασω ένα κόμικς. Θέλω τουλάχιστον να ειναι άψογο όταν το αγοράζω παρόλο που μετα δεν με ενοχλεί και τόσο αν χτυπηθεί «λιγο».

Λιγο είπαμε, όχι πολύ!!!

Τωρα θα μου πείτε δεν έψαχνες τα περίπτερα να βρεις αν έχουν φέρει τα κόμικς που διάβαζες; Και βέβαια το έκανα! Και μάλιστα αν ήταν και λιγο τσαλακωμένο πήγαινα στο επόμενο! Και απο ανήψια εχω πάρει κόμικς δανεικό και αγύριστο!

Αλλα αυτό που με στεναχώρησε περισσοτερο όμως ειναι όταν σταμάτησα να παίρνω τα Λουκυ Λουκ, τότε στα μέσα των 90’ς. Τα έβγαζε μηνιαία αν θυμάμαι καλα, και για κάποιο λογο μετα απο περίπου δυο χρόνια σταμάτησα να τα παίρνω.  Φυσικά καταλαβα πολύ αργότερα τι βλακεία είχα κανει!

Τέλος πάντων. Χαιρομαι όμως που σας γνωρίζω σιγά σιγά και γίνομαι και εγω μέλος αυτής της μεγάλης παρέας. :clap:

• Like 11
  • Thanks 1

• 8 months later...

Τον τελευταίο καιρό κάτι η καραντίνα κάτι το lockdown εκανα αρκετές παραγγελίες κομικς και να γέμισε λίγο το σπίτι. 

Περα από το ότι στο ταχυδρομείο είμαστε πλέον σε first name basis, ξεχνάμε σειρές απλά μπαίνω και τα παίρνω (να θυμηθώ να τους κεράσω) στο σπίτι επειδή δεν υπάρχει χώρος άφησα τα τελευταία αποκτήματα προσωρινά στο δωμάτιο του πατέρα μου μέχρι να κάνω ανακατάταξη στα ράφια μου. 

Ο πατέρας πήρε σήμερα την πρωτοβουλία να στοιβάξει τα μωρά μου έξω !!!! Βάζοντας τα σε κούτες και καλύπτοντας τα με κουβέρτα. Μου το λέει χαρούμενος και περήφανος με τη λύση του. 

Παθαινω εγκεφαλικό και περνάει η ζωή μπροστά από τα μάτια μου με εμένα στη φυλακή λόγω πατροκτονίας. 

Γυρναω κακήν κακώς από το γραφείο και βλέπω το συλλεκτικό Akita box set στο μπαλκόνι! Εγκεφαλικό intensifies. 

Μετράω μέχρι το 10. Του εξηγώ ήρεμα για την υγρασία. Δεν πείθεται (μa είναι σκεπασμένα αφού). Κοιτάω τι έχει κάνει και του βγάζω πρόχειρα αλλά αναλυτικά ένα τιμολόγιο στα 1000 ευρώ για τις ζημιές που θα μου χρωστάει. 

Σε 10 λεπτά τα μωρά μου ήταν πάλι ασφαλή. Ζαλίστηκε λίγο από τη βιασύνη του να τα βάλει μέσα αλλά το θετικό είναι ότι τώρα θα ζήσει. Το εγκεφαλικό συγχωρεί εγώ όχι . 

Οι φήμες ότι ειπωθηκε η φράση «βαλτά μέσα αλλιώς δεν θα σε βρουνε ποτέ» είναι αναληθείς να ξέρετε 

Edited by Sugarglitter
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 16

• 1 year later...

Δεν είναι ακριβώς ακραία συμπεριφορά, αλλά ένα πολύ αστείο σκηνικό. Πριν μία- δύο εβδομάδες, ένα απόγευμα, έτυχε και ήμουν μόνος στο σπίτι, χωρίς να έχω κάποια υποχρέωση . Αποφάσισα λοιπόν να πάω για μισή ώρα στα Public να χαζέψω τα κόμικς ή γιατί να μην αγόραζα κάτι. Τρέχω γρήγορα, ετοιμάζομαι κατεβαίνω πάω στα Public, επιστρέφω παρέα με ένα Λούκυ Λουκ( συγκεκριμένα ήταν ο δικαστής)κάνω να μπω και... συνειδητοποιώ ότι πάνω στη φούρια μου, άφησα τα κλειδιά μου στο σπίτι, το οποίο γνώριζα ότι θα παρέμενε έρημο για την επόμενη μία ώρα. Ε, πήγα ως την παιδική χαρά που είναι απέναντι, κι απήλαυσα το Λούκυ Λουκ μου, καθισμένος σε ένα παγκάκι, έως ότου γύρισε η μαμά μου και μού άνοιξε.

• Like 1
  • Haha 12

• 1 month later...
Posted (edited)

Το μέχρι πρότινος σπλάχνο μου, το αλλο μου μισό, η αδελφή ψυχή μου μου κατούρησε δυο κούτες τευχάκια και φανζιν. Εγώ την έχω στα ώπα ώπα και αυτή με μαχαίρωσε πισωπλατα. Και ειχε και παραγωγη η ατιμη. Τα έλουσε ολα.

Την ακραία συμπεριφορά θα την γευτεί ο σύντροφος τώρα το απογευμα που τον περιμένει γάτα στιφάδο.Είχε και παραπονο οτι δεν μαγειρευω ποτε.

Edited by Sugarglitter
  • Like 1
  • Haha 7
  • Sad 7

To λες την κατάλληλη στιγμή. Με πρήζει μια φίλη να πάρω ένα αδέσποτο που μάζεψε.

Δεν ψηνόμουν που δεν ψηνομουν, τώρα που λες και αυτό......

Υ.Γ. Είναι cute όμως το σκασμένο :love:

IMG_20220507_112409.jpg

• Like 5
  • Thanks 1
  • Haha 8

1 hour ago, Dredd said:

To λες την κατάλληλη στιγμή. Με πρήζει μια φίλη να πάρω ένα αδέσποτο που μάζεψε.

Δεν ψηνόμουν που δεν ψηνομουν, τώρα που λες και αυτό......

Υ.Γ. Είναι cute όμως το σκασμένο :love:

IMG_20220507_112409.jpg

Θες και το δικό μου; Σώσε άλλη μια ζωή όσο δεν την φτάνω που εχει κρυφτεί κάτω από το κρεβάτι.

• Like 2
  • Haha 7

3 hours ago, Sugarglitter said:

Το μέχρι πρότινος σπλάχνο μου, το αλλο μου μισό, η αδελφή ψυχή μου μου κατούρησε δυο κούτες τευχάκια και φανζιν. Εγώ την έχω στα ώπα ώπα και αυτή με μαχαίρωσε πισωπλατα. Και ειχε και παραγωγη η ατιμη. Τα έλουσε ολα.

Την ακραία συμπεριφορά θα την γευτεί ο σύντροφος τώρα το απογευμα που τον περιμένει γάτα στιφάδο.Είχε και παραπονο οτι δεν μαγειρευω ποτε.

σατανικη! :shock: ευτυχως ο δικός μου δεν έχει κανει ποτε κομικσική ζημια! κι εγώ έξαλλη θα ήμουν στη θέση σου..

τι της έκανες και σε εκδικήθηκε έτσι; :thinking:

• Like 5
  • Haha 3
  • Sad 1