Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Sex Criminals (Matt Fraction, Chip Zdarsky)

Treoris
 Share

Recommended Posts

Posted (edited)

523146434_sexcriminalscover.thumb.jpeg.b61c4d27f2fbe3c80ff7be52ce467774.jpeg

Χρειάστηκε να περάσουν μερικά χρόνια για να το πάρω απόφαση να διαβάσω το Sex Criminals, έτσι έπιασα το πρώτο Big Hard Sex Criminals και δεν σταμάτησα μέχρι που τελείωσα και το τρίτο. 

Τα τρελόπαιδα που το δημιούργησαν δεν τα γνώριζα, παρά μόνο τον Zdarsky από τη δουλειά του στον Jughead (respect) και στο Spiderman My Life Story (ακόμα το ζαχαρώνω). Όμως ας πιάσουμε τα πράγματα από την αρχή. 

Το Sex Criminals μας παρουσιάζεται ως εξής: Η Suzie ανακαλύπτει πως όταν κάνει σεξ παγώνει τον χρόνο (περίπου). Κάπου στην πορεία γνωρίζει τον Jon, ο οποίος έχει την ίδια δυνατότητα. Και φυσικά, αποφασίζουν να ληστέψουν μια τράπεζα. Σούπερ ουάου μέχρι εδώ. Προβοκατόρικο, έτσι;

Το κόμικ έχει σκηνές σεξ (duh), αλλά δεν είναι αυτοσκοπός. Φυσικά και γίνεται μια ληστεία (περίπου), αλλά ούτε αυτό είναι σημαντικό. Τότε τι πραγματικά συμβαίνει; 

Θετικά:

- Το σκίτσο. Ο Zdarsky έχει αυτό το λίγο πρόχειρο, λίγο τσαλακωμένο, λίγο απλοϊκό κατά τόπους σκίτσο, το οποίο όμως λειτουργεί γιατί φτιάχνει καταπληκτικά πορτρέτα. Οι εκφράσεις των προσώπων είναι ολοζώντανες, ρεαλιστικές, χιουμοριστικές. 

- Το σενάριο. Λοιπόν, έχουμε μια ιστορία για δυο τύπους που κάνουν σεξ και σταματούν τον χρόνο (fantasy? sci - fi?) η οποία δεν είναι μόνο για το σεξ. Ή καλύτερα ξεκινάει από εκεί και γίνεται λίγο δράμα, λίγο κοινωνικό. Είναι μια ιστορία για τις ανθρώπινες σχέσεις, για τη μοναξιά που μπορεί να βιώνουμε. Παρακολουθούμε τις ζωές των πρωταγωνιστών, στις οποίες προστίθενται σταδιακά και περισσότεροι. Τους βλέπουμε στα καλά τους, στα άσχημά τους. Τους βλέπουμε να ερωτεύονται, να συγκρούονται, να παλεύουν στις δουλειές τους. Πασχίζουν να κρατήσουν τους φίλους τους, δυσκολεύονται να κάνουν καινούργιους. Οι σχέσεις με τους γονείς, με τα αφεντικά, με τα αδέρφια, με τα παιδιά. Παλεύουν με τους εσωτερικούς τους δαίμονες, με τα ψυχολογικά τους, προσπαθούν να πετύχουν τους στόχους τους, να πάρουν εκδίκηση... ή απλά να βγάλουν τη μέρα. 

Και φυσικά κάνουν σεξ. 

- Το σεξ. Όπως είπα και παραπάνω, το σεξ εδώ λειτουργεί όχι μόνο σαν μέρος του plot για να προχωρήσει η ιστορία μπροστά, αλλά είναι το ανθρώπινο σεξ που κάνουν πραγματικοί άνθρωποι. Όμορφα σώματα, φυσιολογικά σώματα, ατελή σώματα, σώματα που είδαν και καλύτερες μέρες. Άνθρωποι που κάνουν σεξ γιατί αγαπάνε, γιατί είναι ερωτευμένοι, γιατί πειραματίζονται, γιατί είναι μέρος κάποιου σχεδίου ίσως... Οι σκηνές σεξ είναι πολλές, είναι πληθωρικές και αφήνουν λίγα στη φαντασία. Παρόλα αυτά, δεν γίνεται σε καμία περίπτωση πορνογραφικό. 

-Το χιούμορ. Υπάρχει και είναι παντού. Υποβόσκει στις εκφράσεις των προσώπων. Στα λόγια φυσικά, στο σενάριο. Σε φάσεις γίνεται meta και είναι απίστευτα επιτυχημένο. Το βλέπεις στις ταμπέλες, στα προϊόντα, στα μπλουζάκια που φοράνε, στα πάντα. Πραγματικό χιούμορ που (σε εμένα τουλάχιστον) έβγαλε αβίαστο γέλιο πολλές φορές. 

- Τα μικρά (1). Όπως σας είπα και πριν το κόμικ είναι κυριολεκτικά διάσπαρτα από άπειρες μικρές λεπτομέρειες. Τίτλοι βιβλίων, ταμπέλες μαγαζιών, αφίσες στους τοίχους, προϊόντα, you name it. Μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια που δείχνει αγάπη για αυτό που δημιουργείται. Οι τύποι έχουν χωρέσει σελίδες με infographics, διαλέξεις, αναλύσεις, ψυχανάλυση (Άσχετο: ο ψυχίατρος μου θυμίζει τον Εμπειρίκο). 

- Τα μικρά (2). Το σπάσιμο του 4ου τοίχου. Προσωπικά λατρεύω όταν αυτό συμβαίνει και είναι πετυχημένο (πχ House of Cards, στο Fleabag, στο Deadpool). Κι εδώ συμβαίνει συχνά και λειτουργεί. 

Αρνητικά:

- Παρόλο που μου άρεσε η ύπαρξη των "κακών", κάπου νομίζω ότι κούρασε λίγο πριν μας δώσει τις πληροφορίες που χρειαζόμασταν για να καταλάβουμε τι γίνεται. 

- Μερικοί θα πείτε το τέλος. Οκ, μπορεί να μην ήταν το τέλος που είχα στο μυαλό μου ότι θα διάβαζα όταν το ξεκίνησα. Αλλά να σας πω κάτι; Ήταν το τέλος που του άξιζε. Γλυκόπικρο, αληθινό, γεμάτο υπόγειες επιθυμίες, ένα τέλος αληθινό και εύθραυστο σαν τους πρωταγωνιστές. Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως αυτό έπρεπε να πάει στα θετικά. 

Ας το διαβάσει όποιος του αρέσουν τα κοινωνικά, το ήπιο sci-fi, όποιος δεν προσβάλλεται από το μερικές φορές ιδιαίτερο χιούμορ, όποιος αντέχει πολύ σεξ και nudity και δεν είναι σεμνότυφος. Εγώ το απόλαυσα, δεν ήθελα να τελειώσει... έπιανα τον εαυτό μου να καθυστερεί επίτηδες, και ετοιμάζομαι να βρω το spin off του, το Sexual Gary.

Υ.Γ 1: Αυτή η σκηνή, ολόκληρη. Το στήσιμο, η υλοποίηση, το τραγούδι, ακόμα και τα post it. 

Sex-Criminals-queen.thumb.png.60c5e271afce5214bcc25f2cde74e62e.png

Υ.Γ. 2: Κάτι πήρε το αφτί μου για κινηματογραφική μεταφορά / tv show. Αγαπητοί παραγωγοί, μην κουράζεστε, σας έχω εδώ τα βασικά: 

Suzie = Zooey Deschanel

Jon = Ryan Reynolds

Kegelface = Tilda Swinton 

Edited by Treoris
typos
  • Like 11
  • Thanks 1

Πάρα πολύ ωραία παρουσίαση, ευχαριστούμε πολύ :clap:

Δεν το έχω ολοκληρώσει ακόμη, γιατί περίμενα να τελειώσει για να το διαβάσω ολόκληρο.

Ακόμη κι έτσι, όμως, αυτή μου ήρθε κι εμένα στο μυαλό :best:

9 minutes ago, Treoris said:

Suzie = Zooey Deschanel

Θα επανέλθω δριμύτερος, όταν το διαβάσω από την αρχή έως το τέλος. :) 

• Like 8

6 minutes ago, leonidio said:

Ακόμη κι έτσι, όμως, αυτή μου ήρθε κι εμένα στο μυαλό :best:

Ε νομίζω είναι αυτονόητο!

• Like 5

Θυμάμαι είχα διαβάσει καμιά 15αριά τεύχη και το είχα ψιλοβαρεθεί. Για αυτό το λόγο και είχα πάρει τα trades και όχι τα Deluxe, δεν είχα τρελαθεί με τη σειρά.

Είναι στα υπόψη να το τελειώσω κάποια στιγμή, αλλά όχι άμεσα.

• Like 7

Στην αρχή δε με κέρδισε, στη συνέχεια βρήκε το ρυθμό του και εξελίχθηκε αρκετά καλά . Από τους συμπαθητικούς τίτλους της image, που νομίζω ότι διαβάζεται καλύτερα τεύχος τεύχος, παρά όλα μαζί. 

On 6/8/2022 at 2:23 PM, Dredd said:

Θυμάμαι είχα διαβάσει καμιά 15αριά τεύχη και το είχα ψιλοβαρεθεί.

όταν το χα ψιλοπαρατήσει και διάβασα αρκετά τεύχη μαζεμένα, το έπαθα κι εγώ αυτό. 

Το τέλος μου φάνηκε οκ, δεν με χάλασε, αλλά δεν έδωσε και το  "κάτι" που να ανεβάσει περισσότερο το κόμικ στην εκτίμησή μου. 

Τα καλύτερα στοιχεία του κόμικ είναι αυτά που αναφέρονται και στην εξαιρετική παρουσίαση του @Treoris παραπάνω :best:

On 6/8/2022 at 1:36 PM, Treoris said:

- Το σεξ. Όπως είπα και παραπάνω, το σεξ εδώ λειτουργεί όχι μόνο σαν μέρος του plot για να προχωρήσει η ιστορία μπροστά, αλλά είναι το ανθρώπινο σεξ που κάνουν πραγματικοί άνθρωποι. Όμορφα σώματα, φυσιολογικά σώματα, ατελή σώματα, σώματα που είδαν και καλύτερες μέρες. Άνθρωποι που κάνουν σεξ γιατί αγαπάνε, γιατί είναι ερωτευμένοι, γιατί πειραματίζονται, γιατί είναι μέρος κάποιου σχεδίου ίσως... Οι σκηνές σεξ είναι πολλές, είναι πληθωρικές και αφήνουν λίγα στη φαντασία. Παρόλα αυτά, δεν γίνεται σε καμία περίπτωση πορνογραφικό. 

-Το χιούμορ. Υπάρχει και είναι παντού. Υποβόσκει στις εκφράσεις των προσώπων. Στα λόγια φυσικά, στο σενάριο. Σε φάσεις γίνεται meta και είναι απίστευτα επιτυχημένο. Το βλέπεις στις ταμπέλες, στα προϊόντα, στα μπλουζάκια που φοράνε, στα πάντα. Πραγματικό χιούμορ που (σε εμένα τουλάχιστον) έβγαλε αβίαστο γέλιο πολλές φορές. 

- Τα μικρά (1). Όπως σας είπα και πριν το κόμικ είναι κυριολεκτικά διάσπαρτα από άπειρες μικρές λεπτομέρειες. Τίτλοι βιβλίων, ταμπέλες μαγαζιών, αφίσες στους τοίχους, προϊόντα, you name it. Μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια που δείχνει αγάπη για αυτό που δημιουργείται. Οι τύποι έχουν χωρέσει σελίδες με infographics, διαλέξεις, αναλύσεις, ψυχανάλυση (Άσχετο: ο ψυχίατρος μου θυμίζει τον Εμπειρίκο). 

- Τα μικρά (2). Το σπάσιμο του 4ου τοίχου. Προσωπικά λατρεύω όταν αυτό συμβαίνει και είναι πετυχημένο (πχ House of Cards, στο Fleabag, στο Deadpool). Κι εδώ συμβαίνει συχνά και λειτουργεί. 

αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία :)

• Like 10