Jump to content

Καλώς ήλθατε στο ComicStreet

Γίνετε μέλη της κοινότητας. Η εγγραφή είναι γρήγορη και εύκολη.

Νέα και κυκλοφορίες από τη Marvel

Dredd
 Share

Recommended Posts

21 hours ago, Dredd said:

9.jpg

Νέα συγγραφική ομάδα στον Spider-Man από τον Οκτώβριο, με 3 τεύχη τον μήνα και αλλαγή status-quo, αφού έχουμε επιστροφή του Ben Reilly. Zeb Wells, Kelly Thompson, Saladin Ahmed, Cody Ziglar, και Patrick Gleason στο σενάριο και χρειάζεται ο αραχνάκιας κάτι πρωτότυπο λέω εγώ. Τώρα, πάλι Ben Reilly και πρωτότυπο δεν πολυταιριάζει, αλλά.... one can only hope!

To παραπάνω εξώφυλλο είναι το Spider-Man/Venom FCBD τεύχος που θα κυκλοφορήσει τον Αυγουστο και θα μας εισάγει στις αλλαγές. Η νέα ομάδα θα αναλάβει στο τεύχος #75 και με το arc Spider-Man: Beyond.

ΠΗΓΗ

1.jpg     2.jpg     3.jpg

Ανακοινώθηκαν και οι σχεδιαστές. Βασικός θα είναι ο Patrick Gleason, o οποίος έχει κάνει ένα σκασμό στη DC (Green Lantern Corps, Batman and Robin, Superman στο Rebirth) και τώρα σχεδιάζει και κάνει εξώφυλλα στον Spidey. Επιπλέον, και επειδή δεν βγαίνουν 3 τεύχη το μήνα από ένα σχεδιαστή, θα σκιτσάρει και η Sara Pichelli, η οποία σχεδίαζε τον Miles Morales στο adjective-less Spider-Man, και ο Michael Dowling ο οποίος είχε κάνει το Unfollow στη Vertigo, αλλά και την Anderson και τον Devlin Waugh στο Judge Dredd Megazine (χωρίς να με εντυπωσιάσει).

Pas mal, αλλά τίποτα ιδιαίτερο λέω εγώ. :thinking:

4.jpg     5.jpg     6.jpg

ΠΗΓΗ

• Like 5
  • Thanks 1

Η αίσθηση στα αμέρικας είναι πως αντιγράφουν το modus operandi του brand new day απλά για να φτάσουν στο (νέο) εκατοστό τεύχος και μετά θα καταλήξουν σε νέο βασικό σεναριογράφο. Ο Σπένσερ εγκατέλειψε τον τίτλο νωρίτερα από ότι είχαν προγραμματίσει και τρέχουν να κλείσουν την τρύπα στο πρόγραμμα τους τώρα.

• Like 4
  • Thanks 1

Ναι αλλά δεν το παρακάνουν; Brand New Day 2 τεύχη το μήνα δεν ήταν; Εδώ μιλάμε για 3.. Άντε και εβδομαδιαίο...

Ας βγάζαν companion series όπως ήταν κάποτε τα Spectacular/Web. Αλλά μάλλον βιάζεται η μαμά Disney να φτάσει στο σούπερ ντούπερ ASM #1000, όπου o Pete θα ξαναπαντρευτεί την MJ και θα βρουν το χαμένο παιδί στο Αιγαίο. :P 

...

Wait, πότε βγάλαν 70+ τεύχη μέσα σε 3 χρόνια; Άρα είναι ήδη διεβδομαδιαίο του Spencer? Και του Dan Slott το Worldwide ήταν το ίδιο; Δεν σταμάτησε ποτέ να είναι διεβδομαδιαίο εδώ και δέκα χρόνια;;; :shock:

Να αυτά κάνουν και μένουμε πίσω στα ΜΙΚΥΜΑȢC εμείς οι παλιοί ορθόδοξοι αναγνώστες...

tenor.gif

Edited by The Fists Of Stan Lee
  • Like 2
  • Haha 4

Patric Gleason :onfire: Τώρα σεναριακά δε ξέρω τι θα πει, αλλά στο σχέδιο υπάρχει πολύ ταλέντο. 

Το run του Spencer στο σύνολο του, θεωρείται καλό; Ρωτάω γιατί στη παρούσα φάση έχω καταπιαστεί με <2000 Spidey, αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή να ασχοληθώ με κάτι πιο μοντέρνο. 

• Like 4

57 minutes ago, the comic guide said:

Patric Gleason :onfire: Τώρα σεναριακά δε ξέρω τι θα πει, αλλά στο σχέδιο υπάρχει πολύ ταλέντο. 

Το run του Spencer στο σύνολο του, θεωρείται καλό; Ρωτάω γιατί στη παρούσα φάση έχω καταπιαστεί με <2000 Spidey, αλλά θα ήθελα κάποια στιγμή να ασχοληθώ με κάτι πιο μοντέρνο. 

Spencer δεν έχω διαβάσει καθόλου, έχω μείνει στον Slott, και αυτόν καμιά 10ριά τεύχη μετά την επιστροφή του Peter στο κορμί του. Ο @The Fists Of Stan Lee θα μας πει.

3 hours ago, The Fists Of Stan Lee said:

Wait, πότε βγάλαν 70+ τεύχη μέσα σε 3 χρόνια; Άρα είναι ήδη διεβδομαδιαίο του Spencer? Και του Dan Slott το Worldwide ήταν το ίδιο; Δεν σταμάτησε ποτέ να είναι διεβδομαδιαίο εδώ και δέκα χρόνια;;; :shock:

Δεν ξέρω για 10 χρόνια αλλά σίγουρα το run του Spencer ήταν 15ήμερο

• Like 4
  • Sad 1

3 hours ago, The Fists Of Stan Lee said:

Ναι αλλά δεν το παρακάνουν; Brand New Day 2 τεύχη το μήνα δεν ήταν; Εδώ μιλάμε για 3.. Άντε και εβδομαδιαίο...

Όχι, 3 φορές το μήνα κυκλοφορούσε και αυτό. Και ήταν ο μόνος τίτλος του Σπάιντυ που έβγαινε.

• Like 3
  • Sad 1

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Επιβεβαιώθηκε  πως ο Χίκμαν θα αποχωρήσει από τους X-Men τίτλους μετά την ολοκλήρωση της μίνι σειράς Inferno, για να αναλάβει κάποιο άλλο μεγάλο πρότζεκτ στην μάρβελ (παράλληλα με το substack).

Επιβεβαιώθηκε επίσης πως τόσα χρόνια οι υπόλοιποι σεναριογράφοι και συντάκτες κωλυσιεργούσαν όσο αφορά το πλάνο που είχε θέσει αρχικά ο Χίκμαν. Είχε θέσει ένα πλάνο με τρεις πράξεις και ουσιαστικά τώρα με το Inferno μπαίνουμε στην δεύτερη πράξη.

Edited by GreekComicFan
  • Like 4

• 2 weeks later...
On 18/8/2021 at 12:45 ΠΜ, GreekComicFan said:

Επιβεβαιώθηκε  πως ο Χίκμαν θα αποχωρήσει από τους X-Men τίτλους μετά την ολοκλήρωση της μίνι σειράς Inferno, για να αναλάβει κάποιο άλλο μεγάλο πρότζεκτ στην μάρβελ (παράλληλα με το substack).

Όσο περνάνε οι μέρες, τόσο πιο πολύ πιστεύω ότι ο Hickman θα αναλάβει τον κεντρικό τίτλο του Spider-Man. Είναι το μοναδικό μεγάλο franchise της Marvel που δεν έχει αναλάβει και ταιριάζει και χρονικά με το τεύχος #900 που αναμένεται σύντομα και θα συμπέσει με την 60η επέτειο του ντεμπούτου του ήρωα. 

• Like 7

16 minutes ago, Darth Chris said:

Όσο περνάνε οι μέρες, τόσο πιο πολύ πιστεύω ότι ο Hickman θα αναλάβει τον κεντρικό τίτλο του Spider-Man. Είναι το μοναδικό μεγάλο franchise της Marvel που δεν έχει αναλάβει και ταιριάζει και χρονικά με το τεύχος #900 που αναμένεται σύντομα και θα συμπέσει με την 60η επέτειο του ντεμπούτου του ήρωα. 

Πω πω, και δεν του το εχω καθολου του Hickman για τον Spidey. Τον εχω συνδεσει με πιο αναλαφρα σεναρια τον χαρακτηρα, ή και οταν αυτα ειναι πιο σοβαρα, το χιουμορ να ειναι παντα παρων. Ο Hickman δεν θυμαμαι να εχει γραψει ουτε μισο χιουμοριστικο σεμαριο.

• Like 5

2 hours ago, Dredd said:

Πω πω, και δεν του το εχω καθολου του Hickman για τον Spidey. Τον εχω συνδεσει με πιο αναλαφρα σεναρια τον χαρακτηρα, ή και οταν αυτα ειναι πιο σοβαρα, το χιουμορ να ειναι παντα παρων. Ο Hickman δεν θυμαμαι να εχει γραψει ουτε μισο χιουμοριστικο σεμαριο.

Θα διαφωνήσω. Κυριολεκτικά σήμερα διάβασα το New Mutants του (μαραθώνιο όλους τους X-τίτλους από Dawn of X και Reign of X, wish me luck :P ) και σκεφτόμουν πόσο δεν ισχύει αυτό ακριβώς που έγραψες γιατί τα τεύχη του είναι γεμάτα χιούμορ, για την ακρίβεια κυριαρχεί. Ακόμα και τα πρώτα τεύχη των X-Men του, στα οποία ακόμα συνηθίζουμε την Krakoa και βλέπουμε όλους τους χαρακτήρες να έχουν φτάσει επιτέλους στον μεταλλαγμένο παράδεισο που ονειρεύονταν και τους βλέπουμε πιο χαλαρούς, είναι διανθισμένα με τέτοιες στιγμές. 

• Like 4

9 hours ago, Darth Chris said:

Θα διαφωνήσω. Κυριολεκτικά σήμερα διάβασα το New Mutants του (μαραθώνιο όλους τους X-τίτλους από Dawn of X και Reign of X, wish me luck :P ) και σκεφτόμουν πόσο δεν ισχύει αυτό ακριβώς που έγραψες γιατί τα τεύχη του είναι γεμάτα χιούμορ, για την ακρίβεια κυριαρχεί. Ακόμα και τα πρώτα τεύχη των X-Men του, στα οποία ακόμα συνηθίζουμε την Krakoa και βλέπουμε όλους τους χαρακτήρες να έχουν φτάσει επιτέλους στον μεταλλαγμένο παράδεισο που ονειρεύονταν και τους βλέπουμε πιο χαλαρούς, είναι διανθισμένα με τέτοιες στιγμές. 

Πάω πάσο, δεν έχω διαβάσει τίποτα δικό του από HoX/PoX και μετά, μπορεί να έχει αλλάξει, εγώ έχω μείνει κυρίως στα Avengers του (από υπερηρωικά).

• Like 3